Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 2:39 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: de-ale gurii prin magazine
MesajScris: Joi, 12 Iul 2012 4:05 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Recunosc ca n-am rabdare cu cercetatul pe forum.
Ma tot bate gandul sa fac niste chestii cu pesmet si nu stiu daca pot gasi prin magazine (in cercetarile mele n-am gasit raftul, daca exista). Stiu ca pot macina painea uscata insa la noi se mananca paine facuta de mine, la cuptor, iar cand se intareste o spargi cu ciocanul.
Asta ca sa nu mai spun ca mi-e dor de niste mici (zona francofona).

cu multumiri
haihui

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: de-ale gurii prin magazine
MesajScris: Joi, 12 Iul 2012 5:55 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pesmet gasesti cam peste tot, Migros, Coop sau Spar la raionul de faini, zahar, etc de obicei la pachet de 250g.

Cu micii mai greu, doar daca iti prepari singur, cu toate ca parca am vazut undeva pe aici pe forum un anunt la un magazin care avea produse romanesti si parca erau si mici printre ele.
O alta varianta ar fi sa te multumesti cu cevapcici sau cu un fel de carne macinata pe tepusa pe care o gasesti in macelariile specializate care au si diversitate de produse pentru grill - nu sunt mici dar aduc.

Pofta buna sau mai bine zis intai spor la gatit, MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Iul 2012 7:39 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Mersi, maine merg la pasul piticului prin fata raionului. M-am gandit c-ar fi acolo pesmetul, l-am cautat dar nu si nu. Poate nu uit sa-mi iau si ochelarii.
Aiureala aia de cevapcici n-o pot digera. Au incercat niste prieteni o reteta dar... Se pare ca voi imbuca ceva mici in vacanta iar pentru Elvetia voi sta cu un ochi pe forum pana apare ceva interesant in zona, pe unde sunt mai multi romani (sa merite un magazin cu specific).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Iul 2012 9:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Dani si Oana fac niste mititei grozavi. Ii poti ruga sa-ti pregateasca mai multisori si sa-i congeleze. :)]
Apoi faci o calatorie pina la Zürich Oerlikon si ii aduci "acasa". Noi am avut odata mai multi musafiri din Romania si am facut asa. Am impresionat pe toata lumea cu ei! :ymparty:

Ultima oară modificat de conny pe Vin, 13 Iul 2012 9:58 am, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 6:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Si eu am avut dificultati la inceput sa gasesc pesmet. La Migros se gaseste acolo unde gasesti si sarea (raionul ierburi aromatice si condimente, de regula pe rafturile de jos), iar pachet scrie : "Paniermehl", "Panure", "Pane grattugiato".
Daca nu te descurci, pur si simplu intrebi pe careva care se ocupa cu asezare marfurilor pe rafturi: "S'il vous plait, dites-moi où peux-je trouver de la panure?" :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 7:30 am 
Neconectat
tânără speranţă

Mersi tuturor, inclusiv pm-ului!
Nu-s mort dupa produsele romanesti decat cu mici exceptii, Unele din exceptii sunt rezolvate, pentru altele banuiesc c-o sa ma deplasez un pic de 2-3 ori pe an.
Ne mai auzim, tot pe topicul asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 12:01 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Super tare ideea:)
Eu am cautat gris - pentru galuste, dar am cautat blé care se pare ca e altceva.
Habar nu am cum ii zice la gris in franceza. Asa ca multumesc anticipat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 12:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Mici gasesti in Migros (cevapcici) sau orice Balkan shop (de care-s si prin zona franceza) si-s la fel de buni ca in RO (poate chiar mai buni, fara carne expirata :D). Pesmet la fel, daca nu ma insel se numeste Panade / Paniermehl aici si e de diverse 'dimensiuni' (ca si diversele polentas de ex), printre alte denumiri- de gasit la fel in Migros de ex. Mai nou au si Coop si Denner cateva produse din Balcani, cum ar fi foetaje de ex. pt. napolitanele cu diverse creme care se mai faceau pe la noi (in lipsa de altceva).
Aproape ca nu exista ceva 'acolo' sa nu gasesti si 'aici'.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 3:59 pm 
Neconectat
Admin

derkleine scrie:
cum ii zice la gris in franceza. Asa ca multumesc anticipat.

DE: Griess
FR: Semoule
mana pe dictionare!
:D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 4:56 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Problema cu cevapcicii e ca aduc mai mult cu kebab-ul turcesc adevarat decat cu micii nostrii din cauza ca sunt mai uscati - mai putin grasi iar carnea e mult mai fin macinata, dar cum zice si Kit, macar esti mai sigur ca nu au transat vreun caine la procesul de productie :D (glumesc, asta apropo de un banc de prin tara: De ce nu mai sunt caini vagabonzi dom'le pe Dealul Negru? - Cum sa nu mai fie dom'le, noi inca mai avem carne de mici.)
Si da, in general gasesti cam tot ce vrei si aici, trebuie doar sa cauti bine. Eu ultima oara am facut o ciorba de burta ca la Kontiki acasa (sibienii stiu la ce ma refer, pentru ceilalti - unul din restaurantele cu cea mai buna ciorba de burta din Sibiu).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Iul 2012 5:35 pm 
Neconectat
nou venit

Pesmet (panure) mai puteti gasi si la magazinele de paine, la boulangeries, la fostele "Polly", acum nu stiu exact cum se mai numesc.
Grisul (semoule) cel mai bun, cu care va ies galusti excelente, il puteti gasi la Coop. Eu am incercat din mai multe locuri dar cu cel de la Coop ies cel mai bine. Se gaseste pe la raionulunde are zahar vanilat, praf de copt,etc..

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]