Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 21 Oct 2017 1:13 pm

Ora este UTC [ DST ]

Switch to mobile style

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ich gebe Rumänischunterricht
MesajScris: Joi, 18 Noi 2010 6:57 pm 
Neconectat
nou venit

Ich bin eine ausgebildete Rumänin (universitäres Studium, mit B1, B2 und C1 Goethe Zertifikaten abgeschlossen) und gebe Rumänischunterricht.
Ich erledige ebenfalls Emails, Briefe, Telefonate auf rumänisch.
Ich kann Sie Rumänisch lehren, wenn Sie Deutsch, Englisch, Spanisch oder Französisch sprechen.
Bei Interesse melden Sie sich bitte per Email.
8953 Dietikon

Vielen Dank. :)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ich gebe Rumänischunterricht
MesajScris: Dum, 21 Noi 2010 11:47 am 
Neconectat
nou venit

Ein Unterrichtsraum ist vorhanden.
8953 Dietikon

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 7:26 am 
....asta apropo de romanii care nu stiu a vorbi romaneste sau...? :)

Daca am inteles eu bine, oferiti si cursuri de limba germana. Ne puteti spune, va rog, pretul pentru o sedinta (sau ora)?

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 7:35 am 
AbraMack scrie:
....asta apropo de romanii care nu stiu a vorbi romaneste sau...? :)

Daca am inteles eu bine, oferiti si cursuri de limba germana. Ne puteti spune, va rog, pretul pentru o sedinta (sau ora)?

Or fi, maica, si din astia... :lol: Dar eu cred ca d-ra/d-na se adreseaza vorbitorilor nativi de germana care doresc, din diverse motive, sa studieze lb. romana. Cati din ei or frecventa forumul asta n-am idee :mrgreen: , dar eu tot ii urez succes! :D

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Lun, 22 Noi 2010 7:38 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 7:38 am 
Personal, am inteles textul in germana...asa, pe sarite...
Dar cred ca ar fi interesant de invatat germana de la un nativ (n. elvetian-neamt) care vorbeste limba ta materna... Ramane aspectul financiar! ;)

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 9:18 am 
Da, ar fi interesant. E un pic ciudat sa inveti o limba straina prin intermediul alteia, de regula engleza.

Eu m-am interesat cat m-ar costa lectii private cu o profesoara elvetianca - 70 fr/ora de predare (care de fapt nu e o ora intreaga, doar 40 de minute)...eh?

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 9:19 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Abra, este vorba de o romanca cu studii de limba germana (max. certificatul Goethe)si cu o universitate absolvita (intr-un alt domeniu, ca altfel specifica studiile superioare in germana, cred). Ea vrea sa dea ore de ROMANA pentru vorbitori de germana, spaniola, engleza si franceza. Plasarea anuntului mi s-a parut hilara...Cum sa ajungi pe pagina unui forum al vorbitorilor de romana si sa citesti anuntul in germana fara sa cunosti romana?? :-\

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 9:36 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

conny scrie:
Plasarea anuntului mi s-a parut hilara...Cum sa ajungi pe pagina unui forum al vorbitorilor de romana si sa citesti anuntul in germana fara sa cunosti romana?? :-\

Mai greseala omul.....

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 9:37 am 
Eh, nebanuite sunt caile lui dr.Google. :)

Alta varianta e ca l-a pus, probabil, si aici, in ideea ca ... nu stie niciodata. Poate cineva dintre cunostintele straineze ale celor care citesc forumul ar fi interesate de lb. romana (zic si eu).. ;;) Caz in care n-ar fi trebuit sa-l scrie doar in lb. germana, dar te pui, nene, cu poliglotii astia? :pirate:

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 9:45 am 
Merci, Conny!... Pai si eu intelesesem ca vrea sa predea romana si ...si eu mi-am dat basca pe spate si ma scarpinam pe ceafa... apoi, i-am lui Gogu sa traduca si m-am gandit ca se poate si vicevrsa adica ore de germana ... M-am tampit eu ori Gogu meu? :p

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 11:29 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Deci, Vanessa da lectii de limba romana cetatenilor vorbitori de germana, engleza, franceza si spaniola. Booon, pana aici e clar. De ce a pus anunutul in germana? Mah, o fi copy/paste a unui text postat sau afisat altundeva, o vrea sa fie mai credibila in fata eventualilor interesati. Eh, dar cu 5 greseli intr-un text de 3 randuri, nu mai stiu cat de credibil poti fi in fata germanofonilor. :wink:

Deci, Vanessa, in germana Email nu e aceeasi chestie cu E-Mail. Email e emailul; cel de pe oale! :lol: http://de.wikipedia.org/wiki/Email

Posta electronica este E-Mail http://de.wikipedia.org/wiki/E-Mail

Man kann nicht ein Zertifikat abschliessen, sondern eine Prüfung!

Auf Rumänisch, nu auf rumänisch.

Goethe-Zertifikat, nu Goethe Zertifikat.

Rumänischunterricht erteilen suna mai bine decat Rumänischunterricht geben. (eroare de stil) Daca ai C1 nu mai e nevoie sa amintesti si B1, B2.

Bafta!

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 12:34 pm 
Neconectat
nou venit

Deci, Vanessa, in germana Email nu e aceeasi chestie cu E-Mail. Email e emailul; cel de pe oale! http://de.wikipedia.org/wiki/Email

Posta electronica este E-Mail http://de.wikipedia.org/wiki/E-Mail

Man kann nicht ein Zertifikat abschliessen, sondern eine Prüfung!

Auf Rumänisch, nu auf rumänisch.

Goethe-Zertifikat, nu Goethe Zertifikat.

Rumänischunterricht erteilen suna mai bine decat Rumänischunterricht geben. (eroare de stil) Daca ai C1 nu mai e nevoie sa amintesti si B1, B2.

Bafta!

Draga germanistule

Mai intereseaza-te in priviinta limbii germane. Este clar ca ai ceva ''Mangel'' la capitolul acesta.
Singurele greseli sunt CRATIMELE UITATE din graba. In rest cele ''3 RANDURI ''sunt complet corecte!

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 12:49 pm 
Neconectat
nou venit

De exemplu:

http://hallo.ro/search.do?d=de&l=ro&typ ... uf+deutsch

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 12:51 pm 
Neconectat
nou venit

http://hallo.ro/search.do?d=de&l=ro&typ ... C3%A4nisch

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 1:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Hallo.ro contra Duden. La pagina 314 in editia 24 scrie clar: auf Deutsch. "Grossgeschrieben wird das substantivierte Adjektiv, wenn es im Sinne von <<deutsche Sprache>> verwendet wird":
Etwas auf Deutsch sagen
der Brief ist in Deutsch abgefasst
auf gut Deutsch gesagt

Schreib bitte eine E-Mail (kein Email! :)) ) an die Redaktion!

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 1:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Vanessa Selena scrie:
Draga germanistule

Mai intereseaza-te in priviinta limbii germane. Este clar ca ai ceva ''Mangel'' la capitolul acesta.
!

Voiai sa spui "Mängel" nu? Dar ce mai conteaza o greseala in plus? :wink:

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 1:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mdea nici eu nu am inteles de ce anuntul este postat pe forum dar in fine , fiecare cu ce stie si ce poate si probabil doamna/domnisoara incearca sa atraga clienti prin toate metodele. Nu gasesc nimic rau in asta, doar ca eu nu inteleg germana prea bine si nu am inteles de ce este un anunt in germana pe un forum al romanilor. In fine...
Dupa cum am mai spus, sunt la nivelul incepator dar totusi nu exista un sinonim al cuvantului ''gebe''?. Pentru urechile mele suna ciudat dar nici nu stiu alt cuvant pe care l-ar fi putut folosi. Dar daca doamna/domnisoara stie germana foarte bine, cine sunt eu sa comentez? Este doar o intrebare. Oricum trebuie sa lucrez la vocabular :hehe:

Hm. Daca scrii din graba, predai la fel? :hoo: .
Succes!

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 1:47 pm 
Corect este "auf Deutsch", cf. Dictionarului german-roman al Emiliei Savin. Sa o luam logic: este "deutsch" cand are rol de adjectiv, cum insa in expresia "auf Deutsch"- Deutsch este substantiv, atunci se scrie cu majuscula. In germana, adicatelea.
Nu sunt germanista, deci luati-o ca atare. :D

Mai bine invatam din greseli cu totii si nu ne mai incordam muschii atata, parerea mea.. :wink:

Succes, Selena!

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 1:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Haios este faptul ca eu chiar am nevoie de lectii de germana! Merg la cursuri, dar nu la intensiv pentru ca momentan Migros nu ofera cursurile potrivite pentru mine :snif: . Trebuie sa ajung la un anumit nivel pana in la inceputul anului viitor dar stiu ca nu este asa usor.

PS: care este pretul pentru 2 ore? Pentru mine o ora nu este de ajuns ...ma plictisesc, dar daca ar fi vorba de 2 ore ar fi mai distractiv :pirate: .

Ultima oară modificat de princessduck pe Lun, 22 Noi 2010 5:04 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 1:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
Vanessa Selena scrie:
Draga germanistule

!

Voiai sa spui "Mängel" nu? Dar ce mai conteaza o greseala in plus? :wink:

Si inca un 'i' la ''priviinta''...

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 2:50 pm 
@Selena

Inca ceva: dictionarele respective in varianta online au ceva greseli sau inexactitati, deci nu conta pe astea.. :D

Aici cica "rumänisch" inseamna roman.., fara nici o alta explicatie- adj., subst.
http://hallo.ro/search.do?d=de&l=ro&typ ... C3%A4nisch

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 3:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:
Dupa cum am mai spus, sunt la nivelul incepator dar totusi nu exista un sinonim al cuvantului ''gebe''?..
Succes!

Ba da, exista verbul "erteilen", pe care l-am amintit eu mai sus. "Unterricht geben" se zice, dar suna urat rau de tot...

Duduia/doamna Vanessa a sarit ca muscata de tarantula... Naja, fiecare cu temperamentul sau. Eu as multumi cuiva care mi-ar atrage atentia asupra unei greseli, daca as putea invata ceva. E clar ca nu stia diferenta intre Email si E-Mail, sau era convinsa ca "posta electronica" se scrie "Email" in germana, dar dam vina pe amarata aia de cratima, care in germana valoreaza mult.

Vezi anunuturi gen: "Zu verkaufen Damen Mantel" in loc de "Damenmantel". Pai in al doilea anunut spui ca vrei sa vinzi un pardesiu de doamna, in timp ce in primul comunici ca vinzi atat doamne cat si paltoane. =))

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 3:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
princessduck scrie:
Dupa cum am mai spus, sunt la nivelul incepator dar totusi nu exista un sinonim al cuvantului ''gebe''?..
Succes!

Ba da, exista verbul "erteilen", pe care l-am amintit eu mai sus. "Unterricht geben" se zice, dar suna urat rau de tot...

Duduia/doamna Vanessa a sarit ca muscata de tarantula... Naja, fiecare cu temperamentul sau. Eu as multumi cuiva care mi-ar atrage atentia asupra unei greseli, daca as putea invata ceva. E clar ca nu stia diferenta intre Email si E-Mail, sau era convinsa ca "posta electronica" se scrie "Email" in germana, dar dam vina pe amarata aia de cratima, care in germana valoreaza mult.

Vezi anunuturi gen: "Zu verkaufen Damen Mantel" in loc de "Damenmantel". Pai in al doilea anunut spui ca vrei sa vinzi un pardesiu de doamna, in timp ce in primul comunici ca vinzi atat doamne cat si paltoane. =))

:)) Eee atunci daca sunt 2 in 1 poate sunt la reducere :)). Cine stie care o costa mai mult (separat)...doamna sau paltonul?:)) :pirate:

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 4:48 pm 
Neconectat
nou venit

Vanessa Selena scrie:
Ich bin eine ausgebildete Rumänin (universitäres Studium, mit B1, B2 und C1 Goethe-Zertifikaten abgeschlossen) und gebe Rumänischunterricht.
Ich erledige ebenfalls E-mails, Briefe, Telefonate auf rumänisch.
Ich kann Sie Rumänisch lehren, wenn Sie Deutsch, Englisch, Spanisch oder Französisch sprechen.
Bei Interesse melden Sie sich bitte per E-mail.
8953 Dietikon

Sus

MesajScris: Lun, 22 Noi 2010 5:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Vanessa Selena scrie:
Vanessa Selena scrie:
Ich bin eine ausgebildete Rumänin (universitäres Studium, mit B1, B2 und C1 Goethe-Zertifikaten abgeschlossen) und gebe Rumänischunterricht.
Ich erledige ebenfalls E-mails, Briefe, Telefonate auf rumänisch.
Bei Interesse melden Sie sich bitte per E-mail.
8953 Dietikon

Spuneti-mi ca nu e adevarat! =))

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]