Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 1:53 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cineva din Bucuresti cu chef de vorba ?
MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 5:19 pm 
Citind de atata timp forumul nu reusesc sa depistez cine e nascut si crescut in Bucuresti.
Orasul pare a fi mare, aglomerat, stresant ... totusi nu l-as da pe nici un alt oras ( adica sunt inca indragostita de el:) )
Sunt eu nostalgica sau mai sunt intre voi bucuresteni " indragostiti" ? ( de oras evident :) )

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cineva din Bucuresti cu chef de vorba ?
MesajScris: Dum, 01 Noi 2009 4:18 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua! Ma numesc Miriam si locuiesc impreuna cu sotul si cu cei 2 copii in Rolle. Ne-am mutat aici la sfarsitul lunii iulie, copiii invata la College Champittet -Nyon, iar noi suntem medici, eu-uman, sotul-veterinar. Am locuit in Bucuresti, dar in ultimii ani ne stabilisem in Pipera. Va este dor de Bucuresti, eu gasesc ca are o particularitate anume, nu traficul, nici murdaria, are un romantism aparte. Va lipseste/nu va lipseste, ce spuneti?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 01 Noi 2009 5:28 pm 
Buna Miriam,

da imi lipseste, tare rau :(. Multe orase sunt frumoase in Romania, si destule am vizitat, dar Bucurestiul are- cel putin pentru mine- un farmec aparte. Locuind la P-ta Rosseti, ma jucam in jurul teatrului National, la 8 ani am mers la un discurs la Muzeul de Istorie- luam notite cand nici bine nu stiam sa scriu:)- la Spitalul Coltea vorbem cu bolnavii iesiti la plimbare, mergeam duminicile la Cinema Luceafarul si acel Cinema- gradina, din apropiere...multe s-au schimbat, dar Biserica Sf. Mina, Sf. Gheorghe...tot asa sunt.Sambetele mergeam la biserica la P-ta Romana, si zilnic in Stefan Cel Mare la antrenament.
Aveam prieteni in Baneasa, Televiziunii, Drumul Taberii, Floreasca, Gara de Nord , Militari...Si acum cand mergem cu masina in Bucuresti, sotul schimba cu mine. El se enerveaza de circulatia "aiurita" eu....ma simt acasa :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 01 Noi 2009 8:51 pm 
Neconectat
nou venit

Vrei sa-ti spun ceva ciudat? Imi lipsesc serviciile de acasa, din RO. Mi se-ntampla foarte des sa fiu confundata cu o rusoaica. Este cunoscut faptul ca rusii (nu intentionez sa generalizez) aflati in Elvetia sunt destul de instariti, motiv de " jecmaneala" pentru unii prestatori de servicii. "Rusoaica" fiind, tarifele sunt dublate, triplate. Incepand de la o simpla manicura, pana la amenajari interioare, birou de arhitectura s.a.m.d. Dac-ar fi de calitate macar, nu m-as supara atat de rau.
Celor curiosi, le pot relata cu lux de amanunte experientele avute.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Noi 2009 10:37 am 
MIRIAM scrie:
"Rusoaica" fiind, tarifele sunt dublate, triplate. Incepand de la o simpla manicura, pana la amenajari interioare, birou de arhitectura s.a.m.d. Dac-ar fi de calitate macar, nu m-as supara atat de rau.
Celor curiosi, le pot relata cu lux de amanunte experientele avute.

Salut,
ar fi interesant de citit ce experiente negative ai avut, daca se poate. Nu se stie niciodata poate ajuta pe cineva.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Noi 2009 11:10 am 
Neconectat
nou venit

Saluatre la toata lumea! Buna Georgia! Ai revenit pe forum? Bravo, se simtea lipsa ta pe aici...! Si eu sunt din Bucuresti si din fericire nu prea simt dorul pt. ca eu cam la 2,3 luni dau o fuga in tara! Locuiesc pe bd. Decebal si ultima oara nu am mai iesit din zona respectiva! Motivul:am ramas uimit de cate baruri si restaurante s au deschis acolo! Si cel mai ciudat cam toate erau pline cu toate ca trendul in ro este ca toata lumea de pe acolo sa se vaite...cu criza asta...!!! V am pupat!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Noi 2009 11:20 am 
Subscriu la cele spuse de zez3, dar cred ca Miriam ar trebui sa deschida un topic separat! ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Noi 2009 1:40 pm 
Da Abra, si eu sunt curioasa ce are de povestit Miriam dar va rog eu nu in acest topic. Ca sa ramanem noi bucurestenii intre noi :))
Hm Bobby, Bd. Decebal zici ? pai nu doar acolo, ci mai peste tot e plin de tot felul de magazine magazinase.
Sti ce ma uimeste insa cel mai tare ?? Cat de pline sunt MC-urile ! Incredibil ! Si ce-mi place mie cel mai mult e nebunia din circulatie, fara gluma, chiar imi place :mrgreen: . Adrenalina pura. Acolo sa faci scoala de soferi... :hoo:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Noi 2009 2:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Salut ,nu sunt bucuresteanca dar am stat la Piata Muncii prin 96 ,mi-a placut mult si pe atunci orasul .Ce nu imi placea era cu metroul de fiecare data ma pierdeam si cand intrebam pe cineva ma trimitea in alta parte,asa ca pana la urma citeam singura planurile :)) :)) :)) Am fost anul trecut dupa multi ani dar s-au schimbat multe .....Capitala Europeana ....

Giorgia ai dreptate cu traficul ,stii ce am facut noi am lasat masina la Piata Muncii si am luat metroul pana la Ambasada Elvetiei ,cred ca am ajuns mai repede asa.Nu iti spun la intrarea si iesirea din Bucuresti ...... :-o :-o :-o :-o ,ne-am pierdut si Sorin s-a oprit intr-o intersectie s-a dat jos din masina si s-a dus la nenea ce dirija circulatia si ne-a ajutat ..........

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Noi 2009 11:58 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua! Celor care folosesc acele "happy-silly-stupid-faces", am sa le adresez o intrebare: le folositi pentru a "incarca" un spatiu, astfel incat sa para un text? Poate in acest mod mascati unele lacune, cum ar fi asa-zisul" bagaj de cuvinte", "vocabular" s.a.m.d.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Noi 2009 1:32 am 
Draga mea Miriam, acele "happy-silly-stupid-faces" se folosesc de cand a aparut si internetul... si se folosesc pentru a da "intonatia" dorita ... (si asa exista destule neintelegeri acolo unde chiar NU e cazul)
Spre exemplu noi, acum, nu stim ce sa intelegem... ne faci prosti sau ai facut o gluma? Un "happy-silly-stupid-faces" ar fi fost bine-venit! :wink:

(Si eu, care asteptam cu atat interes experientele acelea....)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Noi 2009 9:33 am 
Noi astia din Bucuresti suntem cam aroganti, nu vi se pare ? ;;)
Mie nu-mi este rusine sa recunosc. Cred ca e o "boala" de Bucuresti. Suntem cei mai " frumosi, destepti, devreme acasa, ca noi nu mai e nimeni". Cand ma duceam in vacante la rude in Brasov, trebuia sa treaca ceva timp sa ma "debarasez " de naravurile mele bucurestene. Iar in anii petrecuti in Oradea tot idem. Am bafta doar, ca prietenii care ma cunosc personal, ma accepta asa cum sunt- infumurata de bucuresti :D -

Dar tot sunt curioasa...de ce suntem asa ?? hai ziceti voi cei -nebucuresteni :)- nu va rusinati, ziceti !
Poate asa invatam si noi astia "raii" ce si cum sa schimbam :-*

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Noi 2009 3:38 pm 
Eu ma abtin ca dupa aia... imi iau castane de la Seful Plantatiei! ^:)^

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Noi 2009 3:37 pm 
Neconectat
nou venit

Doamnelor trebuie sa va spun ceva. Am fost in Bucuresti asta vara si am ramas fara grai cand am luat metroul din p-ta Unirii. N-o sa va vina sa credeti... :-o , l-au curatat, modernizat...nu l-am recunoscut...era...parca din alta tara....e un pasaj cochet :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 16 Dec 2009 10:33 pm 
Neconectat
nou venit

:-bd Buna Gagiko !

Eu sint Max, sint nascut crescut si smekerit in Capitala"... Dupa Blocurille Grii.. "Pantelimon_Socului"intre Baietii de Cartier,tovaras cu
Keedy-Dragos,Tataie-Vlad si Uzzy dar si cu SISU si PUIA sa altii multi Baietii de Baietii din Bukale'..
Sincer mi-a facut mare placere sa citesc anuntul tau foarte misto..
Vreau sa stiu mai multe despre tine si viata ta..
Eu rezidez de 6anii in Belgia-Antwerp,am acte si m-am integrat, sint solo si-mi plak fetele adevarate.. Te invit sa vezi my-new-city.. e super marfa, port,istorik si occidental de viata adevarata..
Deocamdata cam atit, Astept un semn cu detalii despre tine..

Te Salut cu Respect !
maxmaximmax@gmail.com
+32489384422
0725476448

PS: Acu' iooo ma BUCUR_ESK in Socului cu Tovarasii Meii si o so fack-em lata de Craciun si Revelion !
Ma intork in Belgia tokmai la anu'.. in ianuarie.. :-bd ;) B-) CIAO !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Feb 2011 2:10 pm 
MIRIAM scrie:
Buna ziua! Ma numesc Miriam si locuiesc impreuna cu sotul si cu cei 2 copii in Rolle.

Buna Miriam,
Ma numesc Cata si incepand cu data de 4 martie voi lucra in Rolle (aupair). Cum e viata in Rolle? Din cate am citit e o localitate foarte mica. Ce imi poti spune de la fata locului? Impresii placute, neplacute?
Mercic

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Iul 2011 4:35 pm 
Neconectat
nou venit

Si eu sunt din Bucuresti si am des nostalgia orasului natal mai ales ca in Elvetia imi fac destul de greu prieteni :( , noroc ca-i am pe sot si pe fetita :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 30 Iul 2011 6:31 am 
Neconectat
nou venit

Giorgia scrie:
Noi astia din Bucuresti suntem cam aroganti, nu vi se pare ? ;;)
Mie nu-mi este rusine sa recunosc. Cred ca e o "boala" de Bucuresti. Suntem cei mai " frumosi, destepti, devreme acasa, ca noi nu mai e nimeni". Cand ma duceam in vacante la rude in Brasov, trebuia sa treaca ceva timp sa ma "debarasez " de naravurile mele bucurestene. Iar in anii petrecuti in Oradea tot idem. Am bafta doar, ca prietenii care ma cunosc personal, ma accepta asa cum sunt- infumurata de bucuresti :D -

Dar tot sunt curioasa...de ce suntem asa ?? hai ziceti voi cei -nebucuresteni :)- nu va rusinati, ziceti !
Poate asa invatam si noi astia "raii" ce si cum sa schimbam :-*

Cand eram mica aveam un prieten de joaca din Bucuresti (eu sunt din Brasov) ......venea in vacante la bunici.Era o adevarata sarbatoare pentru noi atunci cand aparea cu multimea lui de jucarii.Si nu era ingamfat deloc.Am pastrat o placuta amintire pentru acel bucurestean mic si vesel.Cum sunt bucurestenii in general? Nu vreau si nu imi place sa-i bag pe toti in aceeasi oala.Sunt oameni si oameni.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 30 Iul 2011 11:21 am 
Violetta scrie:
Si eu sunt din Bucuresti si am des nostalgia orasului natal mai ales ca in Elvetia imi fac destul de greu prieteni :( , noroc ca-i am pe sot si pe fetita :D

Te-ai inscris la un curs de lb. franceza? Sau orice fel de "curs", vei vedea ca incepi sa iti faci cunostinte de toate natiile si culorile. Unii dintre ei iti pot deveni prieteni, in timp. Nostalgia orasului o am si eu, si nu ma regasesc absolut deloc in generalizarea de mai sus. Dimpotriva, prin aste strainataturi, uneori mi-a fost mai usor sa gasesc prieteni din randul concitadinilor, alti compatrioti parand a avea o reactie alergica la auzul declaratiei ca esti bucurestean.. =)) La inceput nu intelegeam prostiile astea, acum deja mi se par amuzante. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 31 Aug 2011 12:49 am 
Salut !
Sunt din Bucuresti , nascut in Buc.
Ce Propuneti...ce doriti sa punem la cale....???

Ceva minunat ???

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 03 Sep 2011 9:28 am 
Neconectat
tânără speranţă

Buna,
si eu sint din Bucuresti, din Drumul Taberei, iar ultimii ani i-am petrecut in Militari.
Oricum cartierul meu in care am crescut, m-am dus la scoala si am petrecut cea mai mare parte a vietii mele romanesti e Drumul Taberei.
Iar Bucurestiul il ador.
Anda Claudia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Dec 2011 8:27 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara tuturor.
Sunt Gina si locuiesc in Basel,insa sunt din Bucuresti.
Mi s-a parut foarte interesant ceea ce am citit aici despre dorul capitalei.Da,aici este altceva.Si mie imi lipseste insa nu m-as mai intoarce decit daca voi avea vre-o problema de rezolvat"acasa".Aici imi lipseste viata sociala pe care o aveam in Bucuresti.
Ma intreb cum sunt petrecerile in noaptea de Revelion aici,in Basel.Cunosc cca.10 persoane aici si nimeni nu a stiut sa imi spuna.Paraca ar fi frumos in noaptea de revelion sa merg in Piata Revolutiei sau la Parlament asa cum obisnuiam.
Asta e!Sper sa ma acomodez.
Doresc numai bine tuturor.
Gina Anton.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Dec 2011 8:29 pm 
Neconectat
Admin

gina anton scrie:
Buna seara tuturor.
Asta e!Sper sa ma acomodez.

Buna Gina si bine ai venit pe forum.
Nu stiu cum sunt petrecerile de revelion din Basel dar ce zici de revelionul romanesc din Lucerna? Sunt peste 160 de persoane inscrise. :ymhug:
http://www.casa-romanilor.ch/revelion-r ... lizat-2011

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Ian 2012 7:39 pm 
Buna,
Ma numesc Camelia si sunt din Bucuresti iar acum locuiesc in Baar ZUG. Ma bucur sa va cunosc si daca stati prin Zurich sau Luzern astept sa ne vedem :D . Adresa mea de mail este iameliaiameli@yahoo.com

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Ian 2012 4:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

OK, Camelia - deci... numai cei provenind din Bucuresti, si nicidecum cei care locuiesc prin Zug si imprejurimi? :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]