Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 7:10 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Informații... (documente pentru vizita in Elvetia)
MesajScris: Lun, 13 Iun 2011 9:29 am 
Ori m-am tâmpit eu, ori ... ori site-ul ambasadei românești din Elveția nu conține informațiile pe care le vreau! Dar...poate m-am tâmpit eu! :o)

Așadar, apelez la voi (iar!). Aveți idee ce documente trebuie să aibe cu ea și ce condiții trebuie să îndeplinească o persoană minoră (17 ani), care vrea să vină în vizită pe teritoriul evlețian?

Adică... pașaport sau (doar) CI? Asigurare medicală (din aia făcută la colț de stradă, care oricum nu are valoare aici?) Procură din partea părinților, legalizată la notar? Trebuie și tradusă? Și mai ce...?

Vă mulțumesc pentru răspunsuri și... Rusalii liniștite vă doresc!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Informații...
MesajScris: Lun, 13 Iun 2011 9:52 am 
Neconectat
membru de bază

AbraMack scrie:
Ori m-am tâmpit eu, ori ... ori site-ul ambasadei românești din Elveția nu conține informațiile pe care le vreau! Dar...poate m-am tâmpit eu!

Abraaaaaaaaaa ~o)

"Das Bundesamt für Migration (BFM) empfiehlt diesen Minderjährigen aus polizeilichen Gründen (z.B. Verdacht auf Kindesentführung), eine Einverständniserklärung der Eltern oder der Person, die über die elterliche Sorge verfügt, mitzuführen. Darin sollten zudem deren Personalien aufgeführt und eine Kopie von deren gültigen Pass oder Identitätskarte beigelegt werden."

Atat Romania cat si Elvetia recomanda acea hartie notificata de catre notar prin care parintii sunt de acord cu calatoria. Daca copilul este insotit numita in declaratie si persoana care insoteste. Trecute de asemenea si datele personale. Nu stiu daca in RO ai deja pasaport la 17 ani, dar buletin sigur are ( parca se dadea la 14 ani ). Poate circula cu ID-ul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Iun 2011 10:20 am 
Mulțumesc frumos!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Iun 2011 3:09 pm 
Neconectat
nou venit

verisoara mea a fost in spania cu insotitor (cu masina) si la vama(n stiu care) pe langa declaratia parintilor i-au cerut cazierul insotitorului...sa fie vreo 3 ani de-atunci..nu stiu daca se mai aplica...bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Iun 2011 3:24 pm 
Verișoara mea, de 17 ani, că despre ea e vorba, vine FĂRĂ însoțitor... și...sper eu cu avionul..
Nu știu dacă are vreo importanță... Am încercat să întreb, în scris, pe siteul Ambasadei... dar... nu îmi încarcă mesajul...
Am să sun după sărbători să văd...
Mulțumesc, Iuiule! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Iun 2011 4:26 pm 
Buna!

Intr-o situatie similara m-am aflat si eu (fata mea de trei ani jumate calatorea doar cu bunica) si mi-a fost recomandat sa intru in contact cu politia de frontiera, unde intr-adevar am primit toate informatiile necesare.

Inspectoratul General al Politiei de Frontiera
Bucuresti, Intrarea Razoare nr.2, sector 6
Tel: (4021)318.25.91; (4021) 316.25.98; 9590
Fax: (4021) 316.35.11;
website: http://www.politiadefrontiera.ro
e-mail: igfp@mai.gov.ro; prf@mai.gov.ro

Mai multe informatii utile se gasesc si in josul paginii urmatoare (care nu stiu cat de actualizata este dar sper sa ajute)
http://www.sibiuairport.ro/politie-de-frontiera_9

Toate cele bune,
Tibi

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 13 Iun 2011 4:50 pm 
Mulțam fain, Tibi! Am să sun la Ambasadă zilele astea și am să trimit și un mail Poliției de frontieră.. Nu mă gândeam că pot apela la ei...

Încă o dată, mulțumiri! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 14 Iun 2011 8:41 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna Abra
nepotul meu a venit de 2 ori in vizita la mine, in 2009 si 2010. Avea 12 si respectiv 13 ani, a calatorit singur cu avionul (a avut insotitor de la linia aviatica, ceea ce nu va fi nevoie la tine). A avut o asigurare medicala obisnuita cumparata in Romania, dar nu este obligatoriu. Parintii lui au facut o procura la notar cum ca sint de acord sa paraseasca tara, cu datele mele exacte. Avea pasaport pe vremea aia, acum nu stiu exact care sint conditiile cu buletin, voi vedea peste 2 luni, cind vine din nou. %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 6:06 am 
Mulțumesc frumos, Conny!

După ce o săptămână întreagă m-am căcăit să dau de Ambasada României la Berna (via telefon, site, e-mail - nimic nu a mers), într-un final am vorbit cu .... cu... nu știu cine: o doamnă. Foarte grăbită, foarte superioară (scuzați-mi expresia pleonastică dar nu există cuvinte pentru un asemnea ton) care nu mă lăsa să îmi termin întrebările și îmi repeta la nesfârșit aceeași placă.
După răcnetele de rigoare, din partea-mi, cum că nu-s idioată, iată ce am aflat:

1. Se poate călători cu orice document cu care te poți legitima - carte de identitate sau pașaport - cu condiția ca acesta să aibe data de valabilitate superioară a șase luni.
2. Este nevoie de o procură/accept al părinților cum că minorul are voie să părăsească țara. Aceasta va fi legalizată la notar. NU va fi tradusă deoarece e necesară doar pentru ieșirea din țară. În cazul în care minorul este însoțit de o persoană (care nu e din familie), procura va fi făcută pe numele acesteia iar persoanei i se va solicita, printre altele, ȘI cazierul judiciar.
3. Asigurare medicală, valabilă pentru toată perioada șederii în Elveția.
4. Dovada faptului că există suficiente resurse pentru ca persoana să trăiască decent pe perioada șederii. Asta înseamnă fie carduri fie bani la purtător saaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau o invitație din partea rezidentului în CH, parafată la notarul marmotian.

În cazul în care nu știați, citez:

Nu există nicio diferență între călătoria unui minor sau al unui major dpdv al actelor necesare.

PS: Proverbiala ospitalitate și jovialitate a românilor e doar un mit! Iar în domeniul relațiilor cu publicul, ea e înlocuită de sarcasm și oboseală cronică! Nu vrem să ne dezmințim nicicum!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 6:24 am 
Probabil s-a schimbat doamna cu pricina, ca eu cand am sunat acolo mi-a raspuns, foarte prompt (adica doar dupa vreo 10-15 minute de sunat ocupat), o voce blonda si destul de binevoitoare.
Imi vine sa rad acum, pt. ca eu am fost cea care i-a vorbit ca pt. "idioti", rar si apasat, nu de alta dar am tendinta de nu ma face inteleasa de la bun inceput in limba-mi materna.. :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 11:53 am 
Norocoaso! :)

Mie mi s-a vorbit pe... subpuncte si cu "Doamna, dar nu vi-am spus mai inainte? Dar...of, Doamna... pai e exact ce va spusesem... " Si dupa fiecare introducere de acest gen se punea si imi repeta ce imi spusese cu 2 secunde inainte... Probabil ca vocea mea, baritonala, suna foarte blond - vorba ta! - la telefon!

Ca regula numarul 1 de politete, daca nu altceva, eu stiam ca trebuie sa ii acorzi SI interlocutorului spatiu in dialog... ca doar nu am sunat la Ambasada sa aud starea vremii pe robot! :)

In fine... other day, another bitter joke!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 11:56 am 
Neconectat
membru de bază

AbraMack scrie:
Ca regula numarul 1 de politete, daca nu altceva, eu stiam ca trebuie sa ii acorzi SI interlocutorului spatiu in dialog... ca doar nu am sunat la Ambasada sa aud starea vremii pe robot!

Abra e vorba de Consulat, nu ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 12:00 pm 
Da, Giorgia, scuze... e vorba de ei:

http://berna.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10497

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 12:12 pm 
Neconectat
membru de bază

Deci este intr-adevar vorba de un film...mut !

Sectiile consulare ar trebui sa fie "renovate" la urma urmei au contact direct cu publicul.
Ambasada macar are alte atributii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 2:54 pm 
AbraMack scrie:
Norocoaso! :)

Mie mi s-a vorbit pe... subpuncte si cu "Doamna, dar nu vi-am spus mai inainte? Dar...of, Doamna... pai e exact ce va spusesem... " Si dupa fiecare introducere de acest gen se punea si imi repeta ce imi spusese cu 2 secunde inainte... Probabil ca vocea mea, baritonala, suna foarte blond - vorba ta! - la telefon!

Ca regula numarul 1 de politete, daca nu altceva, eu stiam ca trebuie sa ii acorzi SI interlocutorului spatiu in dialog... ca doar nu am sunat la Ambasada sa aud starea vremii pe robot! :)

In fine... other day, another bitter joke!

Da, uneori ma mir si eu de cat de norocoasa sunt. =p~ Chiar nu stiu cu cine am vorbit, dar a fost O.K. O fi fost doamna consul pomenita in articolul lui Cosmin :-\
Oricum solutia propusa de doamna respectiva nu-mi era la indemana, si anume sa merg la ambasada pt. o procura, asa ca am rezolvat problema cu un notar elvetian, alternativa pe care chiar dansa mi-a oferit-o. Ori sunt eu imuna la tonul lor superior (nu cred, totusi), ori chiar a fost amabila. Intr-o pasa buna, poate.. :wink:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 3:39 pm 
Daca nu sunt indiscreta, Lemon_cake, imi poti spune si mie - te rog - cat costa o procura la un notar elvetian? Macar asa, informativ? Merci!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 3:48 pm 
Redactata de mine, in lb. engleza, si doar verificata si stampilata de notarul local, doar 20 franci. La asta adauga traducerea din Romania, la traducator autorizat care colabora si cu un notar, plus apostila de la Haga, inca 65 de lei. Ambele preturi sunt de anul trecut. Oricum mai rentabil, si ca bani si ca timp, decat o excursie la Berna.
Cu placere. :)

P.S. Mi-am amintit ca a trebuit si aici apostila de la Haga, dar asta o obtii undeva pe la Ministerul Afacerilor Externe, in Zurich. De asta s-a ocupat sotul meu, dragul de el :ymblushing: . Il voi intreba daca a costat ceva si cat a costat.
later edit: 25 chf pt. apostila de la Haga. Normal, nimic nu e gratis aici. :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iun 2011 7:09 pm 
Multam fain... Eu pentru invitatie nu am nevoie de apostila... Sunt doar cateva randuri care trebuie parafate de notar. Adica dovada faptului ca am cu ce tine minorul pe perioada sederii lui la mine! Si cred ca nu e nevoie nici de traducere, avand in vedere faptul ca e trebuincioasa doar intrarii in spatiul marmotian.

Multam fain tuturor pentru raspunsuri si sa aveti o seara faina! @};-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 5:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Oameni buni, eu am senzatia ca ma aflu intr-un univers paralel citind textele despre invitatii, traduceri si apostile. Nu este nevoie de nimic din toate acestea. :-!
Numai de declaratia parintilor. Fata este cetatean EU si poate, cu acordul parintilor si datele tale pa hirtia autentificata, cu pasaport sau buletin, calatori catre tine pe unde vrea. Daca nepotul meu de 12 ani poate veni fara nici o invitatie, de ce nu si verisoara ta? Nu am facut nici un extract de cont, NIMIC! Nu te intreaba nimeni de nimic, sintem in EU!
Doamna de la consulat este ramasa in urma cu citiva ani! :-@
Altfel cum ar ajunge toti copiii de tigani in Elvetia? Ca doar nu ii invita cineva cu apostila de la notar si cu extract de cont? (Pardon de comparatie, sper sa nu supere pe nimeni...)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 7:33 pm 
Conny,
Abra si cu mine vorbim de doua lucruri diferite. Procura mea era pt. altceva, nu era o invitatie pt. o vizita in Elvetia (nu, nici vorba de asa ceva, pt. ca sistemul asta nu mai exista de ani buni), si nici o declaratie de care vorbeste Abra, cum ca are mijloacele necesare sa intretina minora venita in vacanta. Aici nu comentez pt. ca nu stiu cum sta treaba, daca Abra zice ca are nevoie, asa o fi. In ceea ce ma priveste pe mine, informatiile au fost foarte "up-to-date", in Romania exista o obsesie pt. apostila de la Haga, ti se cere peste tot. Pe bune, crede-ma ca stiu ce vorbesc. :wink: Si sincer, pt. aia 25 chf cat am avut de platit, nu mi-am asumat riscul sa ma cert, in zadar, cu vreun "obtuz" zelos - ma rog, isi fac oamenii datoria, nu sunt ei de vina pt. hidoasa birocratie.. :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 8:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu nu am auzit pina acum de apostila asta. La ce se foloseste, sau ce certifica?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 9:50 pm 
Orice, oricum, oriunde.. E o ...ștampiluță care - pentru România - are un preț exgerat... pentru un lucru non-valoric. :p

http://en.wikipedia.org/wiki/Hague_Apostille_Convention

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 10:17 pm 
Neconectat
membru de bază

conny scrie:
Eu nu am auzit pina acum de apostila asta. La ce se foloseste, sau ce certifica?

Daca ai certificatul "nou" de casatorie; daca ai certificatul "nou-albastru" de nastere, atunci ai pe spatele lor aceasta stampila.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 11:04 pm 
GIN scrie:
conny scrie:

Daca ai certificatul "nou" de casatorie; daca ai certificatul "nou-albastru" de nastere, atunci ai pe spatele lor aceasta stampila.
[-x [-x

Nu-i chiar asa!!!

Oficiile de Stare Civila NU pot aplica Apostila de la Haga pe documente pe care le emit .
Singurele institutii romanesti care "apostileaza" sunt prefecturile si tribunalele competente.(la prefecturi -diverse certificate, la tribunale -sentintele de divort).

"Apostila este in fapt o stampila de forma patrata (cu latura de 9 cm), identica in toate statele membre ale Conventiei de la Haga si care se aplica direct pe actul de legalizat, fie pe o prelungire a acestuia.

Apostila de la Haga (indiferent de tara in care se aplica, toate aceste stampile au urmatoarea denumire: Apostille - Convention de la Haye du 5 Octobre 1961)
Pentru recunoasterea internationala, documentele de stare civila, respectiv certificatele de nastere si casatorie, dupa ce li se aplica apostila de catre Institutia Prefectului, se traduc in limba tarii de destinatie de catre un traducator autorizat, inclusiv apostila, dupa care se legalizeaza de catre un notar public, iar in final traducerea legalizata se supralegalizeaza cu apostila de catre Tribunalul competent." (de aici: http://www.apostile.ro/apostila )

O prezentare mai sintetica a subiectului , aici : http://www.birouldeconsiliere.ro/detali ... t=Articole

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Iun 2011 11:27 pm 
AbraMack scrie:
În cazul în care nu știați, citez:

Nu există nicio diferență între călătoria unui minor sau al unui major dpdv al actelor necesare.
:o :o :o
Aoleu!!! Deci si un major are nevoie de acordul parintilor? :hum:

AbraMack scrie:
Multam fain... Eu pentru invitatie nu am nevoie de apostila... Sunt doar cateva randuri care trebuie parafate de notar. Adica dovada faptului ca am cu ce tine minorul pe perioada sederii lui la mine! Si cred ca nu e nevoie nici de traducere, avand in vedere faptul ca e trebuincioasa doar intrarii in spatiul marmotian.

Multam fain tuturor pentru raspunsuri si sa aveti o seara faina! @};-

Nu ai nevoie de apostila pentru invitatie, dar traducerea ar fi indicata. (Imi amintesc cat m-am certat cu politia romana de frontiera pentru o invitatie de la prieteni francezi, netradusa :ymdevil: ). ...Iar ca "sa fie treaba treaba, sa miroas-a busuioc" s-o traduca in tara la un birou de traduceri (se va legaliza semnatura traducatorului).
Si musai acordul scris al parintilor parafat de notar!
Succes! :ymhug:

PS : Ia uite ce am gasit aici : http://www.dreptonline.ro/utile/conditi ... tarare.php :) Material preluat de la politia de frontiera. ;)

Aici legea 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate: http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=65461

:hum:
...Acum, dupa ce am lecturat legea, parerea mea e ca cel mai bine ar fi ca pustoaica sa vina cu avionul iar la aeroport sa fie "predata" de catre parinti la insotitorul de la compania aeriana, impreuna cu un exemplar din acordul lor . (deci acordul trebuie facut in 2 exemplare -unul la fata, unul la insotitor)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]