Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 9:37 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce va place si ce nu va place in Elvetia?
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:56 am 
Neconectat
nou venit

Localitate: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
lemon_cake scrie:
Daca le faci, iti asumi riscul, nu dai vina pe altu' ca isi face datoria..exact in momentul in care tu, persoana cinstita in 99% din cazuri, ai incalcat o regula. :mrgreen:

Ca sa fiu sincer nu m-ar deranja sa primesc amenda de la politie. E datoria politiei sa vegheze ca regulile sa fie respectate, am gresit, platesc, no problem. Repet, mie nu-mi plac in Elvetia cetatenii obisnuiti care 'dau amenzi' (cea Privat Anzeige care merge la politie).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 1:31 pm 
Neconectat
Admin

Nu te condamn (eu cel putin), doar asa mi s-a parut si mie la inceput :) acum insa deja mi s-a intamplat sa ridic ostentativ cate un gunoi de pe jos dupa vreunul, deci peste cativa ani probabil o sa fac si eu Privat Anzeige :D (mai ales ca pana acum nici n-am stiut ca exista)

PS: asta cu amenda initiata de privat seamana un pic cu democratia directa de aici nu? Institutiile statului in legatura mai directa cu cetateanul...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 1:41 pm 
Neconectat
membru de bază

dand scrie:
Ca sa fiu sincer nu m-ar deranja sa primesc amenda de la politie. E datoria politiei sa vegheze ca regulile sa fie respectate, am gresit, platesc, no problem. Repet, mie nu-mi plac in Elvetia cetatenii obisnuiti care 'dau amenzi' (cea Privat Anzeige care merge la politie).

Si a cetateanului !!!
Asta-i marea diferenta dintre Romania si Elvetia.
Acolo astept sa ma vada politistul din capatul strazii, aici, simtul civic e asumat si de...persoane civile !
Eu de ex platesc 7 chf pt tren, pt o statie - asta cu juma de pret, normal ar fi 14 ! - nu pt ca ma prinde controlorul ci pt ca sunt constienta ca datorita acestor sume incasate am tren care circula regulat, am curatenie in el si siguranta ! Iar acele amenzi de la "privat" nu sunt amenzi decat daca sunt indreptatiti, adica daca nu ai respectat regulile locului unde ai parcat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 2:05 pm 
Soterro scrie:
Nu te condamn (eu cel putin), doar asa mi s-a parut si mie la inceput :) acum insa deja mi s-a intamplat sa ridic ostentativ cate un gunoi de pe jos dupa vreunul, deci peste cativa ani probabil o sa fac si eu Privat Anzeige :D (mai ales ca pana acum nici n-am stiut ca exista)

...

Stanescule, daca te hotarasti sa vii aici, iti asumi si riscul sa ajungi asa. :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 2:23 pm 
Neconectat
nou venit

Localitate: Fish, chips, cup 'o tea, bad food, worse weather, Mary f**king Poppins
GIN scrie:
dand scrie:

Si a cetateanului !!!
Asta-i marea diferenta dintre Romania si Elvetia.
Acolo astept sa ma vada politistul din capatul strazii, aici, simtul civic e asumat si de...persoane civile !
Eu de ex platesc 7 chf pt tren, pt o statie - asta cu juma de pret, normal ar fi 14 ! - nu pt ca ma prinde controlorul ci pt ca sunt constienta ca datorita acestor sume incasate am tren care circula regulat, am curatenie in el si siguranta ! Iar acele amenzi de la "privat" nu sunt amenzi decat daca sunt indreptatiti, adica daca nu ai respectat regulile locului unde ai parcat.

Comparatia cu trenul nu are baza din motivul ca eu nu ma refeream la situatii unde parcarea era cu plata si m-am eschivat. In fine, eu am raspuns punctual la intrebarea lui mstanescu ce anume nu-mi place in Elvetia. Evident ca acelasi lucru poate fi trecut de alte persoane la 'ce imi place in Elvetia'. Iar comparatia nu era cu Romania, ci cu Olanda, UK si Germania, unde am mai locuit si unde nu m-am lovit de situatii similare, e la categoria 'numai in Elvetia' :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 2:35 pm 
dand scrie:
lemon_cake scrie:
Daca le faci, iti asumi riscul, nu dai vina pe altu' ca isi face datoria..exact in momentul in care tu, persoana cinstita in 99% din cazuri, ai incalcat o regula. :mrgreen:

Asta-mi aduce aminte de o intamplare la schi..am pierdut ceva si am intrat la capatul partiei de schi fond sa vad daca nu cumva, din intamplare, acel ceva era tocmai acolo...Nu era nimeni oricum, dar au trecut doi elvetieni care s-au simtit indreptatiti sa ma intrebe ce caut acolo, ca nu e loc de plimbare, la care le-am explicat frumos ca tocmai mi-am dat jos schiurile si vreau sa caut ceva pe o raza de cativa metri, nu de alta dar acolo mi se parea mie ca ar fi fost obiectul pierdut, lucru confirmat...au stat si au asteptat sa vada daca nu cumva o iau la picior...Le-a cam picat fata cand le-am aratat ca obiectul pierdut era acolo, in fine...amuzant sau un pic trist, nu mai conteaza. Eu la faze de genul asta ma refer cand spun ca sunt dezamagita de rigiditatea lor, nu la amenzi, bilete, etc. :D Oricum, am inteles ideea ta, nu-ti plac persoanele "zeloase".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 2:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

un articol despre Elvetia. http://www.studentie.ro/campus/ELVETIA/c-135-a-15512

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 2:57 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
Stanescule, daca te hotarasti sa vii aici, iti asumi si riscul sa ajungi asa. :lol:

Mda, prea multi bani si prea mult timp liber :) si ajungi asa ....cand incep? :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 3:21 pm 
Neconectat
membru de bază

LeDix scrie:

Vai am citit, cam ma dor ochii, dar cel putin paragraful asta e fain :)
"Daca incerci sa negociezi prea mult cu ei, devin crispati, de parca le-ai fi facut o propunere dubioasa. Ei sunt niste negociatori deschisi, care se straduiesc in mod cinstit sa vada lucrurile prin prisma adversarului. Nu poti spune ca sunt lipsiti de consideratie se grabesc sa vina cu sugestii utile cand acest lucru nu le afecteaza buzunarul. In cea mai mare parte sunt demni de incredere si poti conta pe ei in ceea ce priveste respectarea promisiunilor. Punctul lor forte este confidentialitatea."

Si nu ma pot opri din ras intrebandu-ma...cum a vrut sa incheie aici ? :D

"Proprietatea este mult mai importanta decat afectiunea, insa cand un elvetian incepe sa te placa, se da peste cap pentru a-ti arata p" ...???? :-o

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 3:28 pm 
prietenia lui...ce altceva? O:-)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 3:36 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
prietenia lui...ce altceva? O:-)

Privat anzeige :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 4:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
LeDix scrie:

Vai am citit, cam ma dor ochii, dar cel putin paragraful asta e fain :)
"Daca incerci sa negociezi prea mult cu ei, devin crispati, de parca le-ai fi facut o propunere dubioasa. Ei sunt niste negociatori deschisi, care se straduiesc in mod cinstit sa vada lucrurile prin prisma adversarului.dar de ce o fi considerat adversar? partener nu e mai bine? Nu poti spune ca sunt lipsiti de consideratie se grabesc sa vina cu sugestii utile cand acest lucru nu le afecteaza buzunarul. In cea mai mare parte sunt demni de incredere si poti conta pe ei in ceea ce priveste respectarea promisiunilor. Punctul lor forte este confidentialitatea."

Si nu ma pot opri din ras intrebandu-ma...cum a vrut sa incheie aici ? :D

"Proprietatea este mult mai importanta decat afectiunea, insa cand un elvetian incepe sa te placa, se da peste cap pentru a-ti arata p" ...???? :-o

Sigur voia sa spuna prietenia! :lol: Dar pana iti arata un elvetian prietenia, pana ai trecut testele sale, uneori ti se face lehamite...
Adevarat a grait! "Proprietatea este mult mai importanta decat afectiunea" :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 4:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dand scrie:
Imi plac (in ordine aleatoare):
- lipsa presiunii de a te integra cu orice pret, pe care am observat-o de pilda in Germania. E acceptabil sa fii strain si sa nu stapanesti la perfectie limba, mult mai multi oameni sunt deschisi sa vorbeasca in engleza.

Nu imi plac (la fel, aleatoriu):

- lipsa principiului 'clientul nostru, stapanul nostru' in magazine si servicii.
Cam atat.

Dan, esti sigur ca vorbesti despre Elvetia? :wink:
1. Elvetia e o tara care traieste in buna parte din servicii.
2. S-a propus conditia absoluta ca in viitor, pentru a primi cetatenia, candidatul sa stie limba cantonului in care traieste. Presiunea de a te integra exista, si inca cum! Inainte nu era asa de zgomotoasa; trebuia sa-ti dai singur seama unde te afli si ce trebuie sa faci, ca sa nu ramai pe dinafara. In ultimul timp se vorbeste mai mult despre asta atat in discutiile intre cetateni, cat si in mass media.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Apr 2011 9:24 pm 
Neconectat
nou venit

Tocmai ce m-am intors din Zurich de la un interviu. Din ce am putut sa observ in aprox 5 ore libere prin oras

Pro:
- sistemul de transport in comun este organizat bine (cu toate ca daca n-ai fise ai probleme)
- atmosfera placuta odata ce iesi din agitatia centrala
- acceptabil pt mers pe bicla
- dragutz ca te lasa sa bagi carucior de copil / bicla in tramvai
- mai putin praf in atmosfera, comparat cu buc udne se vede efectiv praful din aer.

Cons:
- destul de murdar orasul (am vazut o groaza de chinezi aruncand hartii pe jos, tigari (n-am inteles niciodata de ce fumatorii considera ca mucul nu este gunoi :) ). Initial am crezut ca este doar in centru (turisti, vanzoleala mare) dar am coborat si in zona Oerlikon si cam aceeasi situatie. Pare ca nu matura nimeni. Pana si in bucuresti am vazut mai multi maturatori.

Neutru:
- multa agitatie prin centru (comparativ cu salzburg aici era un fel de Roma al germanilor :) )
- majoritari expati fitzosi in centru :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 03 Apr 2011 7:13 am 
Da da, asa e, si eu ii vad pe chinezii aia mereu, arunca intruna mucuri de tigari si ambalajele de la chipsurile din orez... :lol: :wink:
Lasand gluma la o parte, Zurich nu e un oras atat de curat ca altele, dar parca nici nu l-as compara cu Bucurestiul..sau?. Dar nah, acuma fiecare stie ce-i prioritar pt. el.. ;)
:ympeace:

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]