Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 7:17 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce va place si ce nu va place in Elvetia?
MesajScris: Lun, 07 Mar 2011 2:53 pm 
Neconectat
nou venit

Salut

Sunt tentat sa emigrez in Elvetia si sunt in tratative(interviuri) cu o companie din Zurich (inginer software).

As vrea sa stiu o parere cam ce va place si ce nu va place in Elvetia.

Ati recomanda Elvetia prietenilor care vor sa emigreze?

Cu stima,
Mihai

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ce va place si ce nu va place in Elvetia?
MesajScris: Mar, 08 Mar 2011 1:16 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ce imi place in Elvetia: curatenia, sistemul de reciclare, oamenii civilizati, familia la care lucrez ma respecta si ma apreciaza, pana acum toti oamenii pe care i-am intalnit au fost draguti cu mine si nu s-au uitat de sus la mine ba chiar ma respecta si apreciaza faptul ca incerc (si ma chinui) sa vorbesc germana si/sau germana elvetiana, politetea.
Ce nu-mi place: ma deranjeaza ca sunt alte natii care arunca tigara, ambalaje, hartii, sticle pe strada, din masina....si ca, totusi, unii elvetieni sunt rasisti...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 19 Mar 2011 6:47 pm 
princessduck scrie:
Ce imi place in Elvetia: curatenia, sistemul de reciclare, oamenii civilizati, familia la care lucrez ma respecta si ma apreciaza, pana acum toti oamenii pe care i-am intalnit au fost draguti cu mine si nu s-au uitat de sus la mine ba chiar ma respecta si apreciaza faptul ca incerc (si ma chinui) sa vorbesc germana si/sau germana elvetiana, politetea.
Ce nu-mi place: ma deranjeaza ca sunt alte natii care arunca tigara, ambalaje, hartii, sticle pe strada, din masina....si ca, totusi, unii elvetieni sunt rasisti...

Comportamentul necivilizat al strainilor ii determina pe unii elvetieni sa fie rasisti.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Mar 2011 2:06 am 
RÁSĂ1, rase, s. f. .................2. Fiecare dintre grupurile biologice de populații, caracterizate prin culoarea părului, a pielii și prin alte particularități exterioare. – Din fr. race, germ. Rasse (sursa: DEX 98)

RÁSĂ1 ~e f. .......... 3) Grup etnic format pe un anumit teritoriu din cele mai vechi timpuri, unitar prin caractere ereditare comune (pigmentația pielii, forma capului, ochilor, nasului etc.). ~ mongoloidă. ~ europoidă. [G.-D. rasei] /<fr. race, germ. Rasse (sursa :NODEX)

RASÍSM s. n. Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane. – Din fr. racisme. Cf. rus. rasizm (sursa . DEX 98)

RASÍSM n. 1) Teorie social-politică care susține inegalitatea biologică și intelectuală a raselor umane. 2) Acțiune de discriminare rasială. /<fr. racisme (sursa NODEX)

...De unde putem deduce ca elvetienii sunt suparati doar pe persoanele de culoare(neagra, galbena sau rosie) . O:-)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Mar 2011 6:19 pm 
Neconectat
nou venit

Din cate imi amintesc eu n-am intrebat ce inseamna rasism si nici nu vreau sa se dispute acest lucru.

In loc sa depuneti efort cu rasismu' mai bine imi raspundeti mie la intrebari.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Mar 2011 8:06 pm 
Acum pe bune, nu stiu cat de relevant ar fi pt. tine ce-mi place mie sau altcuiva de aici si ce ne displace. Tu iti stii mai bine criteriile, valorile, stilul de viata s.a.m.d. In afara de asta, tu poate ai 24 de ani si altcineva are 50 de ani, parerile se pot schimba cu trecerea anilor, pot fi formate in functie de n factori.
E o tara linistita, frumoasa, e O.K. si nu e singura asa. Daca esti familiarizat cu mentalitatea germana - ordine, disciplina, corectitudine, simt civic, cred ca stii la ce sa te astepti. Fireste, in alte privinte poate nu sunt pe gustul "nostru" (sa zicem ca noi romanii avem un temperament mai latin sau....balcanic? :mrgreen: ) - eu de ex. i-as dori uneori mai spontani, mai putin organizati, mai flexibili...dar numai uneori! Ca de ex. imi place al naibii de mult incapatanarea lor ca trenurile, autobuzele etc. sa ajunga la timp, ca toate cladirile sa arate ingrijit, etc.etc.. Si uite asa realizezi si cum unele calitati pot deveni defecte si viceversa.
Nu cred ca poti emigra pe baza unor recomandari, daca tu simti ca faci un lucru bun pt. tine, fa-l. La o adica, din Elvetia poti pleca mai departe, nu-ti retine nimeni pasaportul la granita.
Bafta! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Mar 2011 8:39 pm 
Neconectat
nou venit

E ok raspunsul. Nu doresc raspunsuri absolute ci raspunsuri relative la persoana care raspunde... subiective...romanesti :)

Evident ca nu iau decizia daca sa plec sau nu pe baza acestor raspunsuri, dar ma ajuta sa imi fac o idee la ce sa ma astept printr-un ochi de roman :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Mar 2011 11:10 pm 
Neconectat
nou venit

Ce imi place in Elvetia si despre Elvetia:

- lacul Le Leman :pirate: , in general lacurile din Elvetia ,
- curatenia, respectul fata de ceilalti,
- abonamentul general(m-i se pare foarte inteligent, putine tari au acest sistem) poti calatorii oriunde si oricand in toata Elvetia: cu trenul, autobuzul, tramvai, teleferic, vapor cu un singur abonament, bineinteles e rentabil daca calatoresti in fiecare zii sau cel putin de 2-3 ori pe saptamana distante mai mari(bineinteles se plateste acest abonament),
- sunt la timp cu transportul in comun,
- faptul ca poti face sport in aer liber departe de zumzetul masinilor etc,
- sunt mult mai deschisi la ceea ce inseamna tratamente alternative, produse organice etc,
- sunt corecti in multe privinte, faptul ca incearca sa pastreze unele valori autohtone,
- faptul ca religia nu face atata zumzet ca si in alte tari,
- unele privelisti care merita efortul urcatului la 1800-2500m sau pe timp de iarna la peste 3000 m bineinteles cu telecabina :),
- si faptul daca ei te pot ajuta cu ceva te ajuta,(in limita bunului simt)
- poti ajunge de multe ori mai repede cu trenul dintr-o parte in alta a Elvetiei decat cu masina :),

Ce nu imi place :

- prea multi munti , mai bine de 40% din Elvetia e invelita in munti,
- animalele salbatice le mai vezi prin gradina zoologica, peisajul si unele parti din Elvetia sunt controlate, adica tuns, curatat etc, nu prea am vazut zone salbatice ma refer la munti, paduri asa cum sunt in Romania( am intalnit Elvetieni care au fost in Romania si au afirmat ca le place mai mult peisajul din Romania)
- magazinele se inchid la ora 18:30, cu exceptie unele orase mai mari care inchid la 19h iar vineri se inchide la ora 20h(dar si aici exceptie),
- in general femeile si fetele sunt prea machiate, nu cred ca trebuie sa se machieze excesiv pt a scoate la lumina frumusetea :) , si o alta parte mult prea naive (referire la faptul ca multi negrii, kosovari arabi le inseala pt acte etc,)
- pt barbati nu prea ai de unde alege in privinta hainelor, unele modele de haine m-i se par penibile, chiar daca sunt mult mai scumpe nu prea sunt modele interesante(acuma fiecare cu gustul sau),
- femeile in general se cred superioare barbatilor, mai speciale(nu e o jignire :) )
- faptul ca elvetienii sunt mai reci, exigenti si cateodata rasisti ( in anumite parti ale Elvetiei), asta probabil pana ajungi sa ii cunosti,
- in multe cazuri sunt prea tolerabili(si ei intre ei dar si cu strainii)
- faptul ca ei se cred cei mai buni in toate(nu ca nu ar fii si alte tari la acelasi nivel)
- preturile sunt destul de piperate si la mancare si la haine, in corelatie cu salariul din Elvetia)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mar 2011 3:19 pm 
Pavele, mi se pare amuzanta faza cu machiajul pt. ca eu vad contrariul..poate la voi, in partea franceza, femeile se machiaza excesiv, in partea germana se poarta stilul sport, tuns/ frezat "cu toatele" la acelasi coafor (si e unul cam lipsit de imaginatie), fara machiaj...Nu toate sunt asa, evident. :)
Tie ti se pare ca religia nu face "zumzet"? Pai la tine in oras nu sunt biserici, catedrale..nimic? :lol: Si n-am inteles daca elvetienii sunt "mai exigenti" sau "prea tolerabili", parca afirmatiile astea doua se cam bat cap in cap. Mie mi se par toleranti atat timp cat nu te abati cu un cm. de la regula. Exagerez.. ;) Daca te abati, ti se va explica imediat, dar imediat! cum stau lucrurile si cum "aici in Elvetia, noi...".. :lol: Iarasi exagerez. ;) Am recunoscut mereu ca fara...cum sa-i spun eu, dragostea fata de reguli(le lor, evident) si fata de respectarea lor, nu ar avea sistemul pe care-l au. Si de care ne bucuram si noi acum.. :)
Una peste alta, nu sunt "oameni rai", cum ar spune romanu'...chiar deloc. Te ajuta cu placere daca pot sa o faca, fara sa astepte un serviciu in schimb sau mai stiu eu ce. Sunt altruisti..in fine, au multe, multe calitati. (Dar si noi, romanii, avem calitatile noastre...nu credeti? :) ) Ma rog, ca intotdeauna, totul e relativ si depinde foarte mult de norocul pe care-l ai. Peste tot e asa, zic eu.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mar 2011 4:11 pm 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Tie ti se pare ca religia nu face "zumzet"? Pai la tine in oras nu sunt biserici, catedrale..nimic? :lol:

Cred ca a vrut sa spuna ca nu se compara cu amestecul pe care si-l permite BOR in viata ta de zi cu zi, indiferent daca esti ortodox sau nu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mar 2011 6:57 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
Pavele, mi se pare amuzanta faza cu machiajul pt. ca eu vad contrariul..poate la voi, in partea franceza, femeile se machiaza excesiv, in partea germana se poarta stilul sport, tuns/ frezat "cu toatele" la acelasi coafor (si e unul cam lipsit de imaginatie), fara machiaj...Nu toate sunt asa, evident. :)

e si normal nu toate sunt asa dar chestia cu machiajul il vad zilnic ;) , si nu numai la elvetience frantuze, ci si la elvetience, am calatorit destul de mult in Elvetia atat in partea franceza dar si in partea germana, de aceea afirm acest lucru, :)

Soterro scrie:
lemon_cake scrie:
Tie ti se pare ca religia nu face "zumzet"? Pai la tine in oras nu sunt biserici, catedrale..nimic? :lol:

Cred ca a vrut sa spuna ca nu se compara cu amestecul pe care si-l permite BOR in viata ta de zi cu zi, indiferent daca esti ortodox sau nu.

ceva in genul acesta :), sunt destui elvetieni care nu sunt condusi de biserica, adica indoctrinati, in ceea ce priveste zumzetul clopotului sigur ca da :)) se aude si inca cum...

lemon_cake scrie:
Una peste alta, nu sunt "oameni rai", cum ar spune romanu'...chiar deloc. Te ajuta cu placere daca pot sa o faca, fara sa astepte un serviciu in schimb sau mai stiu eu ce. Sunt altruisti..in fine, au multe, multe calitati. (Dar si noi, romanii, avem calitatile noastre...nu credeti? :) )

ai dreptate lemon_cake, dar mai sunt si exceptii, din cate stim cu totii nu exista nici o tara perfecta sau oameni perfecti :), asa este si romanii au calitatile lor foarte bune dar ca si gluma, pt a fii apreciate aceste calitati in Elvetia e nevoie de recalificare :hoo:

acuma parerile despre Elvetia sunt mereu impartite intre romani, fiecare vorbeste din experientele proprii, cei care nu calatoresc mai deloc prin Elvetia sigur vor zice doar ceea ce se intampla local ceilalti ceea ce se intampla in general, poate mai vin si alti forumisti cu alte pareri :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Mar 2011 8:33 pm 
Neconectat
nou venit

Pavel scrie:
... in ceea ce priveste zumzetul clopotului sigur ca da :)) se aude si inca cum...

Cel putin la asta sunt antrenat....am o clopotnita la 100m de apartament....+ un difuzor pt o buna receptie a slujbei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 4:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

mstanescu scrie:
Din cate imi amintesc eu n-am intrebat ce inseamna rasism si nici nu vreau sa se dispute acest lucru.

In loc sa depuneti efort cu rasismu' mai bine imi raspundeti mie la intrebari.

E simplu, mstanescu: in CH le la majoritatea ne place si ne este atat de bine incat mai avem si timp de ciripit pe forumuri, si ne mai si straduim sa fim civilizati unii cu altii (majoritar). Mai avem timp si energie sa dam o raita si pe etajele superioare ale piramidei Maslowiene, ne gandim si la altceva decat la "ce pun maine pe masa, in oala, cu ce imbrac copiii samd".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 4:53 pm 
Daca judeci dupa criteriul asta, atunci Romania se numara printre cele mai dezvoltate (avansate) state din lumea asta. :lol: De cand ma stiu aveam si altceva in cap decat primele trepte ale piramidei lui Maslow. Iar frigiderul era aproape gol. Dulapul la fel. Biblioteca insa...asta e o alta poveste... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 5:15 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Iar frigiderul era aproape gol. Dulapul la fel. Biblioteca insa...asta e o alta poveste... :)

M-ai lovit in plex :))

Una din lipsurile societatii de rand elvetiene este exact....biblioteca :(.
Majoritatea se "fixeaza" pe domenii de specialitate si putini au auzit vreodata (ex) de Jules Verne !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 7:00 pm 
Gin, din pacate cam asta a fost realitatea pt. multe familii (de intelectuali sau nu), incepand cu anii '80 si pana in zilele noastre. :)
As vrea ca romanii sa continue sa aiba "biblioteci", desi cica trendu' s-a schimbat..nu mai sunt cool... acum sunt cool niste rafturi cu cateva obiecte "aruncate" ici si colo. New, modern design for all. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 8:41 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Gin, din pacate cam asta a fost realitatea pt. multe familii (de intelectuali sau nu), incepand cu anii '80 si pana in zilele noastre.

Stiu...:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 9:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Va rog frumos,nu pareti la curent cu mondenitatile, cool acum este sa ai colectia de carti de la Adevarul. :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 10:50 pm 
...La subiect, fratilor, la subiect! Ca iar se supara initiatorul ca-i "poluam" topicul. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 9:24 am 
Neconectat
nou venit

Localitate: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Imi plac (in ordine aleatoare):
- partea financiara, salarii mai mari decat in alte tari europene in conditii de taxe (mult) mai mici
- sistemul sanitar
- faptul ca la asigurarea masinii iti iau in considerare toata vechimea carnetului (si nu incepi de la 0 cum e in Germania spre exemplu)
- distante mici, poti ajunge din Zh la Geneva in maxim 3 ore
- aeroportul ZH, cel mai eficient din Europa dupa parerea mea
- siguranta, te poti plimba linistit prin 'coclauri' sau noaptea tarziu fara stressul ca vei fi talharit, siguranta locuintei, masinii etc.
- politetea functionarilor
- lipsa presiunii de a te integra cu orice pret, pe care am observat-o de pilda in Germania. E acceptabil sa fii strain si sa nu stapanesti la perfectie limba, mult mai multi oameni sunt deschisi sa vorbeasca in engleza.

Nu imi plac (la fel, aleatoriu):
- 'raportorii' (multi) al caror unic tel in viata pare a fi sa-ti planteze hartiuta cu 'Privat Anzeige' pe parbriz daca parchezi duminica un sfert de ora unde gasesti loc.
- intoleranta fata de greseli minore. De fapt presupun ca daca esti un investment banker si ii pierzi clientului cateva milioane tot ai sanse mai multe la clementa decat daca arunci o sticla maro in 'bin'ul ptr. sticle albe. Nu mai vorbesc daca arunci sticle duminica...
- plictiseala si monotonia vietii cotidiene, exista o lipsa de 'savoir vivre' impresionanta in felul ei.
- lipsa principiului 'clientul nostru, stapanul nostru' in magazine si servicii.

Cam atat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 10:09 am 
Citat:
- lipsa presiunii de a te integra cu orice pret, pe care am observat-o de pilda in Germania. E acceptabil sa fii strain si sa nu stapanesti la perfectie limba, mult mai multi oameni sunt deschisi sa vorbeasca in engleza.

Da, dar integrarea nu se refera numai la limba vorbita...exista o presiune foarte mare sa faci lucrurile ca ei, altfel te cam izolezi singur. A se vedea comunitatile de albanezi, macedoneni, sarbi.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:06 am 
Neconectat
Admin

dand scrie:
[...]
- lipsa principiului 'clientul nostru, stapanul nostru' in magazine si servicii.
Astea se cam contrazic un pic, sau nu? :) Sau mai degraba se intalnesc pe taramul unei relatii client-vanzator de la egal la egal (cu variatii normale): nici ingamfarea din Romania in care deranjezi vizibil cand intri intr-un magazin sau birou, nici atitudinea (italiana? araba?) in care nu stii cum sa mai dai jos vanzatorul de pe tine.

Ceea ce si pe mine m-a deranjat la inceput si fiecare roman se looveste in primul moment este intr-adevar corectitudinea asta fata de detalii "doar am parcat 5 minute aiurea si m-a ars". Acum o vad pur si simplu ca si "practice what you preach". Adica, daca si in Romania fiecare ar renunta la mica mita data la doctor/politist/functionar, credeti ca s-ar mai practica mita la nivel mare in halul asta? Cam asta e parerea mea: de jos incepe totul, de la abtinerea de a arunca o hartie pe jos chiar daca e doar o hartie sau de a parca pe loc interzis chiar si numai 5 minute. Si va rog, fara raspunsuri de genul "daaa dar nici in Elvetia nu e perfect". N-o fi perfect, dar nici nu incape comparatie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:17 am 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Ceea ce si pe mine m-a deranjat la inceput si fiecare roman se looveste in primul moment este intr-adevar corectitudinea asta fata de detalii "doar am parcat 5 minute aiurea si m-a ars". Acum o vad pur si simplu ca si "practice what you preach". Adica, daca si in Romania fiecare ar renunta la mica mita data la doctor/politist/functionar, credeti ca s-ar mai practica mita la nivel mare in halul asta? Cam asta e parerea mea: de jos incepe totul, de la abtinerea de a arunca o hartie pe jos chiar daca e doar o hartie sau de a parca pe loc interzis chiar si numai 5 minute. Si va rog, fara raspunsuri de genul "daaa dar nici in Elvetia nu e perfect". N-o fi perfect, dar nici nu incape comparatie

Mare adevar graiesti :) Incepe sa-mi placa ce scrii :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:40 am 
Pai asta cu parcatul pe loc interzis "doar 5 minute" e acelasi lucru ca si calatoritul fara bilet, doar o statie..."mama ma-sii, acum s-au gasit si astia sa ma controleze!" :lol: Daca le faci, iti asumi riscul, nu dai vina pe altu' ca isi face datoria..exact in momentul in care tu, persoana cinstita in 99% din cazuri, ai incalcat o regula. :mrgreen:
In Romania, asta e usor de zis, greu de facut. Daca ati avut de-a face cu spitalele romanesti, cred ca stiti ca sunt cazuri in care daca nu dai mita nu primesti niciun fel de atentie.. :( Cred ca mita e parte integranta din viata medicilor/asistentelor pt. ca salariile sunt de mizerie. Nu toti au cabinete private. In nici un caz nu ii scuz, dar inteleg fenomenul.

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Joi, 24 Mar 2011 11:47 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:44 am 
Neconectat
nou venit

Localitate: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
Soterro scrie:
dand scrie:
[...]
Astea se cam contrazic un pic, sau nu? :) Sau mai degraba se intalnesc pe taramul unei relatii client-vanzator de la egal la egal (cu variatii normale): nici ingamfarea din Romania in care deranjezi vizibil cand intri intr-un magazin sau birou, nici atitudinea (italiana? araba?) in care nu stii cum sa mai dai jos vanzatorul de pe tine.

Nici una nici alta. Imi place sistemul englez/american in care esti lasat in pace in magazin fara sa fii bombardat cu intrebari despre ce anume vrei si esti 'periat' de vanzator si asistat odata ce te-ai decis. Si acel zambet, poate fals, dar mai atractiv decat rigiditatea si de multe ori indolenta omologului din magazinul elvetian. Cat despre servicii, ce am observat in Elvetia (si aici difera substantial chiar de sora mai mare, Germania, nu mai vorbesc de UK) o 'dictatura' a prestatorului de servicii. Mi se pare uluitor sa pretinzi cumparatorului care plateste cu bani poate nu putini un produs sa fie acasa la o anume data si ora cand decide furnizorul sa i-l livreze. Mi s-a intamplat nu o singura data sa nu primesc alternative ci doar un sec 'sa fiti miercuri acasa intre 8am si 18pm, aaa, nu sunteti in Elvetia si preferati ori lunea ori vinerea? tough luck, ori va luati o saptamana intreaga liber de unde sunteti, ori nu primiti mobila pe care ati platit-o in avans crezand ce v-a spus cel de la magazin ca sunt flexibili si puteti alege data de livrare'. Si nu mai aduc vorba de programarile la o inspectie periodica la masini sau instalarea unui post telefonic.

Soterro scrie:
Ceea ce si pe mine m-a deranjat la inceput si fiecare roman se looveste in primul moment este intr-adevar corectitudinea asta fata de detalii "doar am parcat 5 minute aiurea si m-a ars". Acum o vad pur si simplu ca si "practice what you preach". Adica, daca si in Romania fiecare ar renunta la mica mita data la doctor/politist/functionar, credeti ca s-ar mai practica mita la nivel mare in halul asta? Cam asta e parerea mea: de jos incepe totul, de la abtinerea de a arunca o hartie pe jos chiar daca e doar o hartie sau de a parca pe loc interzis chiar si numai 5 minute. Si va rog, fara raspunsuri de genul "daaa dar nici in Elvetia nu e perfect". N-o fi perfect, dar nici nu incape comparatie.
[/quote]

Nu ma intelege gresit, nu predic parcarea masinii pe trotuar sau lasatul cu avariile puse in mijlocul drumului. Exista insa situatii cand ar fi mult prea absurd sa mergi un km pe jos de la parcarea organizata ptr. a depune un plic la cutia postala duminica sau ptr. a aprinde o lumanare la biserica si a sta maxim 10-15 minute. Si in care nu iei locul cuiva (adica parcarea e goala), nici nu blochezi treceri/garaje etc. Eu de cand sunt in Elvetia nu am luat o singura amenda de parcare de la politie ci numai de la individuali mult prea zelosi. Si toate amenzile de parcare le-am luat numai in parcari goale si numai duminica (ziua mea norocoasa :) ).

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]