Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 17 Oct 2017 10:32 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mesaj sters
MesajScris: Mar, 26 Mai 2009 9:18 am 
Neconectat
nou venit

Mesaj sters de Adell.

Sus

Subiectul mesajului: Re: tigari vanzare
MesajScris: Mar, 26 Mai 2009 5:15 pm 
In Elvetia traficul neautorizat de tigari e ilegal !!
:hehe:
(tinand cont ca site-ul e public deci deschis pt a citi oricui !!)
Giorgia

Sus

Subiectul mesajului: Re: tigari vanzare
MesajScris: Mie, 27 Mai 2009 11:07 am 
Neconectat
tânără speranţă

Si uite asa se explica de ce romanii sunt prost vazuti peste tot in Europa. Cand ti-e lumea mai draga si cand crezi ca ai scapat de bisnitari si golani nenorociti apare cate unul din asta care crede ca se va imbogati din contrabanda.
Draga concetatene sper din tot sufletul sa te prinda Politia si sa ti se puna interdictie cel putin 10 ani pe Elvetia ca asa mai scapam de inca unul care ne face de ras. Si poate ca unul din romanii de pe aici, poate chiar eu, te va contacta si va "vrea tigari" dar va veni la intalnire cu Politia si atunci am scapat de tine.
Rusine ca nu ne putem delasa de obiceiurile proaste nici cand mergem intr-o tara civilizata in care poti trai decent.

Cu cel mai putin respect de care sunt in stare (in mod normal iti ziceam ceva de mata dar fiind pe un forum cat de cat civilizat ma abtin), iti doresc o vizita cat mai scurta pe aici si sper sa nu mai auzim de tine niciodata.

:niak:

Sus

Subiectul mesajului: Re: mesaj sters
MesajScris: Mie, 27 Mai 2009 4:31 pm 
si in duty free sunt aceleasi preturi...asta inseamna ca se face bisnita??? ce oameni sunteti....pe ricardo.ch de ce te lasa sa vinzi cu cat vrei tu!!! mai oameni buni sa nu muriti de inima...!!!!

Sus

MesajScris: Mie, 27 Mai 2009 5:34 pm 
Neconectat
tânără speranţă

bobby scrie:
si in duty free sunt aceleasi preturi...asta inseamna ca se face bisnita??? ce oameni sunteti....pe ricardo.ch de ce te lasa sa vinzi cu cat vrei tu!!! mai oameni buni sa nu muriti de inima...!!!!

Nu iti fa griji ca nu murim noi de inima dar tu cand vei injura in vama ca te purica Elvetienii la sange sau cand ti se va tranti o usa in nas pentru ca esti roman sa stii ca si din acest motiv.
Poate ca e acelasi pret ca si in duty-free, atunci inseamna ca respectivul este cel mai marinimos roman si da ture non-stop pana in duty-free ca sa vina inapoi cu 1 cartus de tigari si sa ne faca noua favoarea de al cumpara la acealsi pret, hai sictir ca asta nu o cred. Iar daca iei pretul din tara la acele tigari pe care le oferea, daca ar fi fost sa le aduca legal tot cadou se numeau, asa ca mai lasa-ne cu vrajeala asta de roman ofensat ca nu prea credem in Mos Craciun. Iar de vandut fiecare poate sa vanda cu cat vrea oriunde atata timp cat poate doveni provenienta marfii, si ca aceasta a fost adusa legal.
Asa ca data viitoare cand te mai gandesti sa raspunzi judeca inainte si nu ii insulta pe ceilalti luandu-i de naivi.

Sus

MesajScris: Mie, 27 Mai 2009 7:56 pm 
Neconectat
Admin

bobby scrie:
pe ricardo.ch de ce te lasa sa vinzi cu cat vrei tu!!! mai oameni buni sa nu muriti de inima...!!!!

Ai vandut/cumparat vreodata tigari pe ricardo.ch?? Iti spun eu ca NU fiindca este INTERZIS.-->vezi Tabakwaren
Exceptie: trabucul. :smoke:

Sus

MesajScris: Joi, 28 Mai 2009 8:17 am 
atata timp cat esti roman o sa te controleze la vama rau de tot! nu uita asta dl.marsh. si cu ce ai scris acolo"hai sictir ca asta nu o cred" laso mai usor ca nu e frumos...lasi de inteles ca esti mai brunet daca intelegi ...de obicei fanii f1 sunt baieti destepti...!
o zi buna!

Sus

MesajScris: Joi, 28 Mai 2009 11:50 am 
Neconectat
tânără speranţă

Cum zici tu Bobby ca nu mai am nici un chef sa ma contrazic cu nimeni, am obosit si m-am si cam plictisit. Dar o mica lamurire tot as vrea: de ce "atata timp cat esti roman o sa te controleze la vama rau de tot!", poti sa imi explici ca eu sunt mai prost un pic si nu ma duce capul.
Eu am crezut pana acum ca suntem controlati la vama (oricare vama) tocmai pentru ca suntem cam vestiti peste tot pentru trafic ilegat de diverse (de la tigari si pana la slanina) si pentru faptul ca nu prea suntem in legalitate (si aici ma refer la general). Eu chiar nu credeam ca toata lumea are ceva cu romanii doar pentru ca sunt romani, ci am crezut mereu ca toata lumea are ce are cu noi pentru ca, luati la general, ne este foarte greu sa respectam orice regula sau lege (chiar si alea care nu ne afecteaza deloc doar pentru a fi mai smecheri ca altii si pot sa iti dau 1000 de exemple daca vrei) dar acum ca mai lamurit d-ta ma simt mai usurat.

In al doilea rand, tot pentru ca sunt mai redus si sarac cu duhul, nu am inteles ce ai vrut sa spui cu

bobby scrie:
si cu ce ai scris acolo"hai sictir ca asta nu o cred" laso mai usor ca nu e frumos...lasi de inteles ca esti mai brunet daca intelegi ...de obicei fanii f1 sunt baieti destepti...!

poate imi explici mai detaliat, ca sunt blond din pacate, mai ales ca nu pricep care sunt fanii f1 (orice ar fi acel f1).

O zi la fel de buna in continuare, Marsh

Sus

MesajScris: Joi, 28 Mai 2009 12:08 pm 
salut marian! mai nici eu nu pot sa mi explic de ce dracu astia si majoritatea tarilor ne vad asa de rau! e adevarat ca romanii au facut si mai fac multe prostii prin lume dar aici la elvetieni daca esti roman faci totul mai greu! si daca ai nevoie de o hartie astepti mai mult ca un iugoslav care are daca stii mai multe drepturi ca noi romanii si la ei se rezolva totul mult mai repede...iar nnenorociri se fac peste tot in lume chiar si astia ai lor au multe uscaciuni ...am avut nevoie sa scot o hartie de la primarie si stii ce mi au spus!?!...chiar daca am intrat in UE noi tot din lumea a treia suntem vazuti!!!!!! si atunci te mai miri de ce se fac controale asa dure la romani cand noi le am omorat nevasta unui vames si multe altele...o zi buna!

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 7:26 am 
Auzi Bobby tu asa esti din fire coleric ??

Te enervezi trimiti chestii dure - stiu ce ai scris dar a fost sters !! - ca apoi sa schimbi subiectul si sa devii amabil ??
Pai eu nu stiu daca tu esti blond brunet sau saten...dar uite stilul asta care nu e doar al tau, e cunoscut de elvetieni !
Nu stiu daca tie ti s-a intamplat dar ei cunosc temperamentul multor romani care vin ca furtuna la ghiseuri si incep sa de-a da "de mama si de tata" si cand vad ca aici legea-i lege si nu se discuta..se inmoaie si incearca cu sarut mana !!!

Eu doar un lucru te sfatuiesc sa tii cont in interesul tau:
tu ai in magazin in Kloten, felicitari...dar incearca aceasta fire colerica s-o ascunzi !
Pt ca daca doar o singura data va fi la locul si momentul nepotrivit urmarile pot fi mult mai rapide decat iti imaginezi.
Ca ei asa sunt..la elvetieni ma refer! Ei respecta legea fara a sta la comentarii !

Giorgia

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 10:26 am 
auzi giorgia! chiar nu ma intereseaza parerea ta! vad ca stai mereu ascunsa si cum scrie cineva hop si tu!!! daca ai ceva cu mine o rezolvam in alta parte nu aici!!! o zi buna si tot ce vrei tu... :lol:

p.s. te rog mult de tot sa nu mi mai dai sfaturi....dar te rog!!!
multumesc pt intelegere! bobby

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 10:32 am 
Nu Bobby....

nu am nimic cu tine ! Pe bune.Chiar nu am. :hoo:
De ce as avea ?! Crezi ca am motiv ??
Nu stau ascunsa....cred ca am gresit ceva la setare...
Si da cu sariturile stau bine....am avut cateva rezultate bune la sarituri...
dar ai dreptate...iti arat cu alta ocazie!

Giorgia
p.s -ah poate sunt doar rea ca am pierdut-o pe Adina din cauza unei huse tampite de autocar!
Sfaturi nu-ti mai dau! promit....! esti multumit ?!

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 10:36 am 
sper ca de aici inainte la tot ce scriu eu tu sa nu mai ai nici un raspuns, un sfat sau altceva...in ideea ca ai inteles numai bine!

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 10:42 am 
si daca nu inteleg ce se intampla ??
Ca se pare ca si eu is grea de cap !

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 10:47 am 
chiar ca nu intelegi si chiar e cum spui tu giorgia!!! se pare ca mai ai nevoie de timp ca sa intelegi ceva...hai mai vorbim...un pupic de la mine si poate o sa ne intelegem noi... :wink:

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 10:52 am 
ok....danke :hoo:
o sa-mi iau timpul necesar de gandire!
si pt ca ma pupi in public...ok voi incerca sa evit sa raspund la orice mesaj de-al tau!
ca sa fie totul fairplay :)

suntem chit ?!

Giorgia

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 12:00 pm 
da ce chit suntem...pe asta nu l mai dezlipeste nimeni!!! :wink:

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 1:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

bobby scrie:
sper ca de aici inainte la tot ce scriu eu tu sa nu mai ai nici un raspuns, un sfat sau altceva...in ideea ca ai inteles numai bine!

Salutare romani dragi care se pare ca nu va dezmintiti cu nici o ocazie care vi se ofera.

Cand am intrat pe acest forum am ramas impresionat de faptul ca lumea e civilizata, posteaza urmarind diverse probleme si incercand sa socializeze si sa comunice si altora din experientele lor, ba chiar sa organizeze diverse actiuni inpreuna pentru a mai ameliora din singuratatea strainatatii. Acum, dupa ce am pierdut ceva mai mult timp pe aici vad ca defapt "latura romaneasca" este la fel de prezenta aici ca si oriunde altundeva. Ori se lanseaza un subiect de catre vreun individ cautator de aprobare si slavire sau de fani (alde Peter Banesco, foarte cult si educat de altfel dupa cum zice el dar care nu a invatat inca ca frumos este cand cineva iti raspunde sa raspunzi si tu inapoi) ori face unul anunturi de contrabanda si atunci cand este mustrat se trezeste vreunul (alde Bobby, patron de Elvetia dar cu badaranie si apucaturi de Romania) care sa ia apararea bisnitarului transformandu-l in "cel mai onest si marinimos cetatean care face gesturi de caritate pentru semenii lui", ori se certa lumea care stie mai bine cum e cu impozitul, de parca ar fi toti contabili (nu am vazut un sfat de genul dute la contabil si te va lamuri el cel mai bine ce si cum) si ca daca s-ar putea ar fi mai bine sa divorteze toti poate platesc mai putin si devin mai bogati si mai fericiti ca doar intr-o mie doua de franci pe luna statea bogatia romanului din Elvetia.
Pana la urma totul degenereaza in certuri si replici dure, total pe langa subiectul initial, fara macar a se face efortul unui raspuns decent ci doar se raspunde pe principiul pur romanesc "eu sunt mai smecher decat tine" sau "uite lume ce destept sunt eu, daca nu sunteti de acord cu mine inseamna ca sunteti prea prosti sau needucati, etc etc etc".

Pacat ca nu suntem in stare sa ne rupem de aceste obiceiuri, ca suntem exact ca si alesii nostrii din tara, adica prea putin dezvoltati intelectual pentru a putea duce o conversatie la bun sfarsit fara sa ne injuram reciproc sau pe altii, pacat ca trebuie intotdeauna sa demonstram cat de "tari" si "mari" suntem noi si cel mai pacat este ca indiferent unde traim tot apucaturi de "Balcani" avem.

Cu respect pentru toti, o zi buna si plina de "succesuri", Marsh

P.S. A nu se intelege ca eu ma exclud din categoria romanilor sau a celor pe care i-am criticat mai sus, din contra. Singura diferenta este ca eu am bunul simt sa o recunosc si fac tot posibilul sa indrept acest neajuns, ca sa ii spunem asa, spre diferenta de unii care nici macar nu sunt in stare sa se autoevalueze si sa fie sinceri cu ei insasi.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 1:43 pm 
o zi buna si tie mai marshi! poate facem o revizie mica prin vocabular si nu mai folosim genul de "alde" ca sincer nu suna bine deloc! si daca sunt patron aici in elvetia asa cum spui tu inseamna ca am reusit sa fac ceva pana acum...ca daca eram in ro patron sigur spuneai ca am furat si ca nu platesc impozit la stat...asa ca lasa neee lasa neee!!! :lol:

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 2:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Te laaaaas concetatene, cum probabil ca te vor lasaaa si altii care mai citesc si scriu pe aici, mai ales ca nu prea meriti efortul daca tu dintr-un post ai reusit sa desprinzi un singur cuvant (si inca de doua ori, in doua posturi diferite) si cu toate ca nu stii sa scrii prea bine (o propozitie incepe cu litera MARE, la fel si numele unei tari, etc) faci observatii altora. Cat despre faptul ca
Marian Badut scrie:
si daca sunt patron aici in elvetia asa cum spui tu inseamna ca am reusit sa fac ceva pana acum...ca daca eram in ro patron sigur spuneai ca am furat si ca nu platesc impozit la stat...

sunt multi ca tine, nu esti unicat, iar in RO sunt si mai multi, cu si fara prea multa scoala, iar daca ar fi sa fac o comparatie, singura diferenta intre, sa zicem , Becali sau Vanghelie si tine este ca aia au mult mai multe sute de milioane de Euro si cu toate astea din cand in cand mai au momente de sinceritate cu ei insusi si recunosc ca nu sunt ei cei mai destepti dar au avut noroc. Oricum poate ii ramane cuiva "chit" si iti face o statuie prin vreo piata ca intradevar tu esti "cel mai tare, cel mai destept si cel mai realizat roman din Elvetia" si o meriti pe deplin. Sper ca te simti mai bine acum, sau si lauda te ofenseaza? Nu, nu raspunde ca nu faci altceva decat sa confirmi, cum de altfel ai facut si in postul anterior, ca am dreptate si atunci trebuie sa imi faca respectivul mie statuie. :lol:

In rest, numai bine.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 3:17 pm 
bine mai bradut sau cum te cheama esti super...daca vrei sa arati ca esti mai destept ca mine atunci nu mai te baga in seama cu un simplu " patron" , amarat, plictisit si care acum mai deschide inca 2 magazine in zürich...hai ca deja incepi sa ma plictisesti! daca ai ceva de spus si curaj ca ti trebuie...asta se vede hai sa ne vedem la o cafea sau ce vrei tu si sa ti explic putin cum se fac banii in elvetia...daca vrei! hai sa ne auzim cu bine!

p.s. am uitat ! daca vrei o statuie iti fac eu ...dar eu credeam ca deja ai una!!! :lol:

Ultima oară modificat de bobby pe Vin, 29 Mai 2009 3:28 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 3:22 pm 
???

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 3:22 pm 
inca nu ai dat nici un raspuns?

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 3:24 pm 
si cand o sa stii si tu sa scrii perfect in 7 limbi atunci mai stam de vb... :lol:

Sus

MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 4:15 pm 
Neconectat
tânără speranţă

:lol: :lol: :lol:

Hai ca imi placi, cultule cu 7 limbi, chiar daca esti necioplit si badaran, imi placi. Chiar daca nu sesizezi, cu toate ca stii sa scrii in 7 limbi, ironia sau autoironia din nici o fraza, imi placi. Chiar daca imi pocesti numele crezand ca asta ma va afecta, dar tu nu ai macar sinceritatea sa ti-l scrii pe al tau (ala real, de romanica) imi placi. Chiar daca te contrazici singur sfatuindu-ma sa nu ma mai bag in seama cu un amarat de patron ca si tine si apoi sa astepti raspuns, tot imi placi. Chiar vreau sa ne intalnim la un suc, sau tu bei numai Wisky cu RedBull ca jmecherii de Bucuresti? Dar si asa voi gasi eu cativa franci in portofelul meu de sarantoc sa iti fac cinste cu unul, ba chiar iti dau si o dedicatie la terasa la care vom sta (o sa iau cu mine CD-ul cu Parazitii si le voi spune sa puna piesa "De ziua ta") si apoi sa "dezbatem" teme grobiene (in caz ca nu ai gasit cuvantul in cele 7 limbi pe care le stii ia un DEX) si poate sa vorbim prost in vreo doua limbi straine, ca eu atata pot. Cat despre curaj, un proverb romanesc spune "nu te prinde cu inteligentul ca are mintea odihnita", sau era altfel (parca era altfel) asa ca nu imi lipseste curajul (ca daca nu pot sa raspund ca tine este pentru ca am luat din RO si cei 7 ani de acasa, mama obligandu-ma sa stau la educat si poate de asta nu deschid si eu ca tine 2 tarabe in Zurich). Dar cred ca mai bine nu ne intalnim ca poate imi faci vreo paza fara voia mea si ma trezesc cu vreo statuie.

Hai ca te-am tinut prea mult din numaratul banilor, spor la treaba si nu ne mai auzim (asta ca sa iti urmez sfatul totusi).

"Cu cel mai al dracu respect" (asta e tot din Parazitii, ca e la moda chiar si in talk-show-rile politice din RO sa citezi din versurile lor), te salut , de tot.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]