Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Oct 2017 5:28 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cumparare masina
MesajScris: Mar, 20 Ian 2015 12:01 am 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor,

Este recomandat sa caut oferte in Germania, avand in vedere situatia EUR/CHF sau in Elvetia fiind mai convenabil d.p.d.v. al actelor si costurilor...?
Care sunt cele mai bune siteuri unde pot gasi oferte bune (masini noi si second hand) si ce trebuie sa am in vedere inainte de a face achizitia legat de acte, inregistrare, asigurari si alte taxe..

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: cumparare masina
MesajScris: Mar, 20 Ian 2015 10:15 am 
Neconectat
tânără speranţă

autoscout24.ch

Mergi la dealeri, si vezi ca se poate negocia mult. Vezi ce oferte au. In Partea germana sunt mai ieftine masinile ca in partea Romanda.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Ian 2015 2:51 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Chiar m-am uitat si am facut o simulare.
Fata de ce oferte sunt la ora actuala pe piata elvetiana, la cursul actual ideea de a importa o masina devine f interesanta. Ex practic: la o masina demo cu km mic (sub 7000 km) diferentele de pret la acelasi model si dotari sunt intre 10-15 000 franci*. De ex, o masina care este la dealer la 45 000 am gasit-o la nord de Stuttgard undeva la 32 000. Costurile conexe m-au dus undeva la maxim 6 500 franci (si este posibil sa fi exagerat).
Inconvenientul este ca trebuie sa ai toti banii.

*in varianta in care gasesti demonstrative si-n Elvetia la 60-70% din pretul de catalog, mai ales la categoria masinilor din gama premium.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Ian 2015 11:53 am 
Neconectat
nou venit

Multumesc pentru raspunsuri,

Varianta cea mai buna e sa iau din Germania, de ex : ( Mercedes A18 (2013) este 17900 euro in Germania iar in Elvetia este 26.000 chf deci cu 7000 euro mai putin avand in vedere ca CHF = Euro )

Am observat ca taxele sunt 4 % consumtion tax + 8% VAT + 15 euro la 100 de kg , asta inseamna la exemplul meu de 17.900 euro inca aprox 2400 euro.

Mai aveti idee de alte taxe?
Ps.

ce inseamna masina demonstrativa ? cea folosita pentru test drive ?

Mersi

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 25 Ian 2015 6:09 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Demonstrativa poate fi pentru testare de client sau poate fi la fel de bine masina care i se imprumuta clientului pe timpul in care masina acestuia se afla in service (accident sau service normal). Tot atat de bine poate fi o masina care este folosita de unul din vanzatori sau de director. In toate cazurile se vand ca si masini de ocazie.
Idealul este sa prinzi un deal la km foarte mic (50 km sau ceva oricum nesemnificativ), alea-s masini pe care le-au inmatriculat numai sa-si faca norma din contractul de reprezentare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Feb 2015 8:08 pm 
Neconectat
nou venit

E posibil ca TVA-ul sa fie recuperat in acest caz?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Feb 2015 8:52 pm 
Neconectat
tânără speranţă

In general masinile pentru export (vandute unui client strain si destinate inmatricularii intr-o alta tara) nu au inclus in pret TVA-ul. Daca TVA este inclus atunci da, se poate recupera.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Feb 2015 9:59 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc pentru raspuns.

In legatura cu permisul, am inteles ca trebuie schimbat, iar asta pana in 12 luni de cand esti inregistrat in Elvetia pentru a nu da examen din nou?! In cazul in care ai depasit cele 12 luni, trebuie dat examen.... E adevarat? S-a lovit cineva de aceasta pb?

Mersi

...Am gasit info aici pe forum referitor la permis dar din 2010. Sper sa mai fie valabile..:)

Ultima oară modificat de vindi2014 pe Dum, 08 Feb 2015 12:17 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Feb 2015 10:27 pm 
Neconectat
nou venit

Totusi la ce ai spus adineauri referitor la TVA, ma uitam la exemplul asta: http://suchen.mobile.de/auto-inserat/vw ... 81395.html unde e pretul cu TVA si cel fara - Sa ma orientez la cel fara desi aici : http://www.frc.ch/articles/acheter-en-a ... e-demploi/ -spune ca trebuie sa platesti cei 19% TVA. Apoi alt TVA in Elvetia de 8 % +4% taxe + alte mici taxe. In alta parte spune ca nu trebuie platit TVA-ul tarii din care se importa... Putin confuza treaba. Poate a cumparat cineva din Germania si poate sa ne impartaseasca experienta.

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]