Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 02 Sep 2014 12:22 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Din Canada in Elvetia intrebari
MesajScris: Mie, 14 Feb 2007 11:57 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua tuturor,

Sunt intr-un proces la finalul caruia s-ar putea sa obtin un contract de munca pe termen nelimitat in Lausanne. Cum pentru asta va trebui sa ne mutam (eu si sotia) din Canada in Elvetia, e normal sa am o groaza de intrebari privind viata si costul traiului in Lausanne. Daca sunt romani stabiliti in Lausanne disponibili sa-mi acorde din timpul lor si sa-mi raspunda la intrebari (pe forum sau pe e-mail) le-as fi recunoscator. Pentru inceput intrebarea generala ar fi daca un salariu brut de cca 60.000 CHF pe an (net ar fi cam 40.000 aprox-din cate am inteles + al 13-lea salariu care nu stiu daca se impozeaza) e cat de cat suficient pentru un trai decent in Lausanne pentru doua persoane (poate 3 mai tarziu); sper oricum ca dupa un timp isi va gasi si sotia ceva de munca.Nu suntem pretentiosi, putem apela si la transportul in comun, nu tinem sa locuim neaparat in centrul orasului (am fi dispusi si la o mica <naveta> daca e posibila cu trenul sau autobuzul) si nu suntem niste mancaciosi.
Va multumesc mult celor ce aveti rabdarea sa cititi acest luuung mesaj.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Din Canada in Elvetia intrebari
MesajScris: Mie, 14 Feb 2007 3:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Alexx scrie:
Buna ziua tuturor,

Sunt intr-un proces la finalul caruia s-ar putea sa obtin un contract de munca pe termen nelimitat in Lausanne. Cum pentru asta va trebui sa ne mutam (eu si sotia) din Canada in Elvetia, e normal sa am o groaza de intrebari privind viata si costul traiului in Lausanne. Daca sunt romani stabiliti in Lausanne disponibili sa-mi acorde din timpul lor si sa-mi raspunda la intrebari (pe forum sau pe e-mail) le-as fi recunoscator. Pentru inceput intrebarea generala ar fi daca un salariu brut de cca 60.000 CHF pe an (net ar fi cam 40.000 aprox-din cate am inteles + al 13-lea salariu care nu stiu daca se impozeaza) e cat de cat suficient pentru un trai decent in Lausanne pentru doua persoane (poate 3 mai tarziu); sper oricum ca dupa un timp isi va gasi si sotia ceva de munca.Nu suntem pretentiosi, putem apela si la transportul in comun, nu tinem sa locuim neaparat in centrul orasului (am fi dispusi si la o mica <naveta> daca e posibila cu trenul sau autobuzul) si nu suntem niste mancaciosi.
Va multumesc mult celor ce aveti rabdarea sa cititi acest luuung mesaj.

Primul lucru - salariul brut include al 13lea salariu. Singurul lucru care nu este inclus este bonusul discretionar (care intra în calculul masei impozabile).
Al doilea lucru - net, cam 40'000 corect (circa 14.8% impozit, 6.5% asigurari sociale, alti ca 6% asigurare pensie privata).
La buget

- minim 1'000 CHF pe luna pentru un apartament (mic) 1 sau 2 camere (vezi aici
- circa 250 CHF pe luna pe persoana pentru asigurare medicala (1'500 CHF deductible)
- ca 400 CHF luna pentru alimente

In general toate obiectele de comsum sunt mult mai scumpe decât în America de Nord.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 15 Feb 2007 6:45 pm 
Naveta nu este o problema in CH si multzi oamenii o practica. Infrastrutura mijloacelor de transport in comun este foarte bine organizata si mentinuta iar se poate face ori un abonament ptr o reducere de 50% pe orice mijloc de transport in comun (costa pe la 300 CHf pe an) sau un abonament general (4000 CHF pe an) care itzi acopera orice cost de tren, tramvai, vapor, autobus, troleibus etc.

Va fii intre dificil si ok cu 60.000 ptr doua persoane... Dar se poate. Bazez asta pe experientza personala.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie, 21 Feb 2007 1:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Un sfat: nu likidatzi tot din Canada, s-ar putea ca dupa doi-trei ani sa vretzi sa va intoarcetzi...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi, 22 Feb 2007 3:08 pm 
Din punctul meu de vedere, 60 000 pe an impozabili, pentru doua persoane este putin. Orice familie ( cuplu) are nevoie si de iesiri, intalniri cu preitenii ,etc...si asta costa foarte mult.O iesire la restaurant pentru 2 persoane, intre 70 si 100 CHF...deci ganditit-va de cate ori pe luna va permiteti asta.

Trebuie stiut ca aici serviciile sunt foarte scumpe...nu uitati sa puneti la calcul , frizer/ coafor, poate tv prin cablu,telefon, toate nimicurile astea care in Elvetia...surpriza costa mai mult decat te-ai asteptat vreodata.

Eu iti sugerez , daca poti negocia, atunci ori ceri ca al 13-lea salariu sa fie inclus in contract separat de cei 60000 , asigurarile de sanatate pentru tine si sotia ta sa fie platite de catre firma, si vezi daca poti obtine ceva platit sau compensat pentru masa de pranz.Pentru inceput nu vei putea beneficia de plata impozitului global, asa ca nu te vor ajuta la nimic aceste cheltuieli deductibile.

mult succes

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin, 23 Feb 2007 2:55 am 
Neconectat
nou venit

Localitate: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
de acord cu dvali, 60k impozabili sunt destul de putini bani ptr. elvetia...mai ales ptr. 2 persoane...in plus, vezi ca sotia nu va avea drept de munca, va trebui sa gaseasca un angajator care sa fie destul de 'willing' sa aplice ptr. work permit...
Oricum transportul in comun in Europa are o alta nuanta decat in America de Nord, foarte multa lume apeleaza la el intrucat e mult mai comod si foarte eficient.

Sus

Subiectul mesajului: Din CANADA in Elvetia
MesajScris: Vin, 23 Feb 2007 3:06 pm 
Neconectat
Admin

dantraian scrie:
Mai inainte de toate vreau sa va salut pe toti.Sunt nou venit pe acest forum.Intrebarile pe care as vrea sa le pun celor avizati sunt multe si foarte diversificate.Subiectul principal este emigrarea.Suntem o familie de 4 persoane (cetateni canadieni) ,care vrem din diferite motive sa ne intoarcem "mai spre casa".Noi suntem stabiliti aici in partea franceza si ca atare vrem (am vrea ) sa venim in Elvetia tot in partea franceza,bineanteles daca se poate.Eu sunt ing. electronist,sotia medic de medicina generala.De o buna bucata de timp si anume de cand ne-am hotarat sa plecam ne-am inscris pe sit-uril elvetiene de munca ,de la care primim cu regularitate oferte ,la care subscriem.....,dar NIMIC.Eu ,cei drept am primit din multitudinea de oferte raspuns (chiar scris,aici in Canada) ,prin care la pare rau ca sunt departe sau de la altii ca la fel, le pare rau ,dar nu este ceea ce cauta ..bla..bla..formulele clasice de a se scuza.Acum eu va intreb,ce tb. eu sa fac ca sa ajung sa lucrez acolo?Cum tb . sa procedez?Am luat formularele de viza de pe internet de la elvetieni.Acolo ma intreaba ,care este angajatorul sau cine este persoana la care o sa stau,sau pe ce perioda voi sta in Elvetia.Eu deocamdata nu am unde sa stau (in Elvetia) sau mai bine zis nici nu stiu in ce canton sa ma duc. De exemplu ,care este suma minima pe care tb. sa o prezint (pt. 2 adulti si 2 copii) ca sa pot face dovada ca ma pot intretine acolo?Sau care ar fi cantonul care pt. inceput ar fi mai accesibil d.p.d.v. financiar si in ac. timp nici sa stai toata viata sa astepti pana sa primesti diferite drepturi printre care si cel de rezidenta permanenta ,eventual cetatenie?
In speranta ca nu v-am facut capul praf de intrebari,va multumesc anticipat si in timpul d-voastra liber astept niste raspunsuri pertinente la intrebarile mele.Mail-ul meu este dantraian@yahoo.com

dand scrie:
Salut Traian,
Din motive ce tin de 'juniorat' (nu sunt venit de mult in CH) nu prea sunt in tema, insa vezi ca exista un topic destul de frumos prelucrat in care cineva din geneva (Shorick?) prezinta conditiile in care te poti stabili legal in milkaland...de un lucru sunt insa sigur, nu poti obtine permis de sejours/aufenhaltbewilligung fara ca un angajator sa aplice ptr. tine; din cate stiu, in europa doar UK au un program care iti permite sa aplici fara sa ai un employer (HSMP).
Multa bafta oricum!

Shorrick scrie:
dantraian scrie:
.Eu deocamdata nu am unde sa stau (in Elvetia) sau mai bine zis nici nu stiu in ce canton sa ma duc. De exemplu ,care este suma minima pe care tb. sa o prezint (pt. 2 adulti si 2 copii) ca sa pot face dovada ca ma pot intretine acolo?

Un permis de sedere pe durata prelungita bazat pe resurse proprii în vederea stabilirii ca independent necesita sume mari (6-7 cifre în functie de canton).

Citat:
Sau care ar fi cantonul care pt. inceput ar fi mai accesibil d.p.d.v. financiar si in ac. timp nici sa stai toata viata sa astepti pana sa primesti diferite drepturi printre care si cel de rezidenta permanenta ,eventual cetatenie?

In general "accesibilitatea financiara" este invers proportionala cu oportunitatile pe piata muncii - Valais este în general un canton foarte ieftin.

Prevederile relative la drepturi sunt în mare parte de natura federala nu cantonala. Pentru cetatenii români înca se aplica prescriptiile non-UE, anume 10 ani de sejur lucrativ neîntrerupt pentru accesiunea la dreptul de rezidenta permanenta si 12 ani de sejur pentru acces la nationalitate. Accesul la nationalitate este conditionat de prescriptii cantonale care prevad un sejur minim neîntrerupt de la 2 (GE, ZH) pâna la 10 ani pe teritoriul cantonului respectiv înainte de a putea cere cetatenia (aceasta decurge din faptul ca trebuie sa ai si o "cetatenie" comunala, ceea ce permite cantoanelor sa interpreteze legea federala dupa propria latitudine).

In ceea ce priveste permisul de munca, vezi topicul corespunzator :-)

O remarca, nu sunt sigur daca diploma româna de medicina da dreptul de a practica aici.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum, 25 Feb 2007 7:49 pm 
Neconectat
Admin

Dvali scrie:
Eu iti sugerez , daca poti negocia, atunci ori ceri ca al 13-lea salariu sa fie inclus in contract separat de cei 60000 ,

Noutati: incepand cu 1 Ianuarie si noul Lohnausweis toate aceste bonusuri, bani de masina, al 27-lea salar trebuie sa fie trecute pe hartie si impozitate ca atare.

Sus

MesajScris: Sâm, 12 Iul 2008 1:42 am 
Neconectat
nou venit

Buna ALEXX, sunt tot un Alex care locuieste in Montreal si ar dori sa parcurga acelasi traseu spre Elvetia . Te rog, atunci cind ai timp da-mi un nr de tel sa putem vorbi despre acest subiect , tu fiind mult mai avansat in proces .

Multumesc mult si astept cu nerabdare un semn.

Sus

MesajScris: Dum, 13 Iul 2008 11:42 am 
salut,

si eu am venit din Canada in Elvetia!

Sus

MesajScris: Dum, 13 Iul 2008 6:48 pm 
Neconectat
nou venit

Buna, ma bucur ca mai sunt romani care au facut acest pas inaintea mea, deci tu esti cel mai in masura sa faci o coparatie a vietii in Ca si a celei din Elv. Te rog sa ne faci o mica prezentare cu avantaje si dezavantaje, tinind cont ca tu cunosti bine ambele variante.

Multumesc mult ptr timpul acordat si cu siguranta exparientele celor de dinaintea noastra ne vor ajuta f mult.
Cu respect Alex

Sus

MesajScris: Dum, 13 Iul 2008 9:17 pm 
banuiesc ca vrei sa mergi in partea franceza..nu o cunosc..e greu de vorbit despre avantaje si dezavantaja...vreau sa o fac simplu...viata in elvetia este de calitate,este pe nivel inalt. nu se compara cu alte tari din europa...stiu din experienta,am trait si in germania..

in Canada am stat in Calgary,si acolo banuiesc ca stii e fff buna viata! merge bine si acolo economia

daca ai o pregatire buna (scoala)experienta...daca vb germana sau franceza...just do it!

intrebarea mea ce te-ar deranja (dezavantaja) pe tine?

Sus

MesajScris: Lun, 14 Iul 2008 5:53 pm 
Neconectat
nou venit

Salut,

Stie cineva cum este piata joburilor IT(Java/J2EE Software Developer) in Elvetia si poate cineva face o paralela cu cea din Canada(Toronto)?
Cum poti ajunge sa lucrezi in acest domeniu in Elvetia?
Multumesc pentru timpul dumneavoastra.

Sus

MesajScris: Mar, 29 Iul 2008 12:29 am 
Neconectat
nou venit

Ptr Romanii-Canadieni care au plecat in Elvetia, cu ce statut ati plecat, ca si cetateni Canadieni sau ca rezidenti permanenti?

Multumesc anticipat ptr eventualele raspunsuri. ALEX

Sus

MesajScris: Mie, 06 Iul 2011 1:50 am 
Neconectat
nou venit

Pt Ca-Zug

Daca nu te superi poti sa imi spui te rog cum ai reusit sa pleci in Elvetia?
Si eu sunt tot in Calgary, sunt cetatean canadian si vreau sa ma stabilesc tot in Elvetia.

Merci!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]