Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 13 Dec 2017 12:45 am

Ora este UTC [ DST ]

Switch to mobile style

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare pentru fete
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 3:11 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Poate suna ciudat DAR am o intrebare...
De cand am venit aici mananc altfel. Nu aveam vreo dieta inainte dar aici mananc vegetarian 5 zile/sapt iar in weekend mananc putina carne, de pui.
Mananc normal, 3 mese pe zi.
De 3 saptamani mananc in stil Ayurveda- orez si linte APROAPE in fiecare zi. Nu mananc ca asa vreau eu ci pentru ca o persoana din casa vrea sa manance asa si eu nu vreau sa stramb din nas dar cred ca mi-a ajuns acest ''regim''....

In primele 3 luni am slabit 3 kg, apoi am stagnat si acum am cateva kg in plus. Avantajul meu: sunt inalta si chiar daca ma ingras 5kg, nu-i bai. Totusi, in zona abdomenului- rusine. Nu dau detalii.
Nu ma mai simt bine in pielea mea.

In fine, sa nu o mai invart. M-am gandit ca ma ingras din cauza unui dezechilibru hormonal? Mai ales ca grasimea din jurul abdomenului se formeaza din cauza hormonilor. Mi se pare ciudat ca m-am ingrasat, cam mult, intr-un timp scurt.
Ce teste ar trebui sa fac ca sa aflu? Ma duc la Endocrinologie? Ultima data cand am fost la endocrinolog, mi-a spus ca am hipertiroidie. Nu am luat medicamente. Nu stiu daca o fi si din aceasta cauza mai ales ca sunt aproape tot timpul obosita, cateodata uituca si cateodata am schimbari de dispozitie :D .

PS: Nu iau anticonceptionale si nici nu vreau sa iau.
Sugestii?
Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare pentru fete
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 4:38 pm 
Neconectat
tânără speranţă

princessduck scrie:
M-am gandit ca ma ingras din cauza unui dezechilibru hormonal?

Sau poate din cauza digestiei, a felului cum combini mancarea, a cantitatii si calitatii mancarii? Daca mananci fructe, legume si bei apa nu prea ai cum sa pui grasimi pe tine ;).
Hormoni sau alte scuze care le baga oamenii chiar daca ar avea influenta nu pot transforma din vitamine si minerale in grasimi si proteine.
Alta faza este sa citesti cantitatea de calorii care o contine fiecare produs care il mananci si sa iti faci calculul sa nu depasesti cantitatea zilnica necesara ;). Ex simplu: daca mananci 300 grame de alune deja depasesti cantitatea de calorii necesara tie intr-o zi.

Sau poti sa ramai la eterna fraza: "Vai sunt cu glanda, sau vai am probleme hormonale si ma ingras band apa".

de cautat pe goagal: digestie, combinatie carbohidrati proteine, valoarea calorica alimente, etc .... cel mai bine este daca le cauti in engleza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 5:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sau poate din cauza digestiei, a felului cum combini mancarea, a cantitatii si calitatii mancarii? Daca mananci fructe, legume si bei apa nu prea ai cum sa pui grasimi pe tine ;).

Asa este.
Nu exagerez cand spun ca am mancat linte si orez ieri si azi la amiaza si luni la amiaza si seara.... ~x( .
Ma asteptam sa ma simt mai bine si sa fiu intr-o stare psihologica mai buna daca mananc mai multe legume si am un program de masa pus la punct dar m-am inselat.
Apa nu prea beau si daca mananc orez si paste des nici digestia nu e cum trebuie.
Totusi, ma ingrijoreaza faptul ca m-am ingrasat prea mult intr-un timp scurt.
Dulciuri mananc rar, pentru ca cei la care lucrez nu tin dulciuri in casa.
Stomacul meu nu suporta legumele si fructele proaspete. Mananc banane din cand in cand. Nu tolerez nici laptele desi in urma cu cativa ani am baut foarte foarte mult lapte. Mananc cate un iaurt din cand in cand dar si de la ala imi este rau.
Cu siguranta nu vreau sa gasesc scuze dar nu inteleg de ce ''am luat proportii'' asa repede :D .
Pana la urma o sa fiu nevoita sa vorbesc cu familia la care lucrez- sa gatesc altceva pentru mine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 6:39 pm 
Neconectat
Admin

Raducu scrie:
Daca mananci fructe, legume si bei apa nu prea ai cum sa pui grasimi pe tine ;).
[...]
Alta faza este sa citesti cantitatea de calorii care o contine fiecare produs care il mananci si sa iti faci calculul sa nu depasesti cantitatea zilnica necesara

Bineinteles ca AI cum sa pui - depinde cat mananci din alea. Aici un calculator, poti cauta dupa orez, linte, orice:
http://www.fettrechner.de/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:29 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Poate suna ciudat DAR am o intrebare...
De cand am venit aici mananc altfel. Nu aveam vreo dieta inainte dar aici mananc vegetarian 5 zile/sapt iar in weekend mananc putina carne, de pui.
Mananc normal, 3 mese pe zi.
De 3 saptamani mananc in stil Ayurveda- orez si linte APROAPE in fiecare zi. Nu mananc ca asa vreau eu ci pentru ca o persoana din casa vrea sa manance asa si eu nu vreau sa stramb din nas dar cred ca mi-a ajuns acest ''regim''....

In primele 3 luni am slabit 3 kg, apoi am stagnat si acum am cateva kg in plus. Avantajul meu: sunt inalta si chiar daca ma ingras 5kg, nu-i bai. Totusi, in zona abdomenului- rusine. Nu dau detalii.
Nu ma mai simt bine in pielea mea.

In fine, sa nu o mai invart. M-am gandit ca ma ingras din cauza unui dezechilibru hormonal? Mai ales ca grasimea din jurul abdomenului se formeaza din cauza hormonilor. Mi se pare ciudat ca m-am ingrasat, cam mult, intr-un timp scurt.
Ce teste ar trebui sa fac ca sa aflu? Ma duc la Endocrinologie? Ultima data cand am fost la endocrinolog, mi-a spus ca am hipertiroidie. Nu am luat medicamente. Nu stiu daca o fi si din aceasta cauza mai ales ca sunt aproape tot timpul obosita, cateodata uituca si cateodata am schimbari de dispozitie :D .

PS: Nu iau anticonceptionale si nici nu vreau sa iau.
Sugestii?
Multumesc.

Cineva sa ma impuste!!!PLS PLS PLS
Cum naiba se face ca toti/toate va ingrasati si eu nimic :-t :(( `
cam mult, intr-un timp scurt`` sa vezi cum e sa pierzi 5 kg intr-o luna la 1,78 m........si biscuitele arata mai bine ca mine :))

So..cand dati de o reteta deasta de INGRASAT ...(fara `tampenii`) sa imi dati de stire!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@ Alejandra- fiecare reactioneaza diferit cand se muta in alta tara. Depinde cum mananci, cat, la ce ora, cat lucrezi si unde, daca faci sport, ''cum stai cu psihicul'' etc etc.
Nu sunt disperata sa slabesc pentru ca la inaltimea mea arat bine si cu kilogramele pe care le-am acumulat aici DAR ma simt ciudat...Prea mult intr-un timp scurt strica :D .
In cazul tau- ai incercat chiar nu am nici un sfat...poate sa combini orez, linte, cartofi, friptura si desert tort de ciocolata? :p . Glumesc :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:43 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
@ Alejandra- fiecare reactioneaza diferit cand se muta in alta tara. Depinde cum mananci, cat, la ce ora, cat lucrezi si unde, daca faci sport, ''cum stai cu psihicul'' etc etc.
Nu sunt disperata sa slabesc pentru ca la inaltimea mea arat bine si cu kilogramele pe care le-am acumulat aici DAR ma simt ciudat...Prea mult intr-un timp scurt strica :D .
In cazul tau- ai incercat chiar nu am nici un sfat...poate sa combini orez, linte, cartofi, friptura si desert tort de ciocolata? :p . Glumesc :D

Am uitat sa mentionez ca nu are legatura elvetia cu `pierderea de kg`.Doh,nu ma bat cu dulciurile si detest ciocolata,poate deaia nu ma ingras :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:46 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

In legatura cu cantaritul si caloriile.
Nu ma gandesc la asta pentru ca unde lucrez eu sunt 2 adolescenti obsedati de calorii, fitness (in special baiatul care bea tot felul de prafuri si ia 10 pastile pe zi), cantarit mancarea si numarand boabele de mazare in farfurie.
Abia am reusit sa aduc fata pe calea cea buna si nu vreau sa o luam de la capat daca ma vede pe mine ca-mi cantaresc mancarea. Nici nu stiu cum sa-i spun ca de saptamana viitoare vreau sa mananc kefir dimineata si seara si la pranz mananc normal... Trebuie sa gasesc o explicatie plauzibila, altfel vrea si ea la fel si la varsta ei o dieta sau mancatul putin o poate afecta foarte mult. Este in crestere si peste 2 luni o sa aiba o operatie asa ca trebuie sa manance cum trebuie si sa fie sanatoasa.
Multumesc pentru sugestii. Poate o sa incerc calculatorul pe viitor :) .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:48 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

[/quote]

Am uitat sa mentionez ca nu are legatura elvetia cu `pierderea de kg`.Doh,nu ma bat cu dulciurile si detest ciocolata,poate deaia nu ma ingras :))[/quote]

Eu mananc dulciuri foarte rar. Fast food nu am mancat de cand am plecat din Ro. Chipsuri- no way. Sucuri acidulate- no way. Nici siropuri sau sucuri neindulcite. Doar apa si ceaiuri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Raducu scrie:
''ma ingras band apa".
de cautat pe goagal: digestie, combinatie carbohidrati proteine, valoarea calorica alimente, etc .... cel mai bine este daca le cauti in engleza.

Culmea- eu ma balonez si daca beau apa :D . Serios. De asta nici nu am baut nimic o perioada. Pentru ca aratam parca eram insarcinata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:53 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:

Am uitat sa mentionez ca nu are legatura elvetia cu `pierderea de kg`.Doh,nu ma bat cu dulciurile si detest ciocolata,poate deaia nu ma ingras :))[/quote]

Eu mananc dulciuri foarte rar. Fast food nu am mancat de cand am plecat din Ro. Chipsuri- no way. Sucuri acidulate- no way. Nici siropuri sau sucuri neindulcite. Doar apa si ceaiuri.[/quote]

=p~ Fast food =p~ + chips-uri +Cola = loveeee
Nu beau apa = pierzi kg....se ard grasimile...sau cum se spune.. dar cica iti cam superi rinichii..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 8:59 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu as manca niste cartofi prajiti cu maioneza...dar nu este posibil :niak: .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:05 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:

parca vorbeam de diete :)) si nu mai da idei ca nu imi place sa gatesc si nici nu am cartofi prin casa :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Alejandra scrie:
princessduck scrie:

parca vorbeam de diete :)) si nu mai da idei ca nu imi place sa gatesc si nici nu am cartofi prin casa :))

Gasesc diete pe net ohooooooo. Pentru mine conteaza sa fiu sanatoasa si sa mananc ce-mi prieste. Doar ca aici nimic nu-mi prieste :hum: . Totusi as calca stramb cateodata si as manca o shaorma :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:20 pm 
Radeti ,glumiti, da' apa tre' sa beti!!! Muuuulta! (2L pe zi -fara "bulbuci"!) :D

Ultima oară modificat de luminita pe Mie, 04 Mai 2011 9:21 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:21 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Alejandra scrie:
princessduck scrie:

Gasesc diete pe net ohooooooo. Pentru mine conteaza sa fiu sanatoasa si sa mananc ce-mi prieste. Doar ca aici nimic nu-mi prieste :hum: . Totusi as calca stramb cateodata si as manca o shaorma :D

Eu din cate stiu de la altii,dietele te ajuta,dar dupa aceea te ingrasi de 2x mai mult decat erai inainte de a incepe dieta.Sugerez o sala sau "bon de fuga",se practica pe aici(alergat prin parc sau alte parti adica)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:22 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
Radeti ,glumiti, da' apa tre' sa beti!!! Muuuulta! (2L pe zi -fara "bulbuci"!) :D

Buna dimineata soare !!!Ca de mult nu te-am mai vazut...
Daca tu imi faci organismul sa priceapa asta.....eu am incercat,nu vrea si nu vrea... :-??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pe mine nu ma intereseaza vreo dieta. Nu am tinut o dieta in viata mea deoarece nu am avut nevoie.
Fac sport de cand ma stiu (am terminat un liceu cu program sportiv si am invatat multe si despre nutritie) iar in timpul liber fac plimbari lungi, gimnastica si merg la un fel de tae-bo o data pe saptamana (nu-i mult dar nu am cum sa ma duc de mai multe ori din cauza cursului de germana).
Ce vreau sa incep saptamana viitoare este mai degraba un regim. Ce mananc eu acum nu-mi prieste asa ca incerc sa-mi schimb putin meniul. Mai am o problema cu stomacul dar nu are rost sa intru in detalii si din cauza acelei probleme, cum mananc cum ma balonez. Exemplu: de la lapte imi este greata si imi vine sa vars, de la branza (cea sarata, nu ma refer la mozzarela sau cottage cheese...nu prea avem asa ceva in casa...), fructe si legume proaspete- ma balonez si ma arde stomacul, fructe uscate- ma balonez si ma arde stomacul, paste, orez, paine- ma simt grea dupa ce mananc si iar ma balonez ca sa nu mai zic ca ma mananca pielea in zona gatului- suspectez o alergie la gluten dar inca nu am facut nici un test. Mananc legume la abur in fiecare saptamana, dar nu in fiecare zi, sa zicem de 2 ori pe saptamana- nu este de ajuns pentru mine.
Ce sa mai mananc...?
Cat despre apa ce sa mai zic? Incerc sa beau apa sau macar ceai. Incerc sa beau apa multa inainte de ora 16:oo pentru ca daca beau dupa aceasta ora, trebuie sa ma duc la baie in timpul noptii :D . Macar beau cate un pahar cu apa la fiecare masa...cateodata beau doar de 2 sau 3 ori pe zi, dimineata nu beau apa tot timpul. Motivul- cum beau, cum sunt ca un balon :)) . Nu-i de ras, apa este foarte importanta dar ma simt ridicol ca hainele stau aiurea pe mine. Ar trebui sa beau apa pentru sanatatea mea dar cand un coleg de la curs m-a intrebat de ce am ''burta rotunda'', mi s-a facut rau. I-am zis ca de la apa...

Ultima oară modificat de princessduck pe Mie, 04 Mai 2011 9:51 pm, modificat de 2 ori în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:35 pm 
Alejandra scrie:
Buna dimineata soare !!!Ca de mult nu te-am mai vazut...

:ymhug: :ymhug: :ymhug:
Alejandra scrie:
Daca tu imi faci organismul sa priceapa asta.....eu am incercat,nu vrea si nu vrea...

Nici al meu nu voia sa priceapa! Da' l-am ...lamurit!( b-( b-( b-( )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:36 pm 
princessduck scrie:
Ce sa mai mananc...?

Carne?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:40 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Pe mine nu ma intereseaza vreo dieta. Nu am tinut o dieta in viata mea deoarece nu am avut nevoie. Fac sport de cand ma stiu (am terminat un liceu cu program sportiv si am invatat multe si despre nutritie) iar in timpul liber fac plimbari lungi, gimnastica si merg la un fel de tae-bo o data pe saptamana (nu-i mult dar nu am cum sa ma duc de mai multe ori din cauza cursului de germana).
Ce vreau sa incep saptamana viitoare este mai degraba un regim. Ce mananc eu acum nu-mi prieste asa ca incerc sa-mi schimb putin meniul. Mai am o problema cu stomacul dar nu are rost sa intru in detalii si din cauza acelei probleme, cum mananc cum ma balonez. Exemplu: de la lapte imi este greata si imi vine sa vars, de la branza (cea sarata, nu ma refer la mozzarela sau cottage cheese...nu prea avem asa ceva in casa...), fructe si legume proaspete- ma balonez si ma arde stomacul, fructe uscate- ma balonez si ma arde stomacul, paste, orez, paine- ma simt grea dupa ce mananc si iar ma balonez ca sa nu mai zic ca ma mananca pielea in zona gatului- suspectez o alergie la gluten dar inca nu am facut nici un test. Mananc legume la abur in fiecare saptamana, dar nu in fiecare zi, sa zicem de 2 ori pe saptamana- nu este de ajuns pentru mine.
Ce sa mai mananc...?

Sincer?! Ma depaseste situatia!
Nu am probleme,nu ma supara nimic,mananc ce mi se da ,cat mi se da,atat timp cat e comestibil si nu arata a laturi de porci.
Ma doare stomacul cand bag prea mult in mine,cred ca e o chestie normala..
Dar...daca chiar nu iti prieste nimic,mananca doar salate....,fructele nu te prea ajuta,de ex bananele is grele la stomac si mai si ingrasa...deci...morcovi,salata verde...supe....deastea...daca nici asa nu merge,nu mai manca!! :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:42 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
princessduck scrie:
Ce sa mai mananc...?

Carne?

Ingrasa,cateodata greu de digerat...prea multa bataie de cap sa o gatesti(asta ma omoara pe mine,da nu refuz un gratar facut de altii :pirate: )
Poate peste....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
princessduck scrie:
Ce sa mai mananc...?

Carne?

Unde stau eu acum , se mananca vegetarian. Nu a spus nimeni ca nu am voie sa mananc carne dar o data cand am mancat carne, pentru ca am avut un invitat, cineva s-a uitat chioras la mine de parca am tradat toata casa si ''mi-a stat in gat''.
Sefa mea nu este vegetariana dar mananca asa doar pentru ca fata este vegetariana...Eu mananc carne doar in weekend.
Si cu siguranta nu vreau sa fiu o ''tradatoare'' dar as manca o bucatica de pui...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:44 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Desi nu-s fata, precum cere topicul, dar... ma intereseaza subiectul hranit sanatos, echilibrat. Ceea ce fac angajatorii tai ar fi treaba lor, eu nu m-as alinia la regimul lor extrem de ciudat... care pe deasupra nici nu-ti prieste.
Pe scurt, ideile mele (adica inca unu' care-si da cu parerea...):
- de la apa nu te 'balonezi', apa cel mult contribuie la 'umflatul' orezului (la propriu si la figurat) din intestine, probabil pentru ca ai o digestie lenta
- noi suntem masinarii reglate hormonal: apetit, lipsa de mancare, preferinte pentru un aliment sau altul sunt toate reglate hormonal. Daca stii ca ai un dezechilibru (hipo- sau hiperfunctie) hormonal, trebuie sa te examineze un endocrinolog mai in detaliu
- presupun ca esti cu mult sub 30 de anisori ;) deci organismul tau se mai schimba (lent, dar inca se mai modifica). S-ar putea sa fie o faza de dezechilibru momentan
- eu cand merg in RO imi dispare apetitul cu desavarsire, spre disperarea cunostintelor care toti ma considera ca m-am imbolnavit sau ca am fixuri cu alimentele (cand eu de fapt mananc orice nu m-ar musca inapoi, ca-i viu sau mort, gatit sau crud). De fiecare data, de shpe ani. Acelasi lucru mi se intampla la mare, sau ma rog- pe unde cresc temperaturile peste 30 de grade pe decursul a mai multe zile
- dietele si alte bazaconii (inclusiv temutul efect yoyo dupa fiecare dieta) pot fi eliminate
1) printr-o hrana cat mai divesificata, dupa preferinte personale, si sa tina cat de cat cont de proportiile din piramida alimentara
2) prin mese mici dar mai dese, 4-5 pe zi
3) alimente cat mai putin prelucrate, care 'elibereaza' energia intr-o perioada mai lunga de timp (integralele)
4) formula extrem de simpla input caloric =< output caloric (cat diferenta este minima, si asta variaza f. individual, se obtine o 'slabire' mai lenta si ca progresie si ca durata, dar care da rezultate de durata)

- imi permit sa presupun ca nu faci sport deloc?

Succes in gasirea echilibrului propriu!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 04 Mai 2011 9:44 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
luminita scrie:
princessduck scrie:
Ce sa mai mananc...?

Carne?

Unde stau eu acum , se mananca vegetarian. Nu a spus nimeni ca nu am voie sa mananc carne dar o data cand am mancat carne, pentru ca am avut un invitat, cineva s-a uitat chioras la mine de parca am tradat toata casa si ''mi-a stat in gat''.
Sefa mea nu este vegetariana dar mananca asa doar pentru ca fata este vegetariana...Eu mananc carne doar in weekend.
Si cu siguranta nu vreau sa fiu o ''tradatoare'' dar as manca o bucatica de pui...

:hum: :hum: :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]