Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 14 Dec 2017 4:16 pm

Ora este UTC [ DST ]

Switch to mobile style

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Teatru online
MesajScris: Joi, 04 Aug 2011 8:28 am 
Neconectat
nou venit

Pentru pasionatii de teatru (ca mine :D ) recomand www.eteatru.ro
Un mod placut de relaxare.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Teatru online
MesajScris: Mar, 09 Aug 2011 9:09 pm 
Neconectat
nou venit

Multumim de link! Chiar nu-l stiam.

Mergi la teatru in Lausanne, ce fel de piese pun ei in scena?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 6:14 am 
Neconectat
nou venit

N-am ajuns la teatru in Lausanne din doua motive: avem o fetita de 9 luni si nu am cu cine s-o las (dar hai sa zicem ca as gasi daca m-as agita putin), iar apoi nu vorbesc franceza si nici nu m-am interesat daca sunt si piese de teatru in alte limbi (germana, engleza de exemplu). Mi-e foarte dor sa vad o piesa de teatru live, insa probabil ca voi ajunge la teatru doar in Romania :( .

Una peste alta, ma bucur ca exista si alti iubitori de teatru radiofonic. Mie una, imi face tare bine :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 8:47 pm 
Neconectat
nou venit

Felicitari pentru fetita:)

Limba e intr-adevar o bariera...si timpul...Sper in Zurich sa ma duc la o cate o piesa de teatru din cand in cand, desi germana mea nu e excelenta.

In Romania chiar avem cu ce sa ne mandrim in domeniul teatrului..Avem Festivalul de teatru clasic la Arad, la care am fost cand eram eleva de liceu si imi amintesc ca nu ma mai saturam...au fost cele mai bune piese din toata tara:) Si acum este si Festivalul de la Sibiu, de care aud numai lucruri nemaipomenite.

Si eu ma bucur ca mai exista fani ai teatrului, radiofonic sau nu; face bine la suflet :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Aug 2011 11:06 pm 
Catarzis scrie:
Felicitari pentru fetita:)

Limba e intr-adevar o bariera...si timpul...Sper in Zurich sa ma duc la o cate o piesa de teatru din cand in cand, desi germana mea nu e excelenta.

In Romania chiar avem cu ce sa ne mandrim in domeniul teatrului..Avem Festivalul de teatru clasic la Arad, la care am fost cand eram eleva de liceu si imi amintesc ca nu ma mai saturam...au fost cele mai bune piese din toata tara:) Si acum este si Festivalul de la Sibiu, de care aud numai lucruri nemaipomenite.

Si eu ma bucur ca mai exista fani ai teatrului, radiofonic sau nu; face bine la suflet :)

Teatrul este unul dintre lucrurile bune din Romania si are multi iubitori, desi se pun in scena si multe piese mediocre (ca sa nu spunem slabute) care, chiar si asa, se joaca cu casa inchisa...
In Zurich exista teatru in lb. engleza, si din proprie experienta pot spune ca in ciuda germanei mele nesatisfacatoare, a te afla intr-un teatru poate fi o chestie la fel de placuta. Am ales piese de teatru combinat cu muzica, film, dans..mai accesibile si totusi interesante.
Se poate si aici. :D

pt. lb. engleza
http://www.zcc.ch/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 11:13 am 
Neconectat
nou venit

Teatrul nu este usor de inteles si nu este iubit de toata lumea (din pacate), dar deschide portile sufletului si da niste senzatii nebanuite. Jos palaria si in fata actorilor care isi "dau viata" pe scena si ne aduc atata bucurie.

Apropo, ieri a avut ziua de nastere si marea doamna a teatrului romanesc, doamna Tamara Buciuceanu Botez, care a ajuns la respectabila varsta de 82 de ani. Cred ca inca mai joaca pe scena teatrului de comedie din Bucuresti. Eu am vazut-o in piesa "Nepotul" in urma cu vreo 3-4 ani si m-a uns la suflet. Arata impecabil la varsta dansei. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si viata cat mai lunga.

Multumesc pentru felicitarile la dresa fetitei mele :x

Savurati piesele de teatru radiofonic!

O zi minunata tuturor!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 11:48 am 
Nici nu poate fi iubit de toata lumea, nici opera sau baletul nu sunt iubite de toata lumea. Senzatia aceea de a te afla intr-o sala de teatru la inceputul unei piese, in intuneric si in asteptare, anticipand momentele de incantare, jocul actorilor, nu este traita de toti. Ziceam ca in ciuda lb. germane, care imi pune (inca)piedici, am mers la teatru sa simt macar asta. Si bine-nteles, cu speranta ca voi intelege si piesa.. :D
Pentru mine personal, teatrul radiofonic nu este la fel de placut, pt. mine teatrul este si trebuie sa fie o chestie "live"..De gustibus.. :)

La multi ani Tamarei Buciuceanu, o mare actrita!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 11 Aug 2011 12:08 pm 
Neconectat
nou venit

lemon_cake scrie:
Pentru mine personal, teatrul radiofonic nu este la fel de placut, pt. mine teatrul este si trebuie sa fie o chestie "live"..De gustibus.. :)

Te inteleg perfect lemon_cake, dar in lipsa de altceva...merge si o piese ascultata la radio :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Ian 2017 2:08 pm 
Neconectat
nou venit

www.teatruaudio.com

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Feb 2017 9:33 am 
Neconectat
Admin

Prinde-o, arunc-o, sucește-o!
Prinde-o, arunc-o, sucește-o!
Ați urmărit emisiunea de balet radiofonic.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]