Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 9:47 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vorbind romaneste in Elvetia
MesajScris: Joi, 14 Apr 2011 9:20 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Probabil ca cine n-a trecut prin situatia asta nu crede, blameaza parintii ca nu depun eforturi suficiente sau, mai rau, ca parintii sunt needucati si la ei "aude" copilul greselile...
..Gura lumii...

...ca nu-s patrioti ! :)

AbraMack scrie:
PS: A nu fi inteleasa gresit: NU mi-e rusine sa vorbesc romaneste si - cand am cu cine - o fac! Dar nu ma pun sa demonstrez in mod special ca sunt romanca, nu am de ce!

Om cu minte descuiata :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Apr 2011 9:48 am 
GIN scrie:

...ca nu-s patrioti ! :)

Dupa cum s-a vazut, patriotismul e o notiune vaga, cu mai multe sensuri si interpretari. Mie mi se pare ca sunt patriota doar pt. ca nu consider Romania o tara mai "rea" ca altele (asta nu pt. ca nu as avea nemultumirile mele...profunde!) si nu ma pun sa demonstrez asta ori de cate ori se iveste ocazia!.. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Apr 2011 3:55 pm 
Lemon_Cake: ce să zic? Ziceam de încărcat în sensul că Sashei îi vorbesc în română acasă, că mi-e mai la îndemână, și ea îmi răspunde în franceză! RAR, dar rar de tot, alege să îmi zică câte una în română! Și atunci are un RRRRRR de trece imediat pe franceză!

Mi-ar place (sau plăcea?!? :) ) să ajung să mă învețe germana și cred că are să o facă în curând!

Revenind însă la topic, nu am înțeles ÎNCĂ cum devine treaba cu "emanciparea din fragedă copilărie"? Personal, nu eram emancipată, că n-aveam cum! :) Aparțin generației care vedea portocale doar de Crăciun și doar pentru că Moșul stătea la cozi, interminabile, începând de la cinci dimineața!!! De unde atâta emancipare????

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Apr 2011 6:33 pm 
Nu o poti forta sa vorbeasca romaneste daca ea prefera sa vorbeasca in franceza, oricum banuiesc ca intelege si ar putea chiar sa si raspunda, dar e "hoata" (ca toti copiii) si raspunde in ce ii vine ei la indemana. :D
O sa te invete germana mai curand decat ai putea sa crezi, acum. Iti spun din proprie experienta..

Nici eu nu inteleg ce-a vrut sa zica domnul acela cu emanciparea din frageda pruncie, cred ca a luat niste cuvinte din alt comentariu (unde dai si unde crapa) si le-a amestecat printre propriile lui pareri. (-|
S-a discutat atat despre tema asta si fiecare a inteles ce a vrut, eu personal nu doream decat sa spun ca am asistat la cateva intamplari demne de Caragiale. (in opinia mea)
Poate sunt eu mai altfel, dar daca banuiesc ca cineva (cu care am o legatura, nu tam-nesam) e din Romania, intreb pur si simplu. Daca vrea (sau poate, ca daca e plecat de la 2 ani..mai slabute sansele) sa vorbeasca romaneste bine, daca nu, saluti, nu ma cramponez de "faza" asta, fiecare e liber sa aleaga. :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Apr 2011 6:43 pm 
Ai dreptate, Lemon_cake... copiii-s smecheri si "verticali" in decizii!

Adevarul e ca-s atatea discutii-n vant pe forum ca, cateodata e mai bine sa faci o plimbare... ;)

In rest, noi sa fim sanatosi, romani sau nu, cu bune si rele ca doar ni-s "animale bipede, fara pene si cu unghii late"... :P
Platon, parca, daca nu ma insel!

Numa' bine si o seara excelenta tuturor!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Apr 2011 7:04 pm 
AbraMack scrie:
Adevarul e ca-s atatea discutii-n vant pe forum ca, cateodata e mai bine sa faci o plimbare... ;)

Numa' bine si o seara excelenta tuturor!

Asta cam asa e... O seara excelenta si tie!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Mai 2011 2:25 pm 
Neconectat
nou venit

Ceea ce mi se pare mie exagerat este interpretarea asta exclusivista a tot ce e neplacut in comportamentul unei persoane ca fiind tipic romanesc. De acord, toti am avut experiente negative cu compatrioti de-ai nostri, dar fiti convinsi ca nici alte natii nu-s tot timpul mandre de progeniturile lor. Hai sa fim mai toleranti in privinta asta, or fi avand oamenii respectivi motivele lor sa nu vorbeasca romaneste. Unul vorbeste germana ca asta-i stiu copiii mai bine, alta evita romana ca-i prostituata si vrea sa ramana in anonimitate...Motive diverse... :lol:

Marius

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]