Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 3:25 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oferta loc de munca in constructii prin birouri de recrutare
MesajScris: Vin, 08 Iul 2016 10:59 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua dragi romani!

Ma numesc Cristine si lucrez in colaborare cu mai multe birouri de recrutare temporara in Elvetia. Eu locuiesc si lucrez in Zürich de 4 ani. Incepand cu 1 Junie 2016 Romanii si Bulgarii au primit drept de lucru fara restrictii in Elvetia. Momentan piata de lucru elvetiana cauta meseriasi bunii pentru constructii cu experienta de lucru, limba Germana (nivel A2 ca sa se poata intalege cu colegii), certificat de munca (Arbeitszeugnis) daca aveti sau diplome.

Salarul incepe de la 25.00 CHF (23.00Euro) brut pe ora si poate urca pana la 30.00 CHF (27.70 Euro) in functie de experienta. Salariul se plateste la sfarsit de saptamana. Se ofera cazare contra cost si se fac actele de drept de lucru. Pe langa ofer si ajutor la infintarea unui cont bancar si alte lucruri administrative.

Daca esti interesat scrie-mi un email. Am nevoie de cv, certificat de munca (daca ai), diplome, nivelul limbii Germane (voi verifica asta prin telefon sau skype). La inceput vei avea nevoie de niste banii pentru prima saptamana. Este important sa ai permis de conducere B si daca se poate o masina ca sa poti fi disponibil si mobil.

Servicemonteur / Elektroinstallateur
Sanitärinstallateur
Heizungsinstallateur
Dachdecker
Zimmermann
Schreiner
Bau Spengler
Plattenleger

Email: cristine_gadean@hotmail.com
Orar disponibil: Intre orele 10.00-14.00, dupa aceea numai email sau sms.
Tel.: 0041.76.348.93.76
Va multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Oferta loc de munca in constructii prin birouri de recru
MesajScris: Vin, 08 Iul 2016 1:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna,
Salarul de 25 CHF BRUT /ora , nu este un pic cam mic pentru un muncitor calificat?
25 CHF / ora se plateste NET la curatenie la negru ! Daca e cu acte in curatenie , se plateste undeva la 30 35 /ora.

Multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Oferta loc de munca in constructii prin birouri de recru
MesajScris: Vin, 08 Iul 2016 1:41 pm 
Neconectat
nou venit

Am spus minim dupa GAV dar dupaia depinde si de experienta de lucru, nivelul limbii germane si diploma.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Iul 2016 2:22 pm 
Neconectat
membru de bază

derkleine scrie:
Buna,
Salarul de 25 CHF BRUT /ora , nu este un pic cam mic pentru un muncitor calificat?

Pt un muncitor calificat da ESTE ..mic. Dar asta nu va opri firmele de intermediere sa caute pt firme angajati la limita salariala mai ales in sistemul angajarii cu ora = neimplicarea in contractul colectiv de munca = mica intelegere.

Daca stau sa ma gandesc ca din suma asta se oresc si darile sociale si impozit ...devine mai mic decat...mic dar...afacerea e afacere si de obicei firmele execuntante platesc destui bani firmelor care intermediaza.

Doar nu crezi ca intermedierile sunt gratis nu? :)

Ia da si tu drumu la genul asta de afacere in zona franceza hai ca de la 1 iunie vei avea destule solicitari...:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Iul 2016 3:59 pm 
Neconectat
nou venit

Nimeni nu obliga pe nimeni iar contractele sunt legale dupa GAV si sunt multi pe care ii cunosc si lucreaza in elvetia pe un salar brut de 23.00 chf cu Ausbildung si pe langa contract fix. Dar bineintales ca exista si cativa romanii care cred ca 25.00chf e putin. In Romania cat se plateste la ora? Rog seriozitate si doar persoanele interesate sa raspunda. Va multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Iul 2016 9:27 pm 
Neconectat
membru de bază

Comparatia cu plata din RO nu e ok. Din X motive. Si oamenii au dreptul sa-si exprime nedumeririle cu atat mai mult cu cat acest anunt este facut public.

Personal sustin si voi sustine mereu orice initiativa fair. Atat pentru angajator cat si pentru angajat.

Si ceea ce a fost scris putin mai sus este corect. Salariul unei femei de servici este 25 - 30 chf/ ora.

Ar trebui sa dea de gandit atat intermediarului cat si angajatorului.

Oricum sunt convinsa ca oferta postatata aici e legala si e ok. E putin trista incadrarea salariala dar...asta este. Cine vrea accepta cine nu nu.

Pt oferte nepotrivite exista oricum destule controale si ele s au inasprit deci oamenii (la angajati ma refer) au ceva sanse bune sa le fie respectate drepturile.

Bafta tuturor.

Un link ajutator:

http://www.activepersonal.ch/lohn-recht ... 80-de.html

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]