Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 3:52 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Caut lagar spatiu de inchiriat pentru o mica firmulita
MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 9:44 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu cumva cautati o magazie, un depozit? Ca un lagar sigur nu e posibil sa cautati!

Domnul profesional service, eu, germanofon, am inteles ce cautati, dar cei care nu stiu limba germana se gandesc imediat la politica, la Hitler, la Ceausescu. De ce? Pentru ca lagar inseamna altceva http://dexonline.ro/definitie/lagăr

Oameni buni, stiu ca toti am plecat de cativa ani buni din Romania si ca zilnic vorbim alte limbi decat romaneste, dar chiar ne-am uitat limba materna? Am uitat cuvinte de uz comun? Poate nu ne vin imediat in minte in romaneste traducerile unor cuvinte ca... stiu eu... Bundesrat, Verwaltungsbericht, dar nu stim ca Lager inseamna magazie, depozit?

Gata, am terminat Votrag-ul pe Internet, ma intorc la Arbeit, ca daca ma prinde der Vorgesetze, imi taie din Lohn. :mrgreen:

Sus

MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 11:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Uite cat de usor e sa gasesti ceva in ZH! http://www.google.ch/search?hl=it&rls=c ... =&gs_rfai=

Sus

MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 3:41 pm 
Neconectat
nou venit

LeDix scrie:
Nu cumva cautati o magazie, un depozit? Ca un lagar sigur nu e posibil sa cautati!

Domnul profesional service, eu, germanofon, am inteles ce cautati, dar cei care nu stiu limba germana se gandesc imediat la politica, la Hitler, la Ceausescu. De ce? Pentru ca lagar inseamna altceva http://dexonline.ro/definitie/lagăr

Oameni buni, stiu ca toti am plecat de cativa ani buni din Romania si ca zilnic vorbim alte limbi decat romaneste, dar chiar ne-am uitat limba materna? Am uitat cuvinte de uz comun? Poate nu ne vin imediat in minte in romaneste traducerile unor cuvinte ca... stiu eu... Bundesrat, Verwaltungsbericht, dar nu stim ca Lager inseamna magazie, depozit?

Gata, am terminat Votrag-ul pe Internet, ma intorc la Arbeit, ca daca ma prinde der Vorgesetze, imi taie din Lohn. :mrgreen:

Le Dix -ultima fraza e tare de tot! =)) =)) =))

Sus

MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 4:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nutica, unde mai pui ca abia inchisesem fereastra CR si ma suna seful din biroul de alaturi: "Puteti veni un moment in biroul meu?" Zic: "Hait, nu cumva monitorizeaza miscarile angajatilor? Azi am muncit ca un sclav, nu am facut pauza cu colegii, am baut o cafea in birou, am 25 de clasatoare pe birou si acum m-a prins 3 minute pe net! Pe unde scoti camasa, gandace? :hum: "

Motivul chemarii era altul... #:-s

Sus

MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 5:13 pm 
Neconectat
membru de bază

LeDix scrie:
Motivul chemarii era altul...

offtopic:
O bonificare pt munca asidua din ultimul timp ? (vezi FB ;) )

Pt dl PS-2003.
www.homegate.ch au si spatii nu doar apartamente :)

Sus

MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 5:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

:D FB era ieri, cand eram furioasa...

Legat de cautat, unii se limiteaza doar la a intreba in stanga si in dreapta asteptand sa pice para malaiata, altii folosesc si aceasta resursa pe langa cercetarile pe net, in ziare.

Sus

MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 8:04 pm 
Neconectat
nou venit

LeDix scrie:

Der Vorgesetzte e mai la nord, aici e der Chef, si iti taie din Salär. :) Tu n-asculti Bligg? :P

@autor: De cati metri ai nevoie? Nu te poti orienta catre un Bastelraum? (10-30 mp)

Sus

MesajScris: Mie, 12 Ian 2011 9:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Acum observ ca biscuitelul de la cafea nu imi era de ajuns si am inghitit si un "t" de la Vorgesetzte. :D
Nu, nu ascult Bligg; ce zice?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caut (Lager/spatiu pt o firmultia) de inchiriat in Zuric
MesajScris: Joi, 13 Ian 2011 10:33 pm 
Neconectat
Admin

Am pus titlul dorit.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caut Lager spatiu de inchiriat pentru o mica firmulita
MesajScris: Vin, 14 Ian 2011 11:31 am 
professional_service scrie:
Stie cineva cum pot schimba numele topicului
am gresit, trebuia sa spun Caut (Lager/spatiu pt o firmultia) de inchiriat in Zurich

Nu vreau sa fiu rea...zici ca te-ai corectat?! "Firmultia" asta vrea sa fie firmulita, cumva? Poate am uitat eu lb. romana.
Daca unii dintre voi nu puteti fi deranjati sa puneti la mica publicitate un anunt corect scris, indiferent de limba...cum sperati voi sa fiti luati in serios? Nu-mi pasa ca vor sari unii ca picati cu ceara acum, cine vrea sa inteleaga ceva - bine, cine nu, sa fie sanatos. :)
Sa nu mai vorbim de cazurile cand vrem sa dam (contra cost) lectii de limba romana/germana/etc.etc. sau pretindem ca avem masterate in filologie si scriem intr-o totala bataie de joc. In fine, cred ca-mi "bat" tastatura degeaba, mentalitatea "merge si asa" o sa mai reziste cateva secole in mintea unora. :D

Poate ar fi mai bine sa sterg comentariul asta, dar il las... :mrgreen:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caut Lager spatiu de inchiriat pentru o mica firmulita
MesajScris: Vin, 14 Ian 2011 3:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Stie cineva cum pot schimba numele topicului
am gresit, trebuia sa spun Caut (Lager/spatiu pt o firmultia) de inchiriat in Zurich

Nu vreau sa fiu rea...zici ca te-ai corectat?! "Firmultia" asta vrea sa fie firmulita, cumva? Poate am uitat eu lb. romana.
Daca unii dintre voi nu puteti fi deranjati sa puneti la mica publicitate un anunt corect scris, indiferent de limba...cum sperati voi sa fiti luati in serios? Nu-mi pasa ca vor sari unii ca picati cu ceara acum, cine vrea sa inteleaga ceva - bine, cine nu, sa fie sanatos. :)
Sa nu mai vorbim de cazurile cand vrem sa dam (contra cost) lectii de limba romana/germana/etc.etc. sau pretindem ca avem masterate in filologie si scriem intr-o totala bataie de joc. In fine, cred ca-mi "bat" tastatura degeaba, mentalitatea "merge si asa" o sa mai reziste cateva secole in mintea unora. :D

Poate ar fi mai bine sa sterg comentariul asta, dar il las... :mrgreen:

Nu il sterge :mrgreen: . Si eu sunt de aceeasi parere :pirate: .

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caut (Lager/spatiu pt o firmultia) de inchiriat in Zuric
MesajScris: Vin, 14 Ian 2011 5:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu te supara pe noi :hoo: . Eu iti doresc succes *-:) .

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caut (Lager/spatiu pt o firmulita) de inchiriat in Zuric
MesajScris: Vin, 14 Ian 2011 9:27 pm 
Chiar imi cer iertare , recunosc am gresit din viteza . asta e acum ce pot sa fac vreti sa ma spanzur. Crezi ca exista om care sa nu greseasca niciodata.

doream sa spun
Caut (Lager/spatiu pt o firmulita) de inchiriat in Zurich

Toti gresim, nu asta era ideea, atata tot ca un anunt la mica publicitate trebuie intocmit cu mai multa grija, daca vrem un rezultat pozitiv. Conteaza si forma, nu?
Din partea mea ai nota 10 pt. felul in care ai reactionat, n-ai trecut la insulte si asta mi-a placut (am reactii "alergice" la faze din astea :mrgreen: ).
Cu toata sinceritatea, iti doresc mult succes! :D

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caut spatiu de inchiriat in Zürich, firma mica
MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 10:02 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

''Inafara de asta nu ma consider profesor de limba si literatura ugandeza''.
Din cate stiu eu, in Uganda se vorbeste Engleza, Swahili, Lugandeza etc dar nu am auzit pana acum ca se vorbeste ''ugandeza''.
Poate nu am inteles ce ai vrut sa spui. Poate ma lamuresti pentru ca as vrea sa-mi imbogatesc cultura generala.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Caut (Lager/spatiu pt o firmulita) de inchiriat in Zuric
MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 11:41 am 

ELVETIA ma invatat sa un gentleman in business... in viata de zi cu zi in raportul cu autoritatile sau cu oamenii simpli.
Am ramas placut impresionat cand am descoperit ca Elvetia este tara "business agrement-ului" ceea ce ma bucurat imens. (in multe tari am vazut ca se aplica zicala :"pumnii mei minte nu are" sau alta si mai batranesca:"unde e putere nu e nevoie de dreptate" :)

Am invatat ca in Elvetia nu trebuie nici prin gand sa iti treaca ca ai putea sa jignesti pe cineva intr-un mod ce ar putea fi dovedit ca fiind o insulta, Am descoperit ca aici totul trebuie facut intr-un mod mult mult mnai rafinat chiar daca cineva te supara nu ai voie sa ii raspunzi cu aceeasi moneda pentru ca aici oamenii nu merg dupa modelul:" ce dai ba nu stii sa injuri" ci ei anunta imediat autoritatile sau si mai grav te dau in judecata si iti pot cere chiar despagubiri usturatoare pentu o secunda de infuriere de dezamagire de vorbe aruncate in momentele in care ei te-au suparat in momentele in care ei nu si-au respectat intelegerile.

In concluzie in Elvetia nu trebuie sa va treaca prin cap ca ati putea sa va enervati razbunati reprosati jigniti ... ... ... oamenii care nu respecta prevederile unor acorduri contractuale sau intelegeri verbale.

Aici daca ai muncit pentru cineva si nu ti-a dat banii poti merge la politie chiar daca intelegerea a fost una doar verbala.
In elvetia nu va ganditi sa va faceti dreptate singuri cum ati fost probabil influentati de catre un alt sistem de valori de catre o alta cultura.

Intr-un fel Elvetia mi-se pare cea mai sigura tara de pe glob si am vazut multe tari,
Ceea ce imi place mie cel mai mult este faptul ca aici totul se desfasoara pe cinstite
la ce vreau sa ma refer
De exemplu intr-o tara de pe o alta planeta
atunci cand iti deschizi un service si concurenta vede ca iti merge mai bine de cat lor ,cei de la concurenta pot da o spaga unui control sau mai multor controale care vor veni si vor cauta nod in papura pana cand firma la care lucram a fost inchisa.

Acum sincera sa fiu, nu stiu ce-i opreste pe unii sa aiba un comportament civilizat si in tara lor, de pe alta planeta :wink: . Unii prefera sa dea vina pe "mediu", pe politicieni, pe...toata lumea, mai putin pe ei insisi.
Imi lasa un gust amar cand citesc ca trebuie sa traim in Occident ca sa invatam cum sa ne purtam in diverse ocazii, de parca parintii, familia, scoala au dormit incontinuu de cand ne-am nascut noi, dar asa o fi pentru unii. Din pacate, sunt persoane care nu invata niciodata, nu au capacitatea asta....si atunci te intrebi daca nu e cumva mai eficient sa le vorbesti in limba lor.. :mrgreen: . Glumesc. :)
Succes!

Sus

MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 11:54 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Succes!

+uri=succesuri! :))

imagine pentru semnatura ta http://www.allmystery.de/dateien/gg1982 ... ll-web.jpg si nu mai hrani trollul, chiar daca e ora pranzului! :pirate:

Sus

MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 11:58 am 
Nu vazusem toate comentariile postate de professional_service, mai ales pe cel in care o certa pe Madishor sau Maditza ca nu se exprima corect !!! =))

O.K. Multumesc pentru sugestie si poza.. :ymblushing:

Sus

MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 12:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Lemon_cake- glumesti?? Eu chiar am crezut ca vorbesti serios... :hum:

Sus

MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 12:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@LeDix, ratusca si prajiturica

Voi chiar nu aveti lucruri mai bune de facut decat sa va luati de "personal_service"? V-a supart saracul om ca a facut o gresala de scris si acum vreti sa il ardeti pe rug? Voi credeti ca nu faceti niciodata greseli? Ati putea sa va cititi inca o data postarile. Eu nu vad aici decat niste fetite rautacioase care s-au coborat la nivelul lu' "personal_service" ;).

Raducu

Sus

MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 4:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Raducu scrie:

Voi chiar nu aveti lucruri mai bune de facut decat sa va luati de "personal_service"? V-a supart saracul om ca a facut o gresala de scris si acum vreti sa il ardeti pe rug? Voi credeti ca nu faceti niciodata greseli? Ati putea sa va cititi inca o data postarile. Eu nu vad aici decat niste fetite rautacioase care s-au coborat la nivelul lu' "personal_service" ;).

Raducu

Eu nu am de ce sa mai citesc , inca o data, posturile mele. Stiu ce am scris si din cate am vazut, nu am greseli. Daca vezi vreo greseala, poti sa-mi spui.
PS: Nu a fost doar o greseala, au fost mai multe. Dar nu conteaza. Eu am mai multe lucruri de facut dar m-am gandit sa scriu si pe forum.

Sus

MesajScris: Sâm, 15 Ian 2011 10:55 pm 
Raducu scrie:

Raducu

Mdea, solidaritatea masculina... :mrgreen:
E clar ca nici tu n-ai inteles ideea, nu greselile in sine ne-au deranjat, ni s-a parut hilar ca unii nu acorda nici o importanta modului in care scriu un anunt publicitar. Nu era vorba de comentariile obisnuite, care de multe ori sunt scrise in graba...Eu una n-as avea incredere in serviciile cuiva care-si ofera serviciile printr-un anunt plin de greseli (unele corectate intre timp de Soterro...)...si deci cum spuneam, imi "bat" tastatura degeaba. :p
Am totusi chestii mai interesante de facut. :D

Sus

MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 8:35 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu nu m-am luat de cratimele lui, nici de "firmultia" lui, ci de "lagar". Am spus in prima mea interventie ce m-a deranjat.

Legat de greseli de ortografie si interpunctuatie in anunturi, crede-ma ca vad erori mult mai grave in CV-uri trimise de oameni cu pretentii de statut social, profesional si salarial, ca incet incet nu ma mai mira nimic pe internet.

Sus

MesajScris: Dum, 16 Ian 2011 5:21 pm 
Neconectat
Admin

Cine vrea sa-l ajute pe om stie unde sa-l contacteze (email sau mesaj privat).
Pentru restul, am inchis subiectul.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]