Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 6:51 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: caut bona/babysitter in zona vevey
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 9:18 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Cred ca nu ai inteles ideea: pt. "cel mult 10 chf pe ora", nu ai obtine servicii de calitatea asta..sau, cu alte cuvinte, persoana angajata nu ar avea toate calitatile cerute de tine. Cel putin nu in Zurich. Ar fi cineva foarte tanar, dupa parerea mea.

Am inteles perfect. La fel cum te rog si pe tine sa intelegi, aceste servicii sunt standard in zona mea,oferite de persoane adulte. Se pare ca si in zona Simonei e la fel. Daca la voi in Zürich e altfel, posibil ca din alte considerente. ( zona cu salarii mai bune etc nu stiu )

Dar daca Ruxi inca cauta, tu nu ai nevoie ? :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 10:09 pm 
Neconectat
Admin

GIN scrie:
Daca platesc pe ora o alta persoana ca sa aiba grija de copiii mei, minimul la care ma astept este :

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 11:03 pm 
Neconectat
membru de bază

Cosmin scrie:
GIN scrie:
Daca platesc pe ora o alta persoana ca sa aiba grija de copiii mei, minimul la care ma astept este :

Imagine

Mare dreptate ai Cosmin, multumesc :)

O "pasare rara" si o superwoman e doar in Zürich de gasit :) acolo unde plata este corespunzatoare :)

La noi in Luzern, se pare ca trebuie sa ne multumim cu ce ofera piata.
Cred ca am spus la radul meu cam tot ce am avut de spus :)

Noapte buna.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Apr 2011 7:43 am 
Neconectat
Admin

Asta e concluzia ta, nu a mea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Apr 2011 8:28 am 
In concluzie, serviciile de genul asta sunt mult mai accesibile in celelalte zone, regiuni (in afara de ZH). Probabil si chiriile sunt mai mici, etc.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Apr 2011 9:31 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu inca nu sunt mama dar cand o sa fiu (sper sa fiu mama intr-o zi!) as vrea ca bona:
-sa iubeasca intr-adevar copiii si sa nu vina la job DOAR pentru bani
-sa fie FOARTE calma
-sa ii asculte
-sa fie copilaroasa dar in acelasi timp sa fie si ferma- sa stie cand sa se ''prosteasca'' in fata copiiilor dar sa stie si cand trebuie sa fie serioasa
- sa stie sa se faca respectata si sa stie cand sa aplice regulile si cum
- sa le raspunda la intrebari ca si cum ar raspunde adultilor dar sa le explice pe intelesul copiiilor- cand eram bona in Bucuresti am avut tripleti de 2 ani si m-au intrebat de unde vin ei si nu le-am spus ca i-a adus barza....conteaza sa le spui adevarul copiiilor si sa nu ii tratezi ca pe niste fiinte mici care nu stiu nimic si carora nu trebuie sa le dai explicatii
-sa stie cand sa ii lase in pace dar sa stie si cand trebuie sa fie mai apropiata de ei
-sa nu faca o criza de isterie cand copiii fac vreo boacana- nu-mi place cand cineva tipa la un copil doar pentru ca a scapat ceva din mana sau a varsat ceva, acest lucru i se poate intampla oricui, inclusiv bonei asa ca nu urla la copilul meu degeaba ca te dau afara in secunda urmatoare
- sa stie sa acorde primul ajutor- accidente se pot intampla oricand si oriunde chiar daca esti langa copii
- de gatit as gati eu dar daca ea vine cu vreo idee este foarte bine

Da, vreau multe, DAR asa se comporta o bona adevarata. Toate aceste calitati vin natural, vorba aia, daca bona este intr-adevar devotata copiiilor si daca ii place ce face.

O bona NU este Super Woman.
Super Woman este mama care se duce la servici, gateste, spala, calca, face curat, se joaca cu copiii si nu ii lasa sa se uite la TV toata ziua, iese cu copiii in parc sau la teatru, le citeste povesti, le canta cantecele, se joaca cu ei in parcul copiiilor si nu ii lasa de capul lor (tot timpul) si ar fi mai multe de scris dar ma opresc aici. Asa a fost mama mea si asa vreau sa fiu si eu pentru copiii mei. Ca sa nu mai zic ca mama este si sotie dar acum vorbim de copii.

Am invatat multe cat am fost bona, despre mine si despre copii si zic ca se poate.
Salariu- multe agentii (eu nu am apelat la agentie de bone) spun ca bona trebuie sa fie platita in functie de cati copii are/ h. Eu am lucrat part time, nu am fost platita in functie de cati copii aveam si cate ore am stat cu ei dar am fost foarte multumita de salariu, am fost bucuroasa si am apreciat cand mama copiiilor mi-a dat cate un mic cadou de 8 Martie, de Paste si de Craciun (tot timpul a ales cadoul potrivit), am zambit atunci cand mama si tata copiiilor se duceau la cina in oras si tot timpul imi aduceau ''ceva bun'' sa mananc cu copiii. Foarte important pentru mine- niciodata nu mi-au reprosat ceva, au avut incredere in judecata mea iar respectul lor fata de mine si faptul ca au apreciat ce faceam pentru copii au contat mai mult decat salariul.

Fiecare vede in acest job ce vrea persoana respectiva dar daca familia la care lucreaza bona are respect pentru bona si apreciaza ce face ea pentru copii cred ca bona ar face mai mult decat ii spun parintiii sa faca.
Intr-adevar, o bona trebuie sa gateasca pentru copii, sa aiba grija de lucrurile copiiilor, sa calce lucrurile copiiilor, sa spele, sa faca faca ordine la haine, jucarii, carti etc dar cel mai important lucru este sa aiba grija de ei.
In cazul meu- trebuia doar sa stau cu copiii, nu trebuia sa calc, sa spal sau sa gatesc dar cand aveam timp mai calcam cate ceva de-ale copiiilor. Trebuia sa fac curat in camera de joaca dar cred ca este normal si de bun simt!
Eu nu am gatit dar cand faceam babysitting trebuia doar sa le incalzesc mancarea, in rest trebuia sa am grija de ei sa fie fericiti si sa nu fie frustrati din diverse motive: erau prea mici si nu aveau un vocabular bogat asa ca trebuia sa-mi dau seama ce vor sau cand se jucau si ceva se strica sau nu le iesea ce si cum vroiau ei, trebuia sa le explic ca nu trebuie sa se supere si pot sa construiasca din nou sau sa deseneze din nou etc.

Este diferenta intre bona si babysitter, multi le confunda sau cred ca bonele TREBUIE sa faca tot in casa. Nu este adevarat. Doar daca ai o bona/menajera trebuie sa te astepti ca persoana respectiva sa faca mai multe in casa.
Eu am avut noroc de familii care au stiut ce inseamna o bona sau babysitter si care au stiut care sunt responsabilitatile fiecareia.

Pana la urma, mama decide ce este mai bun pentru copil.

Ultima oară modificat de princessduck pe Sâm, 02 Apr 2011 10:52 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Apr 2011 9:48 am 
Frumos ai mai scris, Ratusca. :-bd

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 02 Apr 2011 9:55 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Frumos ai mai scris, Ratusca. :-bd

:) Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 6:23 pm 
Neconectat
nou venit

GIN scrie:
lemon_cake scrie:
Ferice de voi, cei din partea franceza. :)

Nu doar. Si in zona Elvetiei centrale este la fel :)
Acum, poate ontopic, ca mama a 2 copii as putea face unele precizari, poate de folos :

- sa se priceapa la gatit
- sa fie expeditiva
-sa aiba initiativa
- sa stie limba locului unde traiesc- sa aiba rabdare si nervi cat se poate mai mult :)
- sa nu-si piarda timpul pe net in timpul platit de mine :)
-sa fie o persoana morala ( nu mi-ar place ca in timpul zilei sau orelor in care se ocupa de copii sa aiba activitati erotice cu diversi indivizi necunoscuti copiilor mei )
- sa-i poata ajuta la temele de la scoala ( in cazul in care sunt scolari )
- sa fie capabila sa ofere primul ajutor medical.

In rest, daca ar sta la mine, as oferi cazare / masa, ceea ce, pt Elvetia este un lux. Pe ora daca m-ar da banii afara din casa as oferii cu placere 25, dar, daca sunt un om normal cu un salariu normal consider ca max 10 chf sunt ok. Acum, fiecare decide cum doreste. Eu am scris cum as proceda eu. Atat.

`Limba locului`...adica germana?sau dialectul elvetian?pai aia e baby sitter nu au-pair,eu din cate stiu programul de au-pair e special conceput pt cei din strainatate,ca o oportunitate de a invata limba din tara in care vrei sa lucrezi,de aceea esti obligata sa asiguri cursurile de limba.

princessduck scrie:
Ruxandra.Balea scrie:
Sunt au pair si baby sitter, cu asta ma ocup de un an jumatate in Elvetia.

Te rog sa ma corectezi daca gresesc!

Poate nu sunt la curent cu ultimele legi in legatura cu ''Au Pair din Romania'' ( te rog sa ma anunti daca s-a schimbat ceva) dar din cate stiu, din ce am citit pe toate websiteurile de profil (Au Pair) si bineinteles din ce am auzit, ca Au Pair din Romania, cu permis de tip L, nu ai voie sa faci babysitting, sa fii nanny, sa faci curatenie la alte familii etc. Este ilegal.
Poate ai permis tip B si imi cer scuze daca mesajul meu nu e la locul lui dar nu stiu ce permis ai. Eu stiu ca pentru Au Pair este permisul tip L dar poate tu locuiesti de mai mult timp in Elvetia sau poate lucrezi altceva si esti Au Pair doar cateva zile pe saptamana si ai permis B.
[size=150]In plus, un Au Pair din Romania are dreptul sa stea in Elvetia o perioada de maxim 18 luni. Dupa acest termen nu mai ai dreptul sa fii Au Pair, trebuie sa-ti gasesti altceva de munca[/size].

Dupa cum am spus la inceputul acestui mesaj, te rog sa ma corectezi daca gresesc.

Ai dreptul la 24 de luni.Dupa acel termen iti cauti alta familie,nu mai ai dreptul sa fi au-pair pt familia respectiva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 6:45 pm 
Neconectat
membru de bază

Alejandra scrie:
`Limba locului`...adica germana?sau dialectul elvetian?pai aia e baby sitter nu au-pair,eu din cate stiu programul de au-pair e special conceput pt cei din strainatate,ca o oportunitate de a invata limba din tara in care vrei sa lucrezi,de aceea esti obligata sa asiguri cursurile de limba.

In cazul meu germana :) , in cazul Dianei a specificat franceza (pe langa romana) asta pt ca topicul, respectiv anuntul ei este :
"caut bona/babysitter in zona vevey"
In rest da ai dreptate, pt au-pair nu trebuie limba ci de aia vine ca sa invete aici.

@Diana
Apreciez buna-vointa ta de-a posta aici pe forum un anunt civilizat, apeland la posibile cititoare din zona ta, romance, sau vorbitoare de limba romana !! Alte persoane, injura romanii (romancele ) si...prefera sa-si aduca rude, prieteni etc ! Problema platii, putea fi abordata intr-un mod civilizat, nu arogant. Asta tinand mai ales cont de faptul ca, exista posibilitatea ca ea, mama, sa plateasca un minim de 4 chf pe ora si biroul social sa contribuie la diferenta, ajungandu-se cam la 15 chf pe ora pt acea bona sau Tagesmutter. Tu nu ai specificat in anunt Tagesmutter dar cerintele tale corespund unei astfel de persoane.

@ princessduck:
intr-adevar ai scris frumos ! Mama ta va fi mandra de tine :) (oriunde s-ar afla ea !)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Alejandra- as vrea un website oficial sau macar un website care sa aiba legatura cu regulile pentru Au Pair in care spune ca avem dreptul sa stam ca Au Pair 24 de luni.
PS: Si inca un website in care se specifica, ca dupa 24 de luni sau indiferent cate luni stai la o familie, dupa acest termen, poti sa lucrezi la alta familie, tot in Elvetia, ca Au Pair.

Poate nu sunt la curent cu noutatile si as vrea sa stiu ce sa fac in continuare.

Ultima oară modificat de princessduck pe Mar, 05 Apr 2011 9:33 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:30 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Alejandra- as vrea un website oficial sau macar un website care sa aiba legatura cu regulile pentru Au Pair in care spune ca avem dreptul sa stam ca Au Pair 24 de luni.
PS: Si inca un website in care se specifica, ca dupa 24 de luni sau indiferent cate luni stai la o familie, dupa acest termen, poti sa lucrezi la alta familie, tot in Elvetia, ca Au Pair.

Nu am citit pe un site oficial,familia la care lucrez s-a interesat de acest aspect,toate procedurile de angajare fiind efectuate printr-un birou care se ocupa cu aceste lucruri.Dar cu siguranta nu iti e interzis ca dupa acea perioada sa nu mai lucrezi in Elvetia in acest domeniu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:33 pm 
http://www.aupair-world.net/index.php/visa/switzerland/

Important: Native language: The native language of the au pair may not be the language mainly spoken in the part of Switzerland where he/she is an au pair.

Din cate stiu dupa 24 luni nu mai poti fi au pair in acea tara, este totul legat de schimbul pe care il face au pair-ul cu familia. Servicii contra invatarea limbii. In 2 ani de zile se presupune ca scopul a fost atins: invatarea limbii respective.

Este posibil totusi in Elvetia daca urmatoarea familie ar fi in zona vorbitoare a unei alte limbi decat precedenta, asa am inteles din cate mi s-a spus de catre oficialitati. In principiu ar fi 2 ani si gata, dar pe considerentul limbii ar fi posibil sa iti gasesti o noua familie si sa se acorde din nou drept de sedere.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Alejandra scrie:
princessduck scrie:

Nu am citit pe un site oficial,familia la care lucrez s-a interesat de acest aspect,toate procedurile de angajare fiind efectuate printr-un birou care se ocupa cu aceste lucruri.Dar cu siguranta nu iti e interzis ca dupa acea perioada sa nu mai lucrezi in Elvetia in acest domeniu.

Dupa 18 luni (sau 24 de luni) ca Au Pair la o familie, nu mai poti lucra tot ca Au Pair la alta familie si nici macar in Elvetia. Trebuie sa gasesti altceva daca vrei sa ramai aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:36 pm 
Neconectat
membru de bază

Pana apare acel Site, uite aici ceva interesant, ref la au-pair ca tot suntem off-topic :)
http://www.aupair-ocean.de:8080/aupair- ... land.de.do

Si nu stiu de ce, ma rosesc cat de analfabeta pot fi, cine-mi zicea candva ca au avut mila profesorii de mine ?? eh, asta e, elita nu e de gasit in centrul Elvetiei :))

Daca iau asa o medie, in functie de ceea ce este postat pe Site-ul dat, fac si eu socoteala prostului :D

bani pe luna: 720 chf (+/ - )
ore pe luna (min) lucrate: 30 x 4 = 120 h ( cam 4 saptamani are o luna)
total pe ora: 720 : 120 = 6 !!!

Asta cel putin pt contracte legale! nu plata la negru pt babysitting ocazional :)
In caz de munca la negru, se plateste mai mult, exact datorita faptului ca persoana care "angajeaza" se ..spala pe maini de orice raspundere :))

Suma de 6 e un minim !! Familia poate decide sa plateasca mai mult, daca are de unde, insa pt ultima data: suma oferita de Diana este ok ! \m/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

In fine, sa nu mai vorbim despre Au Pair pentru ca deviem de la subiectul principal: Bona in Vevey.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:50 pm 
Neconectat
membru de bază

Alte iformatii mai aveti aici, de unde - woau ce surpriza- reiese ca incl in cantonul Zürich un minim de germana este cerinta, "umgang sprache " este de fapt ceea ce copiii folosesc :)

Apoi da, max 2 ani, insa, nu as exclude posibilitatea ca alt canton totusi sa mai dea un permis, mai ales daca e in partea franceza sau italiana ( in cazul in care primul a fost in partea germana! )
Apoi, din pacate, pt Romania, chiar si in domeniul au-pair, se tine cont- inca- de contingente.

http://www.awa.zh.ch/internet/volkswirt ... ellte.html

"Au-pairs sind vorwiegend junge Personen aus den EU/EFTA-Mitgliedsstaaten, die in der Schweiz während maximal zwei Jahren bei einer Gastfamilie wohnen um die Sprache zu lernen, die Berufskenntnisse zu verbessern und die Allgemeinbildung im Rahmen des Kultur-Austausches zu vertiefen. Als Gegenleistung für Kost und Logis arbeiten Au-pairs im Haushalt der Gastfamilie mit."

"Die Bewilligung von Au-pairs aus den neuen EU-Mitgliedstaaten (EU-8/EU-2) unterliegt der Kontingentierung für Kurzaufenthalter - massgebend sind hierbei die im Protokoll zum Freizügigkeitsabkommen festgelegten Kontingente für Kurzaufenthalterbewiligungen "

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 9:56 pm 
GIN scrie:
...

Am mentionat deja ca am facut imparteala aiurea, dar sa incetam sa mai comparam baby sittingul cu au pairing-ul. In primul rand ca au pair din MA-XI-MUL de 30 ore nu toate sunt alocate copiilor. La cei 700 CHF bani de buzunar adauga scoala, care este destul de scumpa, consumul in casa, mancarea, drumurile Ro-CH si imparte dupaia, taxele. Un au pair nu trebuie sa plateasca chirie, locuieste gratis si i se platesc taxele si asigurarile. Nanny/ baby sitter nu, ea si isi plateste singura taxele si asigurarile.Comparatia a fost in final inutila.

Pretul oferit de Diana este OK pentru eventual eleve de scoala, dar nu pentru cineva care din asta traieste sau cu asta se ocupa. Un baby sitter sau nanny cu experienta si care sa intruneasca cerintele vine pentru o suma corespunzatoare.

Aluziile referitoare la centrul Elvetei eu fost ignorate. Elita isi mentine nivelul de ... elita.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:00 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@ GIN- Multumesc pentru informatii.
Online gasesti multe informatii despre Au Pair (agentii sau site-uri cu reguli pentru Au Pair) dar pana acum nu am gasit nimic oficial...deh...acum ca ''inteleg'' cat de cat germana, site-ul pe care mi l-ai dat este ce cautam :pirate:.
Pe mine ma interesa daca pot sa stau aici 24 de luni, desi familia la care stau acum nu stie sigur cat mai are nevoie de mine, dar era doar pentru a fi eu corect informata.

Ultima oară modificat de princessduck pe Mar, 05 Apr 2011 10:05 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Ruxandra.Balea scrie:
Un baby sitter sau nanny cu experienta si care sa intruneasca cerintele vine pentru o suma corespunzatoare.

legal banuiesc :)

Bine Ruxandra, e corect ce spui tu, arata-mi insa si mie te rog, ce formular (online- al Migrationamt Zürich ) ai completat pt eliberarea dreptului de sedere ? Cel de au-pair sau de babysittig ? Si care erau exact cerintele ? :)

Asa mai invat si eu, reglementarile elvetiene ...:)

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu as vrea de la Ruxandra, un website sau orice ar fi in care se precizeaza ca daca esti Au Pair in Elvetia, romanca, cu permis L, poti sa lucrezi si altceva (legal), de exemplu: babysitting sau putzfrau....cu 20-25 chf /ora ca babysitter imi iau o carte pe care am vazut-o la Orell Füssli dar nu-mi permit sa o cumpar acum...doar ca este ilegal si nu vreau sa primesc suturi spre Romania pentru o carte :pirate: .
Astept dovezi si mai astept sa ma corecteze cineva in legatura cu acest aspect.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:21 pm 
GIN scrie:

Multumesc

Ai sa vezi singura ce trebuie sa faci cand vei avea nevoie de un baby sitter. Dar ca sa terminam cu tachinatul asta inutil permisul L pe care il obtii ca au pair iti permite sa faci baby sitting sau altceva cu acordul familiei.

princess_duck: Am fost in situatia de a avea nevoie si m-am interesat la autoritati. Raspunsul a fost pozitiv in cazul meu. Deci se poate. Am avut nevoie doar de acordul scris al familiei unde sunt au pair ca sunt de acord ca eu sa lucrez si in alta parte. Se declara simplu ca orice alt contract in functie de numarul de ore, nu m-am ocupat niciodata personal de contractele respective dar daca ai nevoie de amanunte am sa le cer. Citeste ce scrie pe spatele permisului...specifica negru pe alb ce ai voie sa faci...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:33 pm 
Neconectat
membru de bază

Citat:
Sumele pe care le oferiti dumneavoastra sunt mai mici si decat cele despre care am auzit ca se ofera pentru munca la negru in .... curatenie.
:-! :-! :-!

Ruxandra.Balea scrie:
Dar ca sa terminam cu tachinatul asta inutil
:-! :-!

Perfect :)

O seara placuta tuturor ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:38 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ruxandra.Balea scrie:
GIN scrie:

Multumesc

Ai sa vezi singura ce trebuie sa faci cand vei avea nevoie de un baby sitter. Dar ca sa terminam cu tachinatul asta inutil permisul L pe care il obtii ca au pair iti permite sa faci baby sitting sau altceva cu acordul familiei.

princess_duck: Am fost in situatia de a avea nevoie si m-am interesat la autoritati. Raspunsul a fost pozitiv in cazul meu. Deci se poate. Am avut nevoie doar de acordul scris al familiei unde sunt au pair ca sunt de acord ca eu sa lucrez si in alta parte. Se declara simplu ca orice alt contract in functie de numarul de ore, nu m-am ocupat niciodata personal de contractele respective dar daca ai nevoie de amanunte am sa le cer. Citeste ce scrie pe spatele permisului...specifica negru pe alb ce ai voie sa faci...

Multumesc pentru informatii.
Eu cand am primit permisul, am citit ce scrie pe spate dar la momentul respectiv eram DOAR curioasa sa vad ce scrie si am inteles ca e valabil doar pentru motivul pentru care ai venit aici.
Pana acum tot am auzit ca daca esti Au Pair nu ai dreptul sa lucrezi altceva. Pe un alt forum, o fata a intrebat acelasi lucru- daca este posibil sa lucreze altceva sau nu. A fost sfatuita sa se intereseze la Gemeinde. Ea a intrebat la Gemeinde si i s-a spus ca nu este posibil.
Daca tu ai reusit sa lucrezi si ca babysitter atunci poate vorbesc si eu cu familia gazda...
Aveam nevoie de o confirmare ca se poate pentru ca eu pana acum am auzit doar ca nu se poate (pentru Au Pair din Romania).

The end...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Apr 2011 10:54 pm 
princessduck scrie:
Ruxandra.Balea scrie:
GIN scrie:

Multumesc

Citeste ce scrie pe spatele permisului...specifica negru pe alb ce ai voie sa faci...

Multumesc pentru informatii.
se poate pentru ca eu pana acum am auzit doar ca nu se poate (pentru Au Pair din Romania).

The end...

Cu multa placere. Eu am avut noroc de familia cu care sunt, practic ei m-au ajutat sa imi si gasesc baby sitting in randul vecinilor/ prietenilor de familie... Daca ai suportul celor cu care lucrezi atunci e ok si de la Gemeinde... e probata :) Dar in mod sigur ai voie sa faci baby sitting familiei cu care lucrezi. Din pacate la mine nu prea e cazul atat de des, de aceea m-au ajutat sa imi gasesc la alte familii.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]