Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 15 Oct 2019 10:57 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mănânc, deci exist!
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 11:02 am 
ha ha, hai sa incerc si eu.
Opiniile exprimate mai sus nu sunt neaparat si opiniile conducerii, de fapt ar putea fi chiar opusul acestora, exprimate cu intentia de a nedumeri si ofensa cititorii incomozi (aka "postaci" - n.t.)... =))

Acu' mai e o intrebare: care conducere? ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 11:08 am 
Citat:
sta spre opozitie cu mierea artificiala de sinteza nu? Stiti cumva unde se cumpara aia artificiala?

Domnul Shorrick,

oare unde se cumpara mierea artificiala? in magazine, supermarket-uri, mierea naturala ma refeream la aceea care este extrasa de albine si nu procesata in care se mai adauga zahar artificial, sau poate nu ai auzit de asa ceva? :hum:

Citat:
Exact. Poate ne educati putin despre utilizarea proteica neta, fara sa va uitati pe google...

tu cand vrei sa consumi proteine te uiti pe google intai?... :X-/:

Citat:
Domnu' Pavel, probabil înca nu v-a spus nimeni ca vitamina C în integralitatea regnului vegetal este sintetizata în toate celulele, indiferent de gradul de maturitate.

da eu nu am zis nu, probabil nu am scris corect, dar am zis clar caci la fructele crude necoapte care au fost culese cu o luna inainte de maturizare, Vit C nu este inca transformata, exista doar acidul ascrobic , si vrei sa zici caci fructele care vin din tarile calde sunt bogate in Vitamina C mai ales caci sunt culese inca verzi?

inseamna ca esti nutritionst sau ai teste concrete, sau doar iti place sa : ''to confuse and obfuscate trolling readers''. :)) c-am asta incerci tu pe acest forum si daca nu iti place ce se scrie, poti foarte usor sa intorci virtual pe cealalta pagina, ;) so easy... just click

sursa Wikipedia, ca sa dormi tu linisit Domnul Shorrick , :hoo:

Cantitatea de vitamina C din alimente provenite din plante depind de:

* varietatea exactă a plantei,
* condițiile solului
* climatul în care s-a dezvoltat,
* perioada de timp dintre recoltare și consumare,
* condițiile de păstrare,
* metoda de preparare. Gătitul în general, se presupune, distruge vitamina C - vedeți secțiunea despre Prepararea alimentelor.

alta sursa de pe google:

Procesul de coacere normal se face insa numai in pom; transformarea provitaminei in vitamina C se face doar in ultimele zile ale coacerii.Fructele verzi culese ca atare contin doar acid ascorbic, treapta premergatoare a vitaminei C, care nu este folositoare organismului in aceasta forma,

Citat:
Dar continuati va rog, aveti niste afirmatii extraordinar de distractive, mai ales când sunt debitate pe un ton ex-catedra foarte sigur de sine

t-i se pare tie?, sunt sigur caci in viata de zii cu zii nu te comporti asa, netul iti ofera sansa sa scrii ceea ce doresti si sa ''confuse and obfuscate trolling readers''. :))
doar de dragul de a te afirma ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 11:14 am 
Neconectat
tânără speranţă

Hitler este de actualitate.. La un interviu, anul trecut, sotiei i s-a cerut sa isi expuna parerea daca Hitler a fost un bun project manager :D

Pavel multam de informatii, cat traieste omul invata. N-am auzit in viata mea de ce povestesti tu aici. Asta nu inseamna ca as putea sa incep o chestie din asta si sa ma tin de ea tot restul vietii. Sunt oricum convins ca o perioda de ceva saptamani nu are cum sa strice.
Sunt adeptul ''cate putin din toate'', singurele chestii constante in viata mea fiind castronul de cereale cu lapte dimineata urmat de o cafea si ceva produse de patiserie iar vara, seara, bag in blender lapte rece cu 2 banane.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 11:27 am 
Pavel, daca imi permiti o mica corectura. Din cate am aflat si eu de la oameni care au lucrat in domeniu, ceea ce se comercializeaza de obicei sub denumirea de "miere de albine" este mai mult melasa (adica ceea ce ramane din rafinarea zaharului). De aceea e si asa "limpede". Mierea naturala costa destul de mult, sanse sa fie cat de cat miere de albine acolo in borcanul ala mai sunt pe la magazinele cu produse bio (dar nu sunt sigura nici de astea)..
Intr-adevar, e un lucru ultra-stiut ca legumele fierte, prajite etc. pierd vitamina C, insa o modalitate de a compensa lucrul asta ar fi ca la o supa, ciorba, etc. ceva gatit, sa adaugi la sfarsit verdeturi proaspat taiate, sau zeama de lamaie. Sau sa ai o salata proaspata alaturi de felurile gatite. Poti impaca si varza si capra, cum se mai zice.
Asa cum au mai scris si altii, fiecare mananca in functie de obisnuinte, munca depusa, etc. etc. Nu ne putem converti toti la alimentatia asta cruda, cum ii zici tu, in primul rand nu tuturor ne-ar face bine.
Nu lua personal orice opinie "impotriva" stilului tau de viata.. . :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 11:34 am 
Neconectat
tânără speranţă

Shorrick scrie:
O saptamana de mancat numai fructe si legume? Wouah. Ce "realizare". Domnu' Pavel, cand ajungeti la nivelul nordcoreenilor cu o dieta pa baza de scoarta de copac, ierburi si un pumn de orez la desert, atunci sunteti adevarat crudivor. Vedeti numai ca dupa 50 de ani de asa dieta au ajuns in medie cu 10 cm mai scunzi ca fratii lor de sub paralela 38.

ma da multe mai sti tu, da ca bine zici!!!
Asta era si ideeutza mea!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 1:09 pm 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Pavel, daca imi permiti o mica corectura. Din cate am aflat si eu de la oameni care au lucrat in domeniu, ceea ce se comercializeaza de obicei sub denumirea de "miere de albine" este mai mult melasa (adica ceea ce ramane din rafinarea zaharului). De aceea e si asa "limpede". Mierea naturala costa destul de mult, sanse sa fie cat de cat miere de albine acolo in borcanul ala mai sunt pe la magazinele cu produse bio (dar nu sunt sigura nici de astea).
Nu te supara, dar asta n-o prea cred. Adica Migros si toti aia te mint in fata? Iar EU cu declaratiile de provenienta mult mai stricte decat Elvetia la fel? La inlocuitorii de branza sunt obligati sa declare asta, de altfel la toate alimentele de inlocuitori sunt obligati (si recent este chiar directiva EU s-o faca), si tocmai la miere nu?
Deci inca o data, afirmatia de mai sus o gasesc FOARTE greu de crezut.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 1:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Pavel, daca imi permiti o mica corectura. Din cate am aflat si eu de la oameni care au lucrat in domeniu, ceea ce se comercializeaza de obicei sub denumirea de "miere de albine" este mai mult melasa (adica ceea ce ramane din rafinarea zaharului). De aceea e si asa "limpede".

Molasa e limpede? De când?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 2:08 pm 
Nu molasa,melasa. "Limpede" e amestecul obtinut de-i zice "miere" (numai miere nu e)..n-as putea sa descriu procesul tehnologic, cert este ca ce ajunge la noi nu e (numai)^miere. In mod normal (iarasi din auzite), mierea adevarata se intareste (parca era si un cuvant specific in lb. romana, l-am uitat). Stiu multa lume care a inlocuit zaharul cu mierea, convinsi fiind ca e foooarte sanatoasa. Ma rog, fiecare cu ale lui.

Deci care "management" Shorrick ? :ymsmug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 2:22 pm 
Soterro scrie:
lemon_cake scrie:
Pavel, daca imi permiti o mica corectura. Din cate am aflat si eu de la oameni care au lucrat in domeniu, ceea ce se comercializeaza de obicei sub denumirea de "miere de albine" este mai mult melasa (adica ceea ce ramane din rafinarea zaharului). De aceea e si asa "limpede". Mierea naturala costa destul de mult, sanse sa fie cat de cat miere de albine acolo in borcanul ala mai sunt pe la magazinele cu produse bio (dar nu sunt sigura nici de astea).
Nu te supara, dar asta n-o prea cred. Adica Migros si toti aia te mint in fata? Iar EU cu declaratiile de provenienta mult mai stricte decat Elvetia la fel? La inlocuitorii de branza sunt obligati sa declare asta, de altfel la toate alimentele de inlocuitori sunt obligati (si recent este chiar directiva EU s-o faca), si tocmai la miere nu?
Deci inca o data, afirmatia de mai sus o gasesc FOARTE greu de crezut.

Sotero draga, nu ma supar defel, nu sunt genu'. "Afirmatia" ia-o ca atare, e ceea ce mi-au impartasit altii (am precizat, nu?) deci daca mint ei, mint si eu. Dar faza cu Migros si toti aia care nu te-ar minti in fata (nuuuu)...hm. :wink:
Acestea fiind zise, sper sa mancam cu totii cat mai sanatos, iar etichetele sa nu minta niciodata. Si sa fie si ieftine produsele alea, ar fi ideal... :D
O zi buna tuturor ! :-bd

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 2:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Nu molasa,melasa. "Limpede" e amestecul obtinut de-i zice "miere" (numai miere nu e)..n-as putea sa descriu procesul tehnologic, cert este ca ce ajunge la noi nu e (numai)^miere. In mod normal (iarasi din auzite), mierea adevarata se intareste (parca era si un cuvant specific in lb. romana, l-am uitat). Stiu multa lume care a inlocuit zaharul cu mierea, convinsi fiind ca e foooarte sanatoasa. Ma rog, fiecare cu ale lui.

Deci care "management" Shorrick ? :ymsmug:

Scuzati, am utilizat anglicismul molasa, nu frantzuzismul melasa.

Probabil ca faceti referinta la un proces tehnologic interzis de 74/409/CEE care defineste în mod clar ce produs poate fi etichetat ca miere - i.e. un produs care exclude orice adaos de alte componente.

(In versiunea franceza: "on entend par miel la denrée alimentaire produite par les abeilles mellifiques à partir du nectar des fleurs ou des sécrétions provenant de parties vivantes de plantes ou se trouvant sur elles, qu’elles butinent, transforment, combinent avec des matières spécifiques propres, emmagasinent et laissent mûrir dans les rayons de la ruche")

Deci, care proces tehnologic, si care amestec? Ca melasa (sic) de trestie de zahar de par egzemplu numai limpede si deschisa la culoare nu e.

Da, mierea naturala se întareste. Sau pe româneste se cristalizeaza. Functie de proportia între glucoza si fructoza, care la rândul ei vine de la tipul de polen. Mierea monocultura de acacia sta lichida si doi ani, si tot naturala e.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 3:54 pm 
Shorrick scrie:
Da, mierea naturala se întareste. Sau pe româneste se cristalizeaza. Functie de proportia între glucoza si fructoza, care la rândul ei vine de la tipul de polen. Mierea monocultura de acacia sta lichida si doi ani, si tot naturala e.

...Asa-mi spunea si bunicul meu care avea cativa stupi. Doar ca acaciei ii spunea salcâm. :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 4:55 pm 
Shorrick scrie:

Scuzati, am utilizat anglicismul molasa, nu frantzuzismul melasa.

Probabil ca faceti referinta la un proces tehnologic interzis de 74/409/CEE care defineste în mod clar ce produs poate fi etichetat ca miere - i.e. un produs care exclude orice adaos de alte componente.

(In versiunea franceza: "on entend par miel la denrée alimentaire produite par les abeilles mellifiques à partir du nectar des fleurs ou des sécrétions provenant de parties vivantes de plantes ou se trouvant sur elles, qu’elles butinent, transforment, combinent avec des matières spécifiques propres, emmagasinent et laissent mûrir dans les rayons de la ruche")

Deci, care proces tehnologic, si care amestec? Ca melasa (sic) de trestie de zahar de par egzemplu numai limpede si deschisa la culoare nu e.

In lb. romana a intrat ca melasa, si nu molasa, cuvant ce desemneaza cu totul altceva, de aceea am facut corectura necesara. Am crezut ca vorbim romaneste, mea culpa.
MOLÁSĂ, molase, s. f. (Geol.) Conglomerat slab consolidat alcătuit de obicei din gresie feldspatică și ciment calcaros. – Din fr. mollasse.
In rest, m-am explicat, opinia mea nu trebuie pusa in rama, iar daca nu e asa si se respecta toate standardele in materie - foarte bine, ma bucur enorm (deci n-am dat banii degeaba, pt. ca mai consumam si noi din cand in cand miere de la Migros).
#:-s
Una peste alta bine ca s-a deplasat discutia de la cruditatile lui Pavel la melasa mea, ii mai dati si dansului un respiro :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 9:55 pm 
Citat:
DAR :D , exact cum ti-a spus si Kit3surf3r, din ce spui tu in postul tau rezulta clar un lucru: 0 obligatii, fara familie (sotie, copii, etc), fara prieteni sau cel putin cu viata sociala care tinde spre 0, si iti spun asta nu ca sa te critic ci doar ca o constatare (poate ma insel). Daca ai avea cele de mai sus atunci pe langa "mancarea gatita" ti-ai da seama ca iti mai lipsesc si altele cum ar fii faptul ca nu poti iesi cu prietenii la o cafea, la o bere, vin, votca, etc., nu poti sa iesi cu familia sau prietenii la un restaurant, nu poti fi invitat niciunde la masa (sunt convins ca procentul de crudivori este destul de redus), nu prea poti chema pe nimeni la tine la masa iar de ziua ta nu stiu cine ar savura un tort de iarba. Si chiar daca imi vei zice ca iesi cu prietenii si bei apa cand ei beau bere sau cafea pot sa iti spun sigur ca nu e acelasi lucru (daca esti in Roma poarta-te ca romanii, spune o vorba) si sunt convins ca ei nu s-ar simtii confortabil cu tine holbandu-te la ei cum "infuleca".

stiu Mariane ca nu critici, nici nu o iau ca pe o critica, deja am luat o doa buna de la altii carnivori :pirate:

sa nu crezi ca eu sunt chiar asa rigid si nu am precizat caci alimentatia cruda e 100% perfecta, mai sunt de corectat, dar pe mine m-a ajutat intr-un mod in care nici alimentatia gatita, carnea etc, medicamentele nu m-ar fii ajutat, si sa nu crezi ca am fost sanatos tun, am avut mai multe probleme grave de sanatate, nu are rost sa le mentionez, si aceasta alimentatie m-a ajutat sa imi recapat fortele, ca o crede sau nu cineva, e liber sa interpreteze, romanul e nascut sa interpreteze,

sunt burlac, detest traditiile, am o viata destul de dinamica, sunt un vultur singuratic si crudivor :)) nu am familie, si nici nu imi doresc , in viata avem sansa sa facem ceea ce dorim, chiar daca aud vorbe de genul: nu se poate... nu e adevarat, cine nu vrea nu reuseste ;) mereu se cauta scuze, ca avem familii, prieteni, ca e dificil in concediu etc, e normal daca mereu ascultam de cei ce zic din jurul nostru o sa fim tot timpul prinsi in: nu pot , oare crezi ca eu nu am luat vorbe din astea? ohoo si inca cate, dar m-a durut exact unde nu ma mai doare astazi :pirate: , e clar caci aceasta schimbare de obisnuinte provoaca reactii in lant, si la nivel de obisnuinta si in ceea ce priveste familia, prietenii etc, de multe ori cei din jurul nostru pot fii esecul sau reusita noastra,

oare ceea ce am scris a deranjat atat de tare pe carnivori? oare ei se tem de nou, de necunoscut? de challenge? aud pe multi care zic: ma lasi? am incercat si asta si cealalta dieta, it sucks...of course, daca nu stiu cum sa se hraneasca, educatie alimentara, eu invat asta, ce alimente cum si cand sa mananc, mai fac si teste pe mine, e adevarat... ca doar asa invatam...

sunt retete delicioase cu ingrediente crude care ar face ca si carnivorii sa isi lase ''uneltele'' jos si sa manance aceste delicii :D , pateu vegetal, salate de alge marine, sushi vegetal sau carnivor :ymdevil: , sosuri delicioase, pickles lacto-fermentate, adica fara otet zahar, fermentatie naturala, nu cu apa fiarta etx, ci numai sare sau un produs japonez Ume-Su, sau suc de varza raw, pudding din Agar-Agar gelatina vegetala extrasa din alge sub forma de pudra, deci doresc a se elimina ideea distorsionata precum :alimentatia cruda e ''varza'' etc, cine nu stie sa se hraneasca cu siguranta va fii ca o frunza in bataia vantului ;) ahhh, si omnivorii ca tot se zice ca e mai bine un pic din toate, ok nu zic nimic, dar de ce sunt toti asa de sanatosi si spitalele se umplu le urgente de pasti, craciun etc, de bine ce or mancat :pirate: , nu am fost in situatia asta dar si eu am mancat ca un animal, adica multa mancare omnivora si mereu eram flamand, si sa nu mai enumar problemele de sanatate, despre asta nimeni nu zice nimic... anyway...

=e adevarat eu sunt mai clean in ceea ce mananc, la fel cum a fost si Hippocrates, 100% crudivor, nu ma iau dupa el ci imi testez organismul, credeti ca el nu a fost luat peste picior, criticat in toate felurile, dar sigur si pe el la durut undeva... si a stiut ca mancarea cruda nu i-a facut rau ;)

nu am 100 de persoane cu care ma vad, cunosc persoane in jurul meu chiar si crudivori, ce rost ar avea sa am multe cunostinte? mai bine 2-3 persoane care iti sunt aproape si nu 100 cu care iti pierzi si timpul, energia si banii :)) si in fond ma intereseaza proiectele mele pe viitor,
e adevarat caci eu tind sa imi caut persoane care sunt ca mine, si nu e usor atunci cand trebuie ma intalnesc cu o persoana care mananca orice, nu de fiecare data zic Nu, dar imi aleg ceva ce e mai clean, obisnuinta e ca un viciu, un drog, traditiile ma zgarie la ureche :pirate: , o zic deschis,

asta e comica rau ;)
Citat:
nu prea poti chema pe nimeni la tine la masa iar de ziua ta nu stiu cine ar savura un tort de iarba
,

Mariane, eu ca si crudivor nu consum prajitura, am si retete de torturi(prajitura) care bat de departe gustul unui tort obisnuit si aluatul nu este din faina ou zahar etc, tot din ingrediente crude, sunt multe retete savuroase pe care probabil inca nu ai avut sansa sa le gusti, poate le vei gusta in viitor, si eu nu mi-am mai tinut ziua de nastere de cel putin 10 ani ;) , nu ma agit dupa traditii etc, incerc sa nu imi incarc viata cu obiceiuri, in sensul ca asa trebuie sa repet anumite traditii doar sa fim in pas cu ceilalti, nu ma consider diferit, ma consider o persoana normala,

in general romanii au o imagine gresita in acest sens a gatirii fara a utiliza caldura termica, suna mai frumos? :D am vazut caci carnivorii se pregatesc sa ma prepare ca pe o bucata de cotlet la o supa delicioasa,

daca afirmatiile mele sunt eronate, te rog sa le corectezi, sincer, si daca noi credem caci numai Wikipedia sau alte surse sunt credibile, nu voi mai adauga nici un comment,

da voi incerca sa reduc nr de cuvinte pe cap de forumist, si Repet ultima oara, intentiile mele despre aceasta alimentatie sunt pur informative, nu sunt aici pt a convertii @-) [-x , si daca vb mai mult sau scriu mai mult se pare cuiva ca vreau sa convertesc?, inseamna ca, se simt.... iar ca nu am fost la asteptarile unor persoane in a explica mai bine, my fault #-o , a gatii in stil raw inseamna arta, nu se arunca 2 morcovi o salata un sos si iarba [-x , dar oricum le doresc tuturor sa manance cat mai mult din ceea ce ei au fost obisnuiti, si sanatate, ca vor avea nevoie de ea, ;)
si nu ma supar daca cineva imi replica ceva, dar daca face misto nu vad rostul postarilor, ce ar fii daca si eu de fiecare data as venii cu afirmatii contra, sa fiu mereu arogant, sa critic si mereu sa zic ca cealalta persoana nu are dreptate, as fii moderat de Admin tout suite!!

et en fait c'est une conversation virtuelle n'est-ce pas ?... ;)

Ultima oară modificat de Pavel pe Mie, 11 Aug 2010 3:05 am, modificat de 5 ori în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Aug 2010 11:22 pm 
Neconectat
membru de bază

Pavele asculta la mine un sfat ca-s mai batrana :D

religia nutritia sexul valorile morale

sunt chestii pe care nu le poti impartasii cu oricine !

...:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 12:10 am 
Citat:
Pavele asculta la mine un sfat ca-s mai batrana :D

religia nutritia sexul valorile morale

sunt chestii pe care nu le poti impartasii cu oricine !

da GIN, interesanta afirmatie, si cred ca se aplica mai mereu :)

e clar caci am dat unda verde la prepararea unei supi super delicioase, ingredientele sunt necunoscute, dar felul principal c'est moi... :hoo: ^:)^ une envie de soupes? Voila je suis la !!! :)) sa ne mai destindem dupa asa discutii

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 12:29 am 
Neconectat
Admin

lemon_cake scrie:
Dar faza cu Migros si toti aia care nu te-ar minti in fata (nuuuu)...hm. :wink:

Nu te mint in fata (si) fiindca nu pot. Exista organisme independente care-i verifica (Bio Suisse de ex) plus institutiile statului cam functioneaza pe aici. Bineinteles ca nu-s intotdeauna obligati sa declare tot ce se pune inauntru, dar hai sa nu exageram chiar asa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 12:34 am 
Citat:
Hitler este de actualitate.. La un interviu, anul trecut, sotiei i s-a cerut sa isi expuna parerea daca Hitler a fost un bun project manager :D

Pavel multam de informatii, cat traieste omul invata. N-am auzit in viata mea de ce povestesti tu aici. Asta nu inseamna ca as putea sa incep o chestie din asta si sa ma tin de ea tot restul vietii. Sunt oricum convins ca o perioda de ceva saptamani nu are cum sa strice.
Sunt adeptul ''cate putin din toate'', singurele chestii constante in viata mea fiind castronul de cereale cu lapte dimineata urmat de o cafea si ceva produse de patiserie iar vara, seara, bag in blender lapte rece cu 2 banane.

You're welcome Connex, da si eu mai am multe de invatat, dar le invat, chiar si in alimentatia cruda sunt multe retete pe care inca trebuie sa le invat ;) dar cum tu ai zis, omul cat traieste invata si sigur si alte persoane vor vedea mai mult sau mai putin folositoare informatia trimisa, fiecare e liber sa incerce sa aleaga, chiar si cu carnivorii astia printre noi ... :))

sigur ca nu strica cateva saptamani, nu va dauna sanatatii daca este urmat asa cum ar trebuii, am mai repetat educatia alimentara face diferenta, bineinteles nu toate persoanele vor urma asta pt toata viata, dar merita incercat, incercarea moarte n-are :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 8:15 am 
Citat:
Nu te mint in fata (si) fiindca nu pot. Exista organisme independente care-i verifica (Bio Suisse de ex) plus institutiile statului cam functioneaza pe aici. Bineinteles ca nu-s intotdeauna obligati sa declare tot ce se pune inauntru, dar hai sa nu exageram chiar asa.

Nu ma indoiesc ca ce se produce aici respecta normele in vigoare (de'aia eu prefer produsele elvetiene), dar importa si ei destule lucruri. Pai ma uitam la borcanul cu miere (ha ha) si scrie pe el doar atat: provenienta America de Nord si de Sud. Plus tabelasul cu valori nutritive. Miele di Montagna si e cam inchisa la culoare.. :))
Veti zice ca totul e verificat prin laboratoare etc. etc. Fie ca voi. A, si mi-am amintit, mierea pe care o cumparau parintii mei de la apicultori se zaharisea ( asta era cuvantul, am avut un lapsus) in cateva luni.

@Pavele,

Stiam de alimentatia asta de mai demult, ca am auzit si noi de Valeriu Popa. Se pare ca a ajutat multi oameni sa se vindece de diverse boli. Insa in viata de zi cu zi, e un pic cam extrema, zau asa. Ar insemna sa renunti la prea multe bunatati :ymsigh:
Cat despre retete, aveam o carte de bucatarie "Retete naturiste" (daca nu ma insel, scrisa de cineva din cercul lui Valeriu Popa) care cuprindea si multe retete pt. "crudivori"- sa le zicem asa :) , iar restul cuprindeau o sumedenie de sfaturi despre cum sa gatesti mai sanatos. Buna. :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 3:12 pm 
Citat:
@Pavele,
Stiam de alimentatia asta de mai demult, ca am auzit si noi de Valeriu Popa. Se pare ca a ajutat multi oameni sa se vindece de diverse boli. Insa in viata de zi cu zi, e un pic cam extrema, zau asa. Ar insemna sa renunti la prea multe bunatati :ymsigh:

mai e o vorba, tot ce este sanatos, clean, si schimbarea unor obisnuinte este considerata extremism, asa este si asa va fii mereu, sincer nu il cunosc pe Valeriu Popa ;),

si eu cand am inceput sa mananc crud, m-i se zicea: e ridicol cum mananci, mananci ca o vaca, ca si pasarile, etc, ai nevoie de mancare calda supe, etc, era parerea lor, inca de mic adoram cartofii cruzi, boabele de mazare, fasole, etc, deci la mine si instinctul a fost cel care a dominat, si toti cei din familia mea carnivori inraiti, nu a fost usor pt un crudivor :pirate: de aproape 3 ani si ceva nu am mancat mancare calda, inainte de asta alternam crud, si un pic incalzit, dar nu fiert, invitat fiind de cateva ori, am gustat si eu din mancarea preparata termic,

mai scria cineva : crudivorii elimina multe gaze, nu contest acest fapt, dar aceasta problema este doar la inceputul schimbarii alimentatiei, gazele vor disparea intre 6luni -2 ani, dar oare cei ce mananca mancare gatita nu elimina gaze? si inca cum... si sincer nu am scris niciunde renuntati la mancarea gatita convertiti-va la crudivorism /:) , asta au inteles-o cei , rau intentionati, ii zgarie la ureche... si tot acele persoane trecute de 40 de ani(lemon_cake nu era referire la tine ;) ) se cred ca stiu totul, si au ramas cu idei post-comuniste, inainte de revolutia din 1989 fructele exotice erau lux si nici soarta fructelor locale nu a fost una prea fericita,, bine si carnea la fel dar romanul mai mereu a fost invatat, carne oua, lapte branza, asta e ca si religia, sa nu auda nimic diferit ca da in stanga si dreapta... iar cand vine cineva si prezinta o alta idee de hranire este : Un apostol, un convertitor, extremist, :ymdevil: ,
de multe ori fructele la romani sunt tinute ca si bibelou, expozitie de arta frutivora, am vazut chestii de genul: nu primesti nici un fruct daca nu termini de mancat carnea b-(

acuma sa mai glumesc, Abra sta bine mersii pe fotoliu si citeste mesajele noastre si ce mai rade :)) , cu pofta inca :pirate: si savureaza o cioco :hoo: sau o friptura a la Abra :D

retele crudivore nu sunt deloc fara nici un gust asa cum s-ar crede initial, sunt sigur de exemplu persoanele care adora muraturile, vor adora si pickles-urile, fermentatie naturala a legumelor plus anumite condimente, fara nici un fel de adaos de zahar, otet, lamaie etc

Ultima oară modificat de Pavel pe Mie, 11 Aug 2010 11:30 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 3:17 pm 
L'albatros

Souvent, pour s'amuser, les hommes d'équipage

Prennent des albatros, vastes oiseaux des mers,

Qui suivent, indolents compagnons de voyage,

Le navire glissant sur les gouffres amers.

A peine les ont-ils déposés sur les planches,

Que ces rois de l'azur, maladroits et honteux,

Laissent piteusement leurs grandes ailes blanches

Comme des avirons traîner à côté d'eux.

Ce voyageur ailé, comme il est gauche et veule!

Lui, naguère si beau, qu'il est comique et laid!

L'un agace son bec avec un brûle-gueule,

L'autre mime, en boitant, l'infirme qui volait!

Le Poète est semblable au prince des nuées

Qui hante la tempête et se rit de l'archer;

Exilé sur le sol au milieu des huées,

Ses ailes de géant l'empêchent de marcher.

(Ch. Baudelaire)

;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 3:38 pm 
apropo, o dedicatie pt toti cei ce mananca tot ceea ce le place si carnivorilor in special, :pirate:

si nu mai fiti asa de seriosi carnivorilor , relax don't stress your self soooo much!!!

http://www.youtube.com/watch?v=hqkOnoLe70k&feature=related

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 4:18 pm 
~x( ~x( ~x(
La naiba!!!!
Incep sa ma enervez!!!!!
Putem incepe a vorbi toti aceeasi limba? cu aceleasi sensuri pentru cuvinte?!?

http://dexonline.ro/definitie/canibal

Pavel. eu cred ca nici unul de pe aici a mancat vreodata carne de om, cat de disperat o fi fost! Eu am simtit in doua randuri mirosul de carne de om arsa, si iti garantez ca nimeni de pe aici ar fi incantat sa-l simta sau sa guste "delicatetza"!!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 5:47 pm 
Pavel scrie:
Citat:
@Pavele,

mai e o vorba, tot ce este sanatos, clean, si schimbarea unor obisnuinte este considerata extremism, asa este si asa va fii mereu, sincer nu il cunosc pe Valeriu Popa ;),

si eu cand am inceput sa mananc crud, m-i se zicea: e ridicol cum mananci, mananci ca o vaca, ca si pasarile, etc, ai nevoie de mancare calda supe, etc, era parerea lor, inca de mic adoram cartofii cruzi, boabele de mazare, fasole, etc, deci la mine si instinctul a fost cel care a dominat, si toti cei din familia mea carnivori inraiti, nu a fost usor pt un crudivor :pirate: de aproape 3 ani si ceva nu am mancat mancare calda, inainte de asta alternam crud, si un pic incalzit, dar nu fiert, invitat fiind de cateva ori, am gustat si eu din mancarea preparata termic,

mai scria cineva : crudivorii elimina multe gaze, nu contest acest fapt, dar aceasta problema este doar la inceputul schimbarii alimentatiei, gazele vor disparea intre 6luni -2 ani, dar oare cei ce mananca mancare gatita nu elimina gaze? si inca cum... si sincer nu am scris niciunde renuntati la mancarea gatita convertiti-va la crudivorism /:) , asta au inteles-o cei , rau intentionati, ii zgarie la ureche... si tot acele persoane trecute de 40 de ani care se cred ca stiu totul, si au ramas cu idei post-comuniste, inainte de revolutia din 1989 fructele exotice erau lux si nici soarta fructelor locale, nu a fost una prea fericita,, bine si carnea la fel dar romanul mai mereu a fost invatat, carne oua, lapte branza, asta e ca si religia, sa nu auda nimic diferit ca dau in stanga si dreapta... iar cand vine cineva si prezinta o alta idee de hranire este : Un apostol, un convertitor, extremist, :ymdevil: ,
de multe ori fructele la romani sunt tinute ca si bibelou, expozitie de arta frutivora, am vazut chestii de genul: nu primesti nici un fruct daca nu termini de mancat carnea b-(

acuma sa mai glumesc, Abra sta bine mersii pe fotoliu si citeste mesajele noastre si ce mai rade :)) , cu pofta inca :pirate: si savureaza o cioco :hoo: sau o friptura a la Abra :D

retele crudivore nu sunt deloc fara nici un gust asa cum s-ar crede initial, sunt sigur de exemplu persoanele care adora muraturile, vor adora si pickles-urile, fermentatie naturala a legumelor plus anumite condimente, fara nici un fel de adaos de zahar, otet, lamaie etc

Acu' sincer vorbind n-ai de unde sa stii cum mananca lumea de pe aici (forum)...Te asigur ca n-am peste 40 de ani ;) si totusi stiu si eu diverse lucruri. Romanii s-au mai desteptat, stai linistit, au aflat si ei de fructe, legume, salate etc. Cred ca ai o impresie gresita..de asemenea, eu una nu ti-am criticat crezul si stilul de viata, am afirmat numai ca pt. multi ar fi dificil de urmat (iar beneficiile acestei alimentatii sunt pt. multi discutabile). Daca te-am facut sa intelegi altceva, imi cer scuze..Da' cu fraza pe care am subliniat-o pariez ca ti-ai facut dintr-un foc 'j de prieteni :mrgreen:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 5:49 pm 
Neconectat
Admin

Na, asa-i cu credintele - oamenii imediat incep sa se traga de par.

Deci: puteti reveni la tema sau se inchide si subiectul asta?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 5:59 pm 
..sau.. :-ss

Deja n-are sens, s-a transformat in generatia 'a noua vs. batranet. =))

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul

Ora este UTC [ DST ]