Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 19 Ian 2021 7:10 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Inimi frante si vindecate
MesajScris: Joi, 08 Apr 2010 12:07 pm 
Scuze Giorgia, m-am exprimat eu aiurea !
Voiam sa spun ca: aducand in discutie fitzuica pe care ai gasit-o, era o ocazie favorabila de a re-propune un subiect care, in opinia mea, ne cam framanta pe toti,mai mult sau mai putin, incepand de la gradinita si terminand cu debutul sejurului in “locul cu verdeata”: relationarea cu “sexul invers”. ;)

Giorgia scrie:
Cat despre hartia gasita...cineva in biblioteca si-a facut cred cateva notite...eu am gasit-o si mi s-a parut interesant, dar daca iar deviem...prefer s-o lasam balta :(
:( :(
Kit3surf3r scrie:
Dar vai... daca unele din cele enumerate mai sus nu pushka.... mai bine va lasati balta, meretzi la culcare ca si-asa nu iese cum trebuie.

Multam pentru sfat.. (-| (-| ...unde-i patu' ? (-| (-| i-)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Apr 2010 12:57 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Raspunsul meu era adresat Giorgiei =))
Ea n-a inteles mesajul, Luminita a crezut ca ma refeream la raspunsul ei :) ... cam asta iese pe subiecte rezultate din cititul fitzuicilor luate de pe jos. Si e ca si realitatea: multe persoane complica peste masura lucrurile care pot fi si simplificate. Sunt din ce in ce mai convins ca unele persoane evita simplificarea unei relatii din diferite motive (ciudate).

Gata, ma retrag si nu mai scriu pe aici- la asa un subiect 'important si interesant' celor active/i pe fredul asta =))
Mi-a trecut prin gand ca la maculatura veche se gasesc precis.... naaaaaah, gata nu mai scriu =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Apr 2010 8:19 pm 
Kit3surf3r scrie:
Raspunsul meu era adresat Giorgiei =))
Ea n-a inteles mesajul, Luminita a crezut ca ma refeream la raspunsul ei :) =))
Nope, nu am crezut ca te refereai la raspunsul meu, chiar daca unele trimiteri la ghioc, astrologie si pi ma cam…chemau in cauza!
Kit3surf3r scrie:
Mi-a trecut prin gand ca la maculatura veche se gasesc precis.... naaaaaah, gata nu mai scriu =))
Se gasesc precis!!!! Chestia e de... aplicabilitate.
Kit3surf3r scrie:
Si e ca si realitatea: multe persoane complica peste masura lucrurile care pot fi si simplificate.
Realitatea “pare” complicata si poate din acest motiv ne….pierdem cu firea atunci cand nu stim cum sa gestionam o situatie care ne priveste direct.
Kit3surf3r scrie:
Sunt din ce in ce mai convins ca unele persoane evita simplificarea unei relatii din diferite motive (ciudate).
De acord! Intrebarea e “cum se poate simplifica?” :-??

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 08 Apr 2010 8:33 pm 
...Si revenind la palierele de varsta propuse de Giorgia(+/- 5 ani), propun cateva situatii la care as dori “reteta de simplificare”:
A
1 – Ea, 20 de ani, usor deziluzionata de “oferta” de co-varstnici, se indragosteste lulea de un EL de 40 de ani, cu nevasta si copii.

2- Ea, 30 de ani, “foarte maritata” si cu copii, se simte “degradata” ca femela de catre rutina usor penibila din viata de cuplu, si incepe sa se uite in jur cautand solutii pentru frustrarea pe care o simte.

3- Ea, 40 de ani si plus, satula de indiferenta cu care el, sotul, isi lasa ciorapii pe unde apuca, satula de berea pe care el o bea pe canapea privind meciul; ori ea, ofensata de privirile pe care el le schimba cu prietena ei cea mai buna; ori ea suparata pe ridurile care tocmai si-au gasit drum pe fata ei, deci ea femeia de 40 si plus decide ca "Viata e frumoasa!" si ca a piedut cam prea mult timp langa el care in definitiv nici nu merita “atata dedicatie”. Drept pentru care se uita si ea in jur, mai intai dupa un cabinet de infrumusetare sau chirurg estetic(dupa caz) ,iar apoi dupa altceva.

B
1 – El, 20 de ani, complet dezinteresat de sexul opus atat timp cat exista jocurile pe calculator si poze cu Pamela Anderson iar parintii colegelor nu au platit “silicoane” odraslelor. (Deci , nu se pune. ;) )

2 – El, 30 de ani, la inceput de cariera(“ce bine au prins jocurile de strategie”!), complet absorbit de aceasta si eventual de metodele optime de a avea o casa mai spatioasa, o masina mai mare- in cazul in care si-a intemeiat o familie intre timp.(Nici asta nu se prea pune)

3 – El, 40 de ani si plus, cu “viata pusa deja la punct”, cu o pozitie cat de cat stabila, isi da seama ca nevasta a devenit cam “cicalitoare”, s-a cam ofilit, fitzele au devenit plictisitoare iar vizionarea meciurilor si a documentarelor nu e maximul distractiei. Drept pentru care isi face un cont pe un site gen Meetic unde o gaseste si pe aia de 20, si pe aia de 30, si pe aia de 40 si, daca e suficient de istet, si pe nevasta. :D

(De subliniat ca internetul nu a facut decat sa simplifice o situatie care exista si inainte de acum 40 de ani.)

C
1 El(sau ea) implicat(a) de ceva ani intr-o relatie hetero-sexuala se indragosteste brusc de o persoana de acelasi sex avand “marea revelatie”asupra propriei identitati sexuale, lasa tot si pleaca.

2 El(sau ea) implicat(a) intr-o relatie homosexuala se indragosteste brusc de o persoana de sex opus(cu consecintele descrise putin mai sus).

Intrebarea e: cum “simplifici” relatia fara victime colaterale? Si mai cu seama care relatie e “de simplificat”?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 7:56 am 
Citat:
El, 20 de ani, complet dezinteresat de sexul opus

nimic mai neadevarat.

Citat:
El(sau ea) implicat(a) de ceva ani intr-o relatie hetero-sexuala se indragosteste brusc de o persoana de acelasi sex

am vazut ca generalizezi... dar nici in halul asta...
maasteptam sa reiasa ca baerbatii "este" porci.... ok... dar ca dupa o varsta cuplurile se indreapta catre parteneri de acelasi sex... scuze ... sunt f putini. Eu cel putin n-am auzit pe nimeni.

Asa este.. tindem sa complicam lucrurile. in general femeile le complica.. :D cicalitoare.. etc. Cine le complica suporta si anumite consecinte. Dar exista muulte cupluri care sunt super bine.

P.S. Luminita.. cati ani ai? :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 10:52 am 
raduvd scrie:
Citat:
El, 20 de ani, complet dezinteresat de sexul opus

nimic mai neadevarat.
Acum vreo 7-8 ani as fi fost de acord cu tine; azi, nu. Lumea virtuala este mult mai “provocatoare” pentru un tanar aflat la aceasta varsta(inclusiv sub aspectul relatie cu sexul opus). @-)

raduvd scrie:
am vazut ca generalizezi... dar nici in halul asta...
luminita scrie:
Si revenind la palierele de varsta propuse de Giorgia(+/- 5 ani), propun cateva situatii la care as dori “reteta de simplificare”
Nu generalizez; incercam doar sa individualizez cateva situatii in care se lasa cu “inimi ranite”.

raduvd scrie:
maasteptam sa reiasa ca baerbatii "este" porci.... ok...
?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?? ^#(^ ^#(^ ^#(^
raduvd scrie:
...dar ca dupa o varsta cuplurile se indreapta catre parteneri de acelasi sex... scuze ... sunt f putini. Eu cel putin n-am auzit pe nimeni.
…Eu da. Din pacate in familii cu copii in care unul din soti si-a luat lumea in cap dupa “marea descoperire”. Si in cazurile respective s-a lasat cu “inimi ranite”. :ymsigh:

raduvd scrie:
Asa este.. tindem sa complicam lucrurile. in general femeile le complica.. :D cicalitoare.. etc. Cine le complica suporta si anumite consecinte.
Ai dreptate. :D :D :D
Oare de ce femeile complica lucrurile? Poate pentru ca senzatia de “nu asta era ceea ca voiam?” se instaleaza mai repede decat la parteneri?

raduvd scrie:
Dar exista muulte cupluri care sunt super bine.
Perfect de acord! Doar ca asta e topicul cu “inimi frante”(deci nu se pune!). Ori un cuplu poate fi “super bun” in cazul in care unul sau amandoi au “inima franta"? :-\

raduvd scrie:
P.S. Luminita.. cati ani ai? :D
Da’ de ce ma intrebi? ;;) ;;) ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 11:33 am 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
propun cateva situatii la care as dori “reteta de simplificare”:

Hai sa incercam o simplificare (nu generalizam asa ca se aplica doar la anumite situatii):

luminita scrie:
Ea, 20 de ani, usor deziluzionata de “oferta” de co-varstnici, se indragosteste lulea de un EL de 40 de ani, cu nevasta si copii.

Cazul 1: poate ca banii, masina sau contul nu ar trebui sa intereseze asa de mult la varsta aia;
Cazul 2: acum se poate obtine permisul de sedere in Elvetia si altfel, nu trebuie sa iti iei obligatoriu elvetianul ca sa il primesti (totusi ultima varianta e cea mai simpla, cealalta implica munca si nhu e frumoasa :))

luminita scrie:
Ea, 30 de ani, “foarte maritata” si cu copii, se simte “degradata” ca femela de catre rutina usor penibila din viata de cuplu, si incepe sa se uite in jur cautand solutii pentru frustrarea pe care o simte.

Cazul 1: dupa plata si rasplata, ce ai ochit (casa, masina sau cont) ai primit asa ca multumeste-te cu ele si nu astepta mai mult ca stiai din start ca nu e de unde;
Cazul 2: nu-i nimic, mai trebuie sa strangi doar putin din dinti, in curand vei avea cetatenie si apoi poti sa divortezi.

luminita scrie:
Ea, 40 de ani si plus, satula de indiferenta cu care el, sotul, isi lasa ciorapii pe unde apuca, satula de berea pe care el o bea pe canapea privind meciul; ori ea, ofensata de privirile pe care el le schimba cu prietena ei cea mai buna; ori ea suparata pe ridurile care tocmai si-au gasit drum pe fata ei, deci ea femeia de 40 si plus decide ca "Viata e frumoasa!" si ca a piedut cam prea mult timp langa el care in definitiv nici nu merita “atata dedicatie”. Drept pentru care se uita si ea in jur, mai intai dupa un cabinet de infrumusetare sau chirurg estetic(dupa caz) ,iar apoi dupa altceva.

Cazul 1: se cam intoarce roata, acum tu esti la o varsta, ai vrea un "morcov tanar" dar nu vei putea sa fi niciodata sigura ca el nu vaneaza exact ce ai vanat tu la vremea ta asa ca tot nefericita ramai;
Cazul 2: ai divortat de fraierul elvetian, ti-ai adus masculul latin de pe meleagurile natale dar constati ca e altul fata de ce ai lasat si cunosteai, asta e, lasa ca nici celalalt nu era mai bun asta macar e de al tau, bine ca ai ramas cu cetatenia;

Punctele B si C le las altora de simplificat.

Concluzia: ce semeni aia culegi, ce cauti aia gasesti, mai precis fiecare isi cam merita soarta iar in orice relatie nu este niciodata numai UNUL devina ci amandoi (difera doar procentajul) iar inimi frante vor fi intotdeauna si asa e si normal, altfel cei slabi nu si-ar gasi niciodata pereche, asa mai au si ei o sansa (pe principiul nu e ce am vrut dar in lipsa de altceva merge si asta).

P.S. Orice asemanare cu persoane sau situatii reale este pur si simplu intamplatoare si trebuie tratata ca atare!

:twisted: :twisted: :twisted:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 1:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
2: ai divortat de fraierul elvetian, ti-ai adus masculul latin de pe meleagurile natale dar constati ca e altul fata de ce ai lasat si cunosteai, asta e, lasa ca nici celalalt nu era mai bun asta macar e de al tau, bine ca ai ramas cu cetatenia;

Originile nu se uita . :x :x si pana la urma de ce sa stai cu un fraier de elvetian ,cum zici tu ,care este mai tot timpul ciufut si nu ii convine mai nimic ....Adica tu trebuie sa te adaptezi stilului de viata ,dar el nu tot asa ramane si ba ca nu ii place in Romania ,ba prietenii tai nu stiu cum sunt ,ba romani sunt asa si asa ...si tot felul de chestii din astea lista e lunga ......Nepotrivire de mentalitate .Si cu masculul roman chiar daca cel care l ai lasat s-a schimbat sunt atatia care ar da orice sa vina sa traiasca pe aceste meleaguri si multi dintre ei nici nu se mai uita la varsta .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 1:11 pm 
Marian Badut scrie:
P.S. Orice asemanare cu persoane sau situatii reale este pur si simplu intamplatoare si trebuie tratata ca atare!

Bine :). ...

Ultima oară modificat de Giorgia pe Vin, 09 Apr 2010 3:51 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 1:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
Cazul 1: se cam intoarce roata, acum tu esti la o varsta, ai vrea un "morcov tanar" dar nu vei putea sa fi niciodata sigura ca el nu vaneaza exact ce ai vanat tu la vremea ta asa ca tot nefericita ramai; :twisted: :twisted: :twisted:

Corect ............tot timpul ma intrebam ce cauta unul tanar la o femeie mai batrana decat el ...........Dar si asa ma intreb de ce cand un barbat are o femeie mai tanara nu sare asa tare in ochi,adica e normal pentru un barbat dar pentru o femeie nu .....Eu nu mi as lua unul mai tanar ,am deja 2 copii de crescut nu imi trebuie un al treilea sa il educ si sa il cresc ........ :(( :((

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 1:33 pm 
@Marian
Marian, simplificarea ta e valabila pentru unele …. “multinationale”!!!!
“Inimi frante” sunt mai multe la… “nationale”, indiferent de drapelu’ sub care functioneaza, si -zic eu - de cele mai multe ori nu au de-a face cu “banii, masina sau contul”. Cel putin asa vreau sa cred…
… In orice caz, “simplificarea” m-a surprins foarte tare si m-a pus pe ganduri. “Banii, masina sau contul” nu erau, din punctul meu de vedere elemente de care ar trebui tinut cont in intreprinderea de a descoperi cauza pentru care se “frang inimi”. :-\
…Boooo, poate ar trebui “sa mai cresc” pentru a putea intelege. #-o

@simonabulgaru
Nepotrivirea de mentalitate nu era sesizabila inainte de casatorie?
Casatoria a fost o finalitate a unui parcurs de iubire, sau a fost un mijloc pentru a pleca dintr-un ambient neprielnic?

Ultima oară modificat de luminita pe Vin, 09 Apr 2010 1:42 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 1:36 pm 
Woooow!Citind si postarile Giorgiei si Simonei imi dau seama ca intr-adevar sunt ...in afara timpului. :(|)
Scuzati. Sunt ...."expirata".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 1:55 pm 
Luminita....cred ca vorbim toti cumva pe langa... :)

Poate o fi maine o zi mai buna :).Week-end placut tuturor...

Si Marian, indiferent cum ai incerca s-o "modifici"...cam tot acolo duce...dar da, sensul directiei...e orientativ. Cu sau fara gradina !

Ultima oară modificat de Giorgia pe Vin, 09 Apr 2010 3:56 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 3:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Draga Giorgia, tu spui de Luminita ca a inteles postarea ta gresit dar tu din pacate nu ai inteles absolut nimic din a mea si te-ai repezit sa dai cu boata.
Sa iti traduc totusi mai pe intelegerea ta:

1. "(nu generalizam asa ca se aplica doar la anumite situatii)" unde tocmai mentionam ca nu trebuie sa fie adevarat in cazul tuturor
2. "acum se poate obtine permisul de sedere in Elvetia si altfel, nu trebuie sa iti iei obligatoriu elvetianul ca sa il primesti", aici iti pot da cel putin 3 cazuri cu nume si suma "contractului" pentru a se casatori cu un neamt, respectiv elvetian in scopul obtinerii vizei, plus inca vreo cateva exemple casatorite "pe bune" tocmai pe motivul vizei, cetateniei, permisului, etc
3. " ai divortat de fraierul elvetian, ti-ai adus masculul latin de pe meleagurile natale " pe asta ai inteles-o total pe dos, ironia era tocmai la fufele care se/sau casatorit din interes si dupa ce s-au vazut cu cetatenia nu a mai fost bun de nimic, asa brusc si dintr-o data, elvetianul (sau ca sa fi satisfacuta: posesorul de permis C indiferent de nationalitate), si saracele/saracii tot ele au "inima rupta" dar cand se uita la permis parca le mai trece.
Si lista continua dar te las pe restul sa le deduci singura.
Acum ai inteles? Daca nu, nici o paguba, mai citeste o data.

Mare e gradina ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 7:51 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Singura care a "modificat" ceva pe aici ai fost tu cand ti-ai modificat postul, lucru nu tocmai frumos, daca chiar vroiai sa fi corecta ai fi postat un nou mesaj, nu il stergeai pe cel anterior. Oare ti-ai dat seama, din nou, ca prima data ai scris si abia dupa aceea ai gandit?! Nu iti fa griji, ni se intampla asta tuturor, nimeni nu e perfect :)

O seara buna, MB

P.S. Se pare ca degeaba pui avertismente de genul: Orice asemanare cu persoane sau situatii reale este pur si simplu intamplatoare si trebuie tratata ca atare! ca lumea tot gaseste motive sa se simta bagata in seama si implicit sa se autoatace. Si poate ca e mai bine asa, cel putin iti dai seama alaturi de cine tastezi :)))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 8:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
@simonabulgaru
Nepotrivirea de mentalitate nu era sesizabila inainte de casatorie?
Casatoria a fost o finalitate a unui parcurs de iubire, sau a fost un mijloc pentru a pleca dintr-un ambient neprielnic?

Nu pentru ca una e sa stai impreuna zi de zi si alta e sa stai fiecare la casa lui .......De asta e bun concubinajul.........

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 8:52 pm 
Neconectat
Admin

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 9:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Si ele sufera :)) :)) :))

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 9:10 pm 
Marian Badut scrie:
Oare ti-ai dat seama, din nou, ca prima data ai scris si abia dupa aceea ai gandit?! Nu iti fa griji, ni se intampla asta tuturor, nimeni nu e perfect

M-am convins ca uneori...se intelege exact invers ceea ce posteaza cineva . Deci..da prefer sa sterg decat sa las bulgarele sa...ruleze.

@ Soterro

am o nedumerire cine spune "well shit" mirele mireasa sau cea de-a 3 a persoana ? :-\

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 9:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
M-am convins ca uneori...se intelege exact invers ceea ce posteaza cineva . Deci..da prefer sa sterg decat sa las bulgarele sa...ruleze.

Adica b.........u de zapada ........de ce vorbiti cu subinteles ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 9:23 pm 
Simonaaaaa

nu are nici un subinteles si absolut nici o legatura cu numele tau. Ok incerc sa ma repet:
In postarea mea initiala dupa acel woou al Luminitei am realizat ca ea m-a inteles gresit. Explicam initial ca nationalitatea unuia din parteneri nu este ( neaparat ) motivul care duce la...nemultumiri frustrari etc eu zicand ca se mentioneaza prea des "cetatenia elvetiana" cand de fapt din 2007 nu mai are asa de mare valoare, cine cauta o relatie din interes nu trebuie neaparat sa caute elvetieni, ci orice natie cu un permis C de sedere. Marian..a incercat iar sa-mi explice ceva si etc si etc si etc asa incat am sters..si i-am raspuns ca da prefer sa sterg decat sa las bulgarele de zapada sa ajunga un bolovan !

Azi cred ca e luna plina.... :((

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 9:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Stai linistita nu am facut aluzie la asta dar se mai trezeste cate unul ca Marian care vezi e asa corect ............si il enerveaza fufele care se marita pentru acte........ca parca il afecteaza pe el cu ceva

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 9:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Si inca ceva casatoriile in alb au existat si o sa mai existe....si au fost casatorii unde fraierul de elvetian a acceptat si a fost platit pentru asta si chiar inaintea finalizarii casatorii au cerut bani mai multi decat in intelegerea facuta ,e normal a vazut ca merge si le a prins pe fufe la inghesuiala .......si au mai fost care si au primit bani si dupa au denuntat ........Asa ca cele care tac si isi fac treaba sunt de admirat ,nu cred ca e usor sa suporti pe cineva 5 ani dar pana la urma ce sunt 5 ani din viata ta cand stii ca restul ii traiesti bine ..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 10:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
Eu nu mi as lua unul mai tanar ,am deja 2 copii de crescut nu imi trebuie un al treilea sa il educ si sa il cresc ........ :(( :((

Se poarta si e la moda :)
E o bunicuta dansatoare/cantareata (dupa varsta, nu la propriu) care din ce in ce mai mult arata a barbat si care fugareste manechini cu aproape 30 de anisori mai putin dupa ce a divortat de unul de aceeasi seama... ah da si mai sunt unele care au divortat pentru a-si lua un cocosel mai tinerel si au ajuns la a shpea operatie ca sa poa'sa tina pasul cu ridurile lu' pretenu' ala tanar -D.M. cred ca ii sunt initialele. Se pare ca numai de la o anumita pusculita in sus e in 'feshan'. Ca sa fim fair, vitzavercea idem -barbat cu picior in groapa, cu mandrutza sub 30. Tot de la o pusculita anume in sus. Filosofia e pt. muritorii de rand, cei cu pusculita plina fac oricum ce vor muschii lor fara sa-i doara capul de ce 'crede unii ca noi'.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Apr 2010 10:29 pm 
…De ce naiba ma simt acum asa cum cred ca se simte mâtza aia roscata din animatia propusa de Simona?

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]