Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 22 Sep 2018 3:32 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: telenovele româneşti
MesajScris: Lun, 10 Oct 2005 12:16 am 
Neconectat
Admin

În urmă cu câteva zile am primit noua grilă de toamnă a ProTV Internaţional pentru a o publica pe site. Cu ocazia asta aş vrea să vă pun 2 întrebări şi să vă invit să discutaţi subiectele. Discuţia se va derula în paralel în grupul de discuţii, o parte din mesajele scrise pe grup urmând să fie afişate în acest topic.

Prima întrebare ar fi: recepţionati ProTV Internaţional ? S-a vorbit mai demult, în grupul de discuţii, despre recepţia doar a unui post, TVRI, pe reţeaua de cablu din Elveţia. Au mai apărut alte programe româneşti în reţeaua de cablu ?

Întrebarea de mai sus se justifică şi prin faptul că există persoane care şi-au cumpărat din ţară diferite sisteme de recepţie prin satelit, putând prinde o parte sau chiar toate canalele româneşti transmise prin satelit.

A doua întrebare: ce părere aveţi despre telenovelele româneşti ? Bănuiesc că aţi avut contact cu ele şi dacă aţi deschis televizorul în timpul scurtei perioade cât aţi fost în ţară, dacă aţi fost în ultimul timp.

Mulţumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun, 10 Oct 2005 5:57 pm 
Neconectat
Admin

Ca sa spargem gheatza...

1. Nu (nici TVRI)
2. N-am avut contact, deci n-am nici o parere

:wink:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: telenovele romanesti
MesajScris: Vin, 14 Oct 2005 3:33 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,

hop si eu cu raspunsuri:
1. nu prind nici un program romanesc-la Zurich, dar am de gand sa remediez aceasta situatie.
2. nu am urmarit nici o telenovela romaneasca, dar secventele pe care le-am mai surprins cu ocazia vizitelor in tara nu mi-au suscitat prea mult interesul, deci nu am o parere prea grozava. Este posibil insa ca odata ce voi prinde aici un program romanesc sa ma uit din curiozitate si sa-mi placa.

Camelia

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: telenovele româneşti
MesajScris: Sâm, 24 Ian 2009 4:04 pm 
Buna ziua...

Eu mi-am cumparat, de vreo trei ani, din Romania, receiverul si cartela celor de la DIGI TV... Prind toate programele pe care le prind si in Romania, calitatea este ok... sunt multumita...

In ceea ce priveste subiectul "Telenovele"... eu as pune un egal intre acestea si manele. Constat, cu dezamagire, ca foarte multi actori MARI au ajuns sa joace in asemenea... (nici nu stiu cum sa le spun...) pierderi de timp... Probabil ca tot din cauza lipsei de bani... Am inteles ca aceste productii sunt finantate foarte bine...
Oricum ar fi, personal, consider ca telenovela este o alta forma de indobitocire a oamenilor. Exista o gramada de filme care merita vazute... Comerciale sau nu, avem de unde alege...
Cred ca nu e doar o "chestie de gust"... O telenovela nu are esenta, nu are subiect... are o idee - intinsa la nesfarsit....pana devine penibila... Stiti ca daca la o telenovela, compusa din 100 episoade, vezi doar episodul 1 si episodul 100, nu ai pierdut nimic? Intelegi toata "ideea"...
Cam despre asta cred eu ca e vorba....

Este deprimant ca exista televizuni care sunt "de profil", care promoveaza telenovela... asa ca... ce-ar mai fi de spus?

O seara faina va doresc... Cu stima,

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 26 Ian 2009 10:26 am 
Neconectat
tânără speranţă

Cablecom ofera TVRi, daca te abonezi la un pachet de programe suplimentar (primesti pe linga TVRi programe turcesti, croate, grecesti, etc...)

In Germania puteam urmarii amindoua; ProTV international este mai bun, comparativ cu TVRi (per ansamblu ambelele programe lasa de dorit foarte mult...)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Feb 2011 2:12 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,

am citit pe forum despre servicii de televiziune de la Dolce sau Digi(in CH).As vrea sa stiu ,daca ar fi sa aleg, care ar fi cea mai buna varianta pentru Elvetia?Semnal mai bun,calitatea imaginii,numar de programe,etc...
Am postat aici dat fiind ca s-a amintit de dolce :D

Multumesc anticipat!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 06 Feb 2011 5:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Stefan V scrie:
Buna,

am citit pe forum despre servicii de televiziune de la Dolce sau Digi(in CH).As vrea sa stiu ,daca ar fi sa aleg, care ar fi cea mai buna varianta pentru Elvetia?Semnal mai bun,calitatea imaginii,numar de programe,etc...
Am postat aici dat fiind ca s-a amintit de dolce :D

Multumesc anticipat!

Akta tv ..satelit Sirius

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]