Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 7:24 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Amatori si "profi" de calculatoare, HELP!
MesajScris: Mie, 25 Apr 2012 8:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

HELP !

Rog tare mult pe cei care se pricep la calculatoare sa-mi dea o parere, intrucat io's pe nicaieri la capitolu' asta.

Tre' sa cumparam un notebook pentru cineva din Italia. Initial m-am gandit sa cautam sa cumparam online de acolo. Problema e ca acolo este sensibil mai scump (probabil din cauza TVA-ului), iar bugetul de alocat este relativ mic (max 550-600 fr).

As avea câteva intrebari:

1) Ce anume face diferenta (pt utilizator) daca procesorul este AMD sau Intel i3 sau i5 (ca la i7 ma dor buzunarele) ? In afara faptului ca intel 5 sau 7 sunt mai recente?
2)De ce este de preferat o placa grafica nvidia unei placi intel HD?
3)La capitolul marci, intre Asus si Toshiba care ar fi mai buna?
4)Daca ar fi sa alegeti intre urmatoarele modele, voi ce ati alege?
-Toshiba, procesor AMD, diagonala monitor 17"
-Toshiba satellite C670-15z,procesor intel i5, diagonala17", carte grafica intelHD (cam scump, io l-as exclude)
-Toshiba satellite C660-2MX carte grafica HD, procesor Intel i5, diagonala 15,6"
-ASUS K53SV-SX 168v, procesorI Intel i5, placa grafica nvidia, diagonala 15,6" (pe asta l-as prefera io,nush de ce ma cam streseaza toshiba care face de toate)

Io habar n-am care e semnificatia cifrelor si literelor ce urmeaza dupa nume, da' le-am pus, ca poate voi stiti.

Precizez ca persoana pentru care tre' sa cumparam obectu' este si mai ignoranta(daca e posibil!)decât mine, la capitolul asta.
Precizez de asemenea ca NU lucreaza cu calculatorul, utilizarea acestuia rezumându-se la ascultat muzica, vizionat filme, frecventat social network, incarcat fotografiile facute cu telefonul sau cu aparatul foto.

Va rog mult sa-mi raspundeti cât mai repede cu putinta, intrucât io nu mai resist "sa fac" magazinele de electronice! #:-s #:-s #:-s
Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Amatori si "profi" de calculatoare, HELP!
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 8:23 am 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
Precizez de asemenea ca NU lucreaza cu calculatorul, utilizarea acestuia rezumându-se la ascultat muzica, vizionat filme, frecventat social network, incarcat fotografiile facute cu telefonul sau cu aparatul foto.

In acest caz sfatul meu este sa il cumperi pe cel mai ieftin care il gasesti pe piata, chiar si cel mai slab notebook de pe piata face fata la aceste cerinte cu brio. Iar daca vizioneza filme pe el atunci ia-l pe oricare cu display de la 17 inch in sus.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 26 Apr 2012 1:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Multumesc! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 14 Iun 2012 10:43 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
1) Ce anume face diferenta (pt utilizator) daca procesorul este AMD sau Intel i3 sau i5 (ca la i7 ma dor buzunarele) ? In afara faptului ca intel 5 sau 7 sunt mai recente?
2)De ce este de preferat o placa grafica nvidia unei placi intel HD?
3)La capitolul marci, intre Asus si Toshiba care ar fi mai buna?
4)Daca ar fi sa alegeti intre urmatoarele modele, voi ce ati alege?
-Toshiba, procesor AMD, diagonala monitor 17"
-Toshiba satellite C670-15z,procesor intel i5, diagonala17", carte grafica intelHD (cam scump, io l-as exclude)
-Toshiba satellite C660-2MX carte grafica HD, procesor Intel i5, diagonala 15,6"
-ASUS K53SV-SX 168v, procesorI Intel i5, placa grafica nvidia, diagonala 15,6" (pe asta l-as prefera io,nush de ce ma cam streseaza toshiba care face de toate)

Desi sunt aproape sigur ca e prea tarziu:

1. Da, AMD-urile se incing mai tare ca intel-urile (deci confort scazut si zgomot mare). Un i5 sau chiar i3 e suficient pentru ce ai zis mai sus.
2.Numai daca joaca FPS-uri sau mai stiu eu ce jocuri recente. pentru facebook, mail, filme si youtube HD nu e nevoie.
3.Asus

Asus-ul (ultimul)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Iun 2012 8:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Thank you, bade! :) Intr-adevar e cam târziu. S-a executat cumpararea unui Toshiba satellite C660-2MX carte grafica HD, procesor Intel i5, diagonala 15,6".
(Toshiba, pentru ca era alb si se asorta cu sandalele destinatarei. :D :D :D)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Iun 2012 7:20 am 
mult mai buna alegerea ta... toshiba ramane cea mai buna marca dupa dell

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]