Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 6:13 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cautarea unui loc de munca - sanse ...
MesajScris: Sâm, 19 Mar 2011 1:43 am 
Neconectat
nou venit

Va salut cu ..dragi romani:)
sunt in cautarea unui loc de munca si as aprecia foarte mult opinia dvs sincera si concisa..

de aproape 2 luni sunt in elvetia in cautarea unui loc de munca in principiu ca barman..ospatar (cu experienta de 10 ani barman,ospatar, manager bar si altele..in tara si un sezon in strainatate la un hotel 5 stele) dar sunt dispus sa accept orice(la o ferma, muncitor..una alta..dar fara experienta..)
vorbesc engleza fluent, franceza(o stiu bine .. dar nepracticand;ca sa zic asa.. nu prea ies cuvintele), italiana(acceasi problema ca si franceza)
italiana si un pic de spaniola.. si acum m-am apucat de germana .. care o bajbai oleak..

acum intrebarea mea este ce sanse am.. reale.. de a gasi ceva?
problema se pune in felul urmator.. am fost pe la barurile din berna(unde stau) si am aplicat online la vro 100 de posturi .. acum cei din berna mi-au zis cu zambetu pe buze..ori ca nu au nevoie ..ori ca nu au momentan nevoie vor avea nevoie in/din aprilie(tot cu zambetu pe buze).. ori ca au nevoie si ca m-ar angaja dar ca trebuie sa stiu germana..

eu am un contract cu o firma elvetiana vase de croazieara..prin agentie de recrutare romana.. ar trebui sa plec in cateva saptamani.. acum ideea este ca eu as vrea foarte mult sa muncesc aici .. in elvetia.. si ma gandeam acum neivindu-se nimik sa plec pe vas 9 luni..sau 2 lluni si sa ma intorc ori in sezonul de vara sau in iarna.. cu oleak de germana.. si sa-mi incerc norocul..
ei buba este ca nu stiu ce sa zic despre acesti patroni care mi-au dat un feedback semi-pozitiv(in/din aprilie..cand incepe sezonul in berna.. sau ca m-ar lua daca as stii germana); la inceput am zis ca sansele sunt mari(obisnuit cu romanii.. ori da ori ba) dar acum nu stiu ce sa zic pentru ca politetea asta te poate deruta foarte usor... ce sanse sunt ca un patron sa faca toate demersurile pentru a ma angaja pe mine..roman.. intr-un domeniu unde se poate gasi destul de usor oameni...

Acum.. trebuie sa mai specific.. ca sunt o prezenta destul de convingatoare...zambitoare si determinata..vorbesc frumos si am 10 ani experienta(de fapt vro 13.. desi am 26 de ani); avand in vedere tot acest scenariu pe care l-am prezentat astept cu nerabdare parerea dvs sincera si concisa(si trebuie sa subliniez acest fapt..citind prin forum .. observand stilul hiperbolico-fantastic abordat de cativa utilizatori..)avand si alte posibilitati in minte

Va multumesc frumos.. si de ce nu .. Paste Fericit!:)
Toate cele bune.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: cautarea unui loc de munca - sanse ...
MesajScris: Dum, 20 Mar 2011 10:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu cred ca fara germana nu prea ai motiv sa-ti faci sperante. Patronii care spun ca poate au nevoie iti spun foarte politicos adevarul: POATE au nevoie de cineva, nu inseamna ca neaparat de tine, si nu e sigur ca vor avea. Eu nu m-as baza pe asa ceva, sint multi care stiu germana si nu gasesc un loc de munca.... eu cred ca as opta pentru varianta cu vaporul si as invata in timpul asta germana, daca vrei sa incerci totusi sa muncesti in Elvetia.
Un posibil patron va trebui sa argumenteze de ce te-a preferat pe tine inaintea unui elvetian, cetatean EU....Prezenta convingatoare este cu siguranta o latura pozitiva, dar nu inlocuieste vorbirea fluenta a limbii.
Si tie toate cele bune si succes :)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: cautarea unui loc de munca - sanse ...
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 11:05 pm 
Neconectat
nou venit

multam mult pentru raspuns

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]