Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 10:29 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Transportare Colete, Pasageri Mobila etc. in si din Roma
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 4:11 pm 
Neconectat
Admin

Citind si povestea de mai sus a lui Virgil (vezi aici) nici nu-s sigur ca ar mai fi de recomandat oricum. Parca imi amintesc de nesimtirile soferilor de la DoubleTT, ii mai stiti?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Transportare Colete, Pasageri Mobila etc. in si din Roma
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 6:18 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,exista posibilitatea sa pot trimite si din Basel colete?

Va multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 7:46 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Citind si povestea de mai sus a lui Virgil (vezi aici) nici nu-s sigur ca ar mai fi de recomandat oricum. Parca imi amintesc de nesimtirile soferilor de la DoubleTT, ii mai stiti?

Eu nu am avut probleme cu moldovenii. Am trimis de cateva ori si am primit pachet si din tara si totul a fost in regula.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 11:12 am 
Neconectat
Admin

princessduck scrie:
Soterro scrie:

Eu nu am avut probleme cu moldovenii. Am trimis de cateva ori si am primit pachet si din tara si totul a fost in regula.

Si eu, si chiar mi-au facut o impresie buna la vremea aia.
Asta a fost insa mai demult, si stii tu, oamenii se mai pot si schimba cand (au impresia ca) afacerea incepe sa le mearga de la sine... deci cred ca ar fi important de aflat cum se mai comporta ACUM, fiindca acum trimitem pachete nu anul trecut :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 11:53 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Am sunat si au zis ca inca circula. Acum nu stiu daca sunt aceleasi persoane care erau si la inceput. Stiu ca prima data era un tip blond si unul brunet si a doua oara erau 2 bruneti...parca :D.
Programul este acelasi ca si inainte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 11:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Si eu, si chiar mi-au facut o impresie buna la vremea aia.
Asta a fost insa mai demult, si stii tu, oamenii se mai pot si schimba cand (au impresia ca) afacerea incepe sa le mearga de la sine... :)

Daaaaa! Si Beatles s-au despartit. :) Asteptam cu nerabdare un John Lennon, un Paul Mc Cartney, sau chiar un George Harrison, sau, (de ce nu?) un Ringo Star al transporturilor Elvetia-Romania-Moldova! ;;) ;;) ;;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 12:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:
Am sunat si au zis ca inca circula. Acum nu stiu daca sunt aceleasi persoane care erau si la inceput. Stiu ca prima data era un tip blond si unul brunet si a doua oara erau 2 bruneti...parca :D.
Programul este acelasi ca si inainte.

:-? :-? :-?
...Mahhh, si Beatles au avut istorii cu sosii. :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 12:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:

In urma cu vreo 3 ani am trimis prin DoubleTT- au cerut foarte multi bani si mi s-a parut ca erau cam...nesimtiti.
Cu moldovenii nu am avut probleme si sper sa nu am , nu de alta dar mi se trimite ceva bun din RO... :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 12:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:
.... nu de alta dar mi se trimite ceva bun din RO... :D

Printeso, stiu ce vrei sa spui!!! =p~ =p~ =p~
Da' iti sugerez o chestie: "Carte de bucate" de Sanda Marin (o poti descarca de pe net). Iti garantez ca acolo gasesti retetele "adevarate" pe care le "executau" mamica si bunica ta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 12:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
princessduck scrie:
.... nu de alta dar mi se trimite ceva bun din RO... :D

Printeso, stiu ce vrei sa spui!!! =p~ =p~ =p~
Da' iti sugerez o chestie: "Carte de bucate" de Sanda Marin (o poti descarca de pe net). Iti garantez ca acolo gasesti retetele "adevarate" pe care le "executau" mamica si bunica ta!

Eu nu gatesc...gateste sotul, stie ce face iar eu de fiecare data cand gatesc ori imi tai degetele ori le dau prin razatoare ori le prind prin dulapurile din bucatarie ( cat am lucrat la o familie , sefa mi-a pus plasturi in bucatarie...in caz ca am nevoie...dar nu s-a plans niciodata ca nu gatesc bine).
Gatesc din cand in cand ceva pentru mine dar pentru ca acum gateste sotul chiar am uitat si ce mancam acasa!
Tocmai ma gandeam sa imi mazare cu morcovi si pui =P~
Si eu mi-am adus din RO cartea de bucate scrisa de Jurcovan din care gatea mama mea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 1:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

OFFTOPIC
princessduck scrie:
Eu nu gatesc...gateste sotul, stie ce face iar eu de fiecare data cand gatesc ori imi tai degetele ori le dau prin razatoare ori le prind prin dulapurile din bucatarie ( cat am lucrat la o familie , sefa mi-a pus plasturi in bucatarie...in caz ca am nevoie...dar nu s-a plans niciodata ca nu gatesc bine).
Gatesc din cand in cand ceva pentru mine dar pentru ca acum gateste sotul chiar am uitat si ce mancam acasa!

TAKE-CARE, atunci!!! NU mai intra in bucatarie!!!! Lauda, critica...orice, dar NU mai intra NICIODATA "ai fornelli" !!
Poate ca este cel mai din inima sfat pe care l-am dat vreodata!!!

Adoptând o asemenea atitudine te vei scuti pe viitor de orice tip de critici in ceea ce priveste "azi mâncam..." , si in ceea ce priveste "mod de executie" sau "ingrediente" !!! Trust me!!!

PS In alta ordine de idei sunt foarte fericita ca ai abandonat stilul "vegetarian cu orice pret" !
Citat:
Tocmai ma gandeam sa imi mazare cu morcovi si pui
:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 2:17 pm 
Neconectat
Admin

Asa-i ca am deviat nitel? :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 2:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:

Asa e!

Deci....sunt bucuroasa ca moldovenii inca mai circula!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 2:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:

..Asa-i! Doar ca am precizat "OFFTOPIC".
Cât despre transportatori si diverse comparatii din lumea show-biz, nu inteleg care-i problema.. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 23 Iul 2013 8:44 pm 
Neconectat
nou venit

Tocmai ce am trimis, din Lausanne, in Bucuresti un pachet cu cei de la Exclusiv Trans (gasiti prin Facebook si Casa Romanilor).

Ii recomand pentru promptitudine, calitatea serviciilor si corectitudine! Au venit la domiciliu, au ridicat coletele si desi e ceva mai complicat pentru ei sa le trimita in Bucuresti, au facut totul posibil intr-un mod exemplar.

Ii felicit!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 22 Noi 2013 1:18 pm 
Neconectat
nou venit

Ana7 scrie:
Tocmai ce am trimis, din Lausanne, in Bucuresti un pachet cu cei de la Exclusiv Trans (gasiti prin Facebook si Casa Romanilor).

Ii recomand pentru promptitudine, calitatea serviciilor si corectitudine! Au venit la domiciliu, au ridicat coletele si desi e ceva mai complicat pentru ei sa le trimita in Bucuresti, au facut totul posibil intr-un mod exemplar.

Ii felicit!

Esti sigura? sau poate ai fost doar norocoasa!
Noua ne spun de 2 saptamani ca nu merg la Bucuresti...decat daca au comanda!
Altfel, ca sa aducem un colet de la Bucuresti la Geneve ar trebui sa trimitem coletul la ?! Chisinau?!!! ca sa il poata aduce ei aici..
Teama mi'e ca avem viziuni diferite despre seriozitate!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Dec 2013 10:52 am 
Asta inseamna ca daca as dori sa primesc sau sa trimit, trebuie sa merg pana la Cj. La o distanta de 3 ore e ceva...Probabil ca o sa caut, din timp, o firma din orasul meu.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Dec 2013 12:32 am 
Neconectat
tânără speranţă

Eu una am avut o stima deosebita pentru Vito-reisen, vecinii mei, pana anul trecut de Sarbatori! :D

Am primit o geanta (VOLUMINOASA) din TM! Cand prietenii mei au adus-o la autocar, fiind grea, soferul i-a luat la misto... si "printre altele" i-a intrebat ce e inauntru. Recunosc ca erau MULT mai multe "bunataturi" decat ar fi admis ELVETIA dpdv legal!

Oricum: soferul a fost taran si a amenintat ca deschide geanta. Era ok sa o deschida. Nu a deschis-o ATUNCI pe loc... pare-se ca a deschis-o, insa pe drum... fiindca am primit amenintari ca NU IMI ADUCE PACHETUL! De ce, zic? Pentru ca aveti prea multa carne! Pai ati plecat deja din Ro? Da! Pai si cum facem? Pai vedem!... dupa ore si ore... Concluzia: Daca va vreti pachetul, sa veniti sa il luati din Austria ca io nu trec granita elvetiana cu atata carne!

Ok, trezit familie la ora 3 dimineata, plecat sa recuperam pachetul in AUSTRIA... benzina, nervi, asteptare, telefoane... Ajung sa imi recuperez geanta "CARNOASA"

Soferul: Na...pai 50 de euro pt pachet si 50 inca pentru "deranj"

HUUUUUUUUUUUUUUUUUH? WTF?

Pai stii "BAI" o trebuit sa platesc vama ungureasca sa pot trece cu soncul tau de porc!

Zic: Stiti... eu TRAIESC in CH, dar sunt NASCUTA in Timisoara - ROMANIA... CINCIZECI de euro e SPAGA PER AUTOCAR, nu pe geanta mea... PLUS ca m-am deplasat cu tot familionul IN AUSTRIA sa mi-o recuperez... SO? Hai sa il sunam pe patron!

El - Mda... mztu-tzi.. msii.. astia de s-or ajuns prin Elvetia...

Sun la firma... vorbesc... da, daduse spaga... pt geanta mea... ca era "ilegala"...Pai cat? Pai nu stiu, mi se raspunde... Pai stati asa, ok... sunt in neregula dar nu pot sa platesc 100 - 150 de euro un pachet pentru care am facut atata drum sa il recuperez...

Am platit 50 plus 20, spunandu-mi ca daca mai vreau ilegalitati de Craciun, mi le rezolv singura! si daca nu pot, imi pun pofta in cui! Orice dar sa nu mai dau bot in bot cu specimenul "sofer de bus ROMAN"... Mi-e greata!!! Nu am intalnit UNUL sa fie ok!

Nu spun ca nu am sa mai apelez la Vito_reisen, dar parca as fi tentata sa gasesc pe cineva cu mai mult bun-simt! (Si aici ma refer STRICT la SOFER!!!)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]