Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Dec 2017 8:31 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Care sunt criteriile care va determina sa fiti "mandru ca sunt roman"?
Istoria Romaniei si a romanilor inainte de 1945 11%  11%  [ 7 ]
Istoria Romaniei si a romanilor dupa 1989 2%  2%  [ 1 ]
Rezultatele sportivilor romani pe plan international 20%  20%  [ 13 ]
Rezultatele oamenilor de stiinta romani pe plan national si international 27%  27%  [ 17 ]
Politica Romaniei 0%  0%  [ 0 ]
Sistemul social al Romaniei 0%  0%  [ 0 ]
Traditiile strabune transmise prin ortodoxie 2%  2%  [ 1 ]
Traditiile strabune transmise altfel decat prin ortodoxie 11%  11%  [ 7 ]
Geografia Romaniei, fauna, flora etc 27%  27%  [ 17 ]
Alte criterii (rog separat mentionate in forum) 2%  2%  [ 1 ]
Voturi totale : 64
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un chestionar pentru romanii din Romania si Elvetia
MesajScris: Dum, 25 Mai 2014 7:50 am 
Neconectat
membru de bază

Intrebarile adresate romanilor din Romania dar si romanilor din Elvetia fac obiectul unui mini studiu de caz ce ne este folositor in formularea unei scrisori deschise catre anumiti factori politici de decizie din Elvetia si Romania. Evaluarea chestionarului nu va fi nominala (nu persoanele care au raspuns ci raspunsul dat este luat in considerare). Raspunsurile vor sustine sau nu, teza ca Romania (romanii) are (au) valoare. Motivele vor fi cele selectionate de voi

Aceste intrebari, adaptate la sistemul social elvetian, vor fi adresate si elvetienilor intr-un urmator pas. Dupa evaluare vom publica rezultatele intr-un articol separat.

Va multumesc pentru implicare si ajutorul dat prin raspunsurile selectate. Va rog alegeti cat mai obiectiv max 3 criterii.

Giorgia Seeholzer, Luzern

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un chestionar pentru romanii din Romania si Elvetia
MesajScris: Dum, 08 Iun 2014 8:28 am 
Neconectat
membru de bază

:D Pentru ca se potriveste chestionarului si pentru ca ar fi timpul sa modificam in vocabular cuvantul mandrie cu admiratie sau respect....

"A spune ”Te admir” înseamnă să te poziționez mai sus decât mine și, implicit, să recunosc că mă poziționez mai jos decât tine. A spune ”Îți sunt recunoscător” înseamnă a recunoaște deschis că ai făcut ceva pentru mine, că eu obțin niște beneficii din acțiunile tale. Mai înseamnă și responsabilitate pe termen lung pentru mine: ”Voi face eforturi să mă ridic și eu la nivelul tău.”

"Când spunem ”Simona, suntem mândri de tine”, ne poziționăm la același nivel cu cel care a avut un succes, ne imaginăm că facem parte din aceeași categorie și, mai mult, transferăm o responsabilitate asupra sa: ”Aveai o datorie față de noi, datoria să ne faci să fim mândri”; opusul ar fi fost, bineînțeles, ”Ne-ai dezamăgit / Ne-ai făcut de râs”. E un prilej suplimentar pentru noi de a ne bucura și sărbători, de a uita de responsabilități și angajamente personale."

http://elisabetastanciulescu.ro/2014/06 ... map=%5B%5D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Iun 2014 1:51 pm 
Neconectat
nou venit

:wink: :wink:
Giorgia scrie:
:D Pentru ca se potriveste chestionarului si pentru ca ar fi timpul sa modificam in vocabular cuvantul mandrie cu admiratie sau respect....

"A spune ”Te admir” înseamnă să te poziționez mai sus decât mine și, implicit, să recunosc că mă poziționez mai jos decât tine. A spune ”Îți sunt recunoscător” înseamnă a recunoaște deschis că ai făcut ceva pentru mine, că eu obțin niște beneficii din acțiunile tale. Mai înseamnă și responsabilitate pe termen lung pentru mine: ”Voi face eforturi să mă ridic și eu la nivelul tău.”

"Când spunem ”Simona, suntem mândri de tine”, ne poziționăm la același nivel cu cel care a avut un succes, ne imaginăm că facem parte din aceeași categorie și, mai mult, transferăm o responsabilitate asupra sa: ”Aveai o datorie față de noi, datoria să ne faci să fim mândri”; opusul ar fi fost, bineînțeles, ”Ne-ai dezamăgit / Ne-ai făcut de râs”. E un prilej suplimentar pentru noi de a ne bucura și sărbători, de a uita de responsabilități și angajamente personale."

http://elisabetastanciulescu.ro/2014/06 ... map=%5B%5D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iun 2014 1:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu nu cred ca pot fi mindra de evenimente istorice la care nu am avut nici o contributie personala, de geografia unei tari, de istoria ei religioasa....etc.
Cel mult pot spune ca admir perioade istorice ale unei tari sau a alteia, ca ma dezamageste traditia ortodoxa, ca natura este fascinanta in orice regiune geografica, dar a amesteca meritele unei persoane (sportive, militare, intelectuale sau de mai stiu eu ce fel) cu neputinta personala mi se pare o aberatie. Nu inteleg cum de se ajunge mereu la capitolul asta. Probabil cei care nu realizeaza nimic pe plan personal trebuie sa se simta mindri de realizarile altora...cu ce drept, ma intreb?

Eu nu pot fi mindra nici ca sint rominca (nu am ales acest status, asa ca nu pot fi mindra de o intimplare), o alta fraza de care m-am saturat pina in git :((
Nu sint mindra DECIT de eventualele mele realizari personale.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Iun 2014 5:05 pm 
Neconectat
membru de bază

conny scrie:
Nu inteleg cum de se ajunge mereu la capitolul asta. Probabil cei care nu realizeaza nimic pe plan personal trebuie sa se simta mindri de realizarile altora...cu ce drept, ma intreb?

Mi s-a spus candva pe FB ceva de genul: "Nu sunt mandru ca-s roman in sens de fala, sunt mandru ca-s roman adica co-national cu acel / acea persoana care are acele rezultate"- Asta in contextul cu Halep, acum mai recent.

Ideea e ca...Halep munceste zi de zi ore si ore, plateste din buzunarul propriu tot ce are de paltit, si efortul plus munca sunt ale ei si / sau ale familiei, echipei care o antreneaza etc.

Conny, poate suntem noi plecate de prea mult timp din RO dar acolo sensul expresiei" sunt mandru ca-s roman" ajung sa cred ca nu are acelasi sens cu cel pe care-l intelegem noi aici. Se pare ca...ei vad altfel. Nu stium cum altfel, dar altfel. Eu una impartasesc opinia ta.

Nu pot fi mandra de nationalitate, doar evreii sunt mandrii ca fac parte din poporul ales.

Nu pot fi mandra de rezultatele altora, pot doar sa le multumesc...

Si nu pot fi mandra de ceva ce nu e meritul meu sa nu-mi apartine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iun 2014 1:50 pm 
Neconectat
Admin

Fetelor sunt in acord cu ce ati scris.
Concluzionez intarind parerea noastra, print-un citat a lui Andrei Plesu. :
"Nu poti fi mandru (sau rusinat) de o calitate pe care n-ai obtinut-o prin merit sau prin optiune. Nu te-a intrebat nimeni daca vrei sa te nasti roman si n-ai fost declarat roman de un juriu care ti-a evaluat, in prealabil, virtutile. Te-ai trezit roman, asa cum te-ai trezit barbat sau femeie, brunet sau blond, inalt sau scund."

In schimb, ma mandresc ca sunt elvetianca. Pentru asta, au fost norocul, alegerea, munca si efortul meu. Pe scurt: o realizare personala!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iun 2014 9:46 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Adell scrie:
In schimb, ma mandresc ca sunt elvetianca. Pentru asta, au fost norocul, alegerea, munca si efortul meu. Pe scurt: o realizare personala!

A deveni elevetian/ca e o chestiune administrativa.
Putem fi mandri ca ne-am integrat, ca am reusit sa vedem partile bune ale acestei societati diferita de a cea romana, putem fi mandri ca am reusit sa avem o identitate socio-profesionala conform standardelor elvetiene. Pentru a atinge aceste teluri, da!, ai dreptate Adell, e nevoie de un efort al nostru si putem fi mandri ca am reusit.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iun 2014 10:10 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

M-am mai gindit la acest subiect si cred ca mai am ceva de adaugat. Ceea ce ma leaga de romani si de Romania nu este "mindria de a fi roman" ci faptul ca vorbind aceeasi limba si cunoscind aceeasi istorie am o platforma comuna cu ceilalti. Mi-as dori ca tara noastra comuna sa fie un stat respectat si ca romanii sa o duca bine. Destinul lor nu imi este indiferent.
De aceea ma bucur de reusitele romanilor si ma intristeaza durerile lor.

M-am mai gindit si de ce sint "mindra" ca sint elvetianca, in felul descris de Adell si Ledix.
Nu cumva este si o urma de mindrie in faptul ca am fost acceptata de un popor "bine vazut in lume" si nu mai apartin complet de unul "rau vazut in lume"? nu vrea sa fiu ipocrita...si de aceea am mai scris si acest gind :D
Lucrurile nu sint simple :ymdevil: :ymdevil:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Iun 2014 10:27 am 
Neconectat
membru de bază

conny scrie:
M-am mai gindit si de ce sint "mindra" ca sint elvetianca, in felul descris de Adell si Ledix.
Nu cumva este si o urma de mindrie in faptul ca am fost acceptata de un popor "bine vazut in lume" si nu mai apartin complet de unul "rau vazut in lume"? nu vrea sa fiu ipocrita...si de aceea am mai scris si acest gind
Lucrurile nu sint simple

He heee, poate in subconstient avem toti acest gen de mandrie, dar stii de unde vine ea de fapt ? Nu din faptul ca "EI" ne-au acceptat, ci, poate, din faptul ca "EI" apreciaza ce "ai nostrii" nu apreciaza. Cati romani de valoare cunosti care au in Romania sau printre romani parte de acea recunostinta a valorii, recunostinta ce aici e ceva...normal ?

Eu n-am auzit pe strada pe nimeni spunand: "Bin stolz ein Schweizer zu sein so wie R.Federer". Am auzit insa cum elvetienii: "sind auf die Neutralität der Schweiz stolz; sind auf die Wirtschaftslage der Schweiz stolz; usw. Iar unii acum nu mai sunt "stolz" de rezultatul din 9 februarie...

Deci daca e sa fie mandrii de ceva sunt mandrii de rezultatele societatii, ca ansamblu. Exceptie poate "mandria ca Echipa Elvetiei e acum prezenta in Brazilia".

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 29 Sep 2014 9:43 pm 
Neconectat
nou venit

Buná seara! Sunt nouo pe aici,nu prea stiu exact cum functioneaza.. ~x( Cineva din Ticino pe aici??

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]