Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 11 Dec 2017 4:28 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mănânc, deci exist!
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 6:54 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Kit3surf3r scrie:
deci io (sigur) si Luminita (probabil?) venim cu siguranta sa ne imbuibam ;) din diverse convingeri :P si sa vedeti discutii filosofice p-acolo!

:-?
Kit3surf3r scrie:
@Luminita- chiar daca formularea mea a fost 'radicala' in ochii tai, nu m-am gandit o secunda ca de la cele scrise vei ajunge tu -tocmai tu care scrii mai mereu randuri odihnite :) pe acolo cu citate din alea 'ilustre' :D, in ochii mei nivel mai jos decat ce-ai scris tu parafrazand pe Dölfi nu merge. A fost vorba de exterminari in masa, de infometari in masa?! de lagare?!Ai tu habar cati mor de foame in Africa in timp ce noi scriem randurile astea? ai fost p-acolo? Hai sa batem campii cu stil, ca asa se poarta la noi:
"La noi discutia are logica,
Precum si la gradina zoologica"

Scuze, cine a vorbit de "exterminari in masa, infometari in masa, lagare"? ^#(^ ^#(^ ^#(^

...Si-apoi daca eu trec pe graunte,nu mai mor oameni in Africa? Daca noi toti am trece pe graunte, nu ar mai muri oameni in Africa?!?
Hai sa fim seriosi ... Sau poate mai stii, producatorii si finantistii , din motive de lipsa de consum in lumea civilizata, se vor reorienta spre Africa, sa schimbe cauza mortii, adica sa nu se mai moara de foame, ci de infarct, diabet, scleroze etc. De asemenea si medicii se vor transfera acolo, inclusiv intreprinderile farmaceutice. :-? :-? :-?

Kit3surf3r scrie:
Pe scurt- consider ca se poate trai absolut confortabil (si mai sanatos, pe deasupra) cu mult mai putin decat se mananca in CH sau RO, punct.

Sunt perfect de acord. Insa nu pot fi de acord cu extremele - tip "grauntzism sau "breatharianism".
Sunt eu mai de moda veche, na! Eu am invatat la scoala ca omul este (grosso modo) un mamifer omnivor. Prin urmare se hraneste cu de toate.
...Si-n alta ordine de idei mi s-a cam pus pata pe cei care ma privesc cu sila sau (si mai nashpa) compatimire, pentru ca nu manac doar vegetale, si se-apuca sa-mi tina teorii "cretze" de-mi piere pofta de mancare.

Kit3surf3r scrie:
@Luminita- daca ai adus si tema religioasa in discutie- 'Fasten' e o metoda veche de mii de ani in multe religii pentru a (re)educa fizicul si spiritul.Nu sunt adeptul curelor radicale cum practica unii sportivi (o sapt. pe apa, ceai si f. putine fructe si mai fac si sport pe langa job!), dar pot sa scriu ce-am experimentat eu pe piele proprie:
dupa o sapt. de hrana uscata (graunte cu apa, cum le zici tu Luminita) mi s-au (re)ascutit simturile sa zic asa: mancand orice hrana mie binecunoscuta sau noua, am savurat mult mai intens acestea, redescoperind in alta intensitate mirosul, gustul, textura alimentelor. Si sentimentul de satietate a aparut mult mai rapid, si mult mai puternic.

Stiu.
Dar mai stiu si ca nu voi fi niciodata la inaltimea spirituala a lui Isus sau Budha si etc., asa ca prefer micile placeri lumesti. :)

Kit3surf3r scrie:
Pentru asta pledez eu- opriti supergigamegahagabombardarea cu alimente supergigamegahagarafinate, caci mai putin dar de calitate e mai mult :)..

Corect! Si eu pledez pentru a mânca rezonabil si cât mai putin rafinat. Dar grauntzismu' si breatharianismul nu-mi par solutia. Si ma enerveaza astia care vor cu orice pret sa faca prozeliti!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 8:01 pm 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:
Dar apa de robinet ce are?!

cel putin aici in Sion apa de la robinet are un gust ciudat, amar... se odihneste prin tevi sau probabil este tratata, nu pot sa beau aceasta apa, colocatarii si alte persoane pe care le cunosc zic acelasi lucru, ei cumpara apa plata sau utilizeaza mai mult pt ceai, eu parcurg km buni pe jos(e si pt miscare) pt a aduce apa de izvor, si nu cred ca in Geneva sau in oricare alt mare oras din Elvetia apa de la robinet ar fi una mai buna... nu stiu, probabil tu esti multumit cu apa de la robinet, in orasele mari aveti 2 variante: 1- de la robinet, 2 - daca nu iti convine prima varianta atunci o cumperi din magazin.

Ultima oară modificat de Pavel pe Mar, 07 Feb 2012 8:22 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 8:14 pm 
Neconectat
nou venit

nu cred ca in Geneva sau oricare alt oras din Elvetia apa de la robinet ar fi una mai buna...

buna pavel, uite sa stii ca unde sunt eu la chable apa este foarte buna de la robinet....ba chiar imi place,am baut apa cumparata ani buni in iasi si nu numai si acuma beau apa de munte...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 8:16 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Kit3surf3r scrie:
[dar pot sa scriu ce-am experimentat eu pe piele proprie:
dupa o sapt. de hrana uscata (graunte cu apa, cum le zici tu Luminita) mi s-au (re)ascutit simturile sa zic asa: mancand orice hrana mie binecunoscuta sau noua, am savurat mult mai intens acestea, redescoperind in alta intensitate mirosul, gustul, textura alimentelor. Si sentimentul de satietate a aparut mult mai rapid, si mult mai puternic.

Kit, cred ca ar trebui sa fii de fapt primul care sa pledeze evitarea amestecului între cantitatea de mâncare, care genereaza senzatia de satietate, si aportul ei caloric. Te asigur ca daca manânci numai un covrig pe zi timp de doua saptamâni, daca revii la un regim normal o sa te "saturi" mult mai repede decât înainte... dar asta nu înseamna ca virgula covrigul ala iti era îndeajuns...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 8:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
Shorrick scrie:
Dar apa de robinet ce are?!

cel putin aici in Sion apa de la robinet are un gust ciudat, amar... se odihneste prin tevi sau probabil este tratata,

Apa de pe retea este oricum tratata, si mult mai pura decât aia la sticla (sau din "izvor de munte"...). Ca are gust ciudat... nu cred ca de la "odihnitul prin tevi" vine. Afara doar daca tu nu tragi niciodata apa la WC, nu faci dus, nu faci baie...

Citat:
si nu cred ca in Geneva sau in oricare alt oras din Elvetia apa de la robinet ar fi una mai buna... nu stiu, probabil tu esti multumit cu apa de la robinet, in orasele mari aveti 2 variante: 1- de la robinet, 2 - daca nu iti convine prima varianta atunci o cumperi din magazin.

Am baut apa de robinet din Evolene si Sion aproape patru ani... nu se plângea nimeni. La Geneva la fel, n-am auzit pe nimeni sa se plânga. In schimb da, am auzit abureli de genul "nu beau apa de robinet ca are calcar si fac piatra la rinichi" L-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 8:57 pm 
Neconectat
nou venit

:hoo:

Ultima oară modificat de Pavel pe Mar, 07 Feb 2012 9:14 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 9:12 pm 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:
Apa de pe retea este oricum tratata, si mult mai pura decât aia la sticla (sau din "izvor de munte"...). Ca are gust ciudat... nu cred ca de la "odihnitul prin tevi" vine. Afara doar daca tu nu tragi niciodata apa la WC, nu faci dus, nu faci baie...

baie WC si toate cele se intampla in fiecare zi, nu cred ca are relevanta afirmatia de mai sus, apa ramane cu acelasi gust, deci imi procur apa de izvor

Shorrick scrie:
Am baut apa de robinet din Evolene si Sion aproape patru ani... nu se plângea nimeni. La Geneva la fel, n-am auzit pe nimeni sa se plânga. In schimb da, am auzit abureli de genul "nu beau apa de robinet ca are calcar si fac piatra la rinichi" L-)

uite ca eu cunosc persoane din Geneva care se plang de gustul neplacut al apei iar cand au migrat de acolo in Sion au zis ca apa are acelasi gust neplacut, inseamna ca nimeni nu are dreptate... dar probabil in Elvetia totul este perfect... :-$

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 9:45 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
Shorrick scrie:

baie WC si toate cele se intampla in fiecare zi, nu cred ca are relevanta afirmatia de mai sus, apa ramane cu acelasi gust, deci imi procur apa de izvor

Tot ce voiam sa zic e ca apa n-are cum sa "stea prin tevi" fiindca e tot teava aia care intra la baie, la dus, la WC la spalat vase etc.

Pavel scrie:

uite ca eu cunosc persoane din Geneva care se plang de gustul neplacut al apei iar cand au migrat de acolo in Sion au zis ca apa are acelasi gust neplacut, inseamna ca nimeni nu are dreptate... dar probabil in Elvetia totul este perfect... :-$

Or fi. Dreptate universala în ale gusturilor nu exista. Având în vedere totusi scandalul care a iesit când a iesit ideea sa se taxeze apa de la robinet în restaurante, tind sa cred ca sunt totusi o minoritate. Poate mult mai vocala ca majoritatea silentioasa care bea de la robinet ca o chestie normala, si n-are motiv sa faca tam tam pe chestia asta...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 07 Feb 2012 10:07 pm 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:
Pavel scrie:
Shorrick scrie:

Tot ce voiam sa zic e ca apa n-are cum sa "stea prin tevi" fiindca e tot teava aia care intra la baie, la dus, la WC la spalat vase etc.

Pavel scrie:

Or fi. Dreptate universala în ale gusturilor nu exista. Având în vedere totusi scandalul care a iesit când a iesit ideea sa se taxeze apa de la robinet în restaurante, tind sa cred ca sunt totusi o minoritate. Poate mult mai vocala ca majoritatea silentioasa care bea de la robinet ca o chestie normala, si n-are motiv sa faca tam tam pe chestia asta...

nici nu trebuie sa se faca tam-tam, eu am zis nu imi place, nu beau, schimb sursa...,
apropo de taxatul apei de la robinet in restaurante crezi ca nu se mai practica pe ici-colo? nu esti atent la barman hopa un pahar cu apa de la robinet 2 euroi :hoo: cand trebuia sa fie apa plata, inca nu am vazut chestia asta in Elvetia dar am vazut asta in Germania, Franta si Cehia... fiecare patron sa faca vanzare... $-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Feb 2012 12:45 am 
Neconectat
Admin

Pentru cititorii mai grabiti NOTA: nu va generalizati bucuria in fata ORICARUI izvor. Nu oricine dintre noi este Fat Frumos ca sa poata bea de oriunde fara sa se sinchiseasca cu ce s-a mai contaminat panza freatica, prin ce straturi de uraniu a mai trecut sau pe unde a mai facut pipi ursul...

PS:
Pavel scrie:
hopa un pahar cu apa de la robinet 2 euroi :hoo: cand trebuia sa fie apa plata, inca nu am vazut chestia asta in Elvetia
Poate si fiindca Elvetia nu se afla in zona Euro...
(n-am putut rezista scuze 8-} )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Feb 2012 1:34 am 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
Pentru cititorii mai grabiti NOTA: nu va generalizati bucuria in fata ORICARUI izvor. Nu oricine dintre noi este Fat Frumos ca sa poata bea de oriunde fara sa se sinchiseasca cu ce s-a mai contaminat panza freatica, prin ce straturi de uraniu a mai trecut sau pe unde a mai facut pipi ursul...

Soterro vad ca esti bine dispus(a), ai dreptate pe jumatate, in partea asta in Valais nu mai exista nici un urs, lup, nu mai apuca ei sa faca pipi... probabil la Zoo, ce te face sa crezi ca apa de la robinet pe care o bei nu a fost si ea contaminata ca tot din izvor sau rau vine ;;)

PS:
Soterro scrie:
Pavel scrie:
hopa un pahar cu apa de la robinet 2 euroi :hoo: cand trebuia sa fie apa plata, inca nu am vazut chestia asta in Elvetia, '' am scris clar ca nu a fost in Elvetia '' :-B
Poate si fiindca Elvetia nu se afla in zona Euro...
(n-am putut rezista scuze 8-} )

la ce anume nu ai putut rezista? :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Feb 2012 2:47 am 
Neconectat
nou venit

tot despre mancare, mai degraba risipa...

risipa supermarket-urilor din Elvetia in ceea ce priveste mancarea fie ea rafinata sau fructe legume, carne, branzeturi, paine etc... exista asa ceva si in alte tari, un reportaj pe TSR in partea franceza http://www.tsr.ch/video/emissions/mise- ... raits.html iar aici http://www.illustre.ch/Societe-freegans ... 2703_.html

in Elvetia in fiecare an sunt aruncate la gunoi peste 250.000 de tone de alimente ne-vandute, cauze: produs expirat sau data limita, ambalajul mai mult sau mai putin deteriorat, problema stocarii, de management al produselor, etc...

acele persoane care se aprovizioneaza cu alimente recuperate se numesc Freegans, se hranesc aproape din ceea ce recupereaza din container, nu este vorba numai despre produse expirate ci si produse de o buna calitate, mii de animale in fiecare an ajung sa fie sacrificate doar ca mai apoi in aceeasi zi de sacrificare sa ajunga la gunoi.... probabil greseli, erori de logistica etc.. la fel se intampla si cu fructele culese, ajung la gunoi, si unde multi sunt platiti derizoriu... era moderna

doar 10-15% din totalul alimentelor aruncate este distribuita persoanelor sarace prin diferite organizatii de caritate in diferite cantoane din Elvetia, marea majoritate a produselor sunt incinerate, distruse, risipa, risipa... in unele regiuni supermarket-urile Migros, Coop, Manor nu lasa pe nimeni sa le caute prin container, au reguli stricte, o parte distribuita la asociatii de caritate, restul distrus...

cauza principala: supra-productia de produse alimentare, suntem sufocati cu oferte, de parca nu exista deja mii de produse rafinate pe rafturi, ''ai cumparat deja alimente lasa ca nu face nimic mai cumpara extra'', pt acei CEO tot ce conteaza e sa faca cifre... trebuie cumparat mai mult decat necesar ori aruncat, doar suntem omnivori :)

e trist, asta e lumea egoista in care traim, probabil trebuie sa ajungem pe cale de disparitie sa schimbam ceva, eu cel putin nu cumpar aceste produse rafinate etc... si nu cumpar in exces ceea ce consum, e un inceput... are dreptate Kit3surf3r cand a mentionat e nevoie de apocalipsa, ceva dramatic, sa ne schimbe felul de a gandii, de a manca etc, dar na sunt parerile mele...

alte idei, pareri?...

Ultima oară modificat de Pavel pe Mie, 08 Feb 2012 9:23 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Feb 2012 9:27 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

"La société est composée de deux grandes classes: ceux qui ont plus de dîners que d'appétit, et ceux qui ont plus d'appétit que de dîners." - Chamfort

...din pacate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 08 Feb 2012 11:36 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
ce te face sa crezi ca apa de la robinet pe care o bei nu a fost si ea contaminata ca tot din izvor sau rau vine ;;)

Probabil faptul ca e decontaminata înainte sa ajunga la robinet?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 01 Mar 2014 11:33 am 
Neconectat
tânără speranţă

Studiul de mai jos are si limitari etc samd usw (ca si multe altele care vor sa dovedeasca diverse in alb/negru)- daaaar...

http://www.20min.ch/wissen/news/story/V ... r-10572999

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Mar 2014 4:02 pm 
Neconectat
Admin

Ah, ce subiect fain ai mai actualizat! multam!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Mar 2014 11:43 pm 
Până la urmă despre ce e vorba pe topic? Vegetarianism, apa potabilă, foamete, mâncare risipită?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Mar 2014 2:35 pm 
Neconectat
Admin

Marawder scrie:
Până la urmă despre ce e vorba pe topic? Vegetarianism, apa potabilă, foamete, mâncare risipită?

plus un pic de teoria conspiratiei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Mar 2014 7:51 pm 
Soterro scrie:
plus un pic de teoria conspiratiei.
Nu mă surprinde.
Dacă înţelepţii Sionului vor să pună stăpânire pe popoare şi naţiuni, mai întâi e nevoie să ne controleze resursele alimentare.
Confederaţia Intergalactică a Masonilor finanţează eforturile sioniştilor.
Reptilienii se vor alătura şi ei acestui complot, au nevoie de sclavi umani pe care intenţionează să-i folosească pt. scopuri variate, de genul munca în facilităţile subterane de pe Marte.

Singura noastră şansă de scăpare este vegetarianismul. **==
Eu mi-am făcut rezerva de conserve şi mă retrag în catacombe.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mar 2014 10:28 pm 
Neconectat
membru de bază

Marawder scrie:
Eu mi-am făcut rezerva de conserve şi mă retrag în catacombe.

Si tu ? :ymalien:

hm... :ymparty:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mar 2014 10:37 pm 
Giorgia scrie:
Si tu ?
hm...
Da, şi eu Brutus... :mrgreen:

Vii cu mine în catacombe? Nu vreau să stau singur cu liliecii.
Bun, admit, aş fi preferat compania unui bărbat sexy, dar mă mulţumesc şi cu tine! :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 09 Mar 2014 6:41 pm 
Neconectat
membru de bază

Pai nu sunt singura care are deja provizii pt buncare...suntem o echipa intreaga. Mixta :D

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Ora este UTC [ DST ]