Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 17 Aug 2019 10:11 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mănânc, deci exist!
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 8:33 pm 
Kit3surf3r : :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 8:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

conny scrie:
Incepe cu citirea etichetelor

Am citit eticheta si pe ea scrie fabricat in tara X, tipul carnii (porc, vita, etc), gramajul si pretul. Inca nu am gasit nimic despre conditiile de crestere si sacrificare a animalului respectiv, dar mai caut, mai stii, poate am scapat eu din vedere. La restauratnt si la prieteni la masa le voi cere de acum istoricul ca sa imi pese si mie.

conny scrie:
Daca ar fi fost cazul tau, ai fi aflat deja ca in Elvetia exista reguli clare, trebuie numai sa-ti dai putin osteneala.

Stai linistita ca poate unele le stiu mai bine ca tine, nu iti mai da cu presupusul la ce si despre cine nu cunosti.
conny scrie:
Este extrem de simplu sa-ti bati joc de orice subiect, vad ca asta e in general modul tau de a conversa. Nu insa si al meu.

Nu imi bat joc de nici un subiect dar la niste afirmatii ca cea in discutie consider ca am pus niste intrebari pe masura afirmatiei, dar ce sa ii faci - ipocrizia asta e mare la unii.

GIN pe tine te ignor de acum, unu la mana ca te repeti, doi la mana ca scrii mult dar fara continut, trei ca faci supozitii din burta fara sa stii despre ce vorbesti. Degeaba ti-ai sters, facut, sters facut, sters facut contul daca nu ti-ai schimbat si stilul, sunt curios "la anul" sub ce nume vei posta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 9:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Iar eu sunt curioasa, tot atat de mistocar vei fi, dupa ce vei pricepe la ce a facut Conny referire ?!

Ultima oară modificat de Giorgia pe Sâm, 07 Aug 2010 10:07 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 9:29 pm 
Citat:
Hitler luat drept reper de inteligenta? Ptiu, drace! :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: Pavele, cu asta sau dus dracului toate ideile tale etice si morale! X(
Pavele, lui Hitler ii placea mirosul de carne arsa; stim noi ce si cum! 8-x 8-x 8-x

LeDix, acolo am uitat sa pun un semn de intrebare, adica: si ce inteligenta a mai avut? a fost o intrebare, deci LeDix nu trebuie sa te stresezi asa repede ;) , la carnivori se observa o impulsivitate ridicata, :-t , deci acuma am corectat,

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 9:53 pm 
Cert e un lucru, fiecare forumist actioneaza in urma unui impuls nervos, emotii etc...

unii cred ceea ce au fost invatati, si o sustin cu tarie, altii ii aplauda, altii asculta cu nedumerire unde duce discutia,

pareri pro si contra, altii fac misto din spatele unui calculator crezand si se simt extrem de multumiti cand dau replici care nu vor avea raspuns, ma si intreb ce rost are o discutie cand doar discutam?

despre alimentatia cruda, sunt extrem de convins ca nimeni de pe forum nu cunoaste mai nimic, nu ma refer la carti, studii vorbe zise de alte peroane, de experiente personale vorbesc, din nou intrebarea mea este de ce exista oare ideea asta despre vegetarieni sau crudivori ca sunt legume? adica nu au nici o energie ca au anemie etc? esti sigur Kit3surf3r ca tu ai rezista 50 de km alergati odata? poate daca faci antrenament e diferit,

dar te asigur ca daca tu ai dorii sa vezi diferenta la performante intre alimentatia cruda alge marine, seminte incoltite si proteinele din carne, batoanele de ciocolata sau ceea ce consumi pt a te mentine in forma, iti garantez ca ti-ai schimba parerea, eu nu ma antrenez ca si tine, nu stiu ce fel de antrenamente faci, dar tu crezi ca eu am mancat numai o saptamana fructe legume? si crezi ca eu nu as rezista la ceea ce tu faci? repet eu nu mananc numai asta, daca am fost invitat undeva am consumat si mancare gatita, dar asta de cateva ori pe an, consum si proteine vegetale seminte incoltite si alge marine care au o cantitate superioara de proteine si zahar natural fata de carne sau alte alimente, inca nu cunosti aceste lucruri, deci nu ma poti contrazice in sensul performantelor mele, si cum am mai zis nu toti sunt educati cum si cat sa mananca, si cel mai important ce sa manance, este interesanta propunerea ta si probabil vom organiza intr-o zii o competitie in acest sens ;)

si sa continuu, arogantii sunt peste tot, ma refer in general, si cel mai inteligent tace, deci voi tacea, caci ( Crina cum a zis Abra, se traduce fiindca) nu are rost vb cand nu ai cu cine, la fel fac si cei care zic ca nu cred in ceea ce scriu altii, oare voi cei care credeti ca totul e aiurea, nimic nu e adevarat voi ce repere aveti in viata? sau e doar un forum unde se face misto si c-am atat...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 10:18 pm 
mai am si eu o intrebare la care sunt sigur ca nimeni nu poate raspunde : cand si unde a fost creat omul?

ca toata lumea zice ca el e carnivor si agresiv, si nu mai vreau referinte din enciclopedii referinte stiintifice etc...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 11:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pavel scrie:
esti sigur Kit3surf3r ca tu ai rezista 50 de km alergati odata?

Da :)

Pavel scrie:
si crezi ca eu nu as rezista la ceea ce tu faci?

Sunt aproape convins ca nu, si o mica parte s-ar datora alimentatiei tale 'crude'. Si cu toate astea te-as felicita daca ai reusi si tu sa rezisti si sa faci :)

Pavel scrie:
este interesanta propunerea ta si probabil vom organiza intr-o zii o competitie in acest sens ;)

Domnu' Pavel, da' aveti sansa sa concretizati asta. Sau e doar gura de tine?

Te invit sa iei parte la o competitie de alergat alpin pe 21.08. Sunt 81 km cu aprox. 4500 m urcus cumulat.
Daca te tin bretelele, scrie pe forum si-ti dau detaliile pe MP. Ma cam satur incet dar sigur de cei care se cred destepti si isi asuma dreptul sa faca restul care nu canta in corul lor drept aroganti, habarnisti si asa mai departe-ei incita o discutie care de fapt e dorita drept monolog in fata unor aplaudaci (old style, paralele din trecutul glorios imi sunt foarte saritoare in ochi). Iti va trebui un rucsac mare pentru alge, seminte incoltite si restul :)
Dar eu in spirit sportiv iti doresc de pe acum 'multe succesuri'!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Aug 2010 11:39 pm 
Pavel scrie:
mai am si eu o intrebare la care sunt sigur ca nimeni nu poate raspunde : cand si unde a fost creat omul?

In laborator, de catre "alesii" unei civilizatii superioare, supravietuitori in urma unui cataclism planetar.

(De notat ca "alesii" nu au fost singurii supravietuitori, fapt care face credibila teoria darwinista :p ).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 7:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

O saptamana de mancat numai fructe si legume? Wouah. Ce "realizare". Domnu' Pavel, cand ajungeti la nivelul nordcoreenilor cu o dieta pa baza de scoarta de copac, ierburi si un pumn de orez la desert, atunci sunteti adevarat crudivor. Vedeti numai ca dupa 50 de ani de asa dieta au ajuns in medie cu 10 cm mai scunzi ca fratii lor de sub paralela 38.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 7:35 am 
Citat:
O saptamana de mancat numai fructe si legume? Wouah. Ce "realizare". Domnu' Pavel, cand ajungeti la nivelul nordcoreenilor cu o dieta pa baza de scoarta de copac, ierburi si un pumn de orez la desert, atunci sunteti adevarat crudivor. Vedeti numai ca dupa 50 de ani de asa dieta au ajuns in medie cu 10 cm mai scunzi ca fratii lor de sub paralela 38.

Shorrick, cine ti-a zis tie ca eu am mancat numai o saptamana fructe si legume? :hum: cred ca trebuie sa citesti mai bine ceea ce Kit3surf3r m-a intrebat:

Citat:
Pavel, tu ai mancat timp de-o saptamana numai legume si fructe, sa vezi cum e?.... in timp ce te ocupi de familie, de job, si mai faci si sport de anduranta?

iar eu am intrebat :

Citat:
dar tu crezi ca eu am mancat numai o saptamana fructe legume?

deci Shorrick nu sunt domnul Pavel =)) , hai ca asta e buna rau de tot, la 24 de ani nu cred ca am imbatranit :)) , trebuie sa te uiti mai bine B-) , plus de asta eu de 5 ani de zile sunt crudivor, daca tu vei ajunge macar pt o luna sa mananci cum mananc eu mai discutam, pana atunci nu stiu daca esti in masura sa faci misto, si ar trebuii sa citesti mai bine postarile ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 7:40 am 
AbraMack scrie:
Crina, în ce context foloseste Pavel "căci" ....se spune "fiindcă" ... :)

Citat:
ca sunt unii debili si macelaresc in stanga si dreapta asta are legatura si cu consumul de carne si se zice fiindca oamenii inainte au consumat carne cruda, si nu la gril gratar etc, normal fiindca aportul de carne sporeste violenta, agresivitatea la om, la fel ca la animalele salbatice, ele cand simt miros de sange devin inebunite pt a ucide, si oare nu a fost un accident fiindca omul a inceput sa consume carne? intreaba un crudivor, stiu fiindca pe carnivori ii deranjeaza la ureche cuvantul crudivor vegetal plus alge marine , mai sunt si crudivori carnivori,

de aici:
viewtopic.php?f=15&t=2014&p=14887#p14887

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 7:49 am 
Citat:
Pavel, da' aveti sansa sa concretizati asta. Sau e doar gura de tine?

1 :deci ma repet din nou, nu sunt d-l Pavel :)) , la 24 de ani cred ca sunt inca young,

Citat:
Ma cam satur incet dar sigur de cei care se cred destepti si isi asuma dreptul sa faca restul care nu canta in corul lor drept aroganti, habarnisti si asa mai departe-ei incita o discutie care de fapt e dorita drept monolog in fata unor aplaudaci (old style, paralele din trecutul glorios imi sunt foarte saritoare in ochi)

referire generala? din nou pot zice caci multi nu stiu sa aibe o discutie relaxata, exista o implusivitate ridicata ;), nu vad rostul ei....

Citat:
Te invit sa iei parte la o competitie de alergat alpin pe 21.08. Sunt 81 km cu aprox. 4500 m urcus cumulat.

Kit3surf3r, in aceea data nu pot deoarece eu mai fac si anumite cursuri, nu are legatura cu faptul ca nu vreau, ci doar nu am timp. pana la sfaristul lui octombrie sunt ocupat cu ceea ce fac, deci nu am sanse mai repede. si a alerga orice km are legatura si cu antrenamentul, bineinteles mancarea e cea care sustine antrenamentul ;)

acuma normal ca de am zis ca nu pot imediat te vei gandii gata am renuntat, tu poti sa interpretezi cum doresti, dar timpul nu e de partea mea

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 8:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
1 :deci ma repet din nou, nu sunt d-l Pavel :)) , la 24 de ani cred ca sunt inca young,

1. Caragiale il numea pe Goe "domunul Goe"; se accepta?
2. Freud a afirmat ca violenta e inradacinata in om: http://it.wikipedia.org/wiki/Sigmund_Freud "Nel 1933 infine, a richiesta della Società delle Nazioni, venne pubblicata una discussione con Einstein sul tema: "Perché la guerra?". Freud, al contrario di Einstein, dimostrando un profondo pragmatismo affermò l'impossibilità della fine delle guerre, in quanto l'aggressività, fondamento di ogni guerra, è radicata indissolubilmente nell'uomo."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 10:57 am 
Citat:
Freud a afirmat ca violenta e inradacinata in om

de ce ar trebuii sa il cred eu pe Freud? exact cum m-i sa mai replicat, ca daca o persoana are un nume mai cunoscut sau incepe cu... trebuie crezut?, nu sunt multi doctori, istorici, antropologi nutritionisti etc care sau inselat in afirmatiile lor ? si care au dat gresc in ceea ce au facut?

normal ca, n-i sa introdus in gandire aceasta teorie si multe altele, precum si mancati oua, lapte branza carne si veti fii sanatosi, nici din partea vegetarienilor nu e diferit, eu nu sunt de nici o parte, fiecare cu teoriile sale,

si noi oamenii ne supunem si le acceptam, deci numai daca vine o informatie din Wikipedia e credibila?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 11:22 am 
S-a discutat mult pana acum, in general pe tema vegetarian sau nu, avantaje/ dezavantaje la nivel personal.

In ultimii ani, alegerile mele sunt influentate de cativa parametrii externi si nu doar de ‘natura umana’ : :)

• Productia de carne la nivel global: pentru 1 calorie carne sunt necesare aproximativ 7 calori provenite din plante --> proces ineficient.
• Multe animalele sunt ‘crescute’ in spatii inchise, fara libertate de miscare si fara sa fi vazut lumina zilei.
• Padurea ecuatoriala este defrisata in mare parte si pentru a spori productia de carne (world wide).
• Metanul provenit de la animale contribuie la incalzirea globala a planetei.
• Suntem aproape 7 miliarde suflete pe planatea si nu toti sunt consumatori de carne. Unde vom ajunge daca toti vor sa consume carne la nivelul Romania/Elvetia ?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 11:25 am 
Neconectat
tânără speranţă

Pavel, pe scurt:
Eu am incercat alimentare vegetariana, vegana pentru destul timp- in cautarea unor performante mai bune. Tot ce am constatat este ca nu-mi aduce absolut nici un avantaj, chiar mai mult- m-a limitat extrem in viata cotidiana (incearca sa mergi in concediu cu familia, cazare cu mesele incluse). Sunt aproape convins ca n-ai familie, si astfel iti poti concentra toata energia si timpul liber alimentatiei alese de tine. Daca vrei, iroseste-ti viata in cimentarea unui credo impus de tine, tie insuti.

Esti inca tanar si (probabil) vei invata din greselile proprii... Nimeni nu-i impotriva algelor albastre &co, si nimeni nu-i impotriva celor care se hranesc in acest mod. Dar e deplasat sa vii aici cu aere de apostol al propovaduirii hranei 'tale' pe care o vrei net superioara hranirii omnivore- mai ales ca nu aduci argumente noi, fondate.
Ai negat faptul ca vegetarienii & co nu au carente in alimentatie, sustii ca e o alimentatie completa pentru umani. So'n Käse ! (traducere=asa un cascaval, sensul il deduci tu- ca sa nu scriu b-sh!t).
Carentele in astfel de alimentatii sunt dovedite stiintific- de aceea ti-am pomenit de organe distruse dupa ani de lipsa a unor substante necesare corpului uman, lipsa generata de modul de hranire. Si pe baza acelor dovezi stiintifice, colegii mei vegetarieni / vegani / crudivori samd de zeci de ani mananca nuci si alte chestii diverse cu kilogramele sa compenseze anumite lipsuri. Dozele mari de nuci&co pe care si le administreaza se datoreaza concentratiei scazute de elemente nutritive in acele alimente, elemente nutritive in minus la bilantul lor de hrana...
De zeci de ani s-a analizat legatura intre vegetarism &co. si performante (fizice, intelectuale). Concluzia: e un placebo, un credo, un stil de viata- nimic mai mult.

Bottom line- cei mai sanatosi sunt cei care mananca din toate cate putin, cu chibzuire.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 11:49 am 
acuma vorbind despre alimentatie, diferenta intre cei ce consuma produse animale de orice fel si cei care mananca crud(nu carne cruda) este varsta, asa se zice caci omul normal poate traii pana la 140 de ani, nu stiu inca un exemplu concret nici de vegetarian sau carnivor care sa fii atins aceasta varsta, inca nu am cautat pe google, daca gasesc voi posta la acest subiect,

rezultatele se vor vedea in ani, sigur caci cei care consuma proteine din carne , lapte branza etc au un salt rapid la raportul masa musculara etc.. dar intrebarea vine, de ce atunci majoritatea persoanelor de peste 50 ani intra intr-o faza de degradare a starii de sanatate?, si cand nu au atins nici macar jumate din 140 de ani, bine sunt multi factori nu numai carnea, ci si fumatul, dormitul insuficient, stresul etc, si vedem oamenii de langa noi de zii cu zii, ce exemplu mai bun se poate da?

si vreau sa mai zici ceva, e ff adevarat caci multi vegetarieni nu stiu sa se hraneasca, nu vreau sa creada unii vegetarieni sau crudivori ca ii critic, doar caci si eu am vazut in dieta alimentatia multor persoane vegetariene, cum nu au aportul de proteine corespunzator,

normal ca daca se mananca numai o salata, cativa morcovi, sau ceva light, e clar ca acolo nu exista proteine, si nici calorii, , grasimile vegetale de asemenea sunt ff importante,

de exemplu tot ceea ce eu consum crud, seminte, le las in apa cateva ore sa se hidrateze, si consum si seminte de migdale, de arahide, alune de padure, floarea saorelui crude, nu grilate sau sarate sau cu ulei, consum o cantitate considerabila de seminte de In, si seminte oleaginoase, in 100 gr de seminte de in exista:39 de grame de fibre alimentare, 24 grame de proteine, grasimi vegetale 32 de grame sau lipide, si cel mai interesant in calorii 100 de gr au 455 de kcal,

deci problema vegetarienilor se reduce si la lipsa de proteine, si vitamina B12, care se zice caci ne lipseste si noua oamenilor dar si animalelor, si nu se gaseste in nici o leguma, ci doar in carne cruda, ou crud, unele alge marine- care sunt legume marine by the way... lipide, fibre alimentare etc..

la urmatorul mesaj voi scrie ceea ce mananc eu in mod normal, si doresc ca si Kit3surf3r, raduvd, Shorrick si alte peroane care nu sunt de acord cu vegetarienii crudivorii etc si numai cu mancatul carnii sau alimentatiei gatite se ne prezinte ceea ce mananca ei intr-o zii obisnuita, si bineinteles si ceilalti forumisti ;) daca doresc, :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 12:23 pm 
Citat:
Nimeni nu-i impotriva algelor albastre &co, si nimeni nu-i impotriva celor care se hranesc in acest mod. Dar e deplasat sa vii aici cu aere de apostol al propovaduirii hranei 'tale' pe care o vrei net superioara hranirii omnivore- mai ales ca nu aduci argumente noi, fondate. Daca vrei, iroseste-ti viata in cimentarea unui credo impus de tine, tie insuti.

Kit3surf3r, t-i se pare tie ca eu vin sa predic? sau sa creez un credo? cred ca te-a deranjat ceva anume si probabil crezi ca eu vreau sa impun ceva, cuiva, [-x , eu vb din experienta proprie, si am zis de vreo 3 ori fiecare persoana e libera sa aleaga ce cum si cat sa manance, nimic mai mult, vad ca deja vorbesti cu emotiile, eu sincer am o discutie in care imi exprim idei pareri la fel ca tine, amandoi sa recunoastem suntem contra a ceva anume, asta e clar, nu se va schimba nimic in acest sens ;)

si nu cred ca am zis ca vegetarienii nu au carente, am scris un mesaj in care am zis acest lucru,

si chiar sugerez celor ce scriu pe forum sa nu se mai streseze asa de repede, este o discutie nu ceva ce trebuie luat pt a hranii emotiile ;)

Citat:
Dozele mari de nuci&co pe care si le administreaza se datoreaza concentratiei scazute de elemente nutritive in acele alimente, elemente nutritive in minus la bilantul lor de hrana...
De zeci de ani s-a analizat legatura intre vegetarism &co. si performante (fizice, intelectuale). Concluzia: e un placebo, un credo, un stil de viata- nimic mai mult

da pt caci acele nuci, ori au fost grilate, fierte, sau eu mai stiu ce procedeu facut, si eu toate semintele care le consum le fac germinate, cu totul si cu totul altceva, acolo vorbim deja de o cantiate de vitamine, minerale enzime diferita, si nu am nevoie de suplimente alimenatare pt asa zisele deficiente la vegetarieni,

in primul rand nucile semintele crude , uscate deshidratate nu pot fii digerate de stomac, cand sunt germinate e diferit, nu o zic eu, o zic alte persoane care stiu despre ce vorbesc,

deci sunt multe deficiente nu la nivel de seminte , legume, fructe care fac ca persoana respectiva sa nu aiba nici o energie sau performante ci nivelul de educatie,

Kit3surf3r, daca tot ai zis caci ai fost si vegetarian, ai putea sa scrii ceea ce mancai si in zilele de antrenament si in mod obisnuit?

si eu mananc mai des cateodata mai des de 5 ori, e adevarat nu cantitati mari, si inca ceva de cand mananc mancare cruda nu simt nevoia sa mananc o tona o data, inainte mancam mult si nu am fost obez, si de fiecare data simteam ca imi este foame, mai ales caci consumand mancare cruda, eliminarea este mult mai rapida decat in cazul mancarii preparate, ;)

deci nu e nevoie sa te stresezi sau sa te superi, daca e asa inseamna ca o iei personal ;)

si te asigur ca nu e un placebo un credo etc, alimentatia cruda , :) cel putin pt mine

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Aug 2010 8:35 pm 
Damn...tipic frate....iar va luati la suturi?Totusi.....eu mananc orice....invitati-ma doar:)))pot sa fiu si vegetariana si carnivora,depinde de gazda :D

L.E. :Nu ma omor dupa deserturi asa ca economisiti ceva :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Aug 2010 10:03 pm 
Pavel... uite o intamplare traita pe pielea mea...
Am trait in anii copilariei o chestie interesanta. De la o vreme (aveam vreo 10-11 ani) incepusem sa mananc mere... din ce in ce mai mult... ajunsesem sa-mi sperii parintii care au mers la medicul meu pediatru (un medic de geniu) rugandu-l sa-mi faca ceva analize sa vada daca-s sanatos. Ala zambeste si zice... nu-i luam nimic... e normal.. organismul lui, pt a se dezvolta, are nevoie de ceva ce el gaseste in mere... si organismul lui ii cere mere.. e.. lasa-l sa manance mere.. o sa se opreasca intr-o zi. Si asa a fost.
dupa cativa ani, a trebuit sa ma operez de apendicita... dupa o zi de la operatie simteam nevoia de mancare f consistenta. .. acelasi medic i-a spus parintilor ca e normal. Corpul s-a simtit atacat si e slabit... are nevoie de proteine si trebuie sa i se dea mancare consistenta... fiind vba de o operatie de apendicita, nu puteam manca shaorma...insa consistenta se regasea in supe de carne de vita strecurata... eram surprins sa constat ca spitalul la acea vreme facea acest tip de supe special pt cei ce ies din operatii ale sistemului digestiv. De ce oare?
Am ajuns totusi la o concluzie... trebuie sa mananci ceea ce iti face bine, ceea ce ti-e pofta sa mananci si sa-i dai corpului ce-ti cere.
Personal, cred ca data as trece la diete si restrictii in ceea ce priveste alimentatia, cred ca l-as constrange.. si daca va veni vremea la care sa ma constranga el pe mine... :D nu stiu care va avea ultimul cuvant.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 2:00 am 
Stiu si inteleg ceea ce ai scris raduvd,

si eu am facut chestii din astea in care mancam multe mere si fructe, si sa nu uitam ca merele nu au nici un continut de proteine, grasimi etc, :)) , eu am fost o perioada si fructivor, deci mancam numai fructe, asa a simtit organismul meu, si nu am avut niciodata probleme sa ma operez de ceva anume, cred ca nu am facut chiar asa de mult exces de fructe,

si cum ai zis tu radule

Citat:
Corpul s-a simtit atacat si e slabit... are nevoie de proteine si trebuie sa i se dea mancare consistenta.

sigur ai mancat prea multe mere :pirate: , de exemplu cunosc persoane care au consumat multa miere si au ajuns in spital cu probleme de stomac, la fel si un consum crescut de fructe poate creea probleme serioase, totul in exces nu e indicat

acuma depinde si de persoana, cat de rezistenta este si daca stomacul sau are o digestie buna, eu sincer inainte sa incep sa mananc mancare cruda, aveam dureri destul de puternice de stomac, nu reuseam sa termin un mar de mancat fara sa nu am dureri serioase, la fel si cu ceapa, sau alte alimente crude,

apoi am inceput sa renunt la mancarea preparata deoarece sincer nu aveam energie, mereu eram obosit dupa o supa, felul doi cum e in romania si prajitura etc, deci pt mine a fost diferit

apoi m-am pus pe multe fructe, dar si mixat sau sucuri de fructe proaspete, nu mancam tot timpul fructele intregi, legume nu prea ma omor dupa ele, salata de ex, o detest :)) , nu imi place. dar de cand am dat de semintele germinate, algele marine crede-ma caci si nivelul de energie a crescut considerabil, acuma eu mananc ceapa precum marul :) , cativa ''catei'' de usturoi la fel si alte legume pe care putine persoane le consuma, mai zicea cineva caci simturile noastre gustative sunt pervertite :pirate: ,prea multe condimente, prea multa mancare rafinata, procesata, carnea la fel prea rafinata,

si eu nu sunt genul de crudivor care mananca un morcov sau un musli sau o leguma si gata, [-x

daca tot sunt aici o sa scriu ceea ce mananc eu intr-o zii normala in care mai fac si 120 de km de naveta, apoi mai si gatesc pt 10 persoane, plus caci trebuie sa imi prepar si mancarea pt urmatoarele zile, si alte activitati pe care le fac, deci e nevoie de energie pt toate astea, semintele germinate au nevoie de un planing, ca de nu le las la germinat sa dus mancarea mea pt urmatoarele zile :hoo: , si repet eu in consumul de seminte germinate am mai multe proteine vegetale intr-o cantitate mai mica de mancare, decat daca as manca semintele crude asa cum sunt ele,

ceea ce zicea si Kit3surf3r:

Citat:
Dozele mari de nuci&co pe care si le administreaza se datoreaza concentratiei scazute de elemente nutritive in acele alimente, elemente nutritive in minus la bilantul lor de hrana...

are dreptate deoarece ele nu au fost rehidratate, germinate, prin germinare se reactiveaza aceea samanta care are in ea informatia genetica pt a deveni o planta un arbore, etc, deci ca si aport nutritional semintele germinate, cele care pot fii germinate si organice sunt mult mai nutritive si deci elemente super nutritive in plus la bilantul meu de hrana si mai putina mancare, ;) si daca multe peroane ar stii sa se alimenteze adecvat nu ar mai fii ideea asta distorsionata despre vegetarieni vegani sau crudivori cum, ca ar fii in bataia vantului din cauza faptului , ca au deficiente, carente , nutritionale,

am o regula: niciodata nu amestec fructele cu seminte germinate, nici rosia care este un fruct si nu o leguma, chiar daca si in bucataria vegam crudivorism se pregatesc mancaruri cu rosii, eu nu le consum, vor fermenta, si nu amestec fructe cu legume sau alte cruditati, fructele sunt cele care in contact cu alte alimente fermenteaza cel mai repede, chiar daca asteptam 3 ore dupa o masa obisnuita si apoi mancam fructe ele vor fermenta deoarece fructele au tendinta de a fii digerate cel mai repede in stomac, deci eu le mananc numai dimineata pe stomacul gol si in ziua aceea nu mananc legume sau alte alimente ci doar my wheat-grass shot , si alternez 2-3 zile pe saptamana numai fructe si suc de iarba de grau :pirate:

bine aici nu mai vorbim de persoanele care sufera de probleme digestive, grave, se poate ajunge la aceasta performanta daca problema digestiva este corectata, dar nu conteaza cu ce se mananca fructele ele vor fermenta, oare de ce unele persoane care mananca fructe dupa ce au terminat pranzul au probleme cu balonari, gaze, etc, din cauza consumului de fructe impreuna cu alte alimente, vb si de experienta proprie ;)

asa deci ceea ce eu mananc si inainte de fiecare masa care poate sa fie de 4 , 5 sau 6 ori pe zii beau si 300 ml de apa :

1. 6:30 ma trezesc de obicei
2. 6:40 beau 300 ml de apa si nu ceai, cafea, sucuri etc, organismul nostru are nevoie de apa pt a se hidrata si, nu de alte bauturi dimineata,
3. la ora 8 , consum 150 gr de seminte de in germinate(100gr: 455 kcal, 39 gr fibre, 24 gr proteine, lipide 31 gr, 0 gr cholesterol), plus seminte germinate de: migdale, floarea soarelui, dovleac, si seminte germinate de nuci , singura carne care are 24 de grame de proteine la 100 gr de carne este carnea de curca, porcul si vaca au 20 de gr de proteine, asta se refera la carnea cruda, deci eu prefer sa mananc proteine vegetale ;) unde am mai multe proteine la unele seminte si seminte oleaginoase incoltite,

consum de asemenea seminte germinate de: ridichi, de naut, care au o sursa foarta ridicata de carbohidrati: Valori nutritionale (100 g): 364 kcal, proteine 19.3 g, carbohidrati 60.7 g, lipide 6 g, fibre 17.4 g., seminte germinate de fasole azuki, fasolea rosie germinata nu poate fii digerata cruda de o buna parte din populatie, dar eu o consum cruda germinata si mixata:) , apoi seminte germinate de quinoa, fasole mung, cateodata dimineata consum si alge marine crude, mixate cu semintele germinate,

in total cantitatea de seminte germinate ajunge la 600 de grame, iar cateodata le mixez, astfel nu am nevoie sa mestec prea mult :pirate: ,

pe la 11

un shot de suc de iarba de grau , 80 ml, nimic altceva, este ff consistent, clorofila pura, si am incercat in alte zile sa fac un test, sa beau numai suc din iarba de grau toata ziua si sa fac aceleasi lucruri pe care le fac intr-o zii obisnuinta, cel mai mult am baut 300 ml de suc de iarba de grau pe zii, timp de 5 zile, mai sunt persoane care se dau foarte sanatoase si au incercat sa bea 100 ml de suc de grau, au stat 3 ore in pat nemiscati din cauza procesului de detoxifiere, si ma refer la nutritionisti aici in Elvetia,

are un efect de detoxifiere atat de puternic incat nu este recomandat celor ce nu consuma mancare cruda sau nu au obisnuinta de a-l bea pt caci reactia de detoxifiere este foarte puternica, si celor ce doresc sa il consume este indicat 20 ml pt inceput, are efect imediat asupra ficatului, are un gust amar- dulce, depinde si de cum a fost germinat si calitatea semintei de grau, eu am obtinut un suc super dulce de grau germinat lasand sa se hidrateze in ulei esential de menta 100% ,pur distilat fara alcool, 5 ore,, vor zice unii doar ca sa se amuze ca numai vacile consuma asa ceva, keine probleme eu stiu ceea ce inseamna Super food,

toate semintele pe care eu le germinez sunt organice, nu iau seminte asa la intamplare, iar procedeul pt a prepara seminte germinate nu e dificil, dar e nevoie de rabdare, si energie , cateva min pe zii pt a le face o mica baie si de un planing,

apoi la ora 4 dupa-masa

un mix de alfa-alfa, , trefla rosie, fenugrec, seminte germinate de morcovi, sfecla rosie, , si din nou seminte de naut, fenugrec - care are un procentaj de proteine de 30 de grame in 100 de gr de seminte incoltite, deci ceea ce consum la nivel de proteine grasimi lipide vegetale bate de departe consumul de carne, iar acest mix este mai mult decat nutritional,

si sincer eu nu consum suplimente asa cum fac majoritatea oamenilor, am consumat inainte dar am renuntat atunci cand am inceput cu sucurile de seminte germinate,

de exemplu cel mai bine pt a asimila enzime organice este de a face un suc de seminte germinate si apoi diluat un pic cu apa, nu numai ca se absoarbe repede dar au un efect ff rapid asupra sistemului digestiv, iar persoanele cu dureri grave de stomac daca ar consuma aceste sucuri de seminte germinate ar ameliora mult durerile, si ele sunt alcaline sucurile, nu sunt acide,

mai consum si seminte germinate de grau , orz, ovaz, de usturoi, ceapa, brocoli, mazare, varza, deci consum cat mai multe seminte germinate in comparatie cu legumele mature, si bineinteles altele pe care nu le-am mentionat, si le alternez, deci nu ajung niciodata sa ma plictisesc de ceea ce mananc, si plus de asta fac si un curs de bucatar in acest sens, arta culinara crudivora, cere rabdare, pasiune pt ceea ce se pregateste, energie, un bun planing, si de asemenea este si o arta, nu e tot una sa gastesti crud sau sa gatesti traditional, credeti-ma ;)

in timpul zilei mai consum si miere naturala adusa din romania :), pt caci e singura care imi place ca si dulce, am noroc ca nu sunt deloc dupa ciocolata, etc,

mananc de asemenea si sushi vegetal preparat cu alge marine crude, si nu alge albastre, si nu il fac cu orez fiert, ci cu anumite legume macinate crude si seminte germinate iar sosul, este si acela facut ori din ulei presat la rece organic, ori sos de soia fermentat natural, si alte produse fermentate natural din Japonia,

la ora 8 seara cand ma reintorc dupa cei 120 de km de naveta si activitatea din timpul zilei consum din nou 80 de ml de suc de iarba de grau, in mod normal trebuie asteptat 30 min inanite de a manca ceva anume, eu il prepar cu ajutorul unui storcator profesional, apoi consum miere salcam sau miere multiflora, adusa din romania, ca tot in Romania se gasesc multe produse apicole mult mai bune decat aici :hoo: la fel si despre legume, fructe ,

mierea din nou o amestec cu seminte germinate mixate, si 50 gr de alge marine, sunt cateva tipuri de alge marine pe carel le consum, : Nori, Wakame, Dulse, Laitue de Mer, Spaghetti de mer, Kombu Royal, si Kombu Breton in franceza, le desarez pt caci vin in sare marina, apoi le tai marunt sau mixat si fac o salata delicioasa, totul crud, si pt informatia si cultura generala, algele sunt cele care curata oceanul marea de toxine, si aceste alge sunt comestibile, si ele sunt responsabile de marea cantitate de oxigen produsa si nu pomii sau plantele asa cum am fost invatati,

nu se consuma in cantitati mari deoarece contin o cantitate de iod considerabila, si sunt cele mai bogate in proteine, alga rosie are 40 gr de proteine in 100 gr de alge uscate , algele verzi au 20 de gr, dar cea mai bogata in proteine este alga albastra sau Spirulina 70 de gr de proteine in 100 de gr de alge uscate, si bogat in zaharuri naturale, vitamine, minerale,

deci cine zice caci in alimentatia crudivora sunt carente, ori are ceva cu crudivorii sau veganii :)) , ori nu a fost bine educat cum si ce sa manance, si in semintele germinate avem si cantitatea necesara de fier zilnica pt 100 gr de seminte germinate ;) , deci nu am nevoie sa consum legume.fructe multe pt a avea aceasta cantitate de fier, si nici de alte alimente lacto-carnivore,

sunt inca multe lucruri pe care vegetarienii veganii si carnivori nu le stiu inca despre alimentatie, nici eu nu cunosc totul in alimentatia mea, si eu invat in fiecare luna lucruri noi, poate vom ajunge la aceasta perfectiune alimentara in viitor, dar eu pledez de asemenea si pt alimentatia personala, ce trebuie consumat pt activitatea zilnica, intelectuala etc, si nu sunt aici pe forum sa critic, sa convertesc sau sa fac un credo ;) , ci ofer unele informatii pe care poate unele persoane sunt interesate, si a scrie despre ceea eu mananc nu cred ca e un lucru rau, sunt 100% sigur caci sunt vegetarieni si crudivori care inca nu stiu multe lucruri despre alimentatie si deci le ofer un pont :) , in mod normal romanii nu le stiu si ei cred ca a fii vegetarian, crudivor, vegan nu are avantage si nu ajuta mai la nimic... si experientele nefericite ii fac sa isi schimbe parerea..

cei ce doresc sa ma contrazica si nici macar nu au incercat sa manance ceea ce eu mananc nu au decat sa carcoteasca :hoo: , oricum ceea ce eu ofer ca si informatii nu le vor schimba parerea despre crudivorism :pirate: vegan etc,

de asemenea am incetat sa mai mananc banane si fructe exotice:

cauzele:
nu sunt mature, chiar daca sunt bio sunt inca crude, nu au acelasi gust pe care le au in tara de origine, si plus de asta nu stiu unde sunt tinute, iar in multe citrice vitamina C nu exista, Vitamina C este gasita numai in fructul matur, si fructele exotice culese cu cateva saptamani inainte de maturitate sunt acide, pot creea probleme serioase la nivel digestiv, intestinal, eu am gustat ananas banane si alte fructe exotice aduse de o persoana din Brazilia, pot zice caci e o diferenta de aici pana pe luna :hoo: in ceea ce priveste gustul si calitatea lor

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 8:39 am 
Neconectat
tânără speranţă

Draga Pavele, nu iti zic domnule ca am vazut ca nu iti place, nimeni nu te contrazice ca o fii (poate) sanatos sa mananci cum o faci tu, asta daca poti si vrei, ba chiar eu ca si carnivor (ba chiar canibal daca tin cont de faptul ca mananc carne nu doar ca sa mananc ci chiar pentru ca imi face o deosebita placere) poate ca as face o zi pe saptamana o cura de cruditati, tocmai ca sa compensez lipsurile alimentatiei mele si cum zici tu "sa mai detoxific organismul".
DAR :D , exact cum ti-a spus si Kit3surf3r, din ce spui tu in postul tau rezulta clar un lucru: 0 obligatii, fara familie (sotie, copii, etc), fara prieteni sau cel putin cu viata sociala care tinde spre 0, si iti spun asta nu ca sa te critic ci doar ca o constatare (poate ma insel). Daca ai avea cele de mai sus atunci pe langa "mancarea gatita" ti-ai da seama ca iti mai lipsesc si altele cum ar fii faptul ca nu poti iesi cu prietenii la o cafea, la o bere, vin, votca, etc., nu poti sa iesi cu familia sau prietenii la un restaurant, nu poti fi invitat niciunde la masa (sunt convins ca procentul de crudivori este destul de redus), nu prea poti chema pe nimeni la tine la masa iar de ziua ta nu stiu cine ar savura un tort de iarba. Si chiar daca imi vei zice ca iesi cu prietenii si bei apa cand ei beau bere sau cafea pot sa iti spun sigur ca nu e acelasi lucru (daca esti in Roma poarta-te ca romanii, spune o vorba) si sunt convins ca ei nu s-ar simtii confortabil cu tine holbandu-te la ei cum "infuleca".
Tot in postul tau mai faci si niste afirmatii eronate, nu le enumar acum ca nu are rost, ceea ce arata ca mai ai mult de studiat si selectat informatia pe care o procesezi (nu tot ce zboara se mananca si nu tot ce gasesti pe net e adevarat ;) ).
Dar esti tanar si ai viata inainte sa iti stabilesti lista de prioritati si stilul de viata pe care vrei sa il ai.
Imi permit sa iti dau insa cateva sfaturi: nu te mai exprima atat de convins ca ai 100% dreptate pentru ca pana acum (eu cel putin) nu am gasit dreptatea absoluta, lasa putin loc si pentru alternative; nu mai scrie posturi atat de lungi ca plictisesti, foloseste pentru acelasi continut mai putine cuvinte; NU MAI FOLOSI "CACI" acolo unde nu isi are rostul (indiferent ca e in locul lui "ca" sau lui "fiindca") fiindca streseaza si te pune si intr-o lumina proasta mai ales ca ti s-a atras atentia de cateva ori pana acum.

O viata verde si frumoasa in continuare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 10:08 am 
Neconectat
tânără speranţă

LeDix scrie:
Pavel scrie:
de exemplu Hitler a fost vegetarian, cel putin asa se zice, si ce inteligenta a mai avut, probabil o fii consumat numai iarba =:), b-(

Hitler luat drept reper de inteligenta? Ptiu, drace! :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: Pavele, cu asta sau dus dracului toate ideile tale etice si morale! X(
Pavele, lui Hitler ii placea mirosul de carne arsa; stim noi ce si cum! 8-x 8-x 8-x

...da, o fi consumat numai iarba....redusa cum-cocaina sau efectic canepa?!?!....ce om bun Hitler c-a mancat sau "consumat" numai iarba!!!
Mereu imi viner-n cap zicala"unde dai si unde crapa!" :p

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 10:22 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
in timpul zilei mai consum si miere naturala adusa din romania :), pt caci e singura care imi place ca si dulce, am noroc ca nu sunt deloc dupa ciocolata, etc,

Asta spre opozitie cu mierea artificiala de sinteza nu? Stiti cumva unde se cumpara aia artificiala?

Citat:
deci cine zice caci in alimentatia crudivora sunt carente, ori are ceva cu crudivorii sau veganii :)) , ori nu a fost bine educat cum si ce sa manance, si in semintele germinate avem si cantitatea necesara de fier zilnica pt 100 gr de seminte germinate ;) , deci nu am nevoie sa consum legume.fructe multe pt a avea aceasta cantitate de fier, si nici de alte alimente lacto-carnivore,

Exact. Poate ne educati putin despre utilizarea proteica neta, fara sa va uitati pe google...

Citat:
de asemenea am incetat sa mai mananc banane si fructe exotice:

cauzele:
nu sunt mature, chiar daca sunt bio sunt inca crude, nu au acelasi gust pe care le au in tara de origine, si plus de asta nu stiu unde sunt tinute, iar in multe citrice vitamina C nu exista, Vitamina C este gasita numai in fructul matur, si fructele exotice culese cu cateva saptamani inainte de maturitate sunt acide, pot creea probleme serioase la nivel digestiv, intestinal, eu am gustat ananas banane si alte fructe exotice aduse de o persoana din Brazilia, pot zice caci e o diferenta de aici pana pe luna :hoo: in ceea ce priveste gustul si calitatea lor

Domnu' Pavel, probabil înca nu v-a spus nimeni ca vitamina C în integralitatea regnului vegetal este sintetizata în toate celulele, indiferent de gradul de maturitate.

Dar continuati va rog, aveti niste afirmatii extraordinar de distractive, mai ales când sunt debitate pe un ton ex-catedra foarte sigur de sine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 10:32 am 
Neconectat
tânără speranţă

"The opinions expressed above are not necessarily the opinions of management and may in fact be the opposite of that intended in order to confuse and obfuscate trolling readers. "

no explica-mi si mie!

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]