Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 12 Dec 2017 1:27 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Voiaj in Romania cu DO-RA Travel
MesajScris: Mie, 21 Oct 2009 9:00 am 
Ii invit sa ma contacteze pe toti cei care vor sa calatoreasca in Romania rapid si sigur cu autocarul societatii DO-RA Travel. Ma numesc Carmen si ma ocup de rezervarile pasagerilor pentru societatea DO-RA Travel. Ma puteti contacta la telefoanele 079 529 32 40 ( mobil ) , 021 647 93 11 ( fix ) , email - "camy6464@yahoo.com" si in fiecare seara pe skype intre orele 20 si 21 pe adresa "doratravel" . Cu toate ca acestei societati i s-a facut o puternica anti-reclama , astept apelurile dumneavoastra pentru a va convinge de contrariu. DO-RA Travel este o societate tanara dar profesionista , lucru pe care l-a dovedit prin faptul ca functioneaza si dupa 1 an si jumatate de la infiintare , cu toata anti-reclama ce i s-a facut. Va astept intr-o calatorie de neuitat prin confort , siguranta , o atmosfera destinsa si multe, multe surprize si zambete.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Voiaj in Romania cu DO-RA Travel
MesajScris: Mie, 21 Oct 2009 1:59 pm 
Aveti un site unde se pot consulta preturile?
Aveti servicii de coletarie? si daca da, in ce regiuni ale Elvetiei si ale Romaniei?
multumesc si mult succes :)

Sus

MesajScris: Mie, 21 Oct 2009 4:44 pm 
Pentru ca societatea este tanara,site-ul este in constructie si va putea fi vizualizat in cel mult 2 saptamani :"doratravel.ro". Pretul biletului de calatorie este cam acelasi cu pretul practicat actualmente si de celelalte societati care functioneaza pe aceasta linie,cu deosebirea ca DO-RA Travel face surprize calatorilor sai,(mai ales copiilor),surprize constind in calatorii gratuite, tombole, si cadouri, care va asigura o calatorie placuta in care nimeni nu se poate plictisi.Societatea asigura si servicii de coletarie la aceleasi preturi practicate si de celelalte societati ( 2,50 chf. /kg.) cu deosebirea ca DO-Ra Travel face mari reduceri de preturi la transportul coletelor , in functie de greutatea acestora si asigura transportul lor de la domiciliul expeditorului la domiciliul destinatarului , in anumite zone din Elvetia si Romania, zone pe care le veti gasi afisate pe site-ul lor.Pana atunci , pentru orice detaliu sau intrebare , astept sa ma contactati . Va multumesc pentru urare.

Sus

MesajScris: Mie, 28 Oct 2009 5:10 pm 
Sincer eu nu as avea incredere in DORA-TRAVEL din motive personale prin care am trecut...asa k nu va recomand

Sus

MesajScris: Mie, 28 Oct 2009 5:36 pm 
Neconectat
Admin

catalutzaa scrie:
Sincer eu nu as avea incredere in DORA-TRAVEL din motive personale prin care am trecut...asa k nu va recomand

Orice experienta personala e relevanta, asa ca orice detalii sunt binevenite

Sus

MesajScris: Mie, 28 Oct 2009 6:17 pm 
Draga mea Catalutza,
eu am lucrat la Double TT si am plecat de la societatea asta, asa cum spui tu " ca nu mai am incredere in ei din motive personale".... dar nu pot sa spun ca nu vi-o recomand . Motivele mele personale pt. care nu mai lucrez la Double TT nu au nici o legatura cu recomandarea sau ne-recomandarea unei societati. Nu exista o societate perfecta , asa cum nu exista nici o persoana perfecta. Tu spui ca nu ne recomanzi societatea Do-RA Travel. Eu nu iti spun ca nu va recomand societatea celalalta chiar daca am motive personale sa o fac, motive pe care nu le afisez aici cu toate ca i-ar interesa foarte mult pe cititori. In concluzie omul trebuie sa incerce si sa vada unde ii e mai bine , ca in fond asta e tot ce conteaza . Pasagerul nu alege autocarul unei anume companii pt.ca pe societatea aia o chema in anume fel ... incearca si alege acolo unde se simte cel mai bine , unde e pretul cel mai mic si unde soferul nu o face pe directorul , raspunzind in 2 peri la tot ce il intrebi . Si pana nu incearca , pasagerul nu are de unde sa stie unde ii e cel mai bine si nici nu poate sa aleaga. Asta inseamna concurenta .De pe 12 noiembrie 2009 ( plecare din Romania-Bucuresti) o alta societate ( Atyc Grup) deschide o linie de transport pasageri pe ruta Romania-Elvetia care are aceleasi statii ca si societatile deja existente( pe Elvetia ) , are aceleasi ore de plecare numai ca zilele de plecare sunt diferite: joi din Romania ( Bucuresti, Ploiesti, Pitesti, Bacau, Brasov, Buzau, Onesti, Galati, Sibiu, Arad, Timisoara si legaturi in toate colturile Romaniei) si sambata din Elvetia ( Geneva, Lausanne, Berna, Zurich) . Rezervarile de bilete la nr. de telefon 079 529 32 40 din Elvetia si la 0040 722 288 951 .Pentru detalii vizitati site-ul societatii http://www.grupatyc.ro .Sunt curioasa ce o sa se scrie pe aici despre societatea asta care este nou-nouta si nu a apucat sa faca inca, prima cursa. Or sa existe pareri pro si contra , asa cum exista acum pt. DO-RA Travel pt. ca de-a lungul timpului fiecare societate si-a facut adepti .Unii dintre ei privesc cu ochi rai aparitia unei alte societati concurente intelegind din aceasta aparitie o tentativa de a fura painea de la gura societatilor deja existente. Ar fi bine daca persoanele acestea ar incerca sa priveasca din alt unghi aparitia acestor noi societati .La aparitia lui DO-RA Travel am auzit foarte multe persoane recomandind altora sa nu mearga cu DO-RA Travel pt. ca "nu e buna" , argumentind ca Double TT "merge de 9 ani si e cea mai buna" .... La o analiza logica, e normal ca o societate care a functionat singura timp de 9 ani sa fie cea mai buna pt. ca nu ai cu ce sa o compari. Daca e singura , normal ca e cea mai buna. Si daca e intr-adevar cea mai buna , poate sa o dovedeasca si acum , cand are concurenta. Din concurenta societatilor de transport nu are de castigat decat clientul. Societatea sau societatile care erau singure pe piata tineau la pret . Cu aparitia concurentei trebuie sa coboare pretul si sa ofere si alte avantaje clientilor , tocmai pt. a atrage mai multi calatori. Si din asta nu castiga decat clientul . Eu zic, Ctalutza sa imi dai voie sa recomand celor interesati sa incerce cate un voiaj cu fiecare companie inainte de a face o apreciere si de a decide carei companii ii ramane fidel.

Sus

MesajScris: Mie, 28 Oct 2009 7:53 pm 
Momentan transportul cu autocarul, are o problema "majora" - :arrow: avionul
Preturile au scazut atat de mult, incat trebuie sa fi "iubitor de sosele" sau sa-ti fie frica sa zbori sa nu apelezi la avion.

Mai bine: Agentii din toate partile uniti-va si scadeti pretul ! :hehe:

Sus

MesajScris: Joi, 29 Oct 2009 6:45 pm 
Crina , ai dreptate dintr-un anumit punct de vedere. Biletele la avion au scazut mult , dar nu foarte mult. Baiatul meu a venit in Elvetia cu Tarom-ul in luna august si in noiembrie vine cu Swiss Air. La ambele drumuri si-a cumparat biletele de avion cu 4 luni inainte. Si pretul a fost de 135 euro la Tarom si 150 euro la Swiss Air. Tarom-ul nu avea cursa decat la Zurich iar Swiss Air-ul la Geneva , fiul meu e din Bucuresti si eu locuiesc in Lausanne. Daca faci o socoteala si aduni la biletul de avion si cat l-a costat taxi-ul de la el de acasa pana la Otopeni , biletul de tren de la Zurich sau Geneva pana la Lausanne si taxi-ul de la gara din Lausanne pana la mine acasa , o sa obtii in final o suma care te sperie , asa cum m-a speriat si pe mine. Singurul lucru pe care il castigi cu avionul e timp .In loc sa faci o zi si jumatate pe drum , faci numai cateva ore. Pentru cei care au masina , locuiesc in Bucuresti si vin la Zurich sau Geneva , e adevarat avionul este cea mai buna solutie. Dar pentru cei care vin din Pitesi , Sibiu , Timisoara sau imprejurimi si se duc la Neuchatel , Basel sau Sion, avionul nu mai e cea mai buna solutie. In afara de asta , cu autocarul circula mai mult romanii. Atmosfera care se creeaza in autocar , unde ii simti pe toti aproape chiar si numai pentru simplul fapt ca iti vorbesc limba nu o sa o gasesti niciodata in avion , unde fiecare individ are grija sa stranga manerul scaunului pana la durere si sa se roage la toti sfintii sa ajunga sa si coboare. Intotdeauna , cand m-am urcat intr-un autocar care merge in Romania, am avut impresia ca sunt invitata la o sarbatoare romanesca. Parca si mancarea noastra miroase altfel acolo si imi aduce aminte de copilarie. N-as da starea asta de bine pe niciun drum cu avionul , chiar daca mi-ar da biletul gratis. Si asta luind in calcul ca tatal meu a fost pilot , ca la 13 ani ajunsesem la performanta sa spun numai dupa cum se auzea turatia motoarelor daca avionul ala "toarce" bine , cum spun pilotii , deci nu mi-e frica in niciun avion. Bineinteles mai e factorul timp. Din punctul asta de vedere, avionul e pe departe cel mai avanatajos.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 9:10 am 
nu stiu daca ai aflat dar de la Otopeni se poate lua trenul pana la gara de nord... pt numai 6 RON
O sageata circula din 30 in 30 de min. Am fost acum 2 saptamani si chiar mi s-a parut o solutie excelenta de a evita circulatia blocata din Bucuresti.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 10:43 am 
Neconectat
nou venit

eu zbor cu Baboo ..de pe Geneva pe Otopeni...la preturi bune. In plus, din cand in cand(n-am pris inca frecventa exacta) sunt seri (dela 19 la 24) in care toate biletele sunt la jumatate de pret- numai sa stii cand si unde vrei sa mergi.
La tren va recomand abonamentele 1/2 tarif , iar in Bucuresti eu am luat autobuzul desi cred k o sa incerc trenul data viitoare...am facut o ora jumate de la aeroport la gara de nord...

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 10:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

camy6464 scrie:
. Si pretul a fost de 135 euro la Tarom si 150 euro la Swiss Air. Tarom-ul nu avea cursa decat la Zurich iar Swiss Air-ul la Geneva , fiul meu e din Bucuresti si eu locuiesc in Lausanne. Daca faci o socoteala si aduni la biletul de avion si cat l-a costat taxi-ul de la el de acasa pana la Otopeni , biletul de tren de la Zurich sau Geneva pana la Lausanne si taxi-ul de la gara din Lausanne pana la mine acasa , o sa obtii in final o suma care te sperie , asa cum m-a speriat si pe mine.

135 EUR Tarom, 20 EUR Tren dus întors Geneva- Lausanne, 20 EUR taxi Bucuresti (atât am dat pe Fly Taxi din Dr. Taberei pâna la Otopeni) - ajungi cam tot la biletul de autocar, cu dureri de cap (si de posterior) în minus. Acum, taxiul în Lausanne e cam un lux inutil, parerea mea (si daca stai sa te gândesti, nici autocarul nu te lasa la poarta casei) :).

Calatorii frecventi pe ruta aeriana cu Bucurestiul stiu ca ori zbori în weekend sa nu mori în trafic, ori zbori cu KLM-ul sau Malev-ul care ajung noaptea la Bucuresti si pleaca înapoi foarte devreme - deci nici o problema de trafic chiar în cursul saptamânii ;)

Radu, mai circula sageata aia? Parca ziceau ca o scot si baga autobuz în loc.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 12:33 pm 
circula cu siguranta... am mers acum 2 saptamani.
O data ajuns pe Otopeni, exista un ghiseu CFR de unde iti poti lua bilet atat catre gara de nord cat si catre alte destinatii. De la Otopeni pana la gara costa 6 RON. La iesirea din aeroport imediat e dreapta, din 30 in 30 de min parcheaza un microbuz care va duce la gara Otopeni (un traseu de 5 minute) iar pretul calatoriei este inclus in cei 6 RON. (va spun asta pt ca era un individ langa mine care nu stia si soferul i-a umflat 40 de RON)

In gara Otopeni, vine acea sageata si pana in gara de nord se fac aproximativ 40 de minute.

Din cate aminteles se doreste construirea liniei de tren chiar pana in aeroport...cine stie cand dar personal gasesc ca e o alternativa excelenta de a evita aglomeratia si orele pierdute in trafic.... nu numai in Bucuresti ci si inafara Bucurestiului. In ca hal de inconstienta se circula din pacate in Romania si cati "eroi" se pot vedea pe sosele, prefer sa merg cu trenul. E mai sigur si ajung mai repede.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 1:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

nu pricep: iau microbuzul sa ajung la Otopeni...de unde? din aeroport Baneasa?

alta intrebare:

cum ajung in Brasov, daca aterizez pe Otopeni? dar daca aterizez pe Baneasa?

(am "muscat-o" ultima data cu taxi de la Baneasa la gara...dar vorba aia: nu-i prost cine cere ci cel ce plateste...)

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 1:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sorinbun scrie:
nu pricep: iau microbuzul sa ajung la Otopeni...de unde? din aeroport Baneasa?

alta intrebare:

cum ajung in Brasov, daca aterizez pe Otopeni? dar daca aterizez pe Baneasa?

(am "muscat-o" ultima data cu taxi de la Baneasa la gara...dar vorba aia: nu-i prost cine cere ci cel ce plateste...)

Microbuz din Otopeni-Aeroport la gara Otopeni, dupa aia tren pâna în Bucuresti-Nord. De acolo, tren pâna în Brasov as zice eu.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

ah, am priceput....dar 40 de min. pina la Gara de Nord?...Otopeni-Ploiesti nu se exista?

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:05 pm 
sorinbun scrie:
ah, am priceput....dar 40 de min. pina la Gara de Nord?...Otopeni-Ploiesti nu se exista?

iti poti cumpara biletul spre Ploiesti din aeroport insa te duci in gara de nord si acolo schimbi pt Ploiesti

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sorinbun scrie:

Da ca o ia pe linia de centura, pe la Mogosoaia parca si se mai si opreste pe la toate haltele...

Otopeni-Ploiesti, dupa ce vom primi finantare europeana si muncitori chinezi prin 2035 :)

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:21 pm 
Neconectat
tânără speranţă

:) pina atunci am aeroport la Brasov.

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:43 pm 
si avion personal... presupun... :P

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

sorinbun scrie:
:) pina atunci am aeroport la Brasov.

Si ala tot de chinezi facut :D

Sus

MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 3:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

nu ma deranjeaza...se pastreaza o directie: noi livram la vest ce a lipsit: mina de lucru ieftina , chinezii livreaza tot spre vest mina de lucru si mai ieftina...undeva se intrerupe ciclul.

Sus

MesajScris: Mar, 03 Noi 2009 5:13 pm 
Draga camy fiecare persoana are starea lui,eu de cat timp merg cu DoubleTT o singura data soferi mi sau parut putin suparati,fiecare are motive personale...nu putem face pe cine-va sa fie mereu fericit,sa rada sa glumeasca.Am mers si cu cei de la Dora-Travel si cu cei de la Atlasib si Eurolines dar cel mai bine m-am simtit cu cei de la DoubleTT mi-am facut prieteni in timpul calatoriei am ras am discutat,sa creat un spirit tipic romanesc unde m-am simtit foarte bine.Si le recomand tuturor. In afara de cei care zici tu ca este o firma noi,iti pot zice ca mai este si Pletl care are aceleasi curse spre Elvetia cu restu firmelor actuale.
Ceilalti sau cam abatut putin de la discutie aici se vorbea despre firmele de transpor cu autocarul,si sa ajuns la transport cu avionul,daca as avea o urgenta as opta desigur avionul pt a ajunge mai repede in tara,dar tot cu autocarule este mai bine.
Si cum spuneai ca DoubleTT are o experienta de 9 ani,inseamna dupa cum am zis si eu ca este o firma cu foarte mare experienta in acest domeniu.
Eu aleg mereu cu cei mai vechi in domeniu pt ca ei au experienta necesara in domeniu.Ultima data cand am merc cu cei de la Dora-Travel am stat in vama maghiara 2h,si din cate am inteles mai mereu ii tine asa mi-a spus unul din soferi este unul mai plinut cu chelie cred ca el este Radu.
Nu as prefera sa stau 2h pt niste controale din cauza lor pt ca ei nu sunt in regula.

Cu Drag
Catalutza

Sus

MesajScris: Joi, 05 Noi 2009 10:18 pm 
Neconectat
nou venit

Do-Ra este cel putin la fel de competitiva ca si celelate firme de transport,dar asa suntem noi romanii,cum incerca unul nou sa iasa pe piata,in loc sa-l sustinem ,incercam sa-l denigram si sa-i punem bete in roate..F uniti si amabili..Prietena mea merge regulat cu Do-Ra si nu s-a intimplat niciodata sa stea 2 ore in nicio vama.Si am mers si cu Dobble TT de multe ori,e bine cu amindoua.Autocarul de la Do-Ra e putin mai liber,(ma refer la locuri ocupate ),ceea ce pt mine ca pasager e mult mai avatajos,atmosfera placuta si relaxanta.

Sus

MesajScris: Joi, 05 Noi 2009 11:35 pm 
Neconectat
nou venit

Nu cumva acest subiect ar trebui sa fie la rublica mica publicitate nu Calatorii?

Sus

MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 8:08 am 
Neconectat
tânără speranţă

camy6464 scrie:
Draga mea Catalutza,
De pe 12 noiembrie 2009 ( plecare din Romania-Bucuresti) o alta societate ( Atyc Grup) deschide o linie de transport pasageri pe ruta Romania-Elvetia care are aceleasi statii ca si societatile deja existente( pe Elvetia ) , are aceleasi ore de plecare numai ca zilele de plecare sunt diferite: joi din Romania ( Bucuresti, Ploiesti, Pitesti, Bacau, Brasov, Buzau, Onesti, Galati, Sibiu, Arad, Timisoara si legaturi in toate colturile Romaniei) si sambata din Elvetia ( Geneva, Lausanne, Berna, Zurich) .

de ce aceleasi statii? Din cate stiu eu orasul Luzern nu are statie decat pentru Atlasib, care face permutari in München.

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]