Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 12:09 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Certificat nastere Elvetia
MesajScris: Mie, 14 Dec 2011 10:12 am 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc Luminita, Adell et co.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Dec 2011 1:27 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Am facut eu o tentativa anul trecut. Am contactat agentia pomenita. Pretul cerut, in afara de procura notariala cu Apostila de la Haga pe care trebuia s-o fac aici, a fost frumoasa suma de 780 de euro , la care se adauga taxa pe care o percepe Western Union, intrucat plata trebuia facuta prin WE.

Merci mult luminita, intr-adevar un pic piperat.

Am sunat ieri la ambasada si am discutat despre procedura de schimbare prin ei. Am fost sfatuit sa urmez "planul" sugerat de tine mai sus cu procura / apostila facuta aici pentru o persoana din RO si sa nu ma las in grija ambasadei caci exista riscul sa depaseasca 6 luni :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Dec 2011 2:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@ haihui & @ cotzo("Hai-hui prin Elvetia") :
Cu placere, hoinarilor! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Dec 2011 10:37 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Constantin Mârza - Inlingua
Rue St. Pierre 4
1700 Fribourg
Telefon: +41(0)26 323 26 92
Fax: +41(0)26 323 26 91
E-mail: Inlingua@mcnet.ch

(de aici: http://www.casa-romanilor.ch/traduceri- ... na-elvetia )

Am vorbit cu romanul nostru si m-a rugat sa dau noile coordonate, ceea ce si fac:
inlingua.fribourg@bluewin.ch

Si costa 90 franci. La Geneva (d-na Mihaela Mihai Muler) ma costa 80 de franci insa pierdeam ceva ore pe drum. Dau oricum coordonatele d-nei, poate este cineva interesat din zona dansei:

Mihaela MIHAI MÜLLER
Interprète de conférence
Traducteur-juré
+41 79 332 48 36
+41 22 707 17 45
mmm@amnconsultant.com

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 16 Dec 2011 10:40 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Constantin Mârza - Inlingua
Rue St. Pierre 4
1700 Fribourg
Telefon: +41(0)26 323 26 92
Fax: +41(0)26 323 26 91
E-mail: Inlingua@mcnet.ch

(de aici: http://www.casa-romanilor.ch/traduceri- ... na-elvetia )

Am vorbit cu romanul nostru si m-a rugat sa dau noile coordonate, ceea ce si fac:
inlingua.fribourg@bluewin.ch
Dl Marza spune c-ar fi recunoscator daca unul din adminii site-ului modifica informatia pe pagina respectiva.

Si costa 90 franci. La Geneva (d-na Mihaela Mihai Muler, la care am apelat acum 2 luni) ma costa 80 de franci insa pierdeam ceva ore pe drum. Dau oricum coordonatele d-nei, poate este cineva interesat din zona dansei:

Mihaela MIHAI MÜLLER
Interprète de conférence
Traducteur-juré
+41 79 332 48 36
+41 22 707 17 45
mmm@amnconsultant.com
AMN CONSULTANTS SA -15, rue Pierre-Fatio – 6ème étage – se aflà la Rond Point de Rive – în buricul târgului, acolo unde întorc autobuzele cu litere (A – E...) –deasupra Halelor de la Rive - intrarea la nr 15 se aflà între ghiseele bàncii Migros si restaurantul La Coupole

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Dec 2011 1:06 am 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Dl Marza spune c-ar fi recunoscator daca unul din adminii site-ului modifica informatia pe pagina respectiva.

Exista email, pagina de contact, mesaje private... oricum, am actualizat chiar acum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Dec 2011 2:42 am 
Neconectat
tânără speranţă

In fine, don't shoot the messenger.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Iun 2012 9:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Salutare.
Acum deabia am citit pe aici. Deci intr-un cuvant I am fcked:) Noi urmeaza sa facem aceste acte. In urmatoarele saptamani.
O sa povestesc si eu ce mi se va intampla. Poate ajuta pe altii .

O seara faina

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 23 Iun 2012 10:01 pm 
Neconectat
tânără speranţă

haihui.
E vorba de certificatul de nastere pe care il primeste copilul de la Autoritatile Elvetiene da?. Pentru ca azi am fost intr-o vizita de urgenta la maternitate. Si cand ne-am inregistrat , am primit eticheta doamna de la receptie ne-a spus : Daca tot o sa nasteti aici sa stiti ca va trebuie urmatoarele acte: Certificatul de casatorie si pasaportul. Si ei le trimit la starea civila si apoi o sa primim prin posta certificatul de nastere.

O seara faina .)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 3:47 am 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
Si ei le trimit la starea civila si apoi o sa primim prin posta certificatul de nastere.

Cel mai bine suni la Starea Civila ce tine de spitalul unde vei naste si intrebi ce documente iti trebuiesc. Depinde de la canton la canton si chiar de la Bezirk la Bezirk.

In cazul nostru a fost vorba de spitalul Bülach, ce tine de starea civila din Bülach. Chiar daca la spital am completat un formular si anexat copii dupa documentele cerute (pasapoarte, certificate de nastere parinti, permise, etc) dupa nici o saptamana de la nastere am primit o cerere de la Zivilstandsamt de a trimite:
- certificatele de nastere ale parintilor, in original, nu mai vechi de 6 luni, cu apositila de Haga
- certificatul de casatorie, in original, cu apostila

Cum nu aveam apostila pe certificatul de casatorie ... a mai durat ceva pana am trimis o procura in RO ca sa obtinem apostila. Informatiile erau accessibile online pe site-ul Bülach dar am crezut ca va merge "si asa".

Pe scurt - suna / documenteaza-te de pe site-ul Sozialamt al comunei de care tine spitalul unde se va naste copilul.

Ah si inca o "surpriza", autoritatile elvetiene retin documentele romanesti originale. Daca le vrei inapoi, vor face cate o copie legalizata ce costa (in Bülach) 30.-CHF / act . Ca si comparatie intre sistemul romanesc si cel elvetian: ceea ce noi numim certificat de nastere elvetian este in final doar o copie legalizata dupa un original ce este tinut de primarie, spre deosebire de RO, unde toata viata purtam actele originale cu noi :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 25 Iun 2012 8:46 am 
Neconectat
tânără speranţă

100% de acord cu cotzo.
In cazul nostru, la consultatia de dinaintea nasterii (de la spital) ne-au dat o lista neactualizata cu documentele necesare. Evident ca am explodat cand am ajuns la comuna si am dat de lista 9, cu specificatia ca ne trebuie toate actele emise de mai putin de 6 luni.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Aug 2012 10:09 am 
Neconectat
tânără speranţă

Salutare,

Dupa cum am promis revin cu precizarile necesare :)

Copilul s-a nascut pe 30 iulie 2012. La maternitatea din Morges. Am dus la spital pasapoartele si certificatul de casatorie.
Dupa cam 10 zile am primit acasa Communication d'une naissance, care avea o stampila ca s-a livrat pentru botez.

Apoi am facut o cerere pe internet la starea civila, am platit 32 CHF si a 2 zi am primit Extrait de l'acte de naissance (CIEC), In 5 limbi. :)

Acum de la Ambasada mi s-a spus asta
"Buna dimineata,

va rugam sa solicitati extrasul certificatului de nastere elvetian, document in 5 limbi, cu acronimul CIEC in paranteze, singurul document recunoscut de Romania, cu Apostila de la Haga. In baza acestui act cu apostila, puteti solicita fie inscrierea certificatului de nastere romanesc, fie un Titlu de calatorie documet de identitate provizoriu, valabil 30 de zile.
"

Dupa cate inteleg eu, pe baza acestui act, putem cere un titlu de calatorie de 30 de zile si cu ala putem merge in RO si sa facem certificatul de nastere romanesc si pasaportul acolo? Sper ca nu am inteles eu gresit, oricum am intrebat si la ambasada:)

Si unde il apostilez? Aici la canton Vaud? .

Ultima intrebare. Daca vrem sa mergem in vizita in Franta, putem sa o facem doar pe baza certificatului de nastere sau trebuie sa asteptam pasaportul ?

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Aug 2012 1:09 pm 
Neconectat
nou venit

In primul rand: Felicitari si sa va traiasca bebeul !

derkleine scrie:
Copilul s-a nascut pe 30 iulie 2012. La maternitatea din Morges. Am dus la spital pasapoartele si certificatul de casatorie.
Dupa cam 10 zile am primit acasa Communication d'une naissance, care avea o stampila ca s-a livrat pentru botez.

Am o curiozitate, pasapoartele si certificatul de casatorie au fost apostilate ?

derkleine scrie:
Dupa cate inteleg eu, pe baza acestui act, putem cere un titlu de calatorie de 30 de zile si cu ala putem merge in RO si sa facem certificatul de nastere romanesc si pasaportul acolo? Sper ca nu am inteles eu gresit, oricum am intrebat si la ambasada:)

Da, aceasta este o procedura, doar ca am inteles ca va dura ceva in Romania, deci va trebui sa ramaneti mai mult timp acolo. Cel mai bine suni la starea civila din RO pentru durata. Noi am ales sa il facem prin ambasada, dureaza mai mult dar nici nu avem de gand sa calatorim cu el in RO deocamdata :)

derkleine scrie:
Si unde il apostilez? Aici la canton Vaud?

In Zurich noi am apostila la Staatskanzlei, cred ca la tine este in Lausanne - http://www.apostilleinfo.com/switzerland.htm

derkleine scrie:
Ultima intrebare. Daca vrem sa mergem in vizita in Franta, putem sa o facem doar pe baza certificatului de nastere sau trebuie sa asteptam pasaportul ?

Din cate am inteles permisul de sedere al bebeului este suficient dar nu am probat inca, suntem in acceasi situatie, actele romanesti sunt in curs de intocmire.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Aug 2012 1:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Salutare,

Multumim mult.
Nici pasapoartele nici certificatul nu au fost apostilate.
Permisul de sedere de asta am uitat. O sa ma interesez la comuna.

Multumesc pentru info de apostila:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Mar 2014 9:01 pm 
Neconectat
tânără speranţă

un mic update 2014 :
(am subliniat cu rosu faza cu acele 6 luni-numai pt.certificatul de nastere al copilului emis de autoritatile elvetiene) in rest, nu scrie nicaieri de apostile si alte chestii...va rog sa ma contraziceti daca am cumva informatia gresita.

http://berna.mae.ro/node/280

Certificatul de naştere
Cerere servicii consulare.
Cerere adresată şefului Ambasadei României în Elveţia prin care se solicită înregistrarea naşterii şi eliberarea certificatului de naştere românesc. Se completează la Secția Consulară.
Declaraţie prin care solicitantul confirmă, pe proprie răspundere, că nu a mai cerut înscrierea actului la o altă ambasadă, consulat sau autoritate română. Se completează la Secția Consulară.
Extras al actului de naştere (Extrait d'acte de naissance - CIEC; Auszug aus dem Geburtregister - CIEC; Estratto dell'atto di nascita - CIEC) eliberat de autorităţile elveţiene.
După legalizarea copiei certificatului de către Secţia Consulară, exemplarul original se returnează titularului; ORGINAL + 2 fotocopii
Atenţie ! În conformitate cu legislaţia locală (articolul 16, alineatul 2 OEC -Ordonanţa privind starea civilă) Extrasul certificatului de naştere emis de autorităţile elveţiene nu trebuie să fie mai vechi de 6 luni.
Certificatul de căsătorie romanesc al părinţilor (daca este cazul); ORGINAL + 2 fotocopii
Certificatele de naştere ale părinţilor; ORGINAL + 2 fotocopii
Cărţile de identitate valabile ale părinţilor; ORGINAL + 2 fotocopii
Paşapoartele valabile ale părinţilor, pentru cei care au înscris in paşaportul romanesc domiciliul Elveţia. ORGINAL + 2 fotocopii
Documentele doveditoare ale statutului legal al părinţilor pe teritoriul statului elveţian (permis de şedere, paşaport elveţian sau carte de identitate elveţiană)

NOTĂ: În cazul in care numai unul dintre părinţi este cetăţean român, numai acesta poate solicita înscrierea naşterii in registrele de stare civila româneşti a copilului. Certificatul de naştere romanesc se eliberează numai celui care a solicitat înscrierea. Acesta poate fi eliberat unei alte persoane numai în cazul în care părintele întocmeşte pentru persoana respectiva o procura autentificata la notar in România sau la ambasadă.
La eliberarea documentului se va prezenta acel părinte care a depus cererea, pentru a semna în registrele de stare civilă.
În cazul în care părinţii poartă nume de familie diferite, este necesară declaraţia autentică a ambilor părinţi cu privire la numele de familie pe care îl va purta copilul, nume ce va fi înscris în certificatul de naştere românesc emis Secţia Consulară a Ambasadei României în Elveţia. Se completează la Sectia Consulară.
În cazul părinților cu domicilii diferite (secția consulară ia în calcul domiciliul specificat din pașaportul romanesc), aceștia au obligația de a da şi o declarație privind stabilirea de comun acord a domiciliului minorului. Se completează la Sectia Consulară.
Atenție! De exemplu, dacă părinții sunt rezidenți în Elvetia şi dețin ambii permis de ședere, dar în pașapoartele românești au trecut la rubrica domiciliu un județ din Romania, ori municipiul București, părinții sunt obligați să prezinte şi cărțile de identitate românești (unde domiciliul fiecăruia este detaliat), iar copilul va avea, conform declarației, unul din cele două domicilii din Romania.
Nu se primesc dosare incomplete! Pentru orice nelămurire, vă recomandăm să contactaţi telefonic sau prin e-mail Secţia Consulară a Ambasadei României la Berna.
La misiunile diplomatice şi oficiile consulare se eliberează certificate de naştere cu codul numeric personal numai pentru copiii născuţi după data de 1 ianuarie 2004. Pentru cei născuţi înainte de această dată, codul numeric personal se obţine numai în ţară, la Serviciul de stare civila al Sectorului I – Bucureşti.
Taxele consulare se regăsesc la rubrica http://berna.mae.ro/node/953
Vă rugăm să ţineţi cont de faptul că începând din 2 decembrie 2013 DOSARELE DE INSCRIERE A ACTELOR DE STARE CIVILA ELVETIENE nu vor mai putea fi preluate in regim de urgenta.

Pentru a putea oferi servicii consulare de calitate şi având în vedere dimensiunile mici ale sălii de aşteptare, începând cu data de 2 decembrie 2013 serviciile consulare vor fi oferite NUMAI ÎN BAZA UNEI PROGRAMARI PREALABILE. Programarea poate fi obţinută prin e-mail la adresa consulat@roamb.ch

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]