Clubul Român Baden
Postfach 134
5415 Nussbaumen
Tel.: 056 282 52 83

e-mail   statut   formular de înscriere


Ziua Naţiunilor la Nussbaumen

În acest an Ziua Naţiunilor de la Nussbaumen - Obersiggenthal (25.06.2006) s-a bucurat de participarea pentru prima dată a României. Clubul Român Baden a avut marea satisfacţie de a fi invitat oficial la această sărbătoare, alături de ţări precum: Germania, India, Italia, Armenia, Ungaria, Columbia, Franţa, Grecia, Croaţia, Albania şi lista poate continua.


Mare ne-a fost surpriza revăzând membrii fideli ai clubului nostru dar nu numai, familii abia sosite în Elveţia precum şi români însoţiţi de rude venite din ţară. Feţe curioase căutau standul românesc iar întrebarea fireascaa de dupaa ce îl găseau era: aveţi mici? Desigur nu ne-am dezminţit, ca români, şi, datorită unui prieten de bază al clubului, domnul Cristian Matei, au fost aduşi din România, special, 140 de mici. Nu au lipsit nici cârnăciorii olteneşti aduşi cu grijă de domnul Zamfirescu, chifteluţele marinate cu mămăligă, fasolea bătută, plăcinta cu brânză făcută cu atâta măiestrie de Luciana precum şi picomigdalele doamnei Muller. Vinurile româneşti au fost de asemenea la ordinea zilei şi s-au bucurat de mare căutare. Vremea a ţinut cu noi, la 31 grade micii s-au servit pe grătarul pregătit de Lucian si Claudiu, care s-au şi "bronzat" de la atâţia cărbuni.

Vă pot spune ca am întâlnit perechi de români dornici să facă parte din Clubul Român Baden, diverse persoane care au avut pentru prima dată contact cu acest "schimb culinar" internaţional şi unde mâncarea românească s-a demnostrat a fi foarte populară şi gustoasă. Noi cei care am contribuit la manifestare am învăţat foarte multe, printre altele, că e important ca clubul nostru să fie activ şi să participe la aceste activităţi. Am cunoscut oameni deschişi şi care apreciază România şi românii, am luat contact cu reprezentanţi ai altor ţări participante, am legat noi prietenii.

Nu putem totuşi să nu amintim că nu a fost o muncă uşoară ci un mare consum de energie şi aş dori aici să-i amintesc pe cei fără al căror ajutor nu era posibil acest succes: Adriana Cristescu, Tana şi Valentin Zamfirescu, Lucian Popescu, Luciana şi Claudiu Cristea, Mihaela Ionescu. Cu acest prilej fac un apel la membrii permanenţi ai clubului ca la următoarele manifestări, pe cat posibil, să participe activ la aceste acţiuni (prin diverse ajutoare).

Le mulţumim tuturor, din suflet, pentru ajutorul dat.

A fost o zi reuşită, am participat, ne-am atins scopul, e doar un început. Mulţumesc membrilor şi ne-membrilor clubului, iar la anul să ne revedem şi mai numeroşi.

CRB vă urează o vacanţă frumoasă şi odihnitoare tuturor. Următoarea întâlnire cu clubul va avea loc în lunile septembrie-octombrie şi va fi anunţată din timp.


A consemnat,
Ana Narcisa Popescu, Nussbaumenînapoi CRB prima pagină