Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 13 Dec 2018 3:19 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Aforisme
MesajScris: Mie, 12 Apr 2006 11:40 am 
Neconectat
nou venit

"Ciinele intra uneori in biserica, dar nici biserica nu se spurca, nici ciinele nu se sfinteste" (Proverb romanesc)... Dar iata in continuare citeva cugetari, tot atitea invitatii la reflexie:

"Ciinii au toate virtutile omului, mai putin defectele sale"(Lord Byron)

"Cine spera in minuni, sa-si intareasca credinta"(Goethe)

"Inima cu bataile ei aplauda existenta"(Lucian Blaga)

"Vinul rosu e bun pentru femei, mai ales cind il beau barbatii" (Michelangelo)

"Lumea ste atit de plina de imbecili si de nebni, incit nu e deloc nevoie sa-i cauti la balamuc"(Goethe)

"Poporul nostru a crezut ca dracul, fiind barbat, nu poate fi destul de rau. Si atunci a creat pe mama dracului!"(Nicolae Iorga)

"Daca ne-am vedea o singura clipa cu ochii cu care ne vad altii, am disparea pe loc."(Emil Cioran)

"O mama buna valoreaza cit 100 de profesori"(J.F.Herbart)

"Dumnezeu nu vorbeste corect gramatical"(Martin Luther)

"Cu penele altuia te poti impodobi, dar nu poti zbura"(Lucian Blaga)

"Ce cistiga aceia care mint? Ca nu sint crezuti nici cind spun adevarul" (Aristotel)

"Cine ii ajuta pe saraci, Il imprumuta pe Dumnezeu" (Biblia)

"Nu ne marturisim micile defecte decit ca sa-i convingem pe altii ca n-avem defecte mari" (La Rochefoucauld) ...dar citeste si asta:

"In mine salasuiesc toate viciile, si inca in ce mai inalt grad: si invidia, si interesul, si zgircenia, si voluptatea, si vanitatea, si ambitia, si murdaria, si rautatea. Nu, rautate nu e, dar in schimb sint minia, prefacatoria, fatarnicia"(Lev Tolstoi)

"Ajutorul international este un sistem de a stringe bani de la oamenii saraci din Tarile bogate si de a-i da oamenilor bogati din Tarile sarace"(Lordul Bauer, economist englez)

"Succesele mele si toate faptele bune pe care le-am facut, le datorez mamei mele" (Napoleon Bonaparte)

"Unde sint cei care nu mai sint?"(Radu Gyr, poet mort in puscariile comuniste)

"Spune-mi cine te admira si-ti spun cine esti"(Saint-Beuve)

"Vinul este de la Dumnezeu, dar betia este de la Diavol" (Sf. Ioan Gura de Aur)

"Trei pahare de vin te fac sa inelegi o doctrina profunda" (Proverb chinezesc)

"Cu banii pe care ii cheltuiesti cu un singur viciu, hranesti doi copii" (Benjamin Franklin)

"Ce ste frumusetea? Sa lasam aceasta intrebare pe seama orbilor" (Aristotel)

"Omul care respinge societatea este sau animal, sa inger" (Sf. Augustin)

"Avem trei prieteni siguri: tatal, mama si femea credincioasa" (Proverb rusesc)

"Universul ma tulbura si nu pot crede ca acest ceasornic n-are si ceasornicar" (Voltaire)

2Avem toti destula tarie ca sa induram nenorocirile altora"(La Rochefoucauld)

"Eu vreau sa fiu fratele omului alb, nu cumnatul lui2 (Martin Luther King)

"Nu va fi nici o criza internationala saptamina viitoare. Agenda mea e deja plina2 (Henry Kissinger)

"Vinul este cea mai buna, mai nobila si mai sanatoasa bautura a tuturor timpurilor. El produce o excitare cerebrala manifestata in sfera inteligenei, inspiratiei si afectiunii"(Louis Pasteur)

"Principalul avantaj al celebritaii este ca atunci cind plictisesti lumea a o petrecere, oamenii cred ca e vina lor" (Henry Kissinger)

"Un popor este ocolul pe care il da natura pentru a ajunge la 6-7 oameni mari" (Fr. Nietzche)

"Islamul se va prabusi atunci cind un om va pasi pe lampa noptii"; ... adica Luna (Profetul Mahomed)

"Aceasta este cea mai mare saptamina din Istorie de la Facerea Lumii" (Richard Nixon, in discursul de "Bun venit" rostit in onoarea primilor oameni care au pus piciorul pe Luna, 24 iulie 1969)

"Barbatii intra in politica doar ca efect al unei casnicii nefericite"(C. Northcote Parkinson, scriitor englez)

"Teleiziunea a facut dictatura imposibila si democratia insuportabila" (Shimon Peres)

"Nu cred ca o prostituata e mai imorala decit o nevasta, dar ambele fac acelasi lucru"(Printul Philip, sotul Reginei Elisabeta a II-a)

"Un politician care se plinge de presa este ca un capitan de vas care se plinge de mare" (Enoch Powell, om politic englez)

"Un avocat poate fura cu servieta lui mai mult decit 100 de gangstri cu armele" (Mario Puzzo, in "Nasul")

"Voi avea mai multe de spus cind voi fi mort" (Edwin Arlington Robinson, poet american)

"Trupul si sufletul stiu ce sa faca in acea lume intunecata in care pina si zeii ar rataci drumul"(Theodore Roethke, poet american)

"Atunci cind ai un copil esti un parinte. Atunci cind ai doi, esti un arbitru" (David Forst, scriitor si moderator de televiziune englez)

"O moarte e o tragedie, un milion de morti e o statistica" (I.V.Stalin)

"Nu exista oratori mai mari decit aceia ai adevarului rostit cu indignare"(Victor Hugo) ...

...si pentru ca Voltaire ne avertizeaza, spunind:"Vrei sa plictisesti pe cineva? Spune-i tot ce stii", ma oresc aici!

Florin

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm, 15 Apr 2006 12:09 am 
Neconectat
nou venit

:gg: tare! :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ]