Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 18 Dec 2017 1:35 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pachete pt Romania, punct de colectare in Luzern
MesajScris: Joi, 22 Ian 2009 2:35 pm 
Neconectat
nou venit

Firmele Trans Cat Ro şi Herom sunt disponibile sa infiinteze un punct de colectare a pachetelor sau coletelor pt Romania sau din Romania pt Elvetia. Ei cauta pe cineva disponibil, care locuieste intr-o zona accesibila in Luzern si care are spatiul necesar.Suntem atatia romani pe langa Luzern si toti ne ducem in Zurich pt pachete. Ei vin personal sa le ridice cand cantitatea lor depaseste 200-300kg. Orice inceput e greu, dar eu cred ca cu timpul cand romani din imprejurimile Luzern-ului o sa afle de centrul nou ,vor veni mai multi.
Eu cunosc firma de foarte muta vreme si nu am avut nici un fel de probleme cu ei, dar acum m-am mutat intr-o alta regiune si imi este greu sa ajung la centrele lor de colectare.
Ii gasiti si aici pe sait la: Util- Transporturi pachete pt Romania.
Cine e interesat sa organizeze la el acasa centrul se poate adresa direct la firma sau la domnul Ovidiu (organizatorul transporturilor) 079 2928792
Sediul firmei din Bucuresti : Piata Roseti , Sector 2, st. Vasile Lascar 10, Et.1, Ap 3c,
Tel 004 0722230618.
Sper ca sunt si persoane interesate in Luzern sa trimita pachete pt Romania.
Va multumesc Katy Krähenbühl (Meiringen) 079 07311060
033 8222955

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pachete pt Romania, punct de colectare in Luzern
MesajScris: Lun, 09 Feb 2009 11:30 pm 
Neconectat
nou venit

Chiar nu se gaseste nimeni disponibil sa organizeze in regiunea Luzern un punct de colectare a pachetelor. Multumesc Katy

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 14 Feb 2009 10:33 pm 
Ba poate se gaseste :D
Dar ar trebui sa stiu cat spatiu exact e nevoie...ok? si in ce conditii !

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Feb 2009 2:45 pm 
Neconectat
nou venit

Trebuie sa locuesti intr-o zona accesibila, sa nu ai o adresa care e greu de gasit. Sa ai un spatiu disponibil pt pachete,un garaj sau o boxa in care sa depozitezi pachetele dar sa nu fii nevoita sa le tragi prea mult. Sa ai timp disponibil, uneori dimineata sau dupa-amiaza alteori. Si sa fii de incredere , e cel mai important. Umbli cu banii de pe pachete si trebuie sa-i predai impreuna cu pachetele cand vine microbusul sa le ea.
Crezi ca te poti descurca, nu e asa complicat dar nici nu castigi prea mult, o faci mai mult pt diaspora noastra de aici.
Mltumesc si o zi buna Katy

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Feb 2009 3:59 pm 
Si ce face diaspora pentru mine ? :pirate:
Din cate stiu se poate oriunde inchiria un mic garaj cu 120 chf pe luna.
Chiar vis a vis de apartamentul meu ar fi ceva ideal, dar nu sunt eu dispusa sa platesc chiria.
Eu am un garaj destul de mare...unde ar fi posibil dar cred ca varianta de vis a vis ar fi ideala.
Locuiesc in Malters.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Feb 2009 9:23 pm 
Neconectat
nou venit

Adevarul asa e, nimeni nu face nimic pt nimeni gratis. Imi pare rau eu una nu te pot ajuta cu nimic. Ceea ce am incercat eu sa fac e doar sa-i ajut pe romani din jurul Luzern-ului sa nu se mai deplaseze pana in Zurich sa duca pachetele, si in acelasi timp si pt mine.Incerc sa gasesc pe cineva care are placere sa faca asa ceva, are timp si spatiu. Suna si tu de exemplu in Zurich la firma si intreaba direct la ei care sunt conditiile.
Din punctul meu de vedere nu cred ca sunt disponibili sa plateasca chiria unui garaj. Ei isi scot profit doar pe kg transportate si ca sa se deplaseze in Luzern sa le ia trebuie o cantitate mai mare de 200-300kg. Poate la inceput nu castigi nimic pana afla romani din jurul Luzern-ului si cu timpul cand strangi o cantitate mare de pachete reusesti si tu sa castigi ceva dar nu prea cred. Multumesc de raspuns Katy

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Feb 2009 10:23 pm 
si eu multumesc :D
am sa vin in 8 martie in lucerna de ziua femeii....daca ne vom cunoaste acolo...poate vorbim ok ?
eu te inteleg si idea e buna...dar...trebuie sa existe o solutie fair pentru toti ! :hehe:

giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Feb 2009 10:38 pm 
Neconectat
nou venit

Poate sa gaseste alcineva disponibil. Vreau sa ma intelegeti ca nu am interese private in chestia asta. Incerc si eu poate e cineva interesat si nu mai suntem nevoiti sa ducem pachetele pana in Zurich.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]