Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 15 Oct 2019 8:10 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Viata inainte si de dupa dentist
MesajScris: Sâm, 02 Oct 2010 1:41 pm 
Off topic: da, Adelo, chiar: de abia astept sa vad ce preturi se vehiculeaza pe aici pe segmentul beauty (coafor, manichiura, pedichiura - au asa ceva aici ca eu am vazut doar podologisti?, cosmetica and stuff)???? Eu, deocamdata, nu am avut onoarea sa apelez la aceste servicii pe taramuri elvetiene so ... sunt pe langa subiect!

(cand si daca deschizi subiect pe tema, muta - te rog - si off topicul meu. Multumesc!)

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Caut o firma de curatenie in Zurich
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 2:44 pm 
@Adell
Surprinzator, eu am fost multumita! Sunt constienta ca nu mai arat ca la 20 de ani (pe vremea aia nici nu ma prea tundeam, aveam plete :D ).. :ymdaydream: :(( In tot cazul: se pare ca aici femeile se tund (toate) la acelasi coafor :)) Scurt, sport...err, cam cum se tund la noi femeile de peste 50 de ani.
Dar hai sa deschidem thread separat :)

@Princess
That is OCD...you're just in denial :lol: (glumesc :p )

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Hairstyling-Coaforul elvetian: unde ne tundem fetelor?
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 2:51 pm 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Nu ma mira chiar asa de mult...doar suntem in Elvetia! :mrgreen:

Exagerarile se pot vedea si la alte servicii: pt. un tuns plus spalat, 95 fr. Nice. :ymapplause: Dar in cazul asta chiar nu ai cum sa o faci tu singur.. :D

Aici nu e exagerat, este normal- de pret zic. :) Dar macar de as fi multumita. De la coaforul elvetian ies de fiecare data pachet de nervi. In Elvetia se taie par si atat ! Eu nu stiu ce invata "coafezele/zii" si "stilistele/stii" in cei 3 ani de pregatire profesionala? (ma autocenzurez X( )

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Hairstyling-Coaforul elvetian: unde ne tundem fetelor?
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 3:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am parul ondulat, uscat, gras la radacina (asta probabil din cauza schimbarilor din ultimul timp: alimentatie, vreme etc), isi schimba nuanta in fiecare anotimp si ma enerveaza ca trebuie sa stau cu 'intinzatorul' dupa mine, oriunde ma duc :niak: . Nu folosesc placa de par ca nu vreau sa il distrug si chiar nu are rost sa il intind cu placa, dar folosesc un aparat care usuca si intinde parul in acelasi timp. Oricum caldura placii sau a altui aparat face rau parului.
Multe persoane ma intreaba de ce nu tin parul liber, de ce il intind etc. Si eu raspund- pentru ca ma enerveaza!
In primul rand nu-mi place sa vad par pe haine sau pe jos si il tin in coada tot timpul, doar seara il desprind si nu-mi place sa ma uit in oglinda din 10 in 10 minute sa vad daca nu cumva vreun fir de par s-a ondulat.
In Wohlen (unde locuiesc momentan), am fost cu o fata la un coafor (dar nu stiu daca era de lux sau obisnuit, eu cred ca nu avea nimic special decat o sefa bronzata artificial care era imbracata vulgar si care se uita urat la mine pentru ca vorbeam cu fata respectiva in engleza) si pentru o tunsoare normala, fara spalat, fara altceva decat tuns, a platit 50chf dar a tuns-o o tipa care era in training.
Am intrebat de curiozitate cand costa normal, fara sa fiu tunsa de novice si mi s-a spus 100chf :ymsick: .
Avand parul dificil si nestiind germana (deocamdata) cred ca as injura de mama focului daca m-as duce sa ma tunda aiurea pentru 100chf.
Parul meu creste repede si isi pierde forma repede, la 2 luni deja imi vine sa ma tund singura.
Am avut noroc ca am fost in Italia in urma cu 3 saptamani si m-am tuns acolo, mai ieftin, dar cine stie cand o sa merg iar :( .
Nu-mi convine sa dau 100chf pe un tuns dar nici 50chf pentru un tuns la novice care sa faca ce vrea cu parul meu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 3:24 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu merg cam de 3 ori pe an la Dessange si imi fac absolut totul ,taiat ,coafat ,tratament cateodata si culoarea si platesc in general intre 250-300 dar dupa parul meu e super .Acum mi am luat un nou tratament super adevarat adica dupa cateva aplicatii se vede foarte bine eficacitatea http://www.sante-cheveux.ch/bioxsine-an ... e-cheveux/ se cheama Bioxsine ....este destul de accesibil pretul .....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 4:21 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cat am stat in Elvetia germana, am fost multumita doar de o coafeza de origine italiana. Am ajuns aici cu o tunsoare oribila, facuta de o fata la scoala de coafeze. In Ticino sunt multumita. M-am dus cu o fotografie a Nenei http://www.vipsundpromis.com/wp-content ... 0/nena.jpg si m-a tuns de puteam trece drept sosie.

Princessduck, am trecut si eu prin faza gras&uscat; m-au ajutat produsele de aici http://shopch.basler-haarkosmetik.de/index.php
Intinzatorul il poti pune in cutie in aceasta perioada, pentru ca umiditatea e asa de mare, incat parul sta cum vrea el. :niak:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 4:24 pm 
Maica mea, doamnelor, m-ați omorât cu prețurile!
Eu, de când sunt pe meleaguri marmotiene, nu am apelat la ele pentru tuns/ras/frezat! :)

Din păcate, am văzut dezastrul provocat, în repetate rânduri și de diferiți prestatori, pe capul consortului... Soluția pentru el a fost că am achziționat un aparat și îl tund eu. Economisim bani și timp, zic eu....

Personal, ultima oara m-am tuns în Franța ...cu 39 de euro... tuns, spălat și vopsit. Am ieșit de acolo, ca de la hairstylist... respectiv, super mulțumită și cu o freză șuie ...așa cum îmi place mie... Eu, dacă ar fi după capul meu, aș rade tot.... Dar mi-e că mă aruncă ăștia direct la groapa cu nebuni...

În fine...așa ca fapt divers...dacă un spălat de câine costă 120 de chf (nu include freză sau mai știu eu ce, și iese ca ceapa de acolo), nu mă mai miră prețurile la coafor.

So, acestea fiind spuse...rămân mereu alternativele... Germania, Franța, Italia... nuuuu? :)

O seară faină!

PS: Produsele BASLER sunt geniale. Eu am de la ei șampon... e drept, luat din Franța... 50 de euro bidonul de 5 L... dar este super ok!

Ultima oară modificat de AbraMack pe Lun, 18 Oct 2010 4:25 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 4:25 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu platesc 59 de franci (plus bacsisul, evident)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 4:26 pm 
Neconectat
membru de bază

Da de ce doar: .."unde ne tundem fetelor ?" :-\ :-\

Barbatii nu folosesc asemenea "servicii" ??
M-ar interesa unde si cum "experimenteaza " (si) ei , nu de alta dar am 3 urmasi ai lui Adam acasa :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 4:37 pm 
Neconectat
Admin

GIN scrie:
Da de ce doar: .."unde ne tundem fetelor ?" :-\ :-\

Barbatii nu folosesc asemenea "servicii" ??
M-ar interesa unde si cum "experimenteaza " (si) ei , nu de alta dar am 3 urmasi ai lui Adam acasa :D

Of Giorgia ce ma iei la bani marunti. ;;) (titlul este de mine pus)
Pe barbati ii tundem noi, fetele. Si la propriu si la figurat. :) De tot.

So, nu am nimic impotriva sa scrie si baietii unde isi fac podoaba capilara. Va rog.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 5:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Acasa, o data la 3 saptamani, costul pe perioada a foarte multi ani este de vreo 140 CHF care i-am dat pe o masina de tuns "ciumeaga".

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 6:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Raducu, eu banii aia i-am dat pe aparatul de epilat (era oferta). Asa ca, fiecare cu ce-i trebuie. :hoo:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 6:53 pm 
@Abra,
Da, sunt niste preturi pe aici..(pt. doamne)
Pe fiu-meu il tund tot la coafor si costa 20 de fr. L-am mai tuns si eu cand era mai mic..dar acum mai bine ma abtin :mrgreen: Pt. barbati nu stiu ce sa zic, ca nu-i cer sotului meu chitanta (parca 40 fr totusi). Dar am fost multumita de cum s-a tuns pana acum.
Momentan gasesc serviciile O.K., insa preturile..si cand ma gandesc ca ma stresam daca sa las sau nu bacsis, la care sotul meu "la preturile astea?" :o
In partea germana nu se lasa bacsis, poate doar la practicanti si numai daca esti f. multumit.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 7:06 pm 
LeDix scrie:
Eu platesc 59 de franci (plus bacsisul, evident)

Sotul meu a avut tentativa sa lase bacsis, insa tipa a refuzat ! O:-) Corectitudinea intruchipata. Am mai intrebat doua elvetience si au spus ca nu prea se practica. Nu stiu ce sa mai cred.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 7:40 pm 
Nici în Franța nu se lasă bacșiș... O fi ca la italieni, la restaurant: bacșișul inclus în preț!?! :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 9:20 pm 
Nici în Franța nu se lasă bacșiș... O fi ca la italieni, la restaurant: bacșișul inclus în preț!?!
Draga Abra,
Aici, la intrebarile astea "retorice", m-as fi asteptat sa apara alde GIN...Nu sa-mi tina mie teoria chibritului cum ca ce morala si mentalitate dubioase avem noi romanii..(sa arunce primul piatra cel care..)
In fine, de unde nu e...nici Dumnezeu nu cere.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 18 Oct 2010 10:33 pm 
Heheh...Lemon_Cake...

Nu am prea inteles eu ce si cum insa in Italia, chiar asa e... Si cred ca si pe la alte restaurante... Exista un procent din pret care reprezinta bacsisul ospatarului... este inclus in chitanta!
Drept e ca la subiectul de fata, respectiv coafor, nu stiu cum mere treaba... Nu am folosit. Insa in Franta si eu am vrut sa las o nimica toata, sa fac pretul rotund... si tipa a insistat sa imi iau banutul inapoi... Sunt convinsa ca nu din cauza ca se dadea lezata. ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Oct 2010 4:30 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Nici în Franța nu se lasă bacșiș... O fi ca la italieni, la restaurant: bacșișul inclus în preț!?!
Draga Abra,
Aici, la intrebarile astea "retorice", m-as fi asteptat sa apara alde GIN...Nu sa-mi tina mie teoria chibritului cum ca ce morala si mentalitate dubioase avem noi romanii..(sa arunce primul piatra cel care..)
In fine, de unde nu e...nici Dumnezeu nu cere.

=)) =)) =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Oct 2010 8:41 am 
Neconectat
Admin

Io am avut un coafor bestial in Lucerna (cine vrea adresa, sa-mi spuna) si acum am unul foarte fain in Laufen. Amandoi insa sunt cam scumpi. Eu merg cam de 4 ori pe an la coafor si platesc de fiecare data platesc in jur de 200 de franci cu vopsit, tuns, tot tacamul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Oct 2010 10:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sincer eu as scoate bani multi pentru par l-am avut lung tot timpul si imi place sa am grija de el in schimb anul trecut prin ianuarie am facut o prostie il aveam foarte lung si mi-am facut un permanent ca vroiam bucle ,intradevar era foarte frumos rezultatul dar dupa cateva luni plangeam cand vedeam ca se arde si incepe a cade ,acum si a mai revenit dar totusi cred ca imi mai trebuie un an ca sa fie cum a fost :(( :(( :(( :(( :((

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Oct 2010 12:24 pm 
simonabulgaru scrie:
Sincer eu as scoate bani multi pentru par l-am avut lung tot timpul si imi place sa am grija de el in schimb anul trecut prin ianuarie am facut o prostie il aveam foarte lung si mi-am facut un permanent ca vroiam bucle ,intradevar era foarte frumos rezultatul dar dupa cateva luni plangeam cand vedeam ca se arde si incepe a cade ,acum si a mai revenit dar totusi cred ca imi mai trebuie un an ca sa fie cum a fost :(( :(( :(( :(( :((

I've been there, done that :(( O mare prostie, permanentul!!! Din pacate parul meu nu mai este la fel de frumos de-atunci. S-a dus demult tot permanentul si totusi...nu stiu sa explic fenomenul. :((
Asa ca, aviz amatoarelor, daca nu sunteti crete sau "buclate" natural... :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Oct 2010 12:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

eu il vroiam stil nicole kidman :)) :)) :)) :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Oct 2010 1:14 pm 
unde ne tundem fetelor?

hmmmmm
pe sistemul: unde au femeile parul cret? (in Africa)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 19 Oct 2010 9:41 pm 
Neconectat
nou venit

in Elvetia niciodata!
nu numai ca mi-a abuzat rabdarea (2 hr!!!) mi-a abuzat si capul in ordinea: spalat, intins si apoi taiat...rezultatul a fost dezastruos b-( ...si nu neaparat imediat, a doua zi dupa ce l-am spalat...imi venea sa plang de fiecare data cand treceam pe langa oglinda...si cand imi aminteam pretul: 110CHF ma enervam...lectie invatata, de atunci tuns in Franta...intre 30-50Eu, foarte multumita :-)))
Nu zic, am eu par naravas, dar nici baietica ala nu stia ce face...salonul se cheama ceva cu "Art"...arta de a ma face sa nu mai pun piciorul in saloanele elvetiene [-x !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 20 Oct 2010 7:39 am 
Neconectat
Admin

Sa aranjezi un par semilung cred ca este piatra de incercare pentru coafori. (aici se adauga si mofturile mele, deh asa-mi trebuie daca vreau mereu schimbare :-ss ) Pe scurt: dupa cateva vizite la coaforul elvetian -total esuate- m-am gandit sa le intreb pe colegele, amicele mele elvetience. Greseala: Trebuia sa ma uit intai la ele si apoi sa le intreb. :ymsick:
Acum am cateva cunostinte rusoaice care m-au pus pe drumul cel bun. Datorita lor mi-am gasit si stilist fain si cosmeticiana, tot ce vrei in domeniul beauty. Deci mergeti cu incredere dupa sfaturile lor. :)
Va pot lasa ceva adrese dar sunt departe de lumea dezlantuita....nu in Africa nici in Peru ori Croatia :ymblushing: ... doar, undeva in kanton Schwyz. Daca vreti - numai scrieti.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]