Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 8:39 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un mic si util anunt :)
MesajScris: Lun, 15 Feb 2010 1:31 am 
M-am gandit sa pun si eu un mic anunt :D la fel ca si Visul... a durat o clipa pt a scrie acest anunt :)

din data de 16 februarie doresc sa ajut persoanele ce au nevoie de ajutor in casa, in bucatarie sau babby-sitting :) , imi ofer timpul meu liber pt a ajuta alte persoane, in schimbul ajutorului meu las la aprecierea fiecarei persoane cum vor ajuta, poate noi contacte pt ceea ce imi propun sa fac in viitor, salata de vinete cu ardei Kapia rosii si branza de oaie :)) , e pe bune, si fructe :D acuma dupa-posibilitati, aaaa... si seminte de diferite tipuri din romania pt germinatie, bineinteles daca se poate :) zic din romania pt caci sunt mult mai bune ca si calitate decat cele din alte tari si chiar de aici din Elvetia experienta proprie :)

eu fac si seminte germinate, si doresc sa le vand la un pret accesibil si mai ieftin decat in magazine, in Manor sau alte supermarket-uri pretul este destul de piperat, aceste seminte incoltite sau germinate au un aport nutritional foarte mare super bogate in minerale vitamine enzime si oligo-elemente, se pot folosi la prepararea salatelor se poate marina in sos de soia organic sau Tamari de la firma Lima, care este lasat la fermentat 6 luni, un sos de soia organic, fara glutamat, caramel sau eu mai scriu ce coloranti asa cum se pun in toate celelalte sosuri mai ales cele chinezesti, , si la gatit pt cine nu doreste consumul germenilor in stare vie, cruda,

un exemplu pt semintele germinate si aportul lor de fier si nu numai

la 100gr de salata de macris avem 2.5 mg de fier
la 10 grame de macris germinat avem 2.5 mg de fier deci aceeasi cantitae de fier dar la numai 10 gr,

necesarul zilnic de fier pt copii este de 10 mg iar pt adulti 20 mg deci un calcul simplu, la 40 de gr de macris incoltit avem cantitatea necesara de fier zilnica pt copii iar la 80 grame de macris germinat cea pt adulti 20 mg

densificarea de minerale in faza de germinare este intre 50% si 400%

Germinarea este o transfomare sistematica de amidoni care se gasesc in cereale si leguminoase, samanta este eliberata si intra in procesul de explozie enzimatica al germului, iar rezerva de amidon din samanta se transforma in zaharuri simple libere, si hraneste seva germinanta.

este un proces foarte frumos, fascinant, o samanta ce prinde viata si creste, foarte fumos, germenii sunt un cadou de la natura si foarte nutritivi :)

cateva imagini

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

de asemenea si raportul intre seminte negerminate si cele germinate este destul de mare, un exemplu:

100gr de seminte de ceapa dau 300-400gr de germinatii
iar aceste 300-400gr de seminte germinate produc 230 kg de ceapa :) ,

pe langa asta mai vand si un storcator de fructe numit Samson juicer, nu exista pe piata in Elvetia acest storcator, este importat de o singura persoana pe care o cunosc personal :D nu ma laud ci doar informez pe cei interesati, este un aparat foarte solid, 9kg, usor de montat si demontat, si usor de curatat, face suc din fructe legume salate mancare pt bebe si copii mici, si ulei presat la rece din seminte, eu il folosesc de 2 ani de zile si pot zice caci este mai bun si mai practic decat celelalte in categoria sa , acest storcator de fructe fiind necentrifugal, adica are un ax melcat , produce sucul de fructe sau legume prin presare sau masticare, exact ca si masina aceea mai veche de facut bulion sau suc de rosii, tot pe acel sistem se merge numai caci este modern electric si are doar 80 rpm, (rotatii pe minut) sucul este superior oricarui tip de storcator cunoscut de voi pana acuma :D

si 1 L de suc se face repede, 5 min si e gata si separa in acelasi timp sucul de resturi de pulpa si seminte, dar intr-un mod mult mai silentios decat cele obisnuite, doar va trebuii taiat fructul sau leguma pt a intra in aparat dar restul e o copilarie :)) ,este un aparat foarte foarte bun si practic, cateva imagini cu el, eu am numai cel de culoarea violeta spre rosu si alb, dar probabil voi primii si modelul pe negru

Imagine

Imagine

Imagine

are un look foarte modern si placut si nu face zgomot, este destul de silentios, se poate utiliza si atunci cand dorm vecinii fara sa ii treziti din visele lor sau cosmarele lor :)) , mai face si piure din legume, fructe, lapte de soia, este un aparat fff practic, pt pret, garantie si prezentarea produsului aici in Elvetia las un nr de mobil celor interesati 0774001219 Pavel,

si inca ceva :D ... pt cei neinteresati de acest mesaj sa nu il citeasca daca nu le-ar convenii :), sper sa fie cineva interesat de ceea ce am scris, ma astept si la critici ca de nu ar mai fii si ele... :)) , si de asemenea ma astept la raspunsuri favorabile, la taceri, si la raspunsuri nefavorabile mie :)

de marti incolo cine are nevoie de ajutor sa imi zica :D , merg si in Winterthur, Zurich ,Geneva, Sion, Locarno, Bern, St-Gall Neuchatel, Yverdon-les-Bains peste tot unde e nevoie de ajutor :D , anuntul meu este cat se poate de sincer si adevarat, nu este spam si nici nu fac reclama multa :D , doar cum am mai precizat dau informatii utile celor interesati, action-reaction, daca nu scriu nu am raspunsuri, daca scriu am si nu am raspunsuri deci am decis sa scriu acest anunt :) , aparatul de facut fructe, legume, il voi aduce eu personal deci nu va fii nevoie de deplasare cu masina :) la fel si semintele germinate,

cei interesati pot sa ma contacteze si pe mesaj privat sau mail, mess, si pe mobil :) , sper caci nu a fost un anunt foarte lung

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un mic si util anunt :)
MesajScris: Lun, 15 Feb 2010 9:04 am 
Neconectat
tânără speranţă

:-bd

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Un mic si util anunt :)
MesajScris: Lun, 15 Feb 2010 7:38 pm 
Merci Mariane de incurajare :) , chiar si un emoticon spune multe ;) ,acuma astept pe cei interesati sa lase mesaje :)) , deci dragi forumisti nu fiti timizi :D , lasa-ti mesajele sa curga precum berea in halbe sau precum vinul din butoi :))

mai aduag inca doua poze cu storcatorul de fructe Samson modelul pe negru si cel pe rosu violet

Imagine

Imagine

numai caci in poza se numeste Lexsun, este fabricat in Australia acest model adica au schimbat numele din Samson in Lexsun :) dar este acelasi model, nu am gasit alta poza pt aceasta culoare :)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]