Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 23 Sep 2018 11:31 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Valabilitatea pasapoartelor ro creste la 10 ani
MesajScris: Dum, 22 Ian 2006 10:52 am 
Neconectat
Admin

"Incepand din 29 ianuarie, pasapoartele vor fi valabile pana la zece ani.

Asa prevede noua lege privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, care va intra in vigoare la acea data. "Romanii care detin deja documente de calatorie trebuie sa stie insa ca si le pot schimba cu cele noi numai atunci cand valabilitatea acestora va expira. Atentie insa! Romanii care calatoresc in statele Uniunii Europene trebuie sa isi preschimbe pasapoartele cu minimum sase luni inainte de data expirarii", sustin repezentantii Directiei Generale de Pasapoarte.
Potrivit noii legi, valabilitatea pasapoartelor simple va fi de:
- 3 ani pentru copiii care nu au implinit inca 14 ani. Acestia vor fi inscrisi pe pasaportul unuia sau al ambilor parinti, deoarece, potrivit legii, pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali. Copiilor sub 14 ani nu li se pot elibera pasapoarte individuale decat in situatii speciale: tratament medical in strainatate, calatorii de studii (demonstrate prin documente) sau, in cazul unui divort, numai dupa ce neintelegerile familiale sunt rezolvate de catre instanta. De asemenea, pentru copii se pot elibera pasapoarte cu valabilitate mai mica de trei ani, numai la cererea parintilor;
- 5 ani pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14 si 25 ani;
-10 ani pentru cei care au implinit 25 ani."

Sursa: http://www.evenimentulzilei.ro/evenimen ... acd05b7f3f

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valabilitatea pasapoartelor ro creste la 10 ani
MesajScris: Lun, 23 Ian 2006 2:57 pm 
Neconectat
Admin

Adell scrie:
Copiilor sub 14 ani nu li se pot elibera pasapoarte individuale decat in situatii speciale: tratament medical in strainatate, calatorii de studii (demonstrate prin documente) sau, in cazul unui divort, numai dupa ce neintelegerile familiale sunt rezolvate de catre instanta. De asemenea, pentru copii se pot elibera pasapoarte cu valabilitate mai mica de trei ani, numai la cererea parintilor;

Interesant. Pana una alta copilul nostru are pasaport cu aceeasi valabilitate cu noi si nici nu studiaza, nici nu-i bolnav, nici nu-i cu single mutter.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Valabilitatea pasapoartelor ro creste la 10 ani
MesajScris: Lun, 23 Ian 2006 11:14 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
Adell scrie:
Copiilor sub 14 ani nu li se pot elibera pasapoarte individuale decat in situatii speciale: tratament medical in strainatate, calatorii de studii (demonstrate prin documente) sau, in cazul unui divort, numai dupa ce neintelegerile familiale sunt rezolvate de catre instanta. De asemenea, pentru copii se pot elibera pasapoarte cu valabilitate mai mica de trei ani, numai la cererea parintilor;

Interesant. Pana una alta copilul nostru are pasaport cu aceeasi valabilitate cu noi si nici nu studiaza, nici nu-i bolnav, nici nu-i cu single mutter.

Si tzake al meu are pasaport individual iar cand l-am facut eram casatoriti. La Consulat ne-au spus ca toti putzanii primesc pasaport individual si ca nu mai pot fi inscrisi in cel al mamei... La fiecare drum in Ro insa trebuie procura de la partea care nu calatoreste - mama trebuie sa-mi faca mie (88 ChF) cand plec eu in Romania iar eu trebuie sa-i fac mamei (din nou 88 ChF) cand merge ea acolo...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]