Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 01 Sep 2014 9:55 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: asistenti medicali in elvetia
MesajScris: Dum, 12 Mar 2006 5:31 pm 
:wink: Ciao sunt noua aici in forum vreau sa va salut pe toti.Am si eu niste intrebari daca sunteti draguti sa imi raspundeti:)).Vreau sa plec in Elvetia sa lucrez acolo ca asistenta medicala in partea din sud unde se vb italiana.Sunt asistenat medicala in ITALIA.as vrea sa stiu de ce acte am nevoie..am auzit ca ptr romani trebuie o invitatie si visa,este adevarat? :wink: ..cum trebuie sa procedez ptr aceasta visa ca sa pot intra in elvetia ca sa caut loc de munca?as dori sa imi spuneti ce acte imi trebuie pas cu pas si cum trebuie sa procedez..plec cu reconoastere de diploma italiana...am auzit ca e valabila...dar stiti cumva ceva de recunosterea elvetiana???am intrat in un site dar scria in franceza,stiti un site scris in limba italiana ptr reconoasterea diplomei de asistent medical in elvetia...pot si cu reconoastere italiana dar daca imi convine mai mult prefer sa imi fac reconoastere elvetiana.VA MULTUMESC.si astept un raspuns daca sa poate deci cu ce acte imi trebuie ca sa pot intra in elvetia sa imi caut loc de munca si daca stiti ceva despre recunoasterea elvetiana.CIAO. :D :wink:

Sus

Subiectul mesajului: Re: asistenti medicali in elvetia
MesajScris: Vin, 01 Sep 2006 12:58 am 
SIMO scrie:
:wink: Ciao sunt noua aici in forum vreau sa va salut pe toti.Am si eu niste intrebari daca sunteti draguti sa imi raspundeti:)).Vreau sa plec in Elvetia sa lucrez acolo ca asistenta medicala in partea din sud unde se vb italiana.Sunt asistenat medicala in ITALIA.as vrea sa stiu de ce acte am nevoie..am auzit ca ptr romani trebuie o invitatie si visa,este adevarat? :wink: ..cum trebuie sa procedez ptr aceasta visa ca sa pot intra in elvetia ca sa caut loc de munca?as dori sa imi spuneti ce acte imi trebuie pas cu pas si cum trebuie sa procedez..plec cu reconoastere de diploma italiana...am auzit ca e valabila...dar stiti cumva ceva de recunosterea elvetiana???am intrat in un site dar scria in franceza,stiti un site scris in limba italiana ptr reconoasterea diplomei de asistent medical in elvetia...pot si cu reconoastere italiana dar daca imi convine mai mult prefer sa imi fac reconoastere elvetiana.VA MULTUMESC.si astept un raspuns daca sa poate deci cu ce acte imi trebuie ca sa pot intra in elvetia sa imi caut loc de munca si daca stiti ceva despre recunoasterea elvetiana.CIAO. :D :wink:

Ciao sunt Angela si te-as sfatui sa-ti gasesti o adresa fictiva sau reala cu care sa-ti cauti de lucru iar in momentul in care iti raspunde careva afirmativ ai sansa de a avea un permis de lucru frontalier cu 6 luni de stagiu ca dupa aceea sa-ti trimiti diploma la berna si-ti vor echivala in fctie de de competentele pe care le vei arata in cele 6 luni de practica. cauta numai in spitale la inceput

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 25 Sep 2006 1:33 pm 
Neconectat
Admin

Salut

Poate gasesti si in articolul de pe site ceva raspunsuri la probleme tale:
http://www.casa-romanilor.ch/util/schwester.htm

Succes!

Sus

MesajScris: Vin, 16 Mai 2008 4:51 pm 
simo...trebuie sa contactezi crucea rosie elvetiana...eu am trimis documentele si mi-au spus ca diploma noastra nu este recunoscuta dar totusi poate fi recunoscuta daca ai sedere in elvetia. avand rezidenta in elvetia poi trimiti documentele si iti vor da raspuns daca e recunoscuta sau daca trebuie sa faci niste cursuri....oricum te tin la curent cu ceea ce am rezolvat eu si ceea ce am facut ...te pup

Sus

MesajScris: Mar, 24 Iun 2008 8:24 pm 
Neconectat
nou venit

ceao,ma bucur ca am gasit acest forum,referitor la actele ce trebuie trimise la CRS daca poate sa-mi spuna cineva exact ce trebuie trimis,daca am recunoasterea ptr italia e valabila?
va multumesc astept raspuns :D

Sus

MesajScris: Joi, 09 Oct 2008 6:51 am 
draga caia eu pregatesc acum documentele pt elvetia...sunt si eu in italia si drept sa iti spun nu stiu nici ei de la crucea rosie ceea ce vor mi-au trimis o groaza de raspunsuri si o groaza de cereri ,pt ei nu conteaza daca tu lucrezi in italia .ultimul lor raspuns a fost:asteptam toate documentele ce ai trimis si in italia pt a ti putea fi recunoscuta diploma. imediat ce stiu ceva clar iti voi spune si tie.

Sus

MesajScris: Mie, 20 Mai 2009 10:03 am 
Neconectat
nou venit

buna ziua rog si eu pe careva care este in masura sa-mi detalieze intr-un mesaj ce acte sunt necesare si care sunt pasi de parcurs pentru a reusi sa muncesc in elvetia ca si asistent medical. multumesc astept raspunsul vostru

Sus

MesajScris: Mie, 20 Mai 2009 10:28 am 
Neconectat
nou venit

poate sa-mi dea si mie vreo informatie cum pot sa lucrez ca si asistent medical in elvetia?? multumesc

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]