Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 19 Ian 2021 7:18 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Inimi frante si vindecate
MesajScris: Mie, 14 Apr 2010 12:07 pm 
...Revenind la topic:

Giorgia scrie:
Initial am scris ca inimi frante pot fi nu doar din cauza unei relatii, majoritatea insa doar acest aspect l-a "dezbatut"

Scuze Giorgia, eu am re-parcurs (in mare viteza, ce-i drept!) topicul si NU am vazut ceea ce spui tu mai sus, drept pentru care readuc pe tapet “inimi frante din cauza de relatie”. :D

Dupa parerea mea, cea mai “la obiect”, cea mai ilustrativa(si la propriu si la figurat) si cea mai sintetica contributie la subiect este cea a lui Sottero.
“Chapeau”!!! :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Soterro scrie:
Imagine

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Apr 2010 12:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cosmin scrie:
unor persoane dintr-un sat in care oricum nu esti obligat sa locuiesti

Din pacate sunt, sotia lucreaza aici si nu are nici permis de conducere, asa ca optiunea cea mai buna pentru ea e sa fie cu locuinta cat mai aproape de servici. A doua problema e ca acolo unde lucreaza e foarte bine vazuta, ba chiar a fost avansata de curand, si nu i-as putea cere sa ne mutam acum cand toate s-au aranjat destul de bine pentru ea. Eu fiind cel mobil din familie trebuie sa ma descurc.
Cosmin scrie:
Sunt convins ca nu toti din satul ala sunt de aceeasi parere

Nu toti dar multi. Cand m-am dus la un atelier sa imi repar bicicleta mi s-a replicat de catre proprietar (are vreo 55-60 de ani) care era si "reparatorul" ca el nu repara "gunoaie ieftine aduse din Osteuropa" ca nu merita sa isi piarda timpul cu asa ceva, si ca nu am decat sa mi-o repar singur, atunci bazandu-ma pe Ingineria mea, am zis "bine dar vindeti-mi piesa stricata" iar el mi-a replicat ca nu are piese pentru ieftinituri de biciclete ca a mea (era vorba de un ordinar schimbator Shimano, o piesa foarte comuna si de gasit peste tot dar eu pe vremea aia nu stiam unde sa caut si el era singurul pe care il descoperisem) iar asta se intampla in "Capitala Contonului" sau cum s-o numii aici municipiul.
Asa ca las reclamatiile pe seama altora, mai curajosi si mai sanatosi, ca pe mine ma cam doare fundul de la atatea suturi.

Scuze de Off Topic.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Apr 2010 1:33 pm 
Asa eLuminita si mie mi-a placut schitza lui Soterro din pacate nu a vrut sa raspunda la intrebarea pusa de mine din punctul lui de vedere - ca doar el a pus schitza- cine e cel/cea ce zice well shit: tipul, mireasa sau "aparitia divina"...dar..ramane se pare o enigma :)

Marian, cantonul in care locuiesti tu, "implicit capitala lui" e recunoscut pt antipatia localinicilor visavis de straini. Deci sotia ta e mai mult decat norocoasa, tu insa ai putea incerca in Zug sau in Luzern nu e departe si sunt ceva mai...blanzi ( nu cu mult dar..sunt)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Apr 2010 1:43 pm 
In opinia mea, "well shit" e atribuibil oricaruia din cei trei! Tocmai asta-i farmecul! ;) ;) ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Apr 2010 2:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu stiu cum sunteti voi dar eu cand intalnesc astfel de persoane le dau peste nas si nu ma las calcata in picioare ,si eu la randul meu am trecut prin astfel de momente si chiar a fost o data cand am depus plangere care pana la urma mi am retras-o pentru ca persoana respectiva si-a cerut scuze ...........doar atat vroiam .
Cred ca peste tot iti trebuie un timp de acomodare si trebuie sa inveti cum sa te infrunti cu astfel de momente si chiar sa ai dreptul sa ceri explicatii pt modul in care s-a purtat cu tine .........
Eu am vazut ca de obicei cei mai multi sunt rasisti pentru ca ceilalti sunt rasisti ......dar daca ii intrebi de ce ,este pt ca asa au auzit dar ei nu au avut nici un moment neplacut cu straini .......
ii mai aud pe unii ca in Romania e saracie ,ca nu avem aia si asa mai departe dar daca ii intrebi daca au fost acolo ,bineinteles ca nu sau nici macar nu au iesit din tara lor dar ei stiu totul ...
Eu cand aud chestii de genul asta cer explicatii .........de ce ?Si chiar pentru un loc de munca refuzat cer explicatii scrise......

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Apr 2010 5:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
Si chiar pentru un loc de munca refuzat cer explicatii scrise......

Daca o firma nu vrea pe cineva, nu vrea aceasta persoana si gata- chiar daca e de ex. ca nu-i place mutra , vocea sau imbracamintea persoanei, sau ca nu e 'simpatic(a)', si nu e nimic obiectiv precum ca ar lipsi calificarea X sau experienta Y.
Cand in 'fata usii' asteapta alte 50-150 de persoane (numarul actual mediu de dosare pt. o singura pozitie auzit recent de la diversi HR, maximul era pe la 1000 / 1 pozitie!), e pierdere de timp sa mai comunici cu ei dupa refuz (pt. ambele parti). Parerea comunicata nu se schimba :D si cel mult vine o scrisoare standard din cele 3-4 pe care le au pentru refuzuri.
Sunt curios -ai primit drept 'explicatie scrisa' mai mult decat un 'Serienbrief' standardizat, vreodata? cu explicatii clare si la subiect, pe care poti sa le deduci fiind corecte, cu care te poti identifica si 'vedea' oarecum? :)
Vreun feedback de pe urma caruia ai putut 'evolua' in sensul de-a te imbunatati, perfectiona?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Mai 2010 5:59 pm 
"Je mühsamer ein Weg war, desto schöner ist das Gefühl, am Ziel zu sein."

Cu cat a fost drumul mai greu ( mai dificil ) cu atat este mai mare satisfactia de a fi ajuns la final ( la destinatie ) !

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Mai 2010 11:30 am 
Neconectat
tânără speranţă

ma oamelor,
dupa conceptia mea de viata, tot ceea ce vine si se poate trai: emotii pozitive sau nu, experiente la fel, fericire, rautate, tot ceea ce cuprinde viata asta, tot ceea ce ea ne poate darui, negativ sau pozitiv, e demn de traire!....care nuant-ar mai fi daca totul ar fi alb, sau negru....ca sa nu zicem gri!
Fain ca va destainuiti, fain ca va impartasiti (si eu), asta-i sensul existentei, asta-i umplutura prajiturii astea care se chiama viata! Cate sau scris, cate sau spus, cate rani, cate vindecari, cate emotii....ce dar: VIATA!!!!
Nu vreau deci sa ma reduc la reguli, vreau eu personal s-o traiesc asa cum i-mi vine sau cum o fac sa-mi vina si ma bucur de oricare moment sau situatie atata vreme cat respir....dupa, nu mai este nimic!!!!!
Concluzia?! Nu uitati ca oricare secunda trece, este una mai putin pe ceasul vietii noastre....n-o lasati sa treaca in van! i-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 18 Mai 2010 1:47 pm 
http://www.youtube.com/watch?v=ngZh6ZSRoYg

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Aug 2010 9:44 am 
Ăştia au impresia că noi avem o hartă bine stabilită cu traseul până la altar şi că fiecare moment nenorocit din relaţia noastră e calculat cu atenţie, ca să dea rezultatul scontat şi să se treacă la următoarea structură decizională exact prin ramura care trebuie, ca să iasă FIX cum am început noi să plănuim din momentul în care am devenit capabile să ne imaginăm în rochie de mireasă. Noi avem toate răspunsurile la toate întrebările, ba chiar şi la întrebările pe care ei n-au apucat încă să le formuleze.

Prima înâlnire
Şi unde mergem? Şi ce facem? Şi cu ce te îmbraci? Şi cât stăm? Şi ce bem? Şi despre ce o să vorbim? Şi dacă o să intervină o tăcere mai lungă de 48 de secunde, primesc cartonaş galben, nu?

Primul sărut
Unde trebuie să fie? Când trebuie să fie? Cât trebuie să dureze? Indiferent cum o fi, trebuie să ţin minte toate astea nu?

Prima dată
Şi pe-asta trebuie s-o ţin minte, nu? Ştii că o să dau un comunicat de presă imediat după, nu? O să te superi rău când o să-ţi arunce priviri galeşe prietenii mei? Ştii că nu contează dacă-ţi place ţie, ci dacă îmi place mie, nu?

Prima aniversare
O relaţie serioasă se aniversează, da, clar. Şi trebuie să-ţi iau flori. Trandafiri roşii neapărat. Şi eventual un cadou, ca să ştii că te iubesc. Nu prea scump, că apoi crezi că te înşel. Nu trebuie să uit, nu trebuie să uit, orice aş face, nu trebuie să uit. Am uitat deja. Ce trebuia să ţin minte?

Nunta
Here comes the briiide, all fat and whiiite ta-da-da-dam-ta-da-da-da-da-daaaam. Aha! Deci aici voiai să mă aduci, vrăjitoareo!

http://deaia.wordpress.com/2006/11/17/p ... -dinainte/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 7:44 pm 
Neconectat
membru de bază

Ai uitat fraza cea mai importanta a textului ;;) , oare de ce ? :-\

Ţi-a trecut vreodată prin cap că s-ar putea ca pur şi simplu să te iubesc?

Alejandra scrie:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 8:26 pm 
GIN scrie:
Ai uitat fraza cea mai importanta a textului ;;) , oare de ce ? :-\

Ţi-a trecut vreodată prin cap că s-ar putea ca pur şi simplu să te iubesc?

Alejandra scrie:

Am scris ce mi se parea mie interesant,fraza aceea nu mi se pare...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 12:49 pm 
„A iubi înseamnă să-i dau celuilalt, cu propriul meu consimţământ, o putere infinită asupra mea. Cum de putusem contribui la propria mea servitute?” ( "Lunes de fiel" - Pascal Bruckner)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 4:21 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
„A iubi înseamnă să-i dau celuilalt, cu propriul meu consimţământ, o putere infinită asupra mea. Cum de putusem contribui la propria mea servitute?” ( "Lunes de fiel" - Pascal Bruckner)

Zambesc ...cumva in coltul gurii.... vazand un citat tocmai din cartea "Luni de fiere" a lui Pascal Bruckner la topicul intitulat "Inimi frante si vindecate". Cine a citit-o ar intelege de ce. Pentru cine nu, scriu aici un alt citat care ar explica cumva reactia mea: (din aceeasi carte):
"Nu le ranesti bine decat pe fiintele dragi, nu există nicio placere in a supara necunoscuti." =((

In rest... sper sa va mearga bine la acest capitol. ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 4:33 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:

Luminita..pt acest citat...TE IUBESC !!
Si o spun cat se poate de sincer ! Nu e ironie, nu e nimc altceva decat un simplu: te iubesc !!!

Multumesc ! @};- @};- @};-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 4:36 pm 
Neconectat
membru de bază

Adell scrie:
Zambesc ...cumva in coltul gurii.... vazand un citat tocmai din cartea "Luni de fiere" a lui Pascal Bruckner la topicul intitulat "Inimi frante si vindecate". Cine a citit-o ar intelege de ce. Pentru cine nu, scriu aici un alt citat care ar explica cumva reactia mea: (din aceeasi carte):
"Nu le ranesti bine decat pe fiintele dragi, nu există nicio placere in a supara necunoscuti."

In rest... sper sa va mearga bine la acest capitol. ;)

Adell...de tine m-am indragostit de mult... :ymblushing: :ymblushing: :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 9:00 pm 
Neconectat
nou venit

Giorgia draga,mai devreme sau mai tarziu povestea o sa se repete si cu "Fat-Frumos"!Depinde doar de ochii celui care priveste:uneori vezi un print,alteori un broscoi....Parerea mea. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 9:56 pm 
Adell scrie:
"Nu le ranesti bine decat pe fiintele dragi, nu există nicio placere in a supara necunoscuti." =((

Citindu-l pe Bruckner (ma rog,nu tot, doar "Luni de fiere", "Hotii de frumusete", "Noua dezordine amoroasa") unul se poate intelege mai bine pe el insusi "la acest capitol" si poate ca reuseste sa se "vindece" mai repede, eventual sa se imunizeze. :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 08 Noi 2010 9:58 pm 
GIN scrie:
Luminita..pt acest citat...TE IUBESC !!
Si o spun cat se poate de sincer ! Nu e ironie, nu e nimc altceva decat un simplu: te iubesc !!!

Multumesc ! @};- @};- @};-

Cu placere! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Noi 2010 2:56 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Adell scrie:

Citindu-l pe Bruckner (ma rog,nu tot, doar "Luni de fiere", "Hotii de frumusete", "Noua dezordine amoroasa") unul se poate intelege mai bine pe el insusi "la acest capitol" si poate ca reuseste sa se "vindece" mai repede, eventual sa se imunizeze. :p

Iar daca nu se vindeca (imunizeaza) macar se face mai bazat(a) la un A-Numit capitol. :wink: Teoretic macar. :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Noi 2010 4:26 pm 
Adell scrie:
Iar daca nu se vindeca (imunizeaza) macar se face mai bazat(a) la un A-Numit capitol. :wink: Teoretic macar. :))

Yeap! :D :D :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Noi 2010 8:45 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Citindu-l pe Bruckner (ma rog,nu tot, doar "Luni de fiere", "Hotii de frumusete", "Noua dezordine amoroasa") unul se poate intelege mai bine pe el insusi "la acest capitol" si poate ca reuseste sa se "vindece" mai repede, eventual sa se imunizeze

Are cineva rabdare sa-mi explice si mie pe scurt despre ce e vorba in carte ? (nu am citit...) :ymhug:

Cititnd insa aceasta fraza:
Adell scrie:
Cine a citit-o ar intelege de ce. Pentru cine nu, scriu aici un alt citat care ar explica cumva reactia mea: (din aceeasi carte):
"Nu le ranesti bine decat pe fiintele dragi, nu există nicio placere in a supara necunoscuti."

imi aduce aminte de o "vorba" din germana cine se iubeste se pocneste ! Deci...la naiba oare ii iubim exact pe cei cu care ne certam si nu putem comunica ?! :-o :-o

ciudate...paralele :-??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Noi 2010 10:42 pm 
GIN scrie:
Are cineva rabdare sa-mi explice si mie pe scurt despre ce e vorba in carte ? (nu am citit...) :ymhug:

...Poate ai vazut filmul realizat dupa aceasta carte: "Bitter Moon" (in regia lui Roman Polanski, cu Peter Coyote , Hugh Grant, si nu-mi amintesc numele actritei..).
Ca aproape intotdeauna, spun iar ca din punctul meu de vedere cartea e mult mai buna decat filmul (cu toata maiestria lui Polanski !).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 09 Noi 2010 10:46 pm 
"Ma leg mai ales de fiintele care n-au nevoie de mine si pe care deodata le inlantui prin cea mai puternica legatura. Sunt gata sa dau totul cui nu cere nimic, dar nu vreau sa cedez nimic cui asteapta totul de la celalalt." (Pascal Bruckner)

Ultima oară modificat de luminita pe Mie, 10 Noi 2010 11:07 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Noi 2010 7:56 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
...Poate ai vazut filmul realizat dupa aceasta carte: "Bitter Moon" (in regia lui Roman Polanski, cu Peter Coyote , Hugh Grant, si nu-mi amintesc numele actritei..).

Nu stiam ca este si film dar daca e cu Hugh Grant @-) o sa-l inchiriez cu prima ocazie. :) (cand am timp)

GIN scrie:
Are cineva rabdare sa-mi explice si mie pe scurt despre ce e vorba in carte ? (nu am citit...)

Bruckner este un scriitor de literatura erotica. Eu am citit doar doua dintre cartile lui... nu am ce povesti pe forum x_x ... eventual o discutie pe marginea acestora la "Cultural". :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]