Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 7:48 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: un sfat ..rogu-te
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 6:18 pm 
Neconectat
nou venit

ziua buna..

cum stau lucrurile.. sunt bar-manager si barman cu 10 ani experienta.. am liceu de turism ..scoala de barman si training-uri..engleza fluent franceza mediu.. italiana spaniola incepator..ma pusesem sii pe germana..

m-am chinuit sa gasesc vrun patron sa ma angajeze sa obtina un permis..l-am gasit cu chiu cu vai ..a trimis cerere de permis..
si tanti de la beco a zis ceva de genu "nu cred ca nu gasiti pe cineva in elvetia pt post"..si alte prostii ..ca nu stiu germana(ceea ce e o prostie pt ca eu vb cu colegii in engleza si totu era ok..adik la urma urmei daca angajatorul vrea si asa fara germana ce vine tampita asta sa zica ca nu stii germana si face atata caz din asta..m-am enervat ca mi-am adus aminte..)si ii zice angajatorului din cate am inteles sa caute pe cineva din elvetia timp de 1 an ..daca nu gaseste atunci poate sa ma considere..contractu respecta toate regulile totu era ok..

eu cred ca este mai mult decat aberant si ilegal(legal trebuia sa il primesc..singura chestie fiind prioritate nationala..dar ar fi trebuit s fie vorba de 1 luna 2 sa caute elvetieni si nu 1 an)
ce pot sa fac.. angajatorul mi-a zis ca el ma vrea si ca postul ramane deschis si sa il mai contactez in vro 6 luni poate se schimba ceva..(asta fiind in mai) sa vorbesc cu un avocat.. m-ar putea ajuta cumva..
chit ca nu iese acum.. sa mai insist ..se poate pt aceelasi job sa mai trimita cereri de permis.. pot sa mai sper sa gasesc pe cineva sa ma angajeze daca acum mi-a zis asta .. ma gandesc ca poate totusi sa fii fost si ceva personal(adik altcineva sa fi dat permisul)
astept orice sfat recomandare parere si asa mai departe..
multam tare.. salutari de pe plaiul mioritic..

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un sfat ..rogu-te
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 8:47 pm 
Neconectat
nou venit

Truepurpose, iti inteleg perfect frustrarea prin care treci insa din pacate prin luna Martie -Aprilie Elvetia anuntat ca Romania si Bulgaria nu va avea suplimentate nr de permise de munca, care oricu sunt la comun pt cele 2 tari si vor inaspri conditiile de acordare a permisului pana in 2015. Inasprirea consta exact in ce ai descris tu si anume ca angajatorul tb sa dovedeasca ca nu a gasit un elvetian sau orice alt european care nnu necesita permis de munca pt postul respectiv.
Eu am gasit o portita prin care pot obtine permis de munca printr-un contract de internship, care se obtine din Romania...acum insa, nu stiu daca se ofera si pt posturi de barman, dar poti incerca. Intra pe siteul ANOFM-EURES si gasesti info pe acol....mult spor si nu te lasa descumpanit:)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un sfat ..rogu-te
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 9:07 am 
Conditiile astea aspre sunt in vigoare de mult timp. :) Acum vor si mai aspre pt. simplul motiv ca angajatorul trebuie sa dovedeasca ca nu a gasit pe nimeni din Elvetia si UE-25 (pana prin aprilie nu erau decat cei din UE-17)..acum esti in competitie si cu polonezi, lituanieni, slovaci, cehi etc. Deloc simplu.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]