Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 4:28 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: caut bona/babysitter in zona vevey
MesajScris: Mie, 06 Apr 2011 6:25 am 
Ruxandra.Balea scrie:
GIN scrie:
...

Am mentionat deja ca am facut imparteala aiurea, dar sa incetam sa mai comparam baby sittingul cu au pairing-ul. In primul rand ca au pair din MA-XI-MUL de 30 ore nu toate sunt alocate copiilor. La cei 700 CHF bani de buzunar adauga scoala, care este destul de scumpa, consumul in casa, mancarea, drumurile Ro-CH si imparte dupaia, taxele. Un au pair nu trebuie sa plateasca chirie, locuieste gratis si i se platesc taxele si asigurarile. Nanny/ baby sitter nu, ea si isi plateste singura taxele si asigurarile.Comparatia a fost in final inutila.

Pretul oferit de Diana este OK pentru eventual eleve de scoala, dar nu pentru cineva care din asta traieste sau cu asta se ocupa. Un baby sitter sau nanny cu experienta si care sa intruneasca cerintele vine pentru o suma corespunzatoare.

Aluziile referitoare la centrul Elvetei eu fost ignorate. Elita isi mentine nivelul de ... elita.

Exact asta a fost si punctul meu de vedere.
Mama de zi primeste ceva si de la primarie/stat, din cate stiu eu, de aceea tarifele sunt mai mici. In plus, nu se ocupa doar de copilul tau, si nici la domiciliul tau. Dar daca angajezi o bona, trebuie sa-i platesti si asigurarile, iar taxele sunt obligatia ei. Din 10 chf pe ora e aproape imposibil. In Zurich, pt. bonele cu contract, tariful este 20-25 chf pe ora. Sa nu mai spun ca am auzit si de salarii de genul 4000 chf gross, pe luna, pt. o bona angajata full time si care nu locuieste cu familia. Dar este si "normal" pana la urma, ea din ce-si plateste chirie, transport, mancare etc.
Eu cred ca noi comparam merele cu perele si cu prunele. Una e au pair, alta e mama de zi si altceva e bona.
Diana - initiatoarea topicului- ofera cat poate si cat vrea, poate pt. zona respectiva e chiar O.K., poate sunt persoane care chiar au nevoie de jobul asta.
O zi buna va doresc! :) :ympeace:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Apr 2011 7:16 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Eu cred ca noi comparam merele cu perele si cu prunele. Una e au pair, alta e mama de zi si altceva e bona

Corect.
Au-pair = contract limitat; costuri in jur de 2000 chf pt familie ( au-pairul-ului revenindu-i aprox 700 + / - ) - chiar si asa cei 2000 : 120 h pt au-pair = 17 chf/ h(cheltuiala angajatorului) ; cazare, masa si curs de limba asigurate de familie; permis de munca eliberat de autoritati, fie prin agentii de plasament fie direct prin cerere depusa la primarie ( exista si aceasta varianta !- Au-pair Vermitlung durch Einwohnerkontrolle ); NU ARE VOIE SA PRESTEZE ALTA MUNCA. (legal ma refer !)

Mama de zi ( Tagesmutter ) = are grija de copii / copil la ea acasa. Poate avea propriul copil sau nu. Deci posibil sa fie si o persoana care sa aiba grija doar de copilul / copii mei! Conditia legala insa este sa aiba acel curs de Tagesmutter. Avantajul pt mama este, poate scoate de la impozit suma pe care o plateste mamei de zi. Dezavantajul mamei de zi, pt ea, acea suma lunara este un venit, deci este impozabil ! Suma minima pe ora este de 5 chf, primaria sau cea care angajeaza mama de zi, plateste diferenta pt mancarea copilului ( cam inca 5-7 chf / h )
NU SE ELIBEREAZA PERMISE PT STRAINI PE MOTIVUL LUCREZ CA TAGESMUTTER !
Poti insa, daca esti strain cu un L / B sa lucrezi cateva ore pe saptamana ca Tagesmutter. ( Nebenjob - dar trebuie sa-ti declari venitul )

Bona : este o meserie ca oricare alta, care intra cel putin la capitolul formular in rubrica : Haushalthilfe. Trebuie sa i se asigure cazarea in mod individual , in caz ca este straina, sau, sa i se ofere suma minima de existenta, cam 4000 chf. Asta insemnand ca are un contract de 100% ; atributii asemenea, cu un contract legal de munca ca in oricare alt domeniu. Permisul de munca pt o bona, este mai greu, dar nu imposibil de obtinut, mai ales daca limba materna a copilului este alta. Vorbesc din experienta, acest proces il derulez acum, argumentand ca am nevoie de cineva care vorbeste romaneste ! ( posibil sa-mi spuna ca exista si elvetience care au terminat la Uni - Zürich romana :)) -- gluma ;) )

Babysitting- este ceva ce intra in multe categorii :) Dar, am specificat aici doar posibilitatile contractuale ale autoritatilor elvetiene. Eliberare permise, mai exact.

lemon_cake scrie:
poate sunt persoane care chiar au nevoie de jobul asta.

Exact asta era si ideea mea !! ( sper ca nu-mi ceri copy-right :mrgreen: )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Apr 2011 9:27 am 
Neconectat
Admin

Copiat de pe google (de aici). Cifrele nu trebuie traduse, se refera pe zi sau pe seara, pentru diferite categorii de varsta, iar jos sunt recomandarile organizatiei, sensibil mai mari. Alege fiecare ce vrea.
Citat:
Babysitter / Babysitting Entschädigung und Stunden Lohn:

Entschädigung am Tag:

CHF 7.- pro Stunde (für Babysitter von 12 - 16 Jahren)
CHF 8.- bis 10.- pro Stunde. (für Babysitter von 16 - 18 Jahren)
(zuzüglich allfällig anfallende Fahr-Spesenvergütung)

Entschädigung am Abend:

CHF 25.- bis CHF 30.- pauschal (für Babysitter von 12 - 16 Jahren)
CHF 30.- bis CHF 50.- pauschal (für Babysitter von 16 - 18 Jahren)
CHF 50.- bis CHF 100.- pauschal (für «Babysitter» älter als 18 Jahren)

Beachten Sie bitte, dass die oben angegebenen Babysitter Entschädigungen lediglich Empfehlungen sind und keinesfalls verbindlich sind!

Die Organisation Childcare empfiehlt folgende Tarife:
Die Oranisation Childcare empfiehlt 22 - 30 Fr. brutto/Stundenlohn. Die Familienplattform 23 - 28 Fr. brutto/ Stundenlohn für jene die keine Ausbildung haben und 25 - 30 Fr. brutto/Stundenlohn für solche mit Ausbildung.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Apr 2011 7:18 am 
Multumim, Soterro. Asta aduce putina lumina aici.

Citat:
Die Oranisation Childcare empfiehlt 22 - 30 Fr. brutto/Stundenlohn. Die Familienplattform 23 - 28 Fr. brutto/ Stundenlohn für jene die keine Ausbildung haben und 25 - 30 Fr. brutto/Stundenlohn für solche mit Ausbildung.

Cam astea sunt tarifele cunoscute si de mine, pt. babysitter.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Apr 2011 8:40 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Multumim, Soterro. Asta aduce putina lumina aici.

Citat:

Cam astea sunt tarifele cunoscute si de mine, pt. babysitter.

Socoteala...urmeaza :) (in netto) :-! :ymhug:

P.S

Citat:
Beachten Sie bitte, dass die oben angegebenen Babysitter Entschädigungen lediglich Empfehlungen sind und keinesfalls verbindlich sind!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Apr 2011 9:23 am 
Neconectat
nou venit

Gizzz,ce atatea contraziceri.Doamna e in cautare de bona,ofera cat e disponibila,noi ne contrazicem pe alta tema si nu ajutam cu nimic.Cu alte cuvinte,eu sugerez doamnei sa isi faca un cont pe un site pt asa ceva si ar avea mai multe sanse acolo decat aici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 07 Apr 2011 9:29 am 
Neconectat
membru de bază

Alejandra scrie:
Gizzz,ce atatea contraziceri.Doamna e in cautare de bona,ofera cat e disponibila,noi ne contrazicem pe alta tema si nu ajutam cu nimic.Cu alte cuvinte,eu sugerez doamnei sa isi faca un cont pe un site pt asa ceva si ar avea mai multe sanse acolo decat aici.

Alejandra, nu stiam ca o persoana ce are "atestat in meseria de copil nevinovat!!" poate da dovada de atat maturitate :) Felicitari !

Imi pare rau ca am "contribuit" cu postari in acest topic, si-mi cer scuze initiatoarei, Diana, dar vorba Alejandrei, nu ajutam cu nimic :(.

Doresc succes totusi Dianei si fetelor care ar putea s-o ajute. @};-

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]