Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 19 Oct 2017 4:58 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Urgent: notar roman in Zurich?
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 11:59 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua.
Sunt nevoita sa trimit o procura pentru un membru al familiei din Romania prin care sa poate intra in posesia unor documente de-ale mele si nu stiu unde as gasi un notar in Zurich. Procura as vrea sa fie intocmita in limba romana. Imi poate recomanda cineva un notar roman?

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Urgent: notar roman in Zurich?
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 12:34 pm 
Neconectat
Admin

Nu există nici un notar român în Elveţia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 1:41 pm 
Neconectat
Admin

Ma gandesc ca procura ti-o poate intocmi si un avocat roman, iar semnatura ti-o autentifica apoi oricum orice notar.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 1:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

nu ce scrie in procura se autentifica ci semnatura...asta o poti face si la primarie..te costa 10 franci.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 1:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cea mai sigura si mai convenabila solutie este cea de a merge la ambasada Ro la Berna.
Restul e numai bataie de cap.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Apr 2012 11:58 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

1)In cazul in care procura se face prin intermediul unui notar, sau al unui avocat roman si-apoi un notar, sau primarie, aceasta(procura) trebuie apostilata .

2)Varianta cu Ambasada ar putea dura ceva timp. Oricum, un telefon la Ambasada ar putea fi lamuritor.

Sau:
3)
- Poti redacta procura servindu-te de unul din modelele de pe net (ex: http://modele-contracte.webcert.ro/proc ... erala.html sau http://avocatura.xhost.ro/modele_procuri.html), in 2,3 exemplare (cred ca unul tre' sa ramana la notar sau la primarie, dupa caz - da' nu-s sigura)
- O duci la un notar sau la primarie
- apoi mergi pentru apostilare la Die Staatskanzlei in Zurich (aici adresa, orar si preturi : http://www.notariate.zh.ch/not_beg_apo.php).

Succes! :)

(ultima varianta e cea mai economica ;) )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 24 Apr 2012 12:54 am 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
2)Varianta cu Ambasada ar putea dura ceva timp. Oricum, un telefon la Ambasada ar putea fi lamuritor.

Obtinerea unei procuri este o procedura "banala" la consulat, mergi in timpul orelor de program cu actul tau de identitate si datele persoanei pe care o imputernicesti in RO si gata, vei avea procura imediat (d-na consul o redacteaza pe loc) .

Link cu date contact sectia consulara.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Apr 2012 6:26 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc pentru sugestii.
Aveam nevoie de o procura si de cateva declaratii, dar am rezolvat situatia pana la urma.
Voi oferi cateva detalii celor interesati:
1. O procura pentru eliberarea cazierului judiciar (ceea ce ma interesa) se face in Romania la notar doar personal sau la Consulat, la Berna, (costa 78 CHF). E buna indeea cu telefonul la Ambasada, ei pot oferi tote detaliile, chiar daca doamna respectiva nu prea asculta ce te intereseaza, ci isi spune ''poezia''. Politia Romana accepta doar aceasta varianta, nu si varianta cu redactarea la un notar in Elvetia, inregistrarea (cred) la Staadtkanzelei (?), apostilarea si traducerea, ulterior, in limba romana.
2. Declaratiile au fost facute tot in fata notarului, in Romania, insa nu stiu daca se pot face aici si traduce in limba romana (asta poate stie altcineva). :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Apr 2012 9:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ari_h scrie:
1. O procura pentru eliberarea cazierului judiciar (ceea ce ma interesa) se face in Romania la notar doar personal sau la Consulat, la Berna, (costa 78 CHF). . Politia Romana accepta doar aceasta varianta, nu si varianta cu redactarea la un notar in Elvetia, inregistrarea (cred) la Staadtkanzelei (?), apostilarea si traducerea, ulterior, in limba romana.

:-o :-o :-o

De pe site-ul Politiei Române (http://www.politiaromana.ro/directia_cazier.htm) :

Persoanele domiciliate în străinătate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.

-în ţară, numai pe baza unei procuri autentificate de către un notar public;

-în străinătate, pe baza unei procuri autentificate prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României ori de către un notar, cu respectarea cerinţelor legalizării actelor oficiale străine. Pentru statele care au aderat la Convenţia de la Haga din 5 noiembrie 1961 este suficient să fie aplicată apostila.Conţinutul procurii trebuie formulat în termeni clari, din care să rezulte persoana care a fost mandatată, scopul şi durata mandatului.

În situaţia în care cererea se depune prin împuternicit, aceasta va fi însoţită de copia actului de identitate a solicitantului, copia actului de identitate a împuternicitului şi de procura autentificată în condiţiile legii, care se va depune la locul de domiciliu sau de reşedinţă al împuternicitului (care poate fi cetăţean român sau cetăţean străin cu reşedinţa în România):

în original – dacă procura are ca obiect obţinerea certificatului de cazier judiciar;

în copie - dacă procura are un obiect generic, ce presupune şi obţinerea certificatului de cazier judiciar

Die Staatskanzlei este institutia helvetica ce are in atributiuni si APOSTILAREA documentelor eliberate in Elvetia.

Dupa ceva cautari, am ajuns la concluzia ca procura ar trebui intocmita in limba oficiala a cantonului de domiciliu, autentificata de notar elvetian din zona, apostilata la Staatskanzlei din cantonul respectiv ;apoitrimisa in România unde se va traduce (tarife mai mici) cu legalizarea semnaturii traducatorului (asta fiind treaba traducatorului).
Asta in ipoteza renuntarii unei calatorii la Ambasada, evident.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 7:36 am 
Neconectat
tânără speranţă

eu asta nu prea pricep...de ce trebuie scrisa in limbi straine cind nu intereseaza ce contine ci doar semnatura...sau nu-i asa?
eu am facut procura (sau imputernicire, nu-i tot aia?) in limba romana, am semnat-o la primarie in fata la nenea de acolo si i-am dat 10 franci (si asta mult, ca nu a produs nimic ) si basta...poti sa scrii si ca vrei sa te spinzuri, nu intereseaza, important este sa semnezi constiincios.. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 7:54 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Si eu gândeam asa :D :D :D

Totusi, in textul de la Politie cu privire la eliberarea cazierului judiciar, e specificat clar ca in strainatate procura se face fie la ambasada(misiune diplomatica), fie la un NOTAR (adica nu la comuna).
Pe undeva pe la Legea notarilor din Ro si pe la aia din Italia (aia din Elvetia nu am gasit-o) e specificat faptul ca notarul tre' sa priceapa continutul documentului si sa verifice daca nu contravine legilor in vigoare, apoi abia sa-l autentifice.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 2:48 pm 
Neconectat
nou venit

Salut!
Procura o poti redacta singur, in limba romana ,dupa multitudunea de exemple de pe net,apoi fuga la notar(20CHF sau functie de Canton)
si apoi la cei cu apostilari(intrebi notarul)-30CHF sau functie de Canton si gata,trimisa in tara(binenteles procura sa cuprinda toate datele de identificare ale imputernicitului si ale tale,sa reiasa clar ce ceri prin acea procura si,neaparat,sa fie doar pentru institutia respectiva,cu specificatia numelui acelei institutii,pentru ca altfel nu se admite(ex:deleg pe..pentru a.... in fata institutiei(si aici numele)
pentru cazier judiciar,etc).

Am trimis de nenumarate ori procuri pentru reprezentare in fata diferitelor institutii,si pentru fiecare problema se cere o alta procura.

Bafta!!!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]