Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 16 Dec 2017 5:44 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mănânc, deci exist!
MesajScris: Lun, 03 Oct 2011 10:51 pm 
Neconectat
Admin

Pentru carnivorii de pe forum (la propriu, nu la figurat!): Why Vegetarianism Will Not Save the World. Sigur, ideile nu sunt noi, este însă o sinteză interesantă şi adusă la zi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 05 Feb 2012 6:06 pm 
Neconectat
nou venit

"Traim pentru a manca sau mancam pentru a trai?":)

p.s:nu cunosc sursa:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 10:34 am 
Neconectat
tânără speranţă

Mancam pentru a supravietui.

Multi care au 'urcat' pe piramida lui Maslow peste nivelul asigurarii cerintelor de 'baza' dar au de unde cumpara respectiv manca, mananca si pentru altele- ego, depresie, slabiciuni, frustrari, placeri, satisfaceri, .... , .... (lista f. lunga).

Cert este ca ne trebuie f. putin ca sa supravietuim in comparatie cu cat, ce si cum bagam in noi in societatile astea moderne.
Si cu tot acel putin, suntem capabili de realizat lucruri extraordinare.

Apocalypse- now.

:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 12:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:

p.s:nu cunosc sursa:)

"Non vivo ut edam, sed edo ut vivam." - atribuita lui Quintiliano.

Kit3surf3r scrie:

Multi care au 'urcat' pe piramida lui Maslow peste nivelul asigurarii cerintelor de 'baza' dar au de unde cumpara respectiv manca, mananca si pentru altele- ego, depresie, slabiciuni, frustrari, placeri, satisfaceri, .... , .... (lista f. lunga).

Cert este ca ne trebuie f. putin ca sa supravietuim in comparatie cu cat, ce si cum bagam in noi in societatile astea moderne.

Apocalypse- now.

:)

"Muncitorul nu poate munci cu burta plină." - A. Hitler "Mein Kampf" :D :D :D

"The bowl most distasteful to God is a full stomach" - profetu' Mohamed :(|)

Prin urmare, la grauntze!!! Da' putine, ca se umfla cu apa!!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 3:20 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:

Dar citate din oameni normali la cap nu ai? :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 3:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:

Ba da!!!! Cum sa nu?!? Vrei?
:) :) :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 3:37 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:

Oy astea da lovituri sub centura :D nici nu mi-a trecut prin minte ca s-ar ajunge la asa ceva. Dar - oh well, mintile odihnite de pe forum nu dorm niciodata se pare :))

Daca te pasioneaza citatii de mai sus :D e treaba ta ma bucur ca nu iti impartasesc pasiunile literare.

Unii reusesc sa alerge sute de km in conditii vitrege doar cu graunte (ok, ceva mai high-tech adica 'Gefriergetrocknete Gemüse und Fleisch' cine are chef de traduceri prunariescene sa si le caute :) ) umflate cu apa.... si supravietuiesc, si realizarile lor sunt impresionante.
Dar tu vii cu niste aberatii dictatoriale -fiecare cu ce-l doare :)

Parca si tu publicai retete pe-aici, inclusiv de slabire? :D

Cine vrea sa se ocupe de imbuibare si are si mijloacele s-o faca, n-are decat sa o faca. Si daca e sa fim cinici, dap.... ala primu' citat de tine a decimat cu lagare, societatea moderna de imbuibare (pardon, consum) o face mai discret, cu consensul vizatilor- prin supraconsum sistematic.
Peste balta sunt emisiuni despre prunci intre 15-18 anisori care sunt la 120-150 kg datorita imbuibarii exagerate cu produse ultrarafinate...
Si in Romania e extrem- te poti intretine cu persoanele de la a doua varsta in sus doar despre gratare, berica, mici, si betablockere (inafara de ultimul se pricep si prima varsta in jos, cadou' cu medicamentele si specializarea in astea urmeaza mai tarziu). Cunoscutii, colegii din RO sunt deja la 30 cu un poloboc respectabil de jur imprejur, la 40-45 sunt deja cu afectiuni diverse datorita mancatului excesiv si nesanatos.

Ar fi dovezi multe ca excesele alimentare si alimentatia nesanatoasa dauneaza dar....

Mancatul in exces a fost din vremea romanilor subiect de 'deosebire' fata de plebe. S-a schimbat ceva in ziua de azi privind aceasta mentalitate? Nu. In plus, mancarea a devenit si mai rafinata. Genetic nu ne-am schimbat capacitatea de a 'salva' energie pentru zilele negre :) dar psihic am devenit Weicheier in fata imbuibarii, ceea ce aduce un disbalans pe langa lipsa de miscare, si sedentarismul (acasa, la munca).

Inca ceva din experienta proprie: in ultramaratonul deserturilor e obligatoriu sa porti min. 2000 calorii / zi la tine. Cat se mananca in CH in intreaga zi e mult peste- unii mananca deja un singur pranz la aceasta valoare calorica. Ajunge pentru acel efort, in acele conditii extreme? cu siguranta, inca n-a murit nimeni de foame acolo.
Cand m-am intors de acolo, mult timp eram satul dupa un SFERT de farfurie din cat mancam inainte. Organismul s-a re-obisnuit sa lucreze eficient, ceea ce nu o va face cand are si primeste totul in surplus.
Eu la asta m-am referit in primul rand cand am scris aici- ne putem re-obisnui cu putin, si e mai sanatos decat ultra-bombardarea cotidiana cu mancaruri rafinate.

As vorbi si de conditionare, reflex, si alte procese care fac parte din minunatul puzzle al nutritiei, dar mi-e teama ca e prea colorat pentru doritori de imagini extreme in alb/negru :)

Un raspuns in maniera ta alb/negru, Luminita- ar fi: imbuibati-va draci preceni si tovarasi (asa incat sa dati coltu' cat mai repede). Si multe succesuri cu diabetes, bypass, gangrene, diverse scleroze, adipositas, micsorarea stomacului cu banda, liposuctii, degenerarea sistemului locomotor si cate or mai fi datorate excesului alimentar.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 4:19 pm 
melybeea scrie:

Eu as zice: Mancam pt. a trai, dar daca tot trebuie sa mancam, atunci sa mancam bine. :) A manca bine inseamna a-ti hrani nu numai stomacul, ci si simturile - privitul, mirosul, gustul, aceste lucruri excluzand din start fast food si mancaruri "la punga", semi-preparate etc. A manca bine nu inseamna a manca mult, la fel cum a manca sanatos nu inseamna a o da pe graunte si iarba. De fapt s-a dovedit chiar aici pe forum, ca si "crudivorii" vegani pot avea parte de adevarate festinuri. No, ca n-a mai aparut Pavel cu noutati. :(

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Mar, 07 Feb 2012 8:34 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 4:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@ Kit3surf3r
Hoooooooooooooooooooooooooo!!!!!

Kit-ule, tu stii foarte bine cum vad io lucrurile!!! Sunt un mare fan a ceea ce ai facut tu , si al "Marathon des sables"! Fara glume si etc... exista SI persoane care tin seama de citatele pe care le-am expus mai sus. ...Si sunt multe, din pacate.
Citat:
Daca te pasioneaza citatii de mai sus e treaba ta ma bucur ca nu iti impartasesc pasiunile literare.

Observatie: "Daca vrei sa invingi dusmanul, tre' sa-l cunosti".

PS Si eu te iubesc! :) (semnat: "o minte odihnita" -azi)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 4:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Corpul uman poate sa traiasca cu putina mâncare într-adevar. Chiar foarte putina.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 5:08 pm 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Corpul uman poate sa traiasca cu putina mâncare într-adevar. Chiar foarte putina.
Ea spune că are un regim alimentar normal, cu trei mese pe zi, şi nu se fereşte de pizza, cartofi prăjiţi sau de kebap.
Kebap? Pai exact asa spune si zicala: "Döner macht schöner".

Dar ca veni vorba de mancare sanatoasa, ce ziceti de comparatia asta :))
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 5:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buuuuunnnnn!
Kit, ai "completat" postul initial, iar raspunsul meu e ...aiurea.

Citat:
"Un raspuns in maniera ta alb/negru, Luminita- ar fi: imbuibati-va draci preceni si tovarasi (asa incat sa dati coltu' cat mai repede). Si multe succesuri cu diabetes, bypass, gangrene, diverse scleroze, adipositas, micsorarea stomacului cu banda, liposuctii, degenerarea sistemului locomotor si cate or mai fi datorate excesului alimentar."

...Mda. Ne intelegem ca mutu' cu ta'-su pe intuneric.
Citat:
Parca si tu publicai retete pe-aici, inclusiv de slabire?

Nu de slabire. :)

PS Este prima data când "halesc" exact contrariul a ceea ce s-a "servit" pâna nu demult la adresa mea si a copiilor mei. ("Somalezilor!!!")

Ultima oară modificat de luminita pe Lun, 06 Feb 2012 5:26 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 5:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Io nu cunosc persoanele din pozele lui Soterro; dar in mod cert votez cu aia din dreapta. \m/ \m/ \m/ (imi plac carnea, untul si dulciurile- mai cu seama inghetata!!! :p )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 5:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:

:-? :-? :-?
...pai stai asa. Juna zice ca papa. Chiar mult. Boo!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 8:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Kit3surf3r scrie:

luminita scrie:
Muncitorul nu poate munci cu burta plină." - A. Hitler "Mein Kampf" :D :D :D

Care-i diferenta? De ce citatele mele sunt:
Kit3surf3r scrie:
"niste aberatii dictatoriale".

???
Din cauza "semnaturilor"????

...io n-am inteles: pân' la urma, "sucul" e acelasi. Sau nu? Imi poate explica cineva care e diferenta? Cu ce am gresit aducând citatele de mai sus in discutie?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 8:44 pm 
Ce mai conteaza...cam asa se sfarsesc toate dialogurile aici. ;)

Mie mi-a placut citatul asta.

Eating is really one of your indoor sports. You play three times a day, and it's well worth while to make the game as pleasant as possible.
Dorothy Draper

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 8:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Soterro scrie:
luminita scrie:

Ba da!!!! Cum sa nu?!? Vrei?
:) :) :)
Fişiere ataşate:
da 2.jpg

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 06 Feb 2012 11:51 pm 
Neconectat
nou venit

melybeea scrie:

mai sunt si persoane care traiesc pt a manca in exces, sa cumpere alimente in exces chiar daca nu au nevoie, concepute si fabricate in laborator, cat mai multe E-uuuri, dar ce stiu eu :-$ ... totul e foarte sanatos precum fumatul, consumul de alcool etc, fiecare persoana face cum pofteste, civilizatia moderna: fast&big production, fast-food, fast-sex, fast-shopping, fast-eating, fast-dieing :-$

cu siguranta Kit3surf3r incearca sa mobilizeze persoanele care consuma in exces, mai apoi sa faca miscare, nu numai pana la fereastra, baie sau balcon pt a fuma o tigara :), pt unii asta inseamna miscare :) e un inceput...,

ironic faptul ca in general la romani nu se doreste sa se auda de nutritie, mancare cruda vegana, sau o alta alimentatie mai buna decat ceea ce consuma actual, fara mici?, jumari?, sarmale, gratar cu creier pane? fara cartofi prajiti all day long? fugi d'aici ''esti extrem'' daca le propui asa ceva...,dar sa ajunga la urgente cu ficatul pireu... sau peste ani sa iti faci prieteni buni pe nea cancer, diabet, ciroza, tumori etc... iar mai apoi sa primesti portia de medicamente precum mancarea pe vremea lui nea cizmarel...e ceva normal...

fara sa ma laud dar prin acel maraton parcurs de Kit3surf3r am inceput sa ma misc si mai mult, iar cine nu crede nu are decat... parcurg in fiecare saptamana peste 50 de km de mers pe jos, nu inca alergat atat de mult dar toate la momentul potrivit,

si tot la a 2-a saptamana din luna peste 100 de km de mers, de 2 ori dus intors Sion-Sierre(un dus intre Sion-Sierre mai bine de 17km) sambata si duminica , sau daca am posibilitatea in timpul saptamanii, 2*35km: 70km plus alti zeci de km in timpul saptamanii, pt multi acesti km dau dureri de cap, de stomac, de picioare etc... pot sa parcurg aceasta distanta si prin ceea ce consum, peste 90% din alimentatia consumata este cruda vegan, si chiar si in aceasta perioada la -7 sau -10 grade parcurg acesti km si ceea ce am obervat este ca rezist mult mai bine la frig si nu port haine din blana de urs, de vulpe etc :)) nici alte haine groase, este experienta personala si nu sugerez nici unei persoane sa parcurga o data atat de multi km mai ales la aceste temperaturi,

imi prepar si unele prajiturele energetice atunci cand parcurg distante mai mari de 10 km, fara zahar rafinat sau miere, eu le numesc ''bombe energetice'' din alge marine, seminte germinate, spirulina, fructe uscate etc, unii vor rade si vor zice alge marine? seminte germinate? :-j , dar ii las sa rada, intotdeauna rad cei ce nu cunosc sau ironicii, consum si destule lichide si nu apa de la robinet si nici Vittel sau eu mai stiu ce nume de firma care produce apa plata(au un gust ciudat), ci apa de la izvor din munte,

ce propun romanilor de pe forum este atunci cand organizeaza unele petreceri sa prepare si alte produse in afara de cele traditionale, carnati, mici, gratar etc, cu siguranta va va prinde bine sa mancati si calitativ nu numai cantitativ, de asemenea mai multa miscare, nu stiu :-?? e o idee, probabil nimeni nu va reactiona in acest sens deoarece nu sunt o personalitate si nu am un nume de vedeta, nu sunt cunoscut international deci nu e cu greutate B-) in general numai atunci se tine cont de sfat...

lemon_cake scrie:
melybeea scrie:

Eu as zice: Mancam pt. a trai, dar daca tot trebuie sa mancam, atunci sa mancam bine. No, ca n-a mai aparut Pavel cu noutati. :(

da, pai dupa jaf am pierdut destule retete si poze acuma trebuie sa le refac... dar cu siguranta voi revenii si mai ales cu poze si retete pt acele persoane care adora si prajiturile la modul sanatos :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 8:44 am 
Pavel scrie:
da, pai dupa jaf am pierdut destule retete si poze acuma trebuie sa le refac... dar cu siguranta voi revenii si mai ales cu poze si retete pt acele persoane care adora si prajiturile la modul sanatos :)

Imi pare rau ca ai pierdut si retete, poze..pacat.
Sper ca imi vor placea prajiturile si la modul sanatos. :) Da' acum depinde cat de sanatoase sunt, nu cred ca as putea manca ceva cu alge (or..hmm, who knows)...dar daca reteta-i bazata pe fructe uscate si seminte..asta da. :) O sa verific ce mai postezi aici, e binevenita ideea ta. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 8:48 am 
Neconectat
Admin

Pavel scrie:
ce propun romanilor de pe forum este atunci cand organizeaza unele petreceri sa prepare si alte produse in afara de cele traditionale, carnati, mici, gratar etc, cu siguranta va va prinde bine sa mancati si calitativ nu numai cantitativ, de asemenea mai multa miscare, nu stiu :-??........

Pavel, organizeaza chiar tu o petrecere cu mancare calitativa, de ce sa ai asteptari mereu de la altii? Petrecere pentru romani desigur. :ymcowboy:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 2:02 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Adell scrie:
Pavel scrie:
ce propun romanilor de pe forum este atunci cand organizeaza unele petreceri sa prepare si alte produse in afara de cele traditionale, carnati, mici, gratar etc, cu siguranta va va prinde bine sa mancati si calitativ nu numai cantitativ, de asemenea mai multa miscare, nu stiu :-??........

Pavel, organizeaza chiar tu o petrecere cu mancare calitativa, de ce sa ai asteptari mereu de la altii? Petrecere pentru romani desigur. :ymcowboy:

deci io (sigur) si Luminita (probabil?) venim cu siguranta sa ne imbuibam ;) din diverse convingeri :P si sa vedeti discutii filosofice p-acolo!

@Luminita- chiar daca formularea mea a fost 'radicala' in ochii tai, nu m-am gandit o secunda ca de la cele scrise vei ajunge tu -tocmai tu care scrii mai mereu randuri odihnite :) pe acolo cu citate din alea 'ilustre' :D, in ochii mei nivel mai jos decat ce-ai scris tu parafrazand pe Dölfi nu merge. A fost vorba de exterminari in masa, de infometari in masa?! de lagare?!
Ai tu habar cati mor de foame in Africa in timp ce noi scriem randurile astea? ai fost p-acolo? Hai sa batem campii cu stil, ca asa se poarta la noi:
"La noi discutia are logica,
Precum si la gradina zoologica"

Pe scurt- consider ca se poate trai absolut confortabil (si mai sanatos, pe deasupra) cu mult mai putin decat se mananca in CH sau RO, punct.

@Luminita- daca ai adus si tema religioasa in discutie- 'Fasten' e o metoda veche de mii de ani in multe religii pentru a (re)educa fizicul si spiritul.
Nu sunt adeptul curelor radicale cum practica unii sportivi (o sapt. pe apa, ceai si f. putine fructe si mai fac si sport pe langa job!), dar pot sa scriu ce-am experimentat eu pe piele proprie:
dupa o sapt. de hrana uscata (graunte cu apa, cum le zici tu Luminita) mi s-au (re)ascutit simturile sa zic asa: mancand orice hrana mie binecunoscuta sau noua, am savurat mult mai intens acestea, redescoperind in alta intensitate mirosul, gustul, textura alimentelor. Si sentimentul de satietate a aparut mult mai rapid, si mult mai puternic.

Pentru asta pledez eu- opriti supergigamegahagabombardarea cu alimente supergigamegahagarafinate, caci mai putin dar de calitate e mai mult :). Nervii reactioneaza la stimuli doar intr-o anumita banda de intensitate, si la fel- dupa ce sunt 'ciocaniti' cu un anumit stimul pe vreme indelungata, ori nu mai reactioneaza deloc sau reactioneaza de abia la doze si mai ridicate (=> de ex. lipsa sentimentului de satietate, daca nu sunt alte cauze mecanice sau genetice).

Cand am scris de apocalipse now, a fost in sensul retoric sa vina ceva (ca potopul) sa destepte lumea care se imbuiba de-a proasta pentru ca a avut o zi nasoala la birou sau acasa. Dar mai bine ma iau si ma duc la o tura de sport in natura , ca-mi face mai bine decat sa incerc sa argumentez pe forumul romanesc despre mancatul cu masura :D

Ultima oară modificat de Kit3surf3r pe Mar, 07 Feb 2012 2:13 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 2:10 pm 
Neconectat
nou venit

Adell scrie:

Adell, sincer nu am asteptari de la alte persoane, este o idee, cu siguranta voi prepara si pt romani la unele petreceri in viitor diverse feluri de mancare asta in cazul in care sunt doritori, problema este si distanta, pt moment nu imi permit sa ajung la nici o intalnire a romanilor, e vorba si de AG, in Valais bate vantul printre romani, cea mai mare concentratie de romani se afla in Geneva, Lausanne, Bern, Zurich si alte locatii, unele produse pe care le folosesc sunt mai scumpe decat ceea ce se foloseste traditional, mai ales ca ne aflam in Elvetia... dar nimic nu este imposibil, voi discuta si cu, Cosmin probabil sa organizam ceva in acest sens, in primavara :) sa apara legume, fructe, dar si retete proaspete :) , probabil si pe tine te va interesa aceasta idee ;)

Ultima oară modificat de Pavel pe Mar, 07 Feb 2012 2:18 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 2:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pavel scrie:
Adell scrie:

Adell, sincer nu am asteptari de la alte persoane, este o idee, cu siguranta voi prepara si pt romani la unele petreceri in viitor diverse feluri de mancare asta in cazul in care sunt doritori, problema este si distanta, pt moment nu imi permit sa ajung la nici o intalnire a romanilor, e vorba si de AG, iar aici in Valais bate vantul printre romani, cea mai mare concentratie de romani se afla in Geneva, Lausanne, Bern, Zurich si alte locatii, unele produse pe care le folosesc sunt mai scumpe decat ceea ce se foloseste traditional, mai ales ca ne aflam in Elvetia... dar nimic nu este imposibil, voi discuta si cu, Cosmin probabil sa organizam ceva in acest sens, in primavara :) sa apara legume, fructe proaspete si retete proaspete :) , probabil si pe tine te va interesa aceasta idee ;)

Si pe mine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 2:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
[dar ii las sa rada, intotdeauna rad cei ce nu cunosc sau ironicii, consum si destule lichide si nu apa de la robinet si nici Vittel sau eu mai stiu ce nume de firma care produce apa plata(au un gust ciudat), ci apa de la izvor din munte,

Dar apa de robinet ce are?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 4:53 pm 
Shorrick scrie:
Pavel scrie:
[dar ii las sa rada, intotdeauna rad cei ce nu cunosc sau ironicii, consum si destule lichide si nu apa de la robinet si nici Vittel sau eu mai stiu ce nume de firma care produce apa plata(au un gust ciudat), ci apa de la izvor din munte,

Dar apa de robinet ce are?!

nu e buna...

de la ea faci apa la plamani... apa la genunchi...

recomand vinul... ai auzit vreodata de vin la plamani?

Drăgălaşe păhărele
Dinainte-mi să se pună
Să se toarne vin în ele,
Poftă bună!

Să golim toţi în tăcere
Iar cuiva vin de nu-i place
Bea-atunci mai bine bere,
Bea în pace!

Cine-i ameţit prea tare
Pe sub mese să se culce
Şi în zgomot de pahare,
Doarmă dulce!

Să nu fie vorbă lungă
Doară ştim ce scurtă-i viaţa
Să bem până să ne-ajungă,
Dimineaţa.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]