Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 2:46 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mi-ati face o mare bucurie
MesajScris: Joi, 05 Noi 2009 12:09 pm 
Neconectat
nou venit

> Multumesc din tot sufletul acelora care si-au pierdut timpul citind anuntul meu,dar de fapt era anuntul dat de o anumita firma care oferea sprijin logistic pentru angajari in domeniul paramedical?
> Ma numesc Georgeta Caracuda si m-am nascut in Bucuresti 03.08.1958 si am profesat urmatoarele meserii;1976-1995 FRZERITA:1995-2003 Somer(agent de vanzari ,personal de curatenie) 2003-2007 Ingrijitor persoane varstice la domiciliu,curs de prim ajutor de la Crucea Rosie ,2007 referent (functionar public la administrare patrimoniu)la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului. As dori sa vin in Elvetia sa pot lucra intr-un camin de batrani sau la domiciliul acestora. (dar din vara fiindca trebuie sa-mi termin facultatea).aici in Romania salariul meu net este 629ron si nu mai fac fata sa platesc si rata 300ron si sa mai traiesc din diferenta de 329 care sunt de fapt costuri de intretinere.Eu tot trimit c.v. pentru colaborari dar degeaba.Daca ma poate ajuta cineva sa gasesc ceva de munca(Orice)ii raman vesnic indatorata.Mii de multumiri anticipate
>

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Mi-ati face o mare bucurie
MesajScris: Joi, 05 Noi 2009 1:32 pm 
Buna

am citit, nu resiese ce limba vorbesti . Germana, italiana sau franceza?
Daca macar una din ele, atunci incearca sa intri pe net in zonele in care se vorbeste limba respectiva, si cauti camine de batrani etc. Apoi trimiti mail direct intreband daca au nevoie de personal. Cam asa ai putea proceda, si cu putina bafta vei reusi.

Succes.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Noi 2009 2:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Avantaje si dezavantaje. (eu prefer sa-i spun omului clar cate sanse are in baza cunostintelor mele nefiind o atotstiutoare).
1. aici se cauta persoane cu pregatire profesionala in domeniul medical/ingrijire. Elvetia nu are destui profesionisti, se cauta in afara granitelor.
2. varsta poate fi un motiv de refuz sau de o perioada lunga de asteptare, perioada in care se evalueaza alte candidaturi. Un angajat peste 40 de ani il costa mai mult pe angajator.

Daca ai competente profesionale si personale potrivite, poti avea sanse de a trece si acest obstacol.
Ne spui si ce limbi ale Elvetiei stii?

Mica publicitate nu ar fi locul potrivit, dar cum ai primit si aici raspunsuri, lasa-l! Poate il muta vreun moderator unde ii e locul, un pic mai sus.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Noi 2009 8:28 am 
Neconectat
nou venit

In primul rand" LA MULTI ANI FERICITI"tuturor celor care poarta numele de "MIHAIL si GAVRIIL"
Am urmarit de mult acest site cu dezbaterile si raspunsurile pertinente (adica la subiectul tratat).Tot timpul m-am impidicat de "ne pare rau dar limita de varsta este...."bineinteles cu vreo 5 ani mai putin decat aveam,nu-i nimic nu disper( poate iese soarele si pe strada mea)
Vorbesc,citesc si scriu in franceza si cat mai curand imi voi cumpara sau mai precis voi primi de la Mos Craciun un curs cu cd .in limba germana fiindca am inteles ca-mi este necesara.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]