Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 6:03 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Certificat de nastere
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 1:01 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua.

Am cateva intrebari la care sper sa gasesc raspunsul aici, daca cineva din d.stra a trecut prin aceeasi situatie.
In primul rand, logodnica mea este insarcinata si am decis sa nasca aici in Elvetia. Demersurile pt asigurare de sanatate le-am facut pt ca lucrez in domeniu, avem deja 2 vizite la doctorul curant,asigurarea a luat la cunostinta sarcina si acopera totul, deci totul este ok.
Sotia este romanca de asemenea.
Nu suntem casatoriti cu acte ,si nici nu o putem face pana la anul in august din lipsa de timp, ceea ce face ca, desi eu am permis de lucru, logodnica mea nu are.
Cum nasterea este prevazuta pe 4 iulie 2013 am dori sa aflam care ar fi demersurile pt a putea pleca cu copilul nou nascut in tara pt a face actele necesare.
Problema este ca nu stim exact ce probleme o sa intampinam sau ce acte ne trebuiesc pt a parasi Elvetia impreuna cu copilul.

Daca cineva are cunostinta de cauza va rugam sa ne lamuriti!

Va multumim anticipat si va dorim tuturor

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Certificat de nastere
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 1:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dutaninel scrie:
Buna ziua.
Nu suntem casatoriti cu acte ,si nici nu o putem face pana la anul in august din lipsa de timp, ceea ce face ca, desi eu am permis de lucru, logodnica mea nu are.

Problema este ca nu stim exact ce probleme o sa intampinam sau ce acte ne trebuiesc pt a parasi Elvetia impreuna cu copilul.

Nu vreau sa ma bag cu bocancii in viata altora, dar de cata vreme e nevoie pentru a te casatori la starea civila? De vreo 30 de minute... Hartia aceea v-ar scuti de niste probleme.

In rest, sarcina usoara si casa de piatra! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 3:13 pm 
Neconectat
nou venit

LeDix scrie:
dutaninel scrie:
Buna ziua.

Nu vreau sa ma bag cu bocancii in viata altora, dar de cata vreme e nevoie pentru a te casatori la starea civila? De vreo 30 de minute... Hartia aceea v-ar scuti de niste probleme.

In rest, sarcina usoara si casa de piatra! :)

Cand m-am referit la casatorie m-am gandit atat la casatoria civila cat si la cea religioasa, pe care am dori sa le facem avand familiile si rudele alaturi de noi. Nu am dori sa facem o cununie religioasa DOAR pentru ca trebuie si atat.
Inteleg sfatul d.stra si va multumim mult insa nu ne ajuta foarte mult in nelamuririle pe care le avem.
Daca cineva ne poate da informatii mai detaliate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 5:46 pm 
Neconectat
membru de bază

Informatii mai clare?...

Cu alea 30 min petrecute la starea civila din Elvetia ai scapat de cheltuieli / probleme/ si complicatiile aferente sederii pt mama copilului tau.

Dar daca rudele s mai importante...voi alegeti. LeDix ti a dat cel mai concret sfat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 6:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sunt de aceeasi parere cu LeDix si cu Giorgia.
La o adica, cum motivati sederea mamei copilului in cazul in care va iau autoritatile la intrebari? Legal, o persoana poate ramane pe teritoriul elvetian (fara necesitatea unui permis de la autoritati) max 90 de zile.
Am inteles ca problema cu nou-nascutii e mai ...delicata. Sunt persoane care au intâmpinat dificultati la iesirea din Ro dupa o vacanta cu bebelusul nascut in Ch.

Parerea mea este sa inregistrati certificatul de nastere al copilului la misiunea consulara. Aici detalii despre documentele necesare: http://berna.mae.ro/node/280

Dupa cum se poate observa, SI ambasada cere permis de sedere pt. ambii parinti:

"Documentele doveditoare ale statutului legal al părinţilor pe teritoriul statului elveţian (permis de şedere, paşaport elveţian sau carte de identitate elveţiană), în cazul înscrierii naşterii copilului minor, sau documentul doveditor al statutului legal al declarantului pe teritoriul statului elveţian".

Cea mai buna solutie ar fi sa faceti cununia civila aici, in felul asta situatia doamnei devenind legala (domnia-sa obtinând permis de sedere). Dupa nasterea pruncului, inscrieti certificatul de nastere la consulat, ca sa nu aveti neplaceri la intrarea sau la iesirea din Ro.
Nu cred ca familiile si prietenii se vor supara foarte tare daca nu vor asista la cununia civila. Mai cu seama daca veti face o nunta frumoasa. "Micutul a schimbat planurile." :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 8:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Informatii mai clare?...

Cu alea 30 min petrecute la starea civila din Elvetia ai scapat de cheltuieli / probleme/ si complicatiile aferente sederii pt mama copilului tau.

Dar daca rudele s mai importante...voi alegeti. LeDix ti a dat cel mai concret sfat.

In treburile altora, eu de obicei expun o parere, nu dau sfaturi. Mi-a intrat bine in cap ce a zis Titu Maiorescu: „Fereşte-te a da sfaturi. Problema e prea grea şi răspunderea prea mare.”

Situatia de fata e prea complicata dpv familiar (mini si maxi familia; licenta poetica permisa, nu? ;) ), psihologic; de permisele de sedere nu mai zic nimic... x_x Asa ca nu-mi asum raspunderea de a da sfaturi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Dec 2012 9:31 pm 
Neconectat
membru de bază

Mda se vede ca nu s dusa la biserica lui Maiorescu....acum pricep de ce pe unii ii deranjeaza orice...replica :D (asta a fost offtopic si nu are legatura cu autorul topicului :) )

Nastere usoara si Sarbatori Fericite! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 15 Dec 2012 8:12 am 
Neconectat
nou venit

se mai poate merge pe varianta de concubinaj...
insa nu suna bine povestea
solutia e data de LeDix
conceptia nu a inclus exact ce era mai important,uniunea...
religios nu mai vorbim
insa acum trebuie sa va ganditi tehnic,prin mica semnatura se rezolva cele 3 probleme,legate intre ele,resèpectiv contractarea,permisul si inmatricularea
iar in august jucati la nunta
nu va pierdeti in amanunte,oricum veti face ce doriti dar uite ca ordinea cateodata conteaza

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 1:16 pm 
Neconectat
nou venit

Va multumesc nespus tutror.
Nu vroiam sa raspund nepoliticos la parerea d.stra ci vroiam doar sa spun ca acea varianta a cununiei era deja luata in calcul.
Am decis totusi ca sotia sa nasca in Romania pentru a evita birocratia de aici.
Poate nu toti sunt in situatia mea, insa mie nu prea-mi place cum suntem vazuti pe aici, asta chiar daca suntem sau am vrea sa ne integram cum ar trebui.
O sa cam ies putin din subiectul discutiei doar ca sa ma fac inteles de ce imi displace.

Am terminat o academie de muzica aici sectia vioara, deci 8 ani permis B de sejur, in prezent avand 2 job-uri si anume profesor de vioara si consilier in asigurari. Cu toate acestea, a trebuit sa astept 2 ani pt a avea un permis de lucru L. Se pare ca 2 contracte de munca nu le sunt suficiente ca sa-mi dea B-ul cu care mi-ar fi mult mai usor din toate punctele de vedere( asigurari masina, abonament telefon..etc ) chestii necesare in Elvetia.
Cunosc legea de asteptare pt a avea permisul B dupa cel L, insa am facut cererea cunoscand pe cineva care a reusit sa obtina B-ul dupa L. Au trecut deja 6 luni fara a avea un raspuns concret.
Imi cer scuze daca am batut campii, insa cum am vazut ca pe aici sunt oameni competenti care te pot ghida spre un drum bun sau mai scurt, mi-am permis sa spun situatia in care ma aflu.
Sunt o persoana care nu a avut niciodata probleme de niciun fel nici in Romania, in vreo alta tara sau in Elvetia, care a respectat atat legile cat si cetatenii si totusi uitati ca intampinam probleme din care cu greu iesim sau carora cu greu le facem fata.

Va multumewsc inca o data pentru parerile d.stra si va doresc, domnisoarelor,doamnelor si domnilor, un Craciun fericit si un an nou 2013 plin de impliniri si bucurii atat pt d.stra cat si pentru familiile d.stra !!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Dec 2012 2:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dutaninel scrie:
Am terminat o academie de muzica aici sectia vioara, deci 8 ani permis B de sejur, in prezent avand 2 job-uri si anume profesor de vioara si consilier in asigurari. Cu toate acestea, a trebuit sa astept 2 ani pt a avea un permis de lucru L. Se pare ca 2 contracte de munca nu le sunt suficiente ca sa-mi dea B-ul cu care mi-ar fi mult mai usor din toate punctele de vedere( asigurari masina, abonament telefon..etc ) chestii necesare in Elvetia.

Io am inteles, din povestirile altora, ca intr-adevar este foarte dificil pentru cineva care a venit la studii sa obtina imediat permisul B(de foarte multe ori-imposibil).
Am inteles ,de asemenea, ca in momentul de fata dvs ati reusit(cu timp si nervi) sa va aflati in posesia unui astfel de permis(B).

Acum depinde de dvs, si mai cu seama de ceea ce doriti pentru viitor.
Poate ca ar fi cazul sa va raspundeti la o serie de intrebari:
1) Doriti sa va petreceti o perioada din viata (sau chiar toata viata) cu mama copilasului dvs?
2) Doriti sa va construiti, dvs personal, viitorul aici?
3) Doriti sa construiti viitorul familiei dvs (cea care se intrevede in momentul de fata) aici?

Daca raspunsurile la intrebari sunt afirmative, din punctul meu de vedere, acesta este un "tren care nu se poate pierde". Sunteti pe peron, trenul e in gara.. Acum depinde de dvs daca urcati sau nu.
"Urcarea"= casatorie sau concubinaj, inregistrate in Ch, cu consecintele: legalizarea situatiei mamei copilului dvs, si implicit a familiei
"Las' sa plece, ca-l iau pe urmatoru'" = "Lungeste mama boala, pân s-o coace poama", cu observatia ca regulile se mai schimba câteodata, si ca lucrurile ar putea deveni mai dificile(sau mai usoare, cine stie!)

Daca doriti sa ramaneti in Ch, cu toata "umilinta" pe care ati simtit-o pâna ati reusit sa aveti "B"-ul, daca doriti sa va continuati viata alaturi de copilul dvs si mama acestuia, in Ch, cred ca "urcarea" este cea mai rezonabila solutie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Dec 2012 5:26 pm 
Neconectat
nou venit

Cand iesiti din Elvetia nu va intreaba nimeni cand reveniti in elvetia la granita romana trebuie sa aveti certificatul de nastere al copilului si trebuie ambii parinti sa insoteasca copilul sau daca unul din parinti nu e celalalt are nevoie de o procura notariala prin care va fi imputernicit sa iasa cu, copilul din tara.egal unde se naste copilul el ramane cetatean roman cu rezidenta.casatoria nu schimba cu nimic statutul copilului oricum tatal copilului tb trecut in certificat.prin casatorie dobindeste mama si copilul drept de sedere(aufenthaltsbewilligung ca al tatalui sau cel putin pe o perioada mai scurta cu posibilitate de prelungire)care serveste ca si buletin aici in elvetia .

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]