Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 1:18 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Voiaj in Romania cu DO-RA Travel
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 8:14 am 
Neconectat
tânără speranţă

camy6464 scrie:
Crina , ai dreptate dintr-un anumit punct de vedere. Biletele la avion au scazut mult , dar nu foarte mult. Baiatul meu a venit in Elvetia cu Tarom-ul in luna august si in noiembrie vine cu Swiss Air. La ambele drumuri si-a cumparat biletele de avion cu 4 luni inainte. Si pretul a fost de 135 euro la Tarom si 150 euro la Swiss Air. Tarom-ul nu avea cursa decat la Zurich iar Swiss Air-ul la Geneva , fiul meu e din Bucuresti si eu locuiesc in Lausanne. Daca faci o socoteala si aduni la biletul de avion si cat l-a costat taxi-ul de la el de acasa pana la Otopeni , biletul de tren de la Zurich sau Geneva pana la Lausanne si taxi-ul de la gara din Lausanne pana la mine acasa , o sa obtii in final o suma care te sperie , asa cum m-a speriat si pe mine. Singurul lucru pe care il castigi cu avionul e timp .In loc sa faci o zi si jumatate pe drum , faci numai cateva ore. Pentru cei care au masina , locuiesc in Bucuresti si vin la Zurich sau Geneva , e adevarat avionul este cea mai buna solutie. Dar pentru cei care vin din Pitesi , Sibiu , Timisoara sau imprejurimi si se duc la Neuchatel , Basel sau Sion, avionul nu mai e cea mai buna solutie...

Cautand un bilet de avion cat mai ieftin posibil :oops: cu plecare din Sibiu si sosire in Zürich, am gasit o cursa la 101 euro dus - 101 euro intors cu o singura oprire in Viena si care apartine Austrian Airlines, asta bineinteles dupa ce mi-am luat o frumusica teapa de la o firma de intermedieri din Germania.

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus

MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 10:10 pm 
Neconectat
Admin

Lauraven scrie:
Cautand un bilet de avion cat mai ieftin posibil :oops: cu plecare din Sibiu si sosire in Zürich, am gasit o cursa la 101 euro dus - 101 euro intors cu o singura oprire in Viena si care apartine Austrian Airlines, asta bineinteles dupa ce mi-am luat o frumusica teapa de la o firma de intermedieri din Germania.

Care e firma aia s-o stim si noi?

Sus

MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 10:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro scrie:
Lauraven scrie:

Care e firma aia s-o stim si noi?

firma la care am luat teapa e fluege.de iar biletul l-am luat de pe site-ul oficial al Austrian Airlines

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus

MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 10:31 pm 
Neconectat
Admin

Lauraven scrie:
firma la care am luat teapa e fluege.de iar biletul l-am luat de pe site-ul oficial al Austrian Airlines
Si in ce a constat teapa, vand mai scump decat daca ai lua direct de la companii? Eu am folosit opodo.de si a fost intotdeauna egal sau mai ieftin decat direct...

Sus

MesajScris: Sâm, 07 Noi 2009 7:05 pm 
marci scrie:
Do-Ra este cel putin la fel de competitiva ca si celelate firme de transport,dar asa suntem noi romanii,cum incerca unul nou sa iasa pe piata,in loc sa-l sustinem ,incercam sa-l denigram si sa-i punem bete in roate..F uniti si amabili..Prietena mea merge regulat cu Do-Ra si nu s-a intimplat niciodata sa stea 2 ore in nicio vama.Si am mers si cu Dobble TT de multe ori,e bine cu amindoua.Autocarul de la Do-Ra e putin mai liber,(ma refer la locuri ocupate ),ceea ce pt mine ca pasager e mult mai avatajos,atmosfera placuta si relaxanta.

Multumesc pt. completare, Marci. Ai dreptate, astea sunt denigrari. Poate ca s-o fi intamplat o data ca vamesii sa tina autocarul de la DO-RA , in vama , 2 ore. Si ? Ce inseamna asta? Autocarele de la Double TT au stat in vama si cate 5 ore si stiu bine ce vorbesc , pt. ca am lucrat acolo 2 ani. Nu e vina niciunei societati ca vamesii sunt magari si inca pretind spaga. Si daca soferul nu le da dreptul , fac pe zelosii si rastoarna tot ce e in autocar, pt. ca asta este intr-adevar dreptul lor si nu avem ce face in privinta asta. Eu sunt foarte multumita de colaboreraea cu cei de la DO-RA si daca am plecat de la Double TT , nu am plecat degeaba. Bineinteles eu vorbesc din punctul meu de vedere , ca si colaborator , nu ca pasager. Numai ca seriozitatea , bunul simt si onestitatea sunt ingrediente care , pt. mine , trag balanta in favoarea celor de DO-RA.

Sus

MesajScris: Dum, 08 Noi 2009 11:24 am 
Neconectat
nou venit

buna ziuan doamna camy sunt scatalin din montreux si vreau sa mi aduc o rga korg pa 500 are in jur de 30kg si as vrea sa stiu cit ma costa va multumesc anticipat

Sus

MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 10:36 am 
Neconectat
Admin

camy6464 scrie:
Numai ca seriozitatea , bunul simt si onestitatea sunt ingrediente care , pt. mine , trag balanta in favoarea celor de DO-RA.
Eu am avut neplacerea sa-l cunosc personal pe unul din sefii (seful?) de la Do-Ra pe vremea cand era angajat la o firma concurenta. Se schimba oamenii oare chiar asa cu timpul?

Sus

MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 10:40 am 
Neconectat
Admin

Avand in vedere preturile biletelor la avion in momentul de fata, consider ca trebuie sa fii masochist sa accepti sa platesti cel putin la fel de multi bani si sa stai cel putin 24 de ore intr-un scaun neconfortabil fara posibilitatea de a te misca, atunci cand poti in 2 ore sa fii in Bucuresti. Time is money...
In ceea ce priveste coletele, chestia se schimba, preturile la pachete aici sunt enorm de ridicate pt Ro.

Sus

MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 8:32 pm 
Soterro scrie:
camy6464 scrie:
Numai ca seriozitatea , bunul simt si onestitatea sunt ingrediente care , pt. mine , trag balanta in favoarea celor de DO-RA.
Eu am avut neplacerea sa-l cunosc personal pe unul din sefii (seful?) de la Do-Ra pe vremea cand era angajat la o firma concurenta. Se schimba oamenii oare chiar asa cu timpul?

Nu , Soterro , oamenii nu se schimba dar , depinde in ce zi si in ce imprejurari ii cunosti. Daca ma cunosteai pe mine duminica trecuta , cand eram explodata toata, ma evaluai gresit pt. ca stii cum se spune : "prima impresie conteaza" .Fiecare dintre noi are scapari de comportament si eu nu sunt nici pe departe cea mai curata, ca sa imi permit sa arunc prima cu piatra in cineva. De aceea prefer sa fiu mai permisiva. E adevarat ca sunt cazuri ( a se citi duminica trecuta ) cand imi ies din toti pepenii si tocmai de aceea iti spun ca depinde si de imprejurarile in care cunosti un om.

Sus

MesajScris: Sâm, 21 Noi 2009 11:09 am 
Draga camy6464 eu sunt un calator,al DoubleTT care merge foarte des,si va cunosc personal dar din cate eu am vazut dumneavoastra demigrati firma la care lucrati si va fost bine. Din cate stiu eu pe un forum nu este voie sa faceti publicitate.

Sus

MesajScris: Sâm, 21 Noi 2009 4:54 pm 
Neconectat
Admin

catalutzaa scrie:
Draga camy6464 eu sunt un calator,al DoubleTT care merge foarte des,si va cunosc personal dar din cate eu am vazut dumneavoastra demigrati firma la care lucrati si va fost bine .

Despre acest aspect am sa va invit sa discutati in particular. (pentru ca acolo ai vazut)

Sus

MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 3:39 pm 
Neconectat
nou venit

numai intelectuali pe aici ..........vreti sa spuneti ca radu e un nenorocit????????? scuze am trimis cu el sume mari de bani si au ajuns mereu si unde mai pui ca se deplaseza pana la mine acasa.respekt radu .dan de la luzern

Sus

MesajScris: Lun, 23 Noi 2009 10:51 pm 
Neconectat
Admin

kopex1977 scrie:
numai intelectuali pe aici ..........vreti sa spuneti ca radu e un nenorocit????????? scuze am trimis cu el sume mari de bani si au ajuns mereu si unde mai pui ca se deplaseza pana la mine acasa.respekt radu .dan de la luzern
Deci nici intelectualii nu-ti plac, da? Asta pe langa romani, elvetieni, preoti, forumisti, ambasadori si admini. Lista creste si creste.

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 2:44 pm 
catalutzaa scrie:
Draga camy6464 eu sunt un calator,al DoubleTT care merge foarte des,si va cunosc personal dar din cate eu am vazut dumneavoastra demigrati firma la care lucrati si va fost bine. Din cate stiu eu pe un forum nu este voie sa faceti publicitate.

Multumesc , Adel.Catalutzaa ar sustine mai bine, cred, un dialog verbal , decat unul scris , motiv pt. care ii las inca o data nr. la care ma poate gasi 0795293240. Si nu ma leg , Catalutzaa de greselile gramaticale si de ortografie , ca sa nu zici ca ma rup in biscuiti. Vreau sa fac o singura clarificare la remarca ta ... de fapt doua. Prima : spui ca "dumneavoastra demigrati firma la care lucrati" ... Nu ma mai leg de faptul ca nu este corect scris cuvantul denigrat ( asta in cazul in care stii cum se scrie corect si ai avut o scapare), ci de faptul ca tu vorbesti la prezent , ceeea ce nu e adevarat . Puteai spune "la firma la care ati lucrat" ... asa e corect.A doua clarificare , spui ca "din cate stiu eu pe un forum nu este voie sa faceti publicitate". Nu este asta adevarul , dar daca ar fi asa spune-mi te rog , ce ai facut tu in mesajul pe care oricine il poate citi aici, scris miercuri 28 octombrie 2009? Ce scrii tu in mesajul ala , nu se numeste publicitate? Sau pt.ca e scris de tine , nu se considera publicitate si e voie. Eu nu am denigrat in nici un fel firma la care am lucrat si nici nu aveam de gand sa o fac , pt. ca sunt un om onest si foarte obiectiv , chiar si cu mine.Numai ca de la o vreme am inceput sa primesc o sumedenie de amenintari telefonice ( si inca ma abtin si nu dau public de la cine) ca sa retractez ce am scris aici si sa nu mai scriu. Nenorocirea celor care cred ca amenintarile sunt pt. mine ceva mai mult decat o adiere blanda de vant , este ca majoritatea dintre ei nu stiu ca sunt nascuta intr-o zodie tare incapatanata , adica berbec... motiv pt.care nu cedez la amenintari , ba din contra , asta ma ambitioneaza si mai tare.

Multumesc lui Kapex1977 pt. completare.Eu nu am plecat de firma in care am lucrat si nu am venit sa lucrez la DO-RA de flori de nufar. Numai ca vezi tu, natura omeneasca ii impinge pe indivizi sa distruga mai mult decat sa cladeasca. E mai usor sa vorbesti de rau , decat sa vorbesti de bine ( a se citi sa cladesti ) sau sa taci pur si simplu daca tot nu ai habar despre ce e vorba ( a se citi sa ramai neutru).Oricum ,iti multumesc inca o data ca ai interveint si ca , poate fara sa vrei ai sustinut ideea mea.

Sottero, apropo de intelectuali. Nu stiu parerea lui Kapax despre intelectuali , numai ca eu am ajuns la concluzia ca a fi intelectual nu e nici o fericire. Ca sa fii intelectual , presupune sa ai mai mult decat neuronul care , anatomic , iti permite sa iti tii capul pe umeri. Si cu cat ai mai multi neuroni , cu atat esti privit mai ciudat de cei din jurul tau ( care nu au decat neuronul sus-pomenit si si ala atrofiat cateodata), pt. ca gandesti si nu faci parte din majoritate. In Biblie scrie "fericiti cei saraci cu duhul " ... Foarte adevarat. Multi au mintea odihnita. Si pe site-ul asta , daca te uiti si citesti bine ( ceea ce au am facut ) ai sa vezi ca daca apare un intelectual ( pe care il ghicesti imediat dupa formularea frazei , dupa absenta greselilor gramaticale si de ortografie) , sar cel putin 3 insi pe el si denigreaza sau neaga ceea ce a spus omul respectiv , indiferent daca ei stiu , sau nu stiu ceva despre subiectul pe care l-a atacat intelectualul.

Sus

MesajScris: Mie, 25 Noi 2009 3:37 pm 
Neconectat
Admin

Va reamintesc ca aici este Mica Publicitate si nu teren de ping pong. (asta ca sa ma exprim elegant).

Subiect inchis!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]