Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 11:58 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Informații...
MesajScris: Sâm, 25 Iun 2011 6:41 am 
Mai, cum s-or descurca copiii compatriotilor nostri muuult mai faimosi decat noi, stiti voi, prin hatisul asta de legi? Adicatelea, vorba lui Conny, lor li se cere oare dovada ca cei care fac "invitatia" au mijloace financiare sa-i intretina.. :-\ Sau mijloacele astea vor fi procurate ulterior, prin munca cinstita, implicand folosirea unei propozitii standard "S’il vous plaît, monsieur !"... :pirate: :p

Abra,
Daca tot faci declaratia aia la notar, baga si-o apostila acolo, parol.. :mrgreen: :((

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 25 Iun 2011 8:31 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Nu-i chiar asa!!!

Oficiile de Stare Civila NU pot aplica Apostila de la Haga pe documente pe care le emit .
Singurele institutii romanesti care "apostileaza" sunt prefecturile si tribunalele competente.(la prefecturi -diverse certificate, la tribunale -sentintele de divort).

Luminita, mi-a dat de lucru :)). In "pufful" din biroul meu am realizat ca nu-mi gasesc certificatele :)). Deci, pana le gasesc, ca sa pun poza pe forum :p, apostilarea am facut-o la ministerul de externe. Si stiu exact pt ca aram gravida, era vara, si stateam la cooooaaadaaaaa de-mi blestemam zilele :D Dar nu mai stiu daca stampila e rotunda su patrata , parca patrata.

Ce spui tu e corect, nu insa daca ai nevoie de acte in strainatate. Ele TREBUIE sa fie apostilate.

Asa ca dupa petrecerea de azi de grill si fan....ma incui in birou si pana nu am ordine si disciplina in acte nu ies :))

Merci de mobilizare :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 25 Iun 2011 9:05 am 
Apostila de la Haga emisa in Ch este o stampila in forma patrata, cu latura de aprox. 12 cm, sau cati or fi :mrgreen: . Are 9 randuri, scrise in germana si engleza, institutia emitenta fiind Staatskanzlei.
O gasesc necesara pt. certificate de stare civila, diplome etc. dar nu si pt. orice (banala) declaratie in fata notarului, care, se presupune ca prin parafa sa ii confera caracterul de autenticitate...se abuzeaza de apostila asta care nu e altceva decat o supralegalizare, ehhh..dar cine ma asculta pe mine. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 25 Iun 2011 3:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Merci frumos pentru informatii, eu nu auzisem de dracia asta! Wieder was gelernt! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 25 Iun 2011 11:19 pm 
GIN scrie:
Ce spui tu e corect, nu insa daca ai nevoie de acte in strainatate. Ele TREBUIE sa fie apostilate.

Ce acte se apostileaza?

-Certificate de nastere, in original, emise dupa 1996;
-Certificate de casatorie, in original, emise dupa 1996;
-Certificate de deces, in original, emise dupa 1996;
-Actele de stare civila emise inainte de 1996 trebuie preschimbate cu altele de tip nou, international. Preschimbarea se face la oficiile de stare civila care le-au eliberat pe cele vechi; de regula, documentul nou se obtine in aceeasi zi sau in ziua urmatoare, iar solicitarea se poate face personal sau prin imputernicit mandatat cu o procura speciala.
-Certificate de cazier judiciar, in original, eliberate cu cel mult 1 luna in urma
-Sentinte de divort/ certificate de celibat, necesare pentru casatoria in strainatate
-Actele necesare pentru reintregirea familiei, in cazul persoanelor divortate cu copii minori
-Adeverinte prin care se atesta domiciliul si cetatenia persoanei, in original, eliberate de Ministerul de Interne, Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei, din Bucuresti str. Obcina Mare nr. 2, sector 6
-Acte de studii, in original. Actele pentru studii liceale si postliceale se vizeaza de catre Inspectoratele scolare judetene, iar actele de studii universitare trebuie vizate in prealabil la Ministerul Educatiei si Cercetarii, Centrul National de Recunoastere si Echivalare a Diplomelor, Bucuresti
-Adeverinte medicale, in original, vizate in prealabil la Ministerul Sanatatii, Directia Judeteana de Sanatate
-Certificate de botez / cununie, in original, vizate in prealabil la Ministerul Culturii si Cultelor
-Adeverinte prin care se atesta vechimea in munca, vizate in prealabil de Casa Nationala de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale din cadrul Ministerului Muncii si Solidaritatii Sociale
-Adeverinte de calificare in diferite meserii, in original, vizate in prealabil de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale, Directia Generala Forta de Munca
-Certificate de origine a marfurilor, vizate in prealabil de Camera de Comert si Industrie a Romaniei din Bucuresti
-Facturi comerciale, vizate in prealabil de Camera de Comert si Industrie a Romaniei din Bucuresti
(de aici: http://www.birouldeconsiliere.ro/detali ... t=Articole)

lemon_cake scrie:
Apostila de la Haga .......O gasesc necesara pt. certificate de stare civila, diplome etc. dar nu si pt. orice (banala) declaratie in fata notarului, care, se presupune ca prin parafa sa ii confera caracterul de autenticitate...se abuzeaza de apostila asta care nu e altceva decat o supralegalizare, ehhh..dar cine ma asculta pe mine. :)

Intrutotul de acord!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 25 Iun 2011 11:39 pm 
lemon_cake scrie:
Mai, cum s-or descurca copiii compatriotilor nostri muuult mai faimosi decat noi, stiti voi, prin hatisul asta de legi? Adicatelea, vorba lui Conny, lor li se cere oare dovada ca cei care fac "invitatia" au mijloace financiare sa-i intretina.. :-\ Sau mijloacele astea vor fi procurate ulterior, prin munca cinstita, implicand folosirea unei propozitii standard "S’il vous plaît, monsieur !"... :pirate: :p :((

Io cred ca tocmai de aici a "rasarit" legea 248/2005. Banuiesc ca UE a impus Romaniei o serie de reguli pentru a se elimina traficul de minori.
Imi amintesc ca in 2004 mi-am trimis amandoi copiii in Franta, singuri, cu trenul. Au avut : pasapoarte individuale, acordul nostru semnat in fata notarului si invitatia prietenilor francezi. Totul a decurs normal, fara probleme.

Conform legii 248, art 30-34,minorului nu-i este permis sa calatoreasca neinsotit ...
Acum nu stiu in ce masura este aplicata legea, dar ea exista.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 26 Iun 2011 7:13 am 
Nu stiu cum se face ca legea asta, daca se aplica pt. toata lumea, si am mari indoieli ca se aplica, ingreuneaza teribil viata persoanelor obisnuite, in timp ce traficul cu minori prin diverse tari europene continua nestingherit.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 10:26 am 
lemon_cake scrie:
Nu stiu cum se face ca legea asta, daca se aplica pt. toata lumea, si am mari indoieli ca se aplica, ingreuneaza teribil viata persoanelor obisnuite, in timp ce traficul cu minori prin diverse tari europene continua nestingherit.

Fara rautate sau ...sovinism:

Nu-mi amintesc exact, in '92, '93 : subsemnata, angajata a unei firme franceze tre' sa mearga la Consulatul Frantei pentru obtinerea vizei pe pasaport.

...Am ajuns in Bucuresti dimineata devreme (pe la 2.30). La Consulatul Frantei era deja coada si ..lista. Eram pe la pozitia 180 si... In sfarsit, pe la 12 fara, reusesc sa depun documentele cerute. Mi s-a spus sa ma prezint dupa-amiaza, intre 14.00 si 18.00 sa-mi iau pasaportul. Ajung la 13.40, si astept rabdatoare..

...36 grade la umbra. :snif:

Pe la ora 17.00 apar 6 persoane: doi barbati, o femeie si trei juniori. Cei doi barbati (unul avand in mâini vreo 40 - 50 de pasapoarte).
Cei doi barbati isi fac loc cu coatele, burtile, si palariile negre cu boruri largi si intra frumusel in Consulat. Dupa acest moment, nici un alt petent nu a mai intrat in cladire. Multi din cei care stateam la coada, am incepuit sa murmuram, altii chiar sa protesteze. ..Femeia(cu fuste largi si foarte colorate) si cei trei juniori au "replicat" cum au putut: cu diverse scuze ("noi eram aici demult!"), blesteme ("sa n-ai parte de..." etc) sau urlete.
Dupa jumatate de ora,cei doi barbati ies triumfatori din Consulat ; auzind protestele "persoanelor obisnuite", schimba automat registrul, incepand, la randul lor sa profereze diverse motivatii si ... amenintari. Apoi pleaca .

Peste alte 5 minute , un functionar al Consulatului, secondat de unul din cei ce asigura paza si siguranta asezamantului diplomatic ne anunta ca "c'est fini pour ce soir; revenez demain"...

Concluzie: "Legile (regulile, in general) sunt facute pentru a fi incalcate". :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Informații... (documente pentru vizita in Elvetia)
MesajScris: Lun, 27 Iun 2011 11:15 am 
Faza descrisa de tine am experimentat-o si eu in varii situatii prin Bucuresti, protagonistii fiind cu precadere din randul persoanelor neobisnuit(e) de certate cu bunul simt.. :x Pana la urma regulile sunt facute pt. a fi incalcate de aia mai "jmekeri", cu concursul alora de ar trebui sa-i opreasca pe jmekeri .. :(( Se pare ca nici frantzujii nu sunt mai presus de modelul functionarului roman.. :@)

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Informații... (documente pentru vizita in Elvetia)
MesajScris: Mie, 31 Aug 2011 4:33 pm 
Pentru cei care încă nu știu... noi am făcut așa:

Vară-mea, minoră, a ieșit din România cu beletinul (CI) și o procură pe numele bunicii (care a însoțit-o). Până în Germania, de unde am preluat-o eu. A avut și o asigurare medicală (din ala de 2 lei, fără valoare). A stat o lună și a plecat cu autocarul CH-RO, fără nicio problemă sau alte neplăceri... %%-

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]