Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Oct 2017 7:40 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Caut un job in Elvetia
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 10:42 am 
Buna ziua,ma numesc Mihai, am 32 de ani si mi-as dori un loc de munca in Elvetia, in domeniul fitness, masaj sau alte activitati sportive, fiind absolvent al facultatii de sport. Vorbesc doar engleza, incep insa sa invat limba germana, preferand o activitate in partea vorbitoare de limba germana. De asemenea sunt student la administrari afaceri si am cativa ani de experienta in acest domeniu, fiind momentan administrator la o firma cunoscuta in Romania. Sper ca prin intermediul acestui site sa gasesc posibilitatea de a munci in Elvetia si multumesc anticipat celor care ma ajuta in acest sens, chiar si cu un sfat. O zi buna va doresc, Mihai.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caut un job in Elvetia
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 7:32 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sal Mihai, nu vreau sa te descurajez dar vei avea nevoie de mult noroc si de ajutor "mai mult de sus" decat de pe aici pentru ca ce incerci tu sa faci este infiorator de greu. Ti-o spun nu ca sa te descurajez ci pentru a te pune in garda si a te avertiza sa nu iti faci sperante prea mari, ca si eu imi caut ceva de lucru, dar spre diferenta de tine eu sunt deja in Elvetia cu Permisul de sedere in mana, am invatat si ceva Germana si chiar am inceput sa ii inteleg pe elvetienii de aici si cand vorbesc in dialect, si eu vorbesc Engleza, de parca ar interesa pe cineva de pe aici, si am lucrat ca Administrator si Director la mai multe firme din Ro, dar aici asta nu prea conteaza, si eu am terminat o facultate (Ingineria in Sibiu), dar nu prea are valoare pe aici, si inca nu mi-am gasit nimic pentru ca ori este postul numai pentru "Muttersprache Deutsch", ori numai pentru CH (si nu vorbesc de posturi de conducere sau mai bine platite) iar de la doua agentii de munca nu am primit inca nici macar confirmarea ca mi-au primit dosarul dupa 3 saptamani de cand l-am trimis cu toate ca site-ul lor si ziarul geme de oferte in domenii tehnice in care eu as putea lucra. Cam asta e situatia la ora actuala din punctul meu de vedere, dar tu poti sa incerci poate ai mai mult noroc.

Cu respect, Marian B

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 8:25 pm 
Buna Marian
iti multumesc pentru mesaj, chit ca intr-adevar nu e prea incurajator :| Imi este clar ca nu pot tinti asa sus de la bun inceput, mi-as dori sa gasesc ceva pt a fi aproape de prietena mea care are un job foarte bun in apropiere de Luzern si ar fi mare pacat sa renunte la el :(
Totusi nu imi pierd speranta desi sunt constient ca sansele nu prea sunt in favoarea mea :|
Iti multumesc inca o data si iti doresc o seara placuta :)

Salutari
Mihai

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 8:29 pm 
Asa e aici in Elvetia conteaza diploma nu ceea ce stii sau poti face. Cel mai recomandat e sa incerci ceva cu o firma din romania ca atunci cand ajungi aici sa fie totul pus la punct.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 10:25 pm 
Cred ca Giorgia si Lory-Naty te pot ajuta ele parca stiu ca lucreaza in domeniu fitness

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Noi 2009 7:53 am 
Na ce pomenesti de aschiutza si el hop cu raspuns :))
Ma gandeam dupa ce am citit postarea Maschei sa-i rog pe admini sa-mi schimbe numele de utilizator din giorgia in "Zapacila" .Tare mi-ar place.. :pirate: ...e imi face si mie un Admin surpriza ?!

Deci revin la subiect:

Mihai daca ea e deja aici si are deja un job bun, urmeaza pasii urmatori ( cat mai repede ):
studiile prea complicate poti uita ( deocamdata ) de ele. I-ati o diploma de Maseur care sa fie recunoscuta de RK (roteskreuz ), Incearca ( pana inveti germana ) doar pe baza ei. Deci dupa ce ai diploma, da cautare in googel a tuturor centrelor de fitness, massage, wellness din kantonul Luzern, trimite mail de intentie, specifica ca ai cunostinte de germana.
Apoi vino aici la ea 3 luni, si mergi personal la acele centre de Fitness, Reha sau Wellnes.
Daca tot te-ai apucat de germana....invata direct terminologia sportiva. Adica in loc sa inveti ce copacii sunt in padure, treci la anatomie si Trainingslehre ( metodologia antrenamentului). Si daca ai 2000 chf te sfatuiesc sa faci un curs basis de Fitness Trainer. Te va ajuta enorm. Daca ai facut ce ti-am propus...mai vorbim...

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Noi 2009 8:00 am 
P.S ah si nu da jobul din Romania din mana pana nu ai ceva concret in Elvetia !! Din acest motiv te incurajez sa incepi mai intai demersurile prin net. Si, in cel mai fericit caz, daca ai o prietena "zbir :D" in zilele ei libere, ar putea sa mearga frumusel cu un dosar de al tau, la acele centre. Sa fie avocatul si intermediarul tau :)

Daca te iubeeeesteeeee va face ;)

Succes-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Noi 2009 10:51 pm 
Neconectat
nou venit

va salut.am dat intamplator de aceasta discutie,eu inca sunt la stadiul de a face o mica excursie in elvetia si sa ma conving singur de cum stau lucrurile aici,intrasem pe site sa caut hoteluri de fapt :D .am acea diploma de maseor de care pomeneati si despre care stiu ca e recunoscuta in UE-nush elvetia daca o va recunoaste si vorbesc binisor franceza din acest motiv m as gandi sa incerc in partea franceza a elvetiei.intrebarea mea e de ce toti vor sa mearga in partea germana,e diferenta asa de mare de nivel de trai si oportunitati in a gasi joburi intre partea germana si cea franceza?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Noi 2009 1:49 am 
Neconectat
nou venit

Intereseaza-te cum poti deschide o afacere proprie in Elvetia(Luzern).Eu nu sint deloc specializata in aceste domenii dar mi-ar place sa colaborez.Intr-un cuvint imi place sportul si relax-urile.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]