Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 6:36 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Acte alocatie copil
MesajScris: Joi, 11 Mai 2017 3:31 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare.

Lucrez in Elvetia de anul trecut si pentru a beneficia de alocatia de 300 CHF pt copil, mi se cere de la departamentul de resurse umane o atestare/dovada de la autoritatile romane cum ca acesta are o alocatie in valoare de 200 lei(copilul are 6 luni). Dupa ce obtin acest document, cei de aici imi pot face un calcul si pot plati diferenta pana la 300 CHF. Puteti, sa imi spuneti, va rog, ce autoritate romana emite acest document? S-a mai intalnit cineva cu acest caz?

Multumesc anticipat,
Alex

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Acte alocatie copil
MesajScris: Mar, 23 Mai 2017 7:47 pm 
Neconectat
nou venit

Buna Alex

Pt a beneficia de alocatie in Elvetia trebuie completat Formularul E411 de catre tine in Elvetia. Aici mai jos felul in care trebuie procedat:

Formularul E411 are doua parti: A si B, care se vor completa dupa cum urmeaza:
Partea A din formular se completeaza de catre lucratorul migrant care se adreseaza institutiei competente cu plata prestatiilor familiale din statul unde isi desfasoara activitatea.
In aceasta parte a formularului trebuie completate toate datele privind identitatea persoanelor mentionate si este indicat ca solicitantul sa trimita institutiei abilitate din Romania fotocopii dupa actele de stare civila a membrilor familiei, hotarare de divort ori de incredintare a copilului/copiilor, dupa caz.
La primirea formularului, Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale (AJPS) trebuie sa completeze partea B a formularului pentru care va solicita informatii, dupa caz, de la:
a) Inspectoratul Teritorial de Munca;
b) Casa Judeteana de Pensii;
c) Directia Generala a Finantelor Publice;
d) Inspectoratul Scolar Judetean (in cazul in care copiii avuti in intretinere urmeaza cursurile invatamantului preuniversitar);
e) Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului.

Cu acest formular completat in țara merge angajatorul tău aici la prestări sociale acolo unde locuiești.

O seara buna!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]