Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 21 Oct 2020 1:26 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Coca-Cola: un drog legal impus pe scara larga?
MesajScris: Mie, 16 Feb 2011 11:43 pm 
Neconectat
nou venit

Fiecare dintre noi cunoaste numele de Coca-Cola si mai mult ca sigur gustul acestei ''bauturi atat de racoritoare si plina de energie'', mult mediatizata si ''adorata'' de sute de milioane de oameni sau poate chiar de mai bine de un miliard de persoane care consuma zilnic Coca-Cola,

Istoria Coca-Cola in cateva randuri:

It's no coincidence that the name "Coca-Cola" starts with the name of the leaf used to manufacture cocaine: the coca leaf. From the late 1800's, Coca-Cola contained varying amounts of cocaine (about 60mg of cocaine per serving in 1900) all the way up until 1929, when cocaine was finally removed from its formula.

Prima rețetă Coca-Cola a fost inventată în Columbus, Georgia, de către John Stith Pemberton, inițial ca un cocawine numit Pemberton's French Wine Coca în 1885. El se poate să fi fost inspirat de succesul formidabil al cocawine-ului creat de europeanul Angelo Mariani, Vin Mariani. Primele vânzări au fost la Jacob's Farmacy din Atlanta, Georgia, pe 8 mai, 1886. A fost vândută inițial ca un medicament brevetat (care avea in compozitia sa cocaina 60mg pt un pahar de cola)pentru cinci cenți. Pemberton a susținut că băutura Coca-Cola a vindecat multe boli, inclusiv dependența de morfină, dispepsia, neurastenia, durerile de cap și impotența. Griggs Candler a preluat compania lui Pemberton în 1887 și a încorporat-o în 1888 în Coca Cola company. În același an, din cauza dependenței de morfină, Pemberton își vinde drepturile a doua oară altor patru afaceriști: J.C. Mayfield, A.O. Murphey, C.O. Mullahy și E.H. Bloodworth.

În același timp, fiul alcoolic al lui Pemberton, Charley Pemberton a început să vândă propria versiune a produsului. Coca-Cola a fost vândută în sticle, pentru prima data pe 12 martie 1894.

Reteta originala este pastrata, din 1886, intr-un seif bancar din Atlanta (Georgia) si numai doi angajati ai gigantului au acces la ea.

Jurnaliştii de la "This American Life" susţin că, au dat peste o fotografie dintr-un ziar de acum trei deceniii, respectiv ediţia din 8 februarie 1979 a Atlanta Journal-Constitution. În acel număr, apărea fotografia unui om care ţinea în mână o carte deschisă în dreptul în dreptul "reţetei Coca Cola". Textul din respectiva carte fotografiată ar fi conţinut reţeta secretă a farmacistului John Pemberton, cel care a inventat băutura în 1886. Formula se referea la aşa-numitul ingredient secret al Coca Cola, denumit "Merchandise 7X". Ingredientul-minune nu înseamnă mai mult de 1% din conţinutul băuturii, dar este considerat esenţial pentru a-i oferi gustul.

- Extract fluid de coca: 11,64 grame Cocaine
Derived from South America’s coca leaf, cocaine was touted as a cure-all in the late 19th century and was the secret ingredient in many medicines and elixirs such as Coca-Cola.

- Acid citric: 85,02 grame
- Cafeina: 28,34 grame
- Zahar 30 (este neclar din text de ce cantitate exacta de zahar este nevoie)
- Apa: 8,35 litri
- Suc de lamaie: 0,94 litri
- Vanilie: 28,34 grame
- Caramel: 42,51 grame sau chiar mai mult, pentru culoare
- Arome 7X (se folosesc 56,68 grame de arome la 16,7 litri de sirop), dupa cum urmeaza: alcool 226,72 grame, ulei de portocale 20 de picaturi, ulei de lamaie 30 de picaturi, ulei de nucsoara 10 picaturi, coriandru 5 picaturi, antranilat de metil 10 picaturi, scortisoara 10 picaturi.

Kerry Tressler, purtătoare de cuvânt al Coca Cola, citată de Reuters. "Formula este cel mai bine păzit secret al companiei noastre şi nu o să o dăm publicităţii. Este una dintre cele mai valoroase mărci din lume, oamenii sunt foarte interesaţi de ea"(sigur ca da @-) ) a mai declarat Kerry Tresler pentru LA Times, amuzată de faptul că mulţi dintre jurnalişti au presupus că reţeta a fost dezvăluită şi s-au aşteptat la o capitulare din partea companie sau la o confirmare a "adevăratei" reţete.

Coca-Cola prima data a fost creata in culoarea verde.
In chineza numele Coca-Cola inseamna „a face gura fericita”! 8-|

Coca-Cola, inca mai utilizeaza frunzele de coca pt prepararea acestei bauturi, chiar daca intre timp Coca- Cola a înlocuit continutul de cocaina cu cofeinã, dar dupa cum spune si acest citat de pe http://www.cocaine.org raman urme de cocaina...

Sold today, the drink still contains an extract of coca-leaves. The Coca-Cola Company imports eight tons from South America each year. Nowadays the leaves are used only for flavouring since the drug has been removed - though molecular traces of cocaine remain. What happens to the discarded cocaine is obscure.

Nu stiu ce pareri aveti despre Coca-Cola dar eu de pe experienta proprie pot zice ca numai bine nu mi-a facut :ymsick: , sigur exista pe forum si adepti sau fani Coca-Cola, care vor zice ca e fff buna, are gust bun merge bine dupa o mancare copioasa, e simbolul prieteniei, este asociata cu sarbatorile, etc, oricum nu ma mira de ce oare...

am avut nevoie de cateva saptamani bune pt a oprii consumul de Cola si alte bauturi ''soft'' desii nu am fost niciodata un adept sau un mare consumator de Coca-Cola, cunosc si am cunoscut persoane care consuma cantitati de la moderat la exagerat de Coca-Cola, intre 500ml si 3 L pe zi, sincer nici nu m-a surprins faptul de ce acele persoane sunt f iritate, nervoase, mai mult sau mai putin deprimate etc...

aceasta bautura este mai mult ca sigur un drog legal impus cu acordul tacit al celor ce il consuma si al celor ce ajung sa fie dependenti de ea... si bineinteles al reclamelor in acest sens @-)

si cateva slogane pe parcursul evolutiei acestei bauturi :

1886 - Drink Coca-Cola
1891 - The Ideal Brain Tonic/The Delightful Summer-Winter beverage.
1927 - Pure as Sunlight
1938 - The best friend thirst ever had.
1948 - Where there's Coke there's hospitality.
1976 - Coke adds life.
2009 - Open Happiness
2011 - Life Begins Here

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Coca-Cola: un drog legal impus pe scara larga?
MesajScris: Lun, 21 Feb 2011 10:07 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
Coca-Cola, inca mai utilizeaza frunzele de coca pt prepararea acestei bauturi, chiar daca intre timp Coca- Cola a înlocuit continutul de cocaina cu cofeinã, dar dupa cum spune si acest citat de pe http://www.cocaine.org raman urme de cocaina...

Sold today, the drink still contains an extract of coca-leaves. The Coca-Cola Company imports eight tons from South America each year. Nowadays the leaves are used only for flavouring since the drug has been removed - though molecular traces of cocaine remain. What happens to the discarded cocaine is obscure.

Bineînteles.

Ultima oară modificat de Shorrick pe Lun, 21 Feb 2011 4:41 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Feb 2011 11:07 am 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Bineînteles

Don't feed...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Feb 2011 8:26 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
Shorrick scrie:
Bineînteles

Don't feed...

the people....

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ]