Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 5:44 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: am nevoie de informatii va rog!
MesajScris: Mar, 28 Iun 2016 1:34 pm 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor.situatia mea este in felul urmator:am permis de munca B lucrez si locuiesc in kanton SZ insa sunt insarcinata.Din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata viata mea se tot schimba treptat insa se si complica.M-am decis sa nasc in elvetia pt o mai buna siguranta,acum in iulie urmeaza sa plec in romania sa ma casatoresc si sa ma intorc in septembrie pt a naste in noiembrie.
Am fost nevoita sa imi caut o noua locuinta pe care am gasito pe perioada scurta pana in februarie cand vreau sa ma intorc in romania cu bebele pt o perioada de cel putin 6 luni.
Nu stiu de unde si cum sa incep,la munca am anuntat ca nu voi mai lucra si a ramas sa completez cu angajatorul formularul pt indemnizatia de copil.
cum trebuie sa procedez cu spitalul avand in vedere ca acum sunt inscrisa pe un nume si dupa voi avea numele sotului.cu ce acte sa ne intoarcem din romania si unde sa mergem cu ele pt a inregistra copilul pe numele lui si sa putem pleca in februarie spre romania?
Ce trebuie sa fac mai intai cand am alt nume?pt ca in toate actele de la munca asigurare primarie sunt pe numele vechi.plus daca acum voi avea locuinta in kanton SG cum sa fac sa am aceleasi drepturi pt copil?
sunt sigura ca sunt multe persoane care imi pot impartasi din experinta lor si as fii recunoscatoare.am mare nevoie de ajutor pt ca timpul trece si vreau sa rezolv cat pot mai multe din timp.
va multumesc frumos,o zi frumoasa :ymbringiton:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de informatii va rog!
MesajScris: Mar, 28 Iun 2016 2:10 pm 
Neconectat
membru de bază

Raspunsuri la toate intrebarile tale gasesti citind acest ghid:

http://www.casa-romanilor.ch/ghid

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]