Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 24 Oct 2017 1:18 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mănânc, deci exist!
MesajScris: Mie, 18 Aug 2010 1:29 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pavel scrie:
sa presupunem daca vindeam carne de porc, vita etc, litrii buni de tuica, pun pariu ca erai primul la cumparat...

Yamyy,carne... si tuica..., uaau ce petrecere mai iesea. Adaugam la asta si putina muzica si gata cheful.

\:D/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Aug 2010 1:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
Pavel scrie:
sa presupunem daca vindeam carne de porc, vita etc, litrii buni de tuica, pun pariu ca erai primul la cumparat...

Yamyy,carne... si tuica..., uaau ce petrecere mai iesea. Adaugam la asta si putina muzica si gata cheful.

http://www.youtube.com/watch?v=_l_q_1NgjDI

Mai ales daca prunele erau stoarse prin storcatorul samson si magnetofonul legat la cristalul de turmalina.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Aug 2010 3:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

De cate ori iese galceava pe un forum nu imi pot scoate melodia asta din minte :D

http://www.youtube.com/watch?v=u_NzXKMr1Kk

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Aug 2010 3:49 pm 
Marian Badut scrie:

:) :) :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Aug 2010 5:13 pm 
Pavel scrie:
chiar nu ii mai inteleg pe romani...

No Comment

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Aug 2010 12:39 am 
Neconectat
Admin

Citat:
The roughly 3.4 mil­lion-year-old bones are the first ev­i­dence that the an­ces­tral spe­cies Aus­tra­lo­pi­th­e­cus afaren­sis, to which the famed “Lucy” fos­sil be­longed, used stone tools and ate meat, said the re­search­ers.

http://www.world-science.net/othernews/100811_afarensis

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Aug 2010 2:01 am 
Amintindu-mi preferintele alimentare exprimate de cativa in acest topic, m-am gandit ca informatia de mai jos ar putea fi utila:

In data de 8 septembrie a.c., la Berlin va avea loc inaugurarea restaurantului "Flime". Campania publicitara este axata pe ideea ca acest restaurant este inspirat de canibalismul compasional al tribului Waricaca din Brazilia.

"A manca inseamna mai mult decat a potoli foamea. Noi vedem ospatarea ca un act spiritual prin care spiritul si forta creaturii consumate sunt daruite oaspetilor".-scrie pe pagina "wari cuisine" de pe site-ul acestui restaurant.(http://flime-restaurante.com/ )

Potentialii clienti sunt rugati sa completeze un modul cu date personale si diverse detalii despre starea de sanatate (interventii chirurgicale, obiceiuri alimentare,consum de tutun si alcool, boli cronice.
La versiunea in lb. germana a site-ului este si rubrica JOBS; se cauta:

-tolerante küchenhilfe
-aufgeschlossenen Chirurg
(?!?)
Rezervarile se fac online, la adresa de mail specificata pe site.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 11:08 am 
La partea în care ți se cere să li te alături, am găsit asta:

"After the medical check, you can decide which body part you want to donate"

... Mă gândeam, săltăreț, că aș știi ce le pot oferii din mine... S-ar sătura un an întreg! TOȚI!

Mă întreb cum poate funcționa așa ceva, LEGAL! Canibali, auzi, domn'e! :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 1:46 pm 
Neconectat
Admin

Relaxati-va, e o simpla campanie publicitara.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 3:44 pm 
AbraMack scrie:
Mă întreb cum poate funcționa așa ceva, LEGAL!

Abra, exista mai multe indeletniciri nu tocmai legale (cersetoria, prostitutia, etc) care functioneaza bine-mersi cu acordul tacit si sub obladuirea comunitatii. ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 3:57 pm 
Soterro scrie:
Relaxati-va...!

Daca atentionarea este pentru Abra si pentru mine, te asigur ca suntem foarte relaxate! :)

Informatia pe care am postat-o a avut ca obiectiv semnalarea deschiderii unui restaurant cu specific pentru cei care au declarat acest tip de preferinta alimentara in ideea de a “prinde” promotiile (care cu siguranta vor fi interesante in primele zile @-) ), cat si a job-urilor care, in opinia mea vor fi platite cu salarii peste medie pentru posturile respective.

Abra nu a facut altceva decat sa intrezareasca o posibilitate rapida de a scapa de kilogramele in plus fara diete drastice si avand satisfactia morala de a contribui la cunoasterea culturii Waricaca pe vechiul continent. :)

OBSERVATIE:
In contextul acesta, faptul ca restaurantul cu acest specific se va deschide in Germania nu mi se pare absolut deloc intamplator: in toamna, Bundestag-ul va dezbate propunerea unui parlamentar german (al carui nume nu mi-l amintesc momentan) in legatura cu marirea contributiilor pentru asigurarile de sanatate la persoanele supraponderale. :ymdevil:

Soterro scrie:
.... e o simpla campanie publicitara.

...Cunosc o alta campanie publicitara care s-a lasat cu lapidarea initiatorului. Imi pare rau pentru Pavel. :ymsigh:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 4:14 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
AbraMack scrie:
Mă întreb cum poate funcționa așa ceva, LEGAL!

Abra, exista mai multe indeletniciri nu tocmai legale (cersetoria, prostitutia, etc) care functioneaza bine-mersi cu acordul tacit si sub obladuirea comunitatii. ;)

Prostitutia este foarte legala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 4:43 pm 
Shorrick scrie:
Prostitutia este foarte legala.

...in unele tari. In altele este foarte ilegala. (mai precis in cele colorate in rosu)

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 5:58 pm 
..... deci existam... :hum:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 1:43 pm 
Rugaminte: e posibil ca cei ce vor fi prezenti la deschiderea restaurantului "Flime" sa ne impartaseasca impresii? Multumesc.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 4:43 pm 
...dac-or mai avea cu ce !?! :d

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 31 Aug 2010 9:26 pm 
Soterro scrie:
flower_power scrie:
si datorita faptului ca sunt ‘enviromental frendly’ sunt din ce in ce mai cautate, iar sortimetul oferit este din ce in ce mai larg.
Chiar asa "friendly" nu sunt, din contra. O gaina fericita are nevoie de j'de ori mai mult spatiu decat una crescuta la cutie, recolta bio este sensibil mai slaba decat una transgenica deci ai nevoie de suprafete mai mari de cultura, ingrasamintele bio sunt pline de fosfati care ajung in apa, antidaunatorii nu sunt atat de eficienti deci e nevoie de mai multi plus ca nu tintesc direct un anumit daunator, samd. In conditiile in care creste populatia asa cum creste, bio NU cred ca este o optiune de a ne salva planeta. Da, eu personal mananc mai sanatos, dar daunez mai tare. Dupa mine singura solutie (bineinteles, nu pe termen foarte lung) este modificarea genetica. Probleme ei actuale nu sunt in tehnologia in sine ci in faptul ca in dezvoltarea si mai ales testarea produselor nu se investesc suficienti bani, iar firmele se tin de porcarii (licente, monopoluri, verificari insuficiente samd). Plus clonarea exemplarelor reusite - chestie in care nu vad absolut nici o problema nici in ziua de azi.

In wikipedia la ‘Organic food’ (Bio) :

Organic foods are made in a way that limits the use of synthetic materials during production. For the vast majority of human history, agriculture can be described as organic; only during the 20th century was a large supply of new synthetic chemicals introduced to the food supply. This more recent style of production is referred to as "conventional." Under organic production, the use of conventional non-organic pesticides, insecticides and herbicides is greatly restricted and saved as a last resort. However, contrary to popular belief, certain non-organic fertilizers are still used. If livestock are involved, they must be reared without the routine use of antibiotics and without the use of growth hormones, and generally fed a healthy diet .In most countries, organic produce may not be genetically modified. It has been suggested that the application of nanotechnology to food and agriculture is a further technology that needs to be excluded from certified organic food.
Several surveys and studies have attempted to examine and compare conventional and organic systems of farming. The general consensus across these surveys[7][8] is that organic farming is less damaging for the following reasons:
Organic farms do not consume or release synthetic pesticides into the environment—some of which have the potential to harm soil, water and local terrestrial and aquatic wildlife.
• Organic farms are better than conventional farms at sustaining diverse ecosystems, i.e., populations of plants and insects, as well as animals.
• When calculated either per unit area or per unit of yield, organic farms use less energy and produce less waste, e.g., waste such as packaging materials for chemicals.

Cei care nu sunt de acord cu Bio sustin:

some critics of organic farming methods believe that organic farms require more land to produce the same amount of food as conventional farms (see ‘Yield’ section, below). They argue that if this is true, organic farms could potentially destroy the rain forests and wipe out many ecosystems.[9][10]

tot din Wiki

One study found a 20% smaller yield from organic farms using 50% less fertilizer and 97% less pesticide.[12] Studies comparing yields have had mixed results.[13] Supporters claim that organically managed soil has a higher quality[14] and higher water retention. This may help increase yields for organic farms in drought years.
One study from the Danish Environmental Protection Agency found that, area-for-area, organic farms of potatoes, sugar beet and seed grass produce as little as half the output of conventional farming.[15] Findings like these, and the dependence of organic food on manure from low-yield cattle, has prompted criticism from scientists that organic farming is environmentally unsound and incapable of feeding the world population.[9] Among these critics are Norman Borlaug, father of the "green revolution," and winner of the Nobel Peace Prize, who asserts that organic farming practices can at most feed 4 billion people, after expanding cropland dramatically and destroying ecosystems in the process.[10] Michael Pollan, author of The Omnivore's Dilemma, responds to this by pointing out that the average yield of world agriculture is substantially lower than modern sustainable farming yields. Bringing average world yields up to modern organic levels could increase the worlds food supply by 50 % [16].
A 2007 study [17] compiling research from 293 different comparisons into a single study to assess the overall efficiency of the two agricultural systems has concluded that
...organic methods could produce enough food on a global per capita basis to sustain the current human population, and potentially an even larger population, without increasing the agricultural land base.

Intregul articol http://en.wikipedia.org/wiki/Organic_food

P.S: sper ca limba engleze e un compromis….
:D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 18 Sep 2010 8:18 am 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
In data de 8 septembrie a.c., la Berlin va avea loc inaugurarea restaurantului "Flime". Campania publicitara este axata pe ideea ca acest restaurant este inspirat de canibalismul compasional al tribului Waricaca din Brazilia.

"A manca inseamna mai mult decat a potoli foamea. Noi vedem ospatarea ca un act spiritual prin care spiritul si forta creaturii consumate sunt daruite oaspetilor".-scrie pe pagina "wari cuisine" de pe site-ul acestui restaurant.(http://flime-restaurante.com/ )

Potentialii clienti sunt rugati sa completeze un modul cu date personale si diverse detalii despre starea de sanatate (interventii chirurgicale, obiceiuri alimentare,consum de tutun si alcool, boli cronice.
La versiunea in lb. germana a site-ului este si rubrica JOBS; se cauta:

-tolerante küchenhilfe
-aufgeschlossenen Chirurg
(?!?)
Rezervarile se fac online, la adresa de mail specificata pe site.

Multa lume nu (poate) gusta umorul negru :D (joc de cuvinte neintentionat ;) )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Feb 2011 10:27 am 

@-) @-) @-)

"In anul 2009 Mimi Kirk a castigat titlul de "Cea mai sexy vegetariana trecuta de 50 de ani", in urma unui clasament organizat de PETA.

Mama a patru copii si bunica a sapte nepotii, nascuta in 1938
"Cred in protectia animalelor, sunt vegetariana, de fapt vegana, nu consum produse animale si cred ca mancarea din ziua de azi e plina de antibiotice, steroizi. Nu ma deranjeaza ca imbatranesc, vreau doar sa fiu sanatoasa, imi place sa calatoresc, am un iubit tanar, vreau sa ma simt bine. In fiecare dimineata beau o bautura verde si cred ca fiecare ar trebui sa faca asta. In bautura pun legume ca telina si castravete, bune pentru piele, spanac, fructe (mere, ananas sau orice alte fructe).
Iubitul meu are 51 de ani, suntem de 7 ani impreuna. Cand iesim impreuna eu alerg mai repede decat el. Prin urmare, nu-mi simt varsta, ma simt de parca as avea 20 de ani. Si stiu ca e datorita dietei. E important ceea ce mananci."

Mimi este vegetariana de cand avea 30 de ani. Fiind un exemplu de viata sanatoasa, Mimi a convins mai multi membri de familie si prieteni sa devina vegetarieni de-a lungul anilor.
Cand este intrebata daca este sexy sa fii vegetarian, Mimi raspunde: "Ei bine, da, este sexy. Sa ai 70 de ani si inca sa porti fusta scurta de blugi... desigur ca ma simt sexy. Sexy la 70 de ani." (de aici: http://suntsanatos.ro/stil-de-viata/mim ... e-ani.html)
:D :D :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Feb 2011 2:40 pm 
Zice ea ca datorita dietei se tine asa bine, dar "iubitul tanar" o avea si el contributia lui modesta.. :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Feb 2011 3:19 pm 
Neconectat
Admin

Cateva chestii n-am prea inteles :)
luminita scrie:
Cea mai sexy vegetariana trecuta de 50 de ani
Oare cum s-ar fi pozitionat intr-un clasament in care intrau si non-vegetarienele?

luminita scrie:
si cred ca mancarea din ziua de azi e plina de antibiotice, steroizi
Toata mancarea, toata? Sau numai aia care e plina de antibiotice si steroizi?

luminita scrie:
am un iubit tanar
Adica de 51 de ani.

luminita scrie:
eu alerg mai repede decat el
Cat de repede alearga iubitul?

luminita scrie:
stiu ca e datorita dietei
Suna foarte special cand cineva spune ca "stie". Aleluia.

luminita scrie:
Cand este intrebata daca este sexy sa fii vegetarian, Mimi raspunde: "Ei bine, da, este sexy. Sa ai 70 de ani si inca sa porti fusta scurta de blugi... desigur ca ma simt sexy
Deci e sexy sa porti mini, sau sa fii vegetarian? Ca le cam amesteca. Si este sexy sa te simti sexy, sau sa FII sexy? Ca si alea de 200+ kile poarta fusta scurta de blugi si se pretind sexy.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Feb 2011 3:28 pm 
Sottero!!!!!
Ma leshi?!? "I have a dream..." ....si tu-l arunci la gunoi!!! X( X( X( !!!!!!!

PS ...chestia cu "iubit tanar" e un "must"??? :-\ .

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Feb 2011 3:33 pm 
Mimi este trecuta de 70 de ani si arata foarte bine pt. varsta ei (zic eu), iar iubitul e "tanar" in comparatie cu ea...Mimi nu ne spune insa daca si-a facut vreo operatie estetica.. :wink:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Feb 2011 6:10 pm 
...bo!
in filmulet mi se pare ca zice ca NU "si-a facut vreo operatie estetica.. "...
(da' poate ne lamureste traducatoarea din Craiova; macar pe mine - cosmopolita amarata :D. Multumesc! )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Feb 2011 6:28 pm 
Imi cer scuze, n-am vazut filmuletul pt. ca nu pot vedea filmulete youtube de pe calculatorul asta (inca nu m-am lamurit de ce), am citit doar comentariul tau si am crezut ca ai sintetizat toata povestea. Lenesa. :ymblushing:

Poate pana la urma dieta e "de vina".. ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]