Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 20 Sep 2019 12:59 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 313 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Citatul zilei...
MesajScris: Mar, 06 Sep 2011 5:26 pm 
Nu cumva e un pic teribilist? Si....casatorit? :lol: 8-} (Pascal Bruckner)

"When two people are under the influence of the most violent, most insane, most delusive, and most transient of passions, they are required to swear that they will remain in that excited, abnormal, and exhausting condition continuously until death do them part." ~G.B. Shaw, Getting Married, 1908

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Sep 2011 5:34 pm 
Mie mi-ar place să cred că E CHIAR AȘA, cum scrie... :p
Că a gustat din toate și că nu i-a păsat vreodată de moralitate sau societate sau... nah...

Anarchy!!!!

Numesc inocenţa această boală a individualismului care constă în a vrea să scapi de consecinţele actelor tale, această tentativă de a te bucura de beneficiile libertăţii fără a suporta nici unul din inconvenientele sale.

Pascal Bruckner în Tentaţia inocenţei

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 07 Sep 2011 7:52 pm 
"...adevărata întrebare, aceea care în societăţile religioase de altădată era: ”Există o viaţă după moarte?” e acum „Există o viaţă înainte de moarte?”, adică dacă am trăit ceva bogat, intens, generos înainte de ultima zi....." - Bruckner in interviul acordat "Catavencilor"

Si tot de acolo :

"PB : Numele majorităţii şefilor de stat europeni nu sînt cunoscute. Intrarea în democraţia autentică aduce anonimatul progresiv al marilor figuri politice. Cunoaşteţi numele preşedintelui Elveţiei?

CT: Nu...

PB: Nici eu...Cu toate acestea Elveţia este o democraţie exemplară. Există multe ţări ai căror conducători sînt necunoscuţi, dar aceasta este o dovadă de bună sănătate..
."

http://www.catavencii.ro/Pascal-bruckne ... 0_352.html

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 07 Sep 2011 8:18 pm 

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Oct 2011 11:05 am 
"Credimi, i cellulari sono l'unica cosa che gli uomini sono fieri d'avere piccolo!"- Luciana Littizzetto
("Crede-ma, mobilu' e singurul lucru de care barbatii sunt mândri ca-l au mic" :mrgreen: )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Oct 2011 8:20 am 
Neconectat
Admin

Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa. Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.
(Luciano De Crescenzo)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Oct 2011 10:45 am 
Neconectat
membru de bază

Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.

Gabriel Jose Garcia Marquez

G.I.N.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Oct 2011 8:38 am 
Neconectat
Admin

Delicious autumn! My very soul is wedded to it, and if I were a bird I would fly about the earth seeking the successive autumns. George Eliot

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Oct 2011 4:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu e un citat, dar o explicatie pentru cei ce lasa ochiii in jos...

Priveste !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Oct 2011 10:45 am 
Neconectat
membru de bază

"Dintr-o seminta de grau nu poate iesi orz.
Dintr-o boaba de mazare nu poate iesi fasole.
Asa ca omul va culege mereu doar ceea ce a semanat."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Oct 2011 4:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

"Iarna nu-i ca vara"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Oct 2011 7:58 pm 
"Tinerii de azi, batranii de maine."

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 21 Oct 2011 7:11 am 
Neconectat
membru de bază

"Cand indoiala cade peste om, precum o ploaie torentiala, fapta e singura ce poate oferi un adapost, precum umbrela. "

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 21 Oct 2011 11:44 pm 
"On ne naît pas femme, on le devient." Simone de Beauvoir, « Le deuxième sexe »

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 22 Oct 2011 4:43 pm 
„Să fii creat ca puterea ta de muncă s-o închini agonisirii hranei zilnice, să-ţi iroseşti timpul destinat vieţii pentru menţinerea trupului supus morţii. Ar fi trebuit ca tot ce ţi s-a dat mai bun, mai frumos – viaţa – să fie sortită făuririi operelor de artă, închinată ştiinţei, binelui, frumosului, adevărului, omul însuşi devenind creatorul vieţii lui”

Urmuz

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 22 Oct 2011 4:44 pm 
Neconectat
membru de bază

"Trebuie sa fii indragostit de ceea ce faci."

-Roger Martin Du Grad

Ultima oară modificat de Giorgia pe Dum, 23 Oct 2011 4:09 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 22 Oct 2011 10:03 pm 
"I have noticed even people who claim everything is predestined, and that we can do nothing to change it, look before they cross the road."
Stephen Hawking

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Oct 2011 7:25 pm 
"Caci intr-o economie de ansamblu a binelui, binele pe care il faci, imitat de altul, se intoarce asupra ta sau, cel putin, are sanse sa se intoarca, asa cum mitocania si badarania practicate la scena deschisa devin, prin intoarcerea si multiplicarea gestului, o stare generala a societatii. Fiecare la locul lui se va cazni sa-i chinuie pe ceilalti asa cum ceilalti au facut-o cu el. Deocamdata romanii nu au in comun decat negativul (suma gesturilor prin care ei se umilesc si se agreseaza in mod reciproc), in vreme ce elementul comunitar, care se naste din doza de comportament ce trece dincolo de interesul strict al fiecaruia si il are in vedere pe altul si interesul lui, lipseste aproape complet. " Gabriel Liiceanu, "Scrisori catre fiul meu"

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Oct 2011 7:31 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
"Caci intr-o economie de ansamblu a binelui, binele pe care il faci, imitat de altul, se intoarce asupra ta sau, cel putin, are sanse sa se intoarca, asa cum mitocania si badarania practicate la scena deschisa devin, prin intoarcerea si multiplicarea gestului, o stare generala a societatii. Fiecare la locul lui se va cazni sa-i chinuie pe ceilalti asa cum ceilalti au facut-o cu el. Deocamdata romanii nu au in comun decat negativul (suma gesturilor prin care ei se umilesc si se agreseaza in mod reciproc), in vreme ce elementul comunitar, care se naste din doza de comportament ce trece dincolo de interesul strict al fiecaruia si il are in vedere pe altul si interesul lui, lipseste aproape complet. " Gabriel Liiceanu, "Scrisori catre fiul meu"

Cautam demult ceva asemanator, multumesc pt....telepatie :) ( daca o exista )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Oct 2011 10:38 pm 
GIN scrie:
lemon_cake scrie:
Cautam demult ceva asemanator, multumesc pt....telepatie :) ( daca o exista )

Cu placere. Telepatia..in general? Probabil ca exista. (dar asta sigur e off topic) :)

Acelasi Gabriel Liiceanu:
"M-am tot gandit in ultima vreme, de ce te tot tulbur eu cu scrisorile mele de la Cercul Polar?"
"Te-ai intors de fiecare data fericit in arena ta de la celalat capat al lumii, acolo unde ai muncit enorm ca sa iti iasa cele mai frumoase tumbe si unde oamenii, cand vor sa comunice, nu isi arata unii altora coltii si ghearele.
De ce iti scriu atunci despre cartierele copilariei mele? In niciun caz pentru ca as vrea sa te trag indarat, catre ursii badarani din tara copilariei tale. Iti scriu doar ca sa stii ca eu am incercat sa fiu un urs bine-crescut (...) Am o teribila nevoie sa stii asta. Au existat candva si aici, si inca mai exista, ursi courtois."

Later edit: tot din "Scrisori catre fiul meu", 2008

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Vin, 28 Oct 2011 10:17 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 28 Oct 2011 8:28 am 
Neconectat
Admin

Cine rade la urma, rade mai bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 28 Oct 2011 10:11 am 
"Asadar, cine sunt eu? Cel din testele de personalitate? Dar ele nu fac decat sa ma decupeze-n diapozitive subtiri. In momente diferite, dupa ele, am personalitati diferite. Interiorul nostru nu e insa un album de fotografii. Noi nu suntem obiecte, ci procese. Eu sunt, in cele din urma, cautarea mea de sine. Exist pentru ca ma caut pe mine insumi. Nu ma caut ca sa ma gasesc: faptul ca ma caut pe mine insumi este semnul ca deja m-am gasit." Mircea Cartarescu, "De ce iubim femeile"

''Tot ce te scoate din rutina vietii tale reale iti arata ca traind fara reflectie despre tine insuti, te duci de fapt in jos pe un tobogan de senzatii, satisfactii, imagini, barfe, obiecte, minciuna si stralucire, tot mai departe de nucleul viu al fiintei tale." MC, "De ce iubim femeile"

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 28 Oct 2011 12:00 pm 
Neconectat
membru de bază

"Nu deschideti cutia Pandorei pentru ca este posibil ca in ea sa aflati fericirea" C.B

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 31 Oct 2011 12:25 pm 
lemon_cake scrie:
"Asadar, cine sunt eu? Cel din testele de personalitate? Dar ele nu fac decat sa ma decupeze-n diapozitive subtiri. In momente diferite, dupa ele, am personalitati diferite. Interiorul nostru nu e insa un album de fotografii. Noi nu suntem obiecte, ci procese. Eu sunt, in cele din urma, cautarea mea de sine. Exist pentru ca ma caut pe mine insumi. Nu ma caut ca sa ma gasesc: faptul ca ma caut pe mine insumi este semnul ca deja m-am gasit." Mircea Cartarescu, "De ce iubim femeile"

''Tot ce te scoate din rutina vietii tale reale iti arata ca traind fara reflectie despre tine insuti, te duci de fapt in jos pe un tobogan de senzatii, satisfactii, imagini, barfe, obiecte, minciuna si stralucire, tot mai departe de nucleul viu al fiintei tale." MC, "De ce iubim femeile"

e atat de profund omu', ca m-a luat cu transpiratii pe sira spinarii....
apa e uda.... cerul e albastru.... iarba e verde..... fleosc... curge apa-n beci =))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 31 Oct 2011 1:34 pm 
Nope! Fiica-mea zice ca "Ceru-i verde, iarba-i albastra, totu'i bine si frumos in viata noastra"..., si io o cred. :D :D :D

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 313 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Următorul

Ora este UTC [ DST ]