Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 5:07 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Inmatriculare auto
MesajScris: Mar, 07 Mai 2013 2:20 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

Vad ca s-a mai dezbatut subiectul inmatricularilor auto, vin insa cu un caz mai special. Sunt in Elvetia de 6 luni si voi mai sta 11. Am primit o bursa pentru perioada asta iar dupa cele 17 luni urmeaza sa ma intorc in Romania. Am de la vama "Bewillingung" pentru 2 ani - adica 2 ani pot folosi masina fara sa platesc taxa de import. De la Strassenverkehrs- und Schifffahrtsamt am primit insa o scrisoare conform careia sunt obligata ca in termen de un an de la data inregistrarii mele in Elvetia trebuie sa schimb numerele de inmatriculare. Din cate inteleg ar trebui sa imi schimb si permisul tot inainte de a trece un an. Eu insa mai stau dupa aceea doar 5 luni si apoi ce urmeaza?
Primesc numerele de Romania si permisul inapoi sau va trebui sa reinmatriculez masina in Romania si sa preschimb din nou permisul? Cum ramane cu asigurarile? Am RCA si CASCO proaspat facute in Romania si valabile inca aproape un an.
Am colegi din Germania care au renuntat la masina pentru perioada cat sunt aici din cauza asta dar eu am copil mic si mi-ar fi mult mai greu sa ma deplasez fara masina.
Aveti un sfat?
Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Inmatriculare auto
MesajScris: Mie, 08 Mai 2013 12:01 am 
Neconectat
tânără speranţă

Daca stai aproape de granita poti sa iesi cu masina o data la 6 luni sau 1 an din Elvetia sau nu stiu exact cum e treaba si nu trebuie sa o inmatriculezi daca nu intentionezi sa ramai in Elvetia. (schimbatul permisului auto se face automat si costa numai 40 de franci asta daca nu esti nascuta dupa 1987, sau incepatoare, ca altfel iti dau un permis provizoriu si ai 2 ani la dispozitie in care trebuie sa faci formation en deux phases care costa vreo 800 de franci la TCS).

Oricum, daca te opreste politia, cum pot ei sa demonstreze ca nu ai intrat cu o zi inainte in Elvetia?
Oricum, nu te opreste nici naiba daca nu incalci legea, daca ai vigneta lipita in geam, etc.

Practic, ca sa am fac inteles, tu ai domiciliu provizoriu in Elvetia iar resedinta e in Romania.
Ramane sa le raspunzi sec ca nu ai de gand sa ramai in Elvetia pt.ca e doar provizoriu.

Daca insa intrebi desi ai de gand sa ramai in Elvetia si doar pt. a mai trage de timp 2 ani pt a plati mai putin la asigurare aici...atunci nu stiu ce sa-ti zic.. astia au reguli, daca intri in joc trebuie sa te conformezi. Nu merge cu smecherii daca vrei sa fii ok pe termen lung.
pt.ca e de ajuns sa-i 'calci pe coada' o singura data si te stampilezi singura.

O seara buna, sper ca ti-am fost de folos.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]