Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Oct 2017 9:51 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: permis de munca
MesajScris: Dum, 17 Apr 2011 7:24 pm 
Neconectat
nou venit

salutare toata lumea..

s-a intamplat miracolul si dupa 3 luni de stat prin berna am primit un contract...tipu a completat o aplicatie de permis si am depus-o la posta ieri..
acum speram sa stie cineva cum as putea obtine mai usor permisul.. sau cum as putea sa imi cresc sansele de a obtine permisul.. sau ce ramane de facut in cazul in care nu obtin permisul.. am inteles ca s-ar putea obtine un permis de germania destul de usor.. cu care ai drept de munca...deci orice sugestie este binevenita..

acum referitor la locul de munca si competentele subsemnatului.. angajatorul restaurant-bar Desperado( Berna) din cate am inteles mai are si alte restaurante si baruri( am inteles ca e important cand aplici pt permis..cat de mare e compania..) sunt mai multi acolo din tari latine( spania, columbia.. ) care sa zicem ca este in favoarea mea datorita latinitatii mele( si sa consideram ca ar putea fi considerat pt permis..ca are nevoie angajatorul de oameni latini..fiind de specific localul)...
eu ..am experienta 10 ani ca barman (postul pt care am fost angajat) ,ospatar si bar manager.. 6 luni experienta hotel 5* in Creta..
am absolvit liceu de turism.. atestat ca tehnician turism.. training la hotelul de 5*.. scoala de barmani (foarte buna dar nerecunoscuta de stat)
diploma de FirstAid Training la Academia navala.. vorbesc engleza(fluent), franceza(intermediar),italliana(intermediar) si spaniola ( basic-intermediar)..desi nush cat de mult conteaza toate aceste din moment ce viitorul sef a completat o aplicatie in care nu a specificat vro aptitudine de-a mea( din cate am vazut)...

acestea fiind spuse ..sper sa ma puteti ajuta cumva..
va doresc pace si fericire.. pofta buna la masa de Pasti!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: permis de munca
MesajScris: Lun, 18 Apr 2011 7:20 am 
Salutare...

În primul rând, îți doresc succes cu permisul!

Nu știu cum vor decurge "ostilitățile" dar nu cred să primești permisul (doar) pe baza aptitudinilor tale decât dacă ele sunt semnalate ca punct forte al faptului că angajatorul tău nu a găsit pe altul și MAI și ca tine!
Eu personal, nu m-aș culca pe urechea stângă și aș continua să aplic CV-uri și să mai caut joburi, pentru orice eventualitate!

Încă o dată, mult succes...să îți fie bine și... Sărbători Pascale fericite și ție! %%-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Apr 2011 12:14 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,

Si eu iti doresc mult succes in obtinerea permisului.
Acum,dupa ce ai trimis cererea nu iti ramane decat sa astepti raspunsul lor,care va veni cu siguranta in 2-3 saptamani.Lucrand in domeniu de 2 ani de zile(tot cantonul Bern) si ocupandu-ma de obtinerea permiselor a 7 persoane in acest timp,iti spun ca nu are nicio relevanta ``cat de mare este compania`` si nici ``latinitatea ta``.Singurul lucru care te-ar fi putut ajuta ar fi fost ca pe langa cererea trimisa ,angajatorul tau si fi atasat si o scrisoare in care sa fi motivat de ce te-a ales pe tine(putea sa enumere pregatirea scolara si experienta in domeniu,limbile straine pe care le vorbesti),mentionand ca din tot ce a vazut la interviuri,ai fost cel mai indicat pentru postul acesta.Insa poti avea noroc si fara acea scrisoare,daca permisele pe anul 2010-2011 nu s-au epuizat in canton...

Eu am reusit sa obtin in modul acesta toate permisele pentru strainii care au lucrat la noi sezonier,insa avem si o strategie buna care functioneaza de ceva timp:pentru tot ce inseamna munca necalificata:back office in restaurant sau haushalt in hotel,luam numai persoane din elvetia,in general someri.Cand iei numai straini,te mai poti lovi si de cate un refuz...

Multa bafta iti doresc si anunta-ne ce ai facut!

Nicoleta

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Iun 2011 4:46 pm 
Neconectat
nou venit

noh salutare

intai sunt barman si bar manager de 10 ani(in tara 7 luni in straintate hotel rrenumit) cu liceu de turism si scoala de barman, engleza(fluent)franceza(mediu)italiana,spaniola(incepator)..germana in curs de invatare

pai se pare ca nu vrea Beco sa imi dea permis, am inteles in mare datorita faptului ca sunt roman (si ce legatura are, am indeplinit cerintele tot ce a ramas ar fi dovada considerentului national..daca si acesta s-a facut pai nu mai are nici o legatura ca sunt sau nu roman ) ca nu stiu germana( nu am inteles foarte bine pt am vb in franceza si sunt oleak ruginit) dar in afara faptului ca nu stiu germana(care nici macar nu este o problema adevarata comunicand doar cu colegii in engleza fara probleme) chiar sunt foarte calificat pentru jobul propus( barman - am experienta 10 ani si cursuri ) deci argumentele doamnei de la Beco mi se par total aiurea

tanti de la resurse umane de la restaurant unde am semnat contractu zice ca , si aici e destul de ciudat, nu poate sa dovedeasca ca nu gaseste pe cineva din Elvetia sau EU pentru postul meu.. eu aici nu inteleg , mi se pare destul de simplu , cauti in ziare pe net una alta pentru o perioada nu gasesti trimiti aplicatia pt permis la Beco pentru subsemnatu' .. nu e normal asa ..imi scapa mie ceva.. adik eu inteleg ca e si vorba de o limita de timp in sensul in care : tu ca patron esti obligat inainte sa ma iei pe mine sa cauti in piata locala ..dar daca nu gasesti (intr-o perioada de timp determinata ) atunci ai putea sa iei un roman fara probleme ; si nu sa ti se zica ca "stii domne pentru jobu asta sigur gasesti pe cineva de aici , mai cauta" .. pai asa il tii pe patron fara om cine stie cat timp .. doar asa ca zici tu ( BECO fiind) ca sigur gasesti ..pai uite ca nu gasesti si il vrei pe omu asta care este calificat si bun in ceea ce face , ok nu vorbeste germana da nu e o problema vorbesc in engleza cu colegii si ne intelegem perfect .

Voua vi se pare normal ? acum ce ramane de facut .. singura chestie la care ma gandesc sa mai sun la Beco si sa le spun cazul meu sa vad ce parere au si sa vorbesc cu patronu dupa sa trimita dovezi ca a cautat si motivatie de ce ma vrea pe mine sau ceva de genu ..
Daca nu iese nimic , credeti ca are rost sa mai incerc sa imi caut de munca in viitorul apropiat in Elvetia avand in vedere acest raspuns de la Beco (oricum daca e sa revin as invata germana..)

Multam , astept sugestii si pareri
Toate cele bune .. si nu va pierdeti spiritul si omenia (printre materialismul si secitatea lor :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Iun 2011 4:50 pm 
Neconectat
nou venit

a si apropos ..
eu mai incerc sa vad ce pot rezolva .. dar daca nu o iesi nimic ..am putea colabora? Nicoleta .trimit un CV daca e.

mersi mult

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]